جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳

چند هشدار جدی از شورای نگهبان به پیش ثبت نامی‌ها در کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش کرونا از یاسوج نشست خبری رئیس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان استان کهگیلویه و بویراحمد با رسانه‌ها برگزار شد. در این نشست سید مهدی جوکار اظهار کرد: در استان ما به خاطر تاثیرگذاری نگاه‌های قومیتی و طایفه‌ای و برخی از عوامل دیگر انتخابات زودتر از جاهای دیگر رقم می‌خورد و چنان رفتارهای

اختصاصی کرونا

کد خبر : 98299
تاریخ انتشار : یکشنبه ۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۴

کرونا :

چند هشدار جدی از شورای نگهبان به پیش ثبت نامی‌ها در کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش کرونا از یاسوج نشست خبری رئیس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان استان کهگیلویه و بویراحمد با رسانه‌ها برگزار شد.

در این نشست سید مهدی جوکار اظهار کرد: در استان ما به خاطر تاثیرگذاری نگاه‌های قومیتی و طایفه‌ای و برخی از عوامل دیگر انتخابات زودتر از جاهای دیگر رقم می‌خورد و چنان رفتارهای پیش از موعدی انجام می‌شود که گویی باید صندوق رای را از همین هفته به یاسوج بیاورند.!

ذهنیتی اشتباه در مورد پیش ثبت نام

وی به ذهنیت اشتباهی که برخی افراد در خصوص  فرایند پیش ثبت دارند گفت: پیش ثبت نام تاثیری بر انتخابات نباید داشته باشد برخی احزاب و افراد احساس می‌کنند که با پیش ثبت نام انتخابات آغاز شده است.

این مسئول در ادامه خطاب به خبرنگاران با اشاره به این که در این جلسه تنها به دنبال رفع چنین شبهاتی در خصوص پیش ثبت نام هستیم گفت: چرا که برخی‌ها حتی به اشتباه بنر انتخاباتی را هم آماده کرده‌اند که این فهم درستی از پیش ثبت نام در جامعه نیست، حتی یک نفر به ما زنگ می‌زند و می‌گوید آیا کار را شروع کنیم!.

جوکار با تاکید بر این که در بحث بررسی صلاحیت‌ها از الان به هیچ وجه نمی‌توان صحبتی کرد افزود: این نوعی زنگ خطر است.

وی در ادامه با اشاره به این که رهبری انقلاب سیاست‌های کلی انتخابات را سال ۹۵ ابلاغ کردند یادآور شد: لذا ۷ سال طول کشید تا قانون انتخابات به صورت کارشناسانه در کمیسیون‌های تخصصی مجلس بررسی و در نهایت اخیرا تایید و تصویب و ابلاغ شد.

این مسئول گفت: در قانون جدید اصلاحات و تغییراتی داریم از مهمترین اصلاحات بحث پیش ثبت نام است زیرا وقتی در کشور زنگ انتخابات زده می‌شد خیلی‌ها ثبت نام می‌کردند سیاسی و غیر سیاسی، گفتمان قانونی یا غیر قانونی، تحصیل مناسب و غیر مناسب و اینگونه در اذهان عمومی گاهی مورد تمسخر قرار می‌گرفتیم اما اکنون با پیش ثبت نام معلوم می‌شود که آیا متقاضیان شرایط لازم را دارند هر چند اینجا هیچ گونه صلاحیتی لحاظ نمی‌شود اما عده‌ای فکر می‌کنند این ثبت نام برای شورا خیلی مهم است که فکری غلط است.

وی افزود: برخی سیاسیون اشتباه فکر می‌کنند که با پیش ثبت نام کاندیدا شده‌اند لذا این‌ها فقط در مرحله پیش ثبت نام به عنوان متقاضی هستند و ۶ مرحله بررسی در پیش ثبت نام از ثبت گرفته تا فراجا و دستگاه‌های دیگر صورت می‌گیرد و ما در این مرحله هیچ ورودی نداریم و هیچ بررسی در پیش ثبت نام نمی‌کنیم.

وی در ادامه اظهارات خود گفت: اشکال این است کسانی که پیش ثبت نام کرده‌اند شروع به فعالیت سیاسی می‌کنند یک جلسه با بانوان یکی با ورزشکاران یکی با پرستاران و با افراد متعدد دیگر جلسه می‌گذارند اگر همه این افراد بخواهند چنین کاری انجام دهند آیا استان ظرفیت چنین کارهایی را دارد و آیا حقوق مردم در این وسط ضایع نمی‌شود؟.

۱۰۶میلیارد تومان عقد قرارداد تسهیلات رونق تولید انجام شد
دنبال کنید

هشدار به پیش ثبت نامی‌های غیر مطلع

جوکار گفت: در ماده ۲۸ قانون انتخابات عدم التزام عملی به قانون را داریم یکی از مصادیق آن  بی توجهی به همین مسائل است کسانی که قانون را در عمل زیر پا می‌گذارند، کسانی که تبلیغات و نشست‌های انتخاباتی را بسیار زودتر از موعد قانونی شروع می‌کنند، این‌ها چگونه می‌خواهند قانونگذار باشند.

وی افزود: تصور اشتباهی هم وجود دارد که هر وقت ثبت نام کردی حتماً تایید می‌شوی که تصور باطلی است البته هیچ اعمال سلیقه‌ای در تایید صلاحیت‌ها نخواهد شد و تنها به اسناد بستگی دارد، البته بعضی‌ها در جامعه اینگونه تلقین می‌کنند که ما موافق دولت و نظام هستیم و حتما تایید می‌شویم اما بدانند ملاک بررسی صلاحیت‌ها قانون و عمل به قانون است.

جوکار ادامه داد: در بسیاری موارد افرادی که اصلاً تصور رد صلاحیت نداشتند رد شده‌اند و آنانی که فکر می‌کردند رد خواهند شد تایید صلاحیت شده‌اند.

وی به برخی از بد اخلاقی‌های انتخاباتی اشاره کرد و گفت: برخی افراد علیه یکدیگر هیاهو می‌کنند که برای مثال شورای نگهبان فلان فرد را رد صلاحیت خواهد کرد و اینگونه هم حق افراد را تضیع کرده و هم حق شورای نگهبان را تضیع می‌کنند لذا  تذکر می‌دهیم به هیچ عنوان به جای شورای نگهبان اظهار نظر نکنند و می‌توان در دستگاه قضایی علیه این‌ها شکایت کرد.

جوکار به یک دستاویز دیگر انتخاباتی در استان اشاره کرد و گفت: عده‌ای بحث مشارکت مردم را پیش می‌کشند به کلام رهبری معظم انقلاب استناد می‌کنند و با روش‌های خودشان دنبال این کار هستند و می‌گویند در حال گرم کردن تنور انتخابات هستیم و زودتر از موعد مقرر کار را آغاز می‌کنند که این اجحاف به رهبری انتخابات و سایر کاندیداهاست  و حق آن دسته از افرادی را که به قانون التزام دارند ضایع می‌کنند.

جوکار با بیان اینکه همه چهار راهبرد رهبری باید در دستور کار قرار گیرد گفت: تبلیغات باید در موعد خودش باشد بچه‌های خردسال هم شخصیت‌های سیاسی استان ما را می‌شناسند این چه کاری است که از حالا شروع کرده‌اند تا خودشان را به مردم معرفی کنند در حالی که برخی از این افراد یک یا دو دوره هم در مجلس حضور داشته‌اند لذا هیچ منطقی پشت این کار نیست و نباید پشت کلام رهبری خودشان را پنهان کنند، باید در موعد مقرر به فرمان رهبری عمل شود.

دعوت یک متقاضی پیش ثبت نامی به مناظره!

وی گفت: برای مثال در یکی از پیش ثبت نام‌ها یکی از افراد که اکنون به عنوان متقاضی انتخابات است دعوت به مناظره کرده است که این کارها در موعد خود مورد بررسی قرار می‌گیرد.

جوکار با بیان اینکه هیچ قصور و کم کاری در بحث انتخابات نخواهیم داشت گفت: در صلاحیت افراد عملکرد فرد را مورد نظر قرار می‌دهیم کسانی که از الان به قانون توجه نمی‌کنند چطور می‌خواهند قانونگذار باشند کسی که از امروز شروع به تخریب و برچسب زدن می‌کند چگونه می‌خواهد عصاره فضایل ملت باشد اگر کسانی از همین امروز به دنبال کار انتخاباتی هستند ما هم از امروز رصد آنها را آغاز می‌کنیم تا معلوم شود چه کسی ضرر خواهد کرد البته به آن‌هایی که عامل به قانون هستند مرحبا و آفرین می‌گوییم و می‌خواهیم که تا آخر به قانون ملتزم بوده و گرفتار هیاهوی دیگران نشوند.

وزیر کشور: بزرگداشت رحلت امام(ره) نقطه اوج حرکت‌های فرهنگی و سیاسی است
دنبال کنید

وی افزود: مردم تشخیص می‌دهند که هیاهو از جانب چه کسانی است، جای این افراد در مجلس نیست لذا اگر کسی به دلیل عدم التزام به قانون رد صلاحیت شد به جایی مراجعه نکند زیرا به مراجعه آنها توجهی نمی‌شود کسانی که به هشدارهای نهادهای قضایی و امنیتی و نظارتی بی‌توجهی می‌کنند.

فقط لابی‌گرها چنین حرفی می‌زنند

جوکار در ادامه در پاسخ به این سوال خبرنگار فارس که عده‌ای در استان می‌گویند تایید صلاحیت آنها در تهران صورت می‌گیرد و استان هیچ کاره است گفت: کسانی چنین القائاتی را می‌کنند که همیشه دنبال لابی‌گری و واسطه‌گری هستند بدانند که اسناد و پرونده‌های آنها در همین جا تکمیل می‌شود و اینجا در مورد افراد نظر می‌دهیم اگر اعتراضی هست در تهران مورد بازبینی مجدد قرار می‌گیرد اما اینکه بعضی‌ها فکر می‌کنند تصمیم اینجا هیچ اثری ندارد اشتباه می‌کنند.

وی تذکری هم به اعوان و دوستان و همکاران اغتشاشگران داد و گفت: در مورد اغتشاشات اگر کاندیداها و دوستان آنها در هواداری از اغتشاشگران سخنی به میان آورند یا حمایتی انجام دهند در تایید صلاحیت آنها نقش موثری خواهد داشت هر چند که چنین موردی را هم تاکنون داشته‌ایم.

جوکار توضیحی هم داد که دیگر ثبت نامی در کار نیست و اگر کسانی پیش ثبت