پنج شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳

صافکاری و نقاشی بدن توسط جراحان قلابی‌

گروه سلامت کرونا :محمد تاجیک:مدام جلوی آینه عضلات صورتش را بالا و پایین کرده و ورنداز می‌کند. گاهی بینی‌اش را می‌فشارد و گاهی‌گونه‌هایش را می‌کِشد و ضخامت لب‌هایش را می‌سنجد. انگار که تمام زندگی‌اش، وررفتن با بینی و بالا و پایین کردن عضلات و ماهیچه‌های صورتش است. چند وقتی است که بد جور وسوسه یک

اختصاصی کرونا

کد خبر : 92410
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۴:۰۳

کرونا :

صافکاری و نقاشی بدن توسط جراحان قلابی‌

گروه سلامت کرونا :محمد تاجیک:مدام جلوی آینه عضلات صورتش را بالا و پایین کرده و ورنداز می‌کند. گاهی بینی‌اش را می‌فشارد و گاهی‌گونه‌هایش را می‌کِشد و ضخامت لب‌هایش را می‌سنجد.

انگار که تمام زندگی‌اش، وررفتن با بینی و بالا و پایین کردن عضلات و ماهیچه‌های صورتش است. چند وقتی است که بد جور وسوسه یک صافکاری و نقاشی بدن وجودش را گرفته و برای اینکه از دایره دوستان پای کار خود عقب نماند، سخت دنبال فرصتی برای این کار است.در دانشگاه دوستان و هم‌کلاسی‌هایش یکسره صحبت جراحی زیبایی می‌کنند و هر‌کدام نظرات به اصطلاح کارشناسی می‌دهند. یکی از چاق بودن بینی‌اش شکوه دارد و آن یکی از افتادگی پلک و دیگری از نقاط دیگر بدنش… . با آنکه هنوز دانشجوست و خودش استقلال مالی ندارد، اما سخت به دنبال متقاعد کردن پدرش هست تا بتواند پولی به جیب بزند و او هم از دایره جراحی کرده‌های زیبایی خارج نماند.

البته این داستان فقط مخصوص جوانان دانشجو و مجرد نمی‌شود و تب این کار دامن بسیاری از خانواده‌ها را گرفته است. مهسا که کارمند یک شرکت خصوصی است نیز چند وقتی است از بی توازنی دو طرف بدنش شاکی است و مدام روی اعصاب همسرش رژه می‌رود که الا و بلا باید بروم جراحی پلاستیک. خلاصه انگار که هیچ کسی از قیافه خدادادی‌اش راضی نیست.

جراحی زیبایی قدیمی است؟

در اسناد تاریخی، مشخص شده است که چیزی در حدود ۴۰۰۰ سال پیش، انسان‌های اولیه از ابزاری برای اصلاح جراحت‌های موجود و عمل زیبایی صورت استفاده می‌کردند. همچنین در قرن ۱۶ میلادی و پس از همه گیری بیماری آبله در اروپا، بسیاری از پزشکان تکنیک‌هایی را برای برطرف کردن ناهنجاری‌های به جا مانده از این بیماری، کشف کردند.

صافکاری و نقاشی بدن توسط جراحان قلابی‌ 5

همه انسان‌ها از دیدن زیبایی لذت می‌برند و در عین حال، دوست دارند زیبا دیده شوند. ما در دورانی زندگی می‌کنیم که پیشرفت چشمگیر علم بشری، زمینه ساز پیدایش جراحی‌های فراوان زیبایی صورت شده است. جراحی‌های زیبایی بسیار پرطرفدار هستند و روز به روز نیز به تعداد این عمل‌ها افزوده می‌شود. با این حال، جراحی زیبایی تنها محصول پیشرفت سریع علم و تکنولوژی در دهه‌های اخیر نیست؛ بلکه قدمت آن به هزاران سال پیش باز می‌گردد.

در میان تکنیک‌های موجود، به نظر می‌رسد جراحی‌های زیبایی در ناحیه صورت بیش از پیش پرطرفدار هستند. جراحی‌های زیبایی صورت به قدری متنوع هستند که افراد با هر بودجه‌ای می‌توانند آنها را امتحان کنند. 

