چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱

ژنیکوماستی یا جراحی سینه آقایان چیست ؟

اصطلاح ژنیکوماستی در لغت به معنای سینه زن است و با آن افزایش اندازه غده پستانی در مردان را مشخص می کنیم. این شایع ترین ناهنجاری سینه در مردان است. از نظر بالینی توده ای سفت یا الاستیک است که در پشت و اطراف هاله قرار دارد. از نظر بافت شناسی، با تکثیر بافت چربی، فیبری

اختصاصی کرونا

کد خبر : 72695
تاریخ انتشار : یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۶

کرونا :

ژنیکوماستی یا جراحی سینه آقایان چیست ؟

اصطلاح ژنیکوماستی در لغت به معنای سینه زن است و با آن افزایش اندازه غده پستانی در مردان را مشخص می کنیم. این شایع ترین ناهنجاری سینه در مردان است. از نظر بالینی توده ای سفت یا الاستیک است که در پشت و اطراف هاله قرار دارد. از نظر بافت شناسی، با تکثیر بافت چربی، فیبری و مجرای با غلبه متغیر هر یک از این اجزا مشخص می شود. به طور کلی، این یک فرآیند دوطرفه است و شیوع یک طرفه آن در ۲۰٪ موارد است.

علت شناسی

فرآیندهایی که می توانند باعث ژنیکوماستی شوند متعدد هستند. به جز ژنیکوماستی دوران نوزادی، بلوغ و پیری که می توان آن را فیزیولوژیک دانست، افزایش سایز سینه در مردان باید به عنوان یک واقعیت پاتولوژیک در نظر گرفته شود. در بسیاری از موارد علت دقیق ناشناخته است. با این حال، ارزیابی دقیق هر بیمار ضروری است تا تشخیص بیماری های جدی مورد توجه قرار نگیرد.

ژنیکوماستی یا جراحی سینه آقایان چیست ؟ 2

ژنیکوماستی های فیزیولوژیکی ژنیکوماستی

نوزادان

این یک فرآیند گذرا به دلیل تأثیر استروژن های مادر جفت است. این می تواند در ۶۰ درصد از نوزادان رخ دهد و در هفته ها یا ماه ها برطرف می شود.

 

ژنیکوماستی بلوغ

از ۱۴ یا ۱۵ سالگی به طور حدودی و گذار شروع می شود. افزایش اندازه سینه بدون سایر ناهنجاری های همراه است. بروز تقریبی آن در حدود ۱۴ سالگی ۶۵ درصد است، اگرچه این بروز طبق نظر متخصصین متفاوت است . در بیشتر موارد پس از ۱۲ تا ۱۴ ماه از تکامل ناپدید می شود و تنها در ۸ درصد موارد پس از ۳ سال باقی می ماند.

 

ژنیکوماستی سالخورده

شیوع ژنیکوماستی با افزایش سن افزایش می یابد.همه اینها با تغییرات هورمونی، کاهش تستوسترون و افزایش استروژن و همچنین افزایش چاقی مرتبط است. این تغییرات ذاتی در روند طبیعی پیری به ایجاد ژنیکوماستی در افراد مسن کمک می کند.

در همه موارد با سطح هورمون های در گردش خون در ارتباط است. مکانیسم اساسی برای ایجاد ژنیکوماستی کاهش تولید آندروژن، افزایش تولید استروژن یا افزایش تبدیل پیش سازهای آندروژن به استروژن است. به طور خلاصه، آنچه که ظاهر آن را تعیین می کند، نسبت استروژن به آندروژن بافتی به معنای عملکردی آن است و بسیاری از اوقات نمی توان این را با تعیین هورمونی در خون آشکار کرد .

 

ژنیکوماستی های پاتولوژیک

این موارد شامل همه افزایش حجم سینه در مردانی است که دارای فرآیندهای پاتولوژیک به عنوان علت هستند، مانند اختلالات سیستمیک (نارسایی کلیه، نارسایی کبد، کم کاری/پرکاری تیروئید، هیپوگنادیسم، بیماری های نئوپلاستیک، چاقی و غیره). کمبود تستوسترون (بی‌اشتهایی، سندرم کلاین فلتر، بیماری‌های مزمن بیضه، ارکیکتومی و غیره)؛ یا اثر داروها و داروهای مختلف (الکل، آمفتامین ها، ماری جوانا، مواد افیونی، استروژن ها، استروئیدهای آنابولیک، عوامل شیمی درمانی، سایمتیدین، ضد افسردگی های سه حلقه ای، از جمله بسیاری دیگر که شرح داده شده است)

کلیک کنید  اسکان مسافران نوروزی در ۱۳۶۶ کلاس درس در استان

 

طبقه بندی

ژنیکوماستی را می توان بر اساس میزان درگیری به سه نوع طبقه بندی کرد:

 

  •     – ژنیکوماستی درجه یک. بزرگ شدن خفیف سینه بدون پوست اضافی.
  •     – ژنیکوماستی درجه دو. بزرگ کردن سینه با یا بدون پوست اضافی.
  •     – ژنیکوماستی درجه سه . بزرگ کردن سینه استثنایی با پوست اضافی.

 

درمان ژنیکوماستی

موارد مصرف

زمان تکامل ژنیکوماستی یکی از عوامل اصلی برای ارزیابی هنگام تصمیم گیری در مورد درمان است. اگر بیش از ۱۸ تا ۲۴ ماه ادامه داشته باشد، بعید است که درمان دارویی موفقیت آمیز باشد یا خود به خود برطرف شود. اگر این یک ژنیکوماستی فیزیولوژیک غیر قابل برگشت یا یک بیمار نوجوان با زمان تکامل بیش از ۱۸ ماه باشد، گزینه درمانی در این موارد درمان جراحی خواهد بود، زیرا بافت های پس از این دوره به سمت فیبروز پیشرفت می کنند.برای اطلاع بیشتر در مورد ژنیکوماستیbiotinclinic.ir  یا جراحی سینه اقایان را مطالعه کنید.

 

درمان ژنیکوماستی پاتولوژیک علت اصلی آن خواهد بود که پس از درمان مناسب برطرف می شود، اگرچه پستان ممکن است در طول بیماری دچار تغییرات فیبروتیک شود و پسرفت آن کامل نباشد.

 

تکنیک های جراحی

تکنیک جراحی که باید اعمال شود عمدتاً به درجه ژنیکوماستی و به توزیع و نسبت اجزای مختلف (چربی و پارانشیمی) پستان بستگی دارد . اساساً می توانیم تکنیک ها را به چهار نوع تقسیم کنیم:

 

  •     – برداشتن جراحی ساده در مواردی که بزرگ کردن سینه اساساً به دلیل هیپرتروفی غدد ایجاد می شود.
  •     – لیپوساکشن ساده در مواردی که عملاً غلبه بافت چربی وجود دارد.
  •     – برداشتن جراحی و لیپوساکشن. در مواردی که هیپرتروفی غدد فقط به ناحیه رترو یا پری آرئولار محدود می شود، در حالی که بقیه بزرگ کردن سینه به دلیل جزء چربی است، نشان داده می شود.
  •     – اگزرزیس جراحی به همراه برداشتن پوست. در مواردی که بیش از حد پوست وجود دارد، که در آن ممکن است نیاز به حرکت کمپلکس آرئول- نوک پستان باشد، مصرف می شود.

 

بسته به درجه ژنیکوماستی و همچنین ویژگی های بیمار، مداخله می تواند تحت بیهوشی عمومی و موضعی انجام شود.

کلیک کنید  ستادکل نیروهای مسلح: تهدید سایبری توسط هر دولت، گروه یا فردی را با قدرت پاسخ می‌دهیم

 

لیپوساکشن ساده

پس از علامت گذاری، یک برش کوچک ۳ تا ۴ میلی متری در ناحیه جانبی هر چین زیر شیری ایجاد می کنیم تا دسترسی بهینه حاصل شود. محلول ۱ لیتری سرم فیزیولوژیکی، مخلوط با ۱ میلی لیتر آدرنالین، ۳۰ میلی لیتر لیدوکائین ۲ درصد و ۱۰ میلی لیتر بی کربنات سدیم ۱ مولار به محلول نفوذ می شود. نفوذ باید یکنواخت باشد و مهم است که کل منطقه در چندین لایه نفوذ کند.

 

از طریق برش های توضیح داده شده، ما چربی را که با کانول های لیپوساکشن با قطر ۴ میلی متر شروع می شود، از عمق به سطح سطحی ساکشن می کنیم و با یک بررسی سطحی تر با کانول های ۳ میلی متری ادامه می دهیم. در نواحی محیطی، آسپیراسیون نرم‌تری با کانول‌های ۳ میلی‌متری انجام می‌شود و گذرهای محیطی متعددی برای دستیابی به توزیع مجدد بهتر پوست انجام می‌شود.

 

برداشتن جراحی به همراه لیپوساکشن

علامت گذاری قبل از عمل انجام می شود و نواحی بافت غدد را برای برداشتن و بافت چربی محیطی که آسپیره می شود مشخص می کند. اکسترپاسیون به همان روشی که در بالا توضیح داده شد انجام می شود و سپس با محلول توصیف شده به ناحیه مورد آسپیراسیون نفوذ می کنیم و اقدام به انجام لیپوساکشن نواحی محیطی می کنیم و کانول ها را از طریق روش پری آرئولار مانند قسمت قبلی ۸ وارد می کنیم.

 

مراقبت های بعد از عمل

پس از عمل، بیمار را در یک پیراهن فشرده سازی قرار می دهند که باید به مدت ۱ ماه به طور مداوم پوشیده شود. ما به طور سیستماتیک پروفیلاکسی آنتی بیوتیکی را انجام می دهیم که قبل از عمل شروع می شود. درناژهای مکش معمولاً پس از ۲ یا ۳ روز برداشته می شوند. بیمار پس از ۳ هفته می تواند تمرینات بدنی را انجام دهد. التهاب ناحیه مداخله به تدریج کاهش می یابد و نتیجه نهایی بعد از ۳ ماه قابل مشاهده است.

 

عوارض

شایع ترین عوارض هماتوم و سروما هستند. پوزیشن های نامناسب، فرورفتگی ها، نکروز، اسکارهای هیپرتروفیک یا بزرگ شده ممکن است در ناحیه کمپلکس نوک پستان-آرئول رخ دهد. نتیجه زیبایی ممکن است به دلیل برداشتن بیش از حد یا لیپوساکشن، ایجاد فرورفتگی های کانتور، یا به دلیل درمان ناکافی، که منجر به بی نظمی به دلیل بافت غده اضافی یا چربی باقیمانده شود، رضایت بخش نباشد.

نویسنده:

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اعلام وصول پایگاه خبری
logo-samandehi