امروز رفتارهای ناپسند و واکنش‌های تند همراه با خشونت‌های کلامی موجب شده تا حساسیت جامعه نسبت به این مسائل بیشتر شود و حتی کار به انتشار اخبار مربوط به این رفتار ایرانیان در رسانه‌های خارجی بکشد.

شاید بتوان گفت که فضای مجازی در واقع بخشی از دنیای واقعی افرادی است که بدون درنظر گرفتن تبعات کارشان، اقدام به انتشار پیام‌های توهین آمیز در صفحات افراد مختلف می‌کنند. متاسفانه این موضوع در بین کاربران ایرانی فعال در فضای مجازی نیز در حال رواج یافتن است و واکنش‌های این چنینی نیز  روز به روز بیشتر می‌شود و این رسم نادرست در طی چند سال گذشته موجب شده تا صفحات شخصی افراد صاحب‌نام مورد هجمه قرار بگیرد و تصویری نامناسب از ملتی بزرگ را در دنیا نقش بزند.

عدم گسترش فرهنگ استفاده از شبکه‌های اجتماعی، شیوه تربیت خانوادگی، ولنگاری فرهنگی و غیره به عنوان دلیل بروز چنین رفتارهایی از سوی کارشناسان مطرح می‌شود و در مقابل برنامه‌ریزی برای فرهنگ‌سازی در این زمینه نیز به راهکاری مناسب تلقی شده است.

خودباختگی فرهنگی، عامل هجمه برخی کاربران ایرانی در فضای مجازی

امان‌الله قرایی مقدم  در واکنش به انتشار پیام‌های منفی برخی کاربران فضای مجازی در صفحات افراد صاحب‌نام، گفت: اصالت و فرهنگ ایرانی مبنی بر احترام و ادب است و چنین رفتارهایی به هیچ عنوان با این اصل سازگار نیست.

این جامعه شناس با اشاره به اینکه افرادی که اقدام به چنین رفتاری می‌کنند «لمپن» محسوب شده و دچار ولنگاری فرهنگی هستند، اظهار کرد: شیوه تربیت خانوادگی این افراد تاثیر بسزایی در بروز چنین مسائلی دارد.

وی با بیان اینکه متاسفانه برخی افراد با بی‌ارادگی به رواج چنین رفتارهایی کمک می‌کنند و بدون در نظر گرفتن آثار سوء، اقدام به پیروی از این رفتار می‌کنند، افزود: از نگاه جامعه‌شناسی، چنین افرادی دچار محدودیت و محرومیت برای بیان اعتراض هستند لذا از چنین فضاهایی برای گفتن حرفشان بهره می‌برند.

قرایی مقدم ضمن تأکید بر اینکه پرخاشگری در فضای مجازی و انتشار پیام‌های نامناسب در صفحات مجازی افراد به مُد تبدیل شده است، ادامه داد: متأسفانه فرهنگ استفاده از شبکه‌های اجتماعی در جامعه ایجاد نشده است.

این آسیب‌شناس اجتماعی با اشاره به اینکه افراد توهین کننده در فضای مجازی دچار آنومی (بی‌هنجاری) هستند و باعث چندپاره شدن جامعه می‌شوند، گفت: این افراد اوقات فراغت خود را با وقت‌گذرانی در شبکه های اجتماعی پُر می‌کنند و بیکار هستند.

وی نبود نظارت در شبکه‌های اجتماعی را از جمله دلایل بروز پرخاشگری و رواج خشونت کلامی دانست و اظهار کرد: همین عامل سبب می‌شود افراد به راحتی دست به چنین اقداماتی بزنند.

قرایی مقدم خاطرنشان کرد: خودباختگی فرهنگی در رفتار این افراد به وضوح دیده می‌شود و باید با برنامه‌ریزی در حوزه فرهنگ، بستر رفع این مهم را ایجاد کرد.

کنترل فضای مجازی موجب جلوگیری از بداخلاقی‌ در فضای مجازی می‌شود

همچنین عضو هیأت رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس معتقد است هجمه علیه افراد صاحب‌نام در فضای مجازی و عرصه بین‌المللی موجب بدبینی مردم دنیا به ایران می‌شود و بیانگر رواج خشونت‌ کلامی و بداخلاقی‌ در فضای مجازی است.

علیرضا ابراهیمی در واکنش به رواج هجمه برخی کاربران ایرانی در فضای مجازی، گفت: مردم ایران دارای پیشینه غنی تاریخی و فرهنگی هستند و اینگونه اقدامات شأن و جایگاه ایران در دنیا را زیرسوال می‌برد.

نماینده مردم آزادشهر و رامیان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هجمه علیه افراد صاحب‌نام در عرصه بین المللی موجب بدبینی مردم دنیا به سرزمین سراسر ادب و فرهنگ می‌شود، اظهار کرد: افرادی که اقدام به انجام چنین امور ناشایست و ضدفرهنگی می‌کنند، باید دست از رفتار زشت خود بردارند.

وی با تاکید بر اینکه دستگاه‌های نظارتی و فعال در حوزه فضای مجازی باید با نظارت و کنترل از رخداد چنین اتفاقاتی جلوگیری کنند، ادامه داد: به شدت نیازمند فرهنگ‌سازی در حوزه استفاده از فضای مجازی هستیم.

ابراهیمی با بیان اینکه امروزه شاهد رواج خشونت‌ کلامی و بداخلاقی‌ در فضای مجازی هستیم، تصریح کرد: بارها شاهد بودیم موجی از رفتارهای ناشایست مانند هجمه به صفحات افراد مشهور و صاحب‌نام به ویژه ورزشکاران به راه افتاده که اصلا برازنده جوانان این سرزمین نیست و متاسفانه افرادی نیز بدون توجه با این موج همراه می‌شوند.

نماینده مردم آزادشهر و رامیان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه خبرنگاران و افراد فعال درحوزه فضای مجازی باید اقدام به آگاهی بخشی در خصوص استفاده صحیح از چنین ابزارهایی کنند، افزود: هجمه در فضای مجازی می‌تواند نوعی قانون‌گریزی به‌حساب آید.

عضو هیأت رییسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: متأسفانه گستردگی فضای مجازی موجب سوءاستفاده برخی افراد شده و حریم شخصی در آن رعایت نمی‌شود که هجمه‌های اخیر بیانگر این امر است؛ این موضوع زمانی بدتر می‌شود که کاربران به سراغ صفحات افراد معروف و شناخته‌شده خارجی می‌روند که آثار و تبعات بدی برای ایران به همراه دارد.

نبود نظارت جدی در شبکه‌های اجتماعی، فضای امن برای رفتارهای غیراخلاقی کاربران فراهم کرده است

عضو هیأت رییسه فراکسیون ورزش مجلس نیز اعتقاد دارد هجمه برخی کاربران در شبکه‌های اجتماعی به صفحات افراد مشهور، نشان‌دهنده رشد بداخلاقی‌های اجتماعی و خشونت‌های کلامی در جامعه است.

در ادامه یوناتن بت‌کلیا  در واکنش به هجمه برخی کاربران ایرانی در فضای مجازی به صفحات افراد مشهور و صاحب‌نام به ویژه ورزشکاران، گفت: ایرانیان ملتی با فرهنگ هستند و همواره ادب جزئی از شاخصه‌های آنها به شمار میرفته؛ از این رو انجام چنین اقداماتی در شأن مردم این سرزمین نیست.

نماینده آشوریان و کلدانی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بروز بداخلاقی‌های اجتماعی در فضای مجازی و علیه برخی افراد نشان‌دهنده فروپاشی نظام تربیتی در خانواده و غیره است، اظهار کرد: متأسفانه افراد معدودی اقدام به توهین در شبکه‌های مجازی می‌کنند و در این میان برخی افراد نیز به دلیل هیجان‌های کاذب با این موج همراه می‌شوند.

وی با بیان اینکه هجمه‌های غیراخلاقی افراد به یکدیگر در فضای مجازی نوعی از خشونت‌های کلامی محسوب می‌شود، ادامه داد: رفتارهای غیراخلاقی که در شبکه‌های مجازی رخ می‌دهد، نشان دهنده وجود شرایطی امن برای این افراد است زیرا نظارت جدی در این حوزه انجام نمی‌شود.

عضو هیأت رییسه فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی ضمن تأکید بر اینکه شبکه‌های اجتماعی مانند تیغ دولبه هستند و در صورت استفاده ناصحیح موجب ایجاد چالش در نظام اجتماعی می‌شوند، تصریح کرد: در این راستا برخی نیز با چنین کارهایی اقدام به مخدوش کردن چهره کشور می‌کنند.

نماینده آشوریان و کلدانی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در گذشته نیز شاهد خشونت‌های کلامی در ورزشگاه‌های داخل کشور بودیم، تصریح کرد: خوشبختانه این موضوع با فرهنگ‌سازی انجام شده و در این زمینه کاهش چشم‌گیری داشته است لذا باید با بهره‌گیری از ارزش‌ها و نمادهای فرهنگی نسبت به رفع این امر اقدام شود.