کرونا نیوز؛

یکی از مشکلاتی که دامداران در روستاهای اطراف گچساران و باشت با آن دست و پنجه نرم می کنند خروج دامهایشان از روستا ها می باشد.

این کار که خود یک طرح اجرایی از طرف دولت محسوب می شود یکی از عملکردهایی است که دهیاران و شورای روستاها در حال اجرای آن هستند.

این طرح هنوز در بعضی روستاهای این مناطق امکانات لازم برای اجرایی شدن را ندارند و اجرای آن باعث از بین رفتن دامهای دامداران می شود.

در عین اجرایی شدن این طرح ، طرح بنگاههای زودبازده در این روستاها اجرا می شود که خیلی از این دامها از همین طرح پایه گرفته و اجرا شده اند ولی این دامداری ها چه موقع بازدهی خوبی دارد ؟ چه موقع مشکل بیکاری و کمبودها را برطرف می کنند؟

این دامداری ها در صورت جوابگویی خوبی در بنگاههای زود بازده دارند که امکانات زیر بنایی در دسترس و هزینه های جاری مثل آب و برق و بعضی از آنها در منطقه های کم امنیت و یا بی امنیت قرار دارند.

بر اساس طرح جدید خروج دام ها از روستاها و شرایط بنگاههای زود بازده و همچنین نبود امکانات کافی برای نگهداری دام ها در بیرون روستا شاهد مغایرت هایی هستیم که این دو طرح موجبش شده اند و این مشکلات باعث آزار و اذیت دامداران شده است.

دامداران این مناطق در گفتگویی از مسئولین درخواست دارند که این مغایرت ها را کم و یا از بین ببرند تا بتوان در تعامل در کنار هم به اجرای هر چه بهتر طرح ها بپردازند.

 

 

انتهای پیام/
امین کائیدی شادگان