در این میان برخی تکنیسین‌های رشته‌های غیر تخصصی پزشکی و افرادی که چند سالی در آرایشگاه‌های زیبایی کار کرده‌اند یا حتی برخی افرادی که سابقه تتوکاری و فعالیت‌های به اصطلاح زیبایی را در آرایشگاه‌های زنانه یا مردانه دارند، با راه انداختن دفاتر بسیار شیک و تبلیغ در فضای مجازی، اقدام به انجام این جراحی‌های دهان پُرکن می‌کنند.

از آن جا که جراحی زیبایی در بالا بردن وضعیت روحی و روانی فرد و ارتباط اجتماعی فرد تأثیرگذار است، باید نهایت دقت در انتخاب متخصص مربوطه را داشت؛ چرا که  انجام این عمل علاوه بر زیباسازی ظاهر، نقش بسزایی در افزایش توان روحی افرادی که نیازمند واقعی این جراحی‌ها هستند دارد.

بیش از ۱۶میلیارد ریال جهیزیه به نوعروسان گچساران پرداخت شد
دنبال کنید

البته باید بدانیم همه افراد نیاز به انجام جراحی زیبایی ندارند و این پزشک است که به بررسی ضرورت موضوع می‌پردازد. عمل جراحی زیبایی باید توسط پزشک جراح حاذق و آموزش دیده انجام شود. با این کار می‌توان عوارض ناشی از عمل را به حداقل رساند و در صورت وقوع آسیب ناخوشایند، عوارض آن را رفع کرد.  از این رو به عموم افراد توصیه می‌شود در انتخاب جراح ماهر و دوره دیده نهایت دقت را داشته باشند؛ چرا که امروزه با توجه به اقبال گسترده بسیاری از زنان و مردان برای انجام جراحی زیبایی، باز مکاره به اصطلاح جراحان زیبایی اما بخوانید قلابی؛ داغ داغ است و هرکس که توان نگهداشتن تیغ جراحی و قیچی را دارد، ادعای جراحی زیبابی می‌کند!

صافکاری و نقاشی بدن توسط جراحان قلابی‌ 6

اقدامات مراقبتی لازم بعد از جراحی زیبایی

جراحی زیبایی به منظور تغییر و زیباسازی قسمتی از بدن یا صورت انجام می‌شود. همچنین با استفاده از آن می‌توان آسیب‌های مربوط به آن نواحی را برطرف کرد. البته امروزه با پیشرفت علم و فناوری، نگاه علمی  و میل گرفتن تخصص در این رشته بین پزشکان بسیار رواج یافته است. بعد از عمل جراحی زیبایی انجام مراقبت‌های خاص از اهمیت زیادی برخوردار است. رعایت برخی از اقدامات در هر چه بهتر شدن نتیجه عمل و رضایت بیمار سهم به سزایی دارد.

مرجع رسمی تأیید مدارک پزشک، وزارت بهداشت است

بابک نیکومرام، رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت کرونا ، درباره اینکه افراد غیر متخصص و کارنابلد در رشته جراحی پلاستیک و زیبایی ورود کرده‌اند، با عنوان کردن این مطلب که حق بیمار است بداند پزشک او چه کسی است و آیا آموزش‌های لازم در خصوص اعمال جراحی زیبایی را دیده است یا خیر، تاکید دارد: مرجع رسمی تأیید مدارک پزشک، وزارت بهداشت است.

انجام ژل و بوتاکس در آرایشگاه‌ها ممنوع است

وی با اشاره به انجام کارهای پزشکی توسط افراد غیر پزشک، ادامه داد: ژل و بوتاکس جزو امور پزشکی است و انجام آن در آرایشگاه‌ها ممنوع و مصداق دخالت در امور پزشکی است.

نیکومرام افزود: بارها دیده‌ایم که بیمار بدون اینکه پزشک خودش را دیده باشد، عمل زیبایی را انجام داده و بعداً بخاطر ایجاد عارضه و مطالعه پرونده مشخص شده که عمل او توسط تکنسین انجام شده است.

رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران تصریح کرد: بنابراین، تاکید و توصیه ما به مردم این است که حتماً پزشک خود را قبل از عمل ببینید و از مرتبط بودن رشته تخصصی و فوق تخصصی وی با عمل مربوطه اطمینان کامل پیدا کنند و حتما راجع به توانمندی جراح خود نیز تحقیق کرده و صرفا به مشاوره‌های فضای مجازی  یا تبلیغات اعمال زیبایی که با قیمت‌های نازل پیشنهاد می‌شوند اعتماد نکنند.

گفت وگوی خواندنی با بانوی پرستار در چرام/از اخلاق خوب با همکاران تا تجسم حادثه کربلا در روز پرستار+تصاویر
دنبال کنید

مردم نام جراح زیبایی را در سایت انجمن جراحان کنترل کنند

وی یادآور شد:‌حتما بیماران نام پزشک مربوطه را در سایت نظام پزشکی جستجو کرده و از تخصص مربوط اطلاع حاصل کنند. اگر بیماری برای اعمال جراحی زیبایی صورت برای مثال به دنبال جراح پلاستیک می‌گردد، باید در سایت نظام پزشکی از بودن عنوان پلاستیک در پروانه مطب پزشک مربوطه اطمینان حاصل کند و صرفا به تبلیغات فضای مجازی که از عناوین غیر واقعی استفاده می‌کند اکتفا نکند.

نیکو مرام به گردشگری سلامت اشاره کرد و گفت: متاسفانه حضور دلالان  در این حوزه باعث صدمات و ایجاد عوارض جسمی بعضا غیرقابل جبران  به این بیماران شده که می‌تواند تبلیغ منفی برای توریسم سلامت در ایران باشد.

رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران افزود: وزارت بهداشت باید سختگیری‌های لازم را انجام دهد تا گردشگری سلامت در کشور تحت الشعاع حضور دلالان قرار نگیرد.

رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، بر ضرورت محدود شدن اعمال جراحی زیبایی در کشور و تعیین انجام آن صرفا توسط پزشکان آموزش دیده در این حوزه  تاکید کرد و گفت: عمل زیبایی مثل چاه ویل است که اگر رها شود، تبعات زیانباری برای کشور به همراه دارد.

وی متذکر شد:‌علاوه بر صدمات اجتماعی، تغییر بیش از اندازه و نامتعارف قیافه‌ها، باعث ایجاد هزینه‌های القایی بیشتر به اقتصاد سلامت شده و منابع انسانی و مالی مورد نیاز بخش درمان را به سوی خود می‌کشد و باعث مصارف بیش از حد منابع ارزی کشور می‌شود. برای مثال با توجه به ارزبری پروتزهای سینه باید مصارف آن در کشور ضابطه‌مند شده و تنها توسط پزشکان مرتبط قابلیت سفارش و مصرف داشته باشد.

صافکاری و نقاشی بدن توسط جراحان قلابی‌ 7

نیکو مرام با اشاره به اهمیت به‌کارگیری تجهیزات و پروتزهای استاندارد و معتبر در جراحی‌های زیبایی،خاطرنشان کرد:باید مانند داروی شیمی درمانی که تنها با دستور پزشک معالج مشخص شده در گایدلاین‌های درمانی قابلیت تجویز دارند، انجام شود. یکی از چالش‌های حوزه جراحی زیبایی عدم وجود دستورالعمل‌های مربوط به اینگونه اعمال است؛ به طوری که باید به طور شفاف صلاحیت پزشکان مرتبط برای همه اعمال جراحی زیبایی تعیین شده و چگونگی نظارت و مجازات‌های بازدارنده در این حوزه به طور موثری تعریف شود.

دقت کنیم! جراحی زیبایی و دادن اندام‌های مختلف بدن به دست جراحان پلاستیک و زیبایی، دقت و وسواس زیادی در انتخاب جراح کارآزموده و حاذق را می‌طلبد. نباید اسیر تبلیغات اغواکننده هربه اصطلاح متخصص زیبایی شد و تنها باید انتخاب فرد متخصص با کنترل مشخصات وی از طریق انجمن جراحان پلاستیک و نظام پزشکی صورت گیرد و نه اینکه تنها به تبلیغات در فضای مجازی توجه شود.

پایان پیام/


منبع: فارس

نویسنده:

برچسب ها :

ناموجود

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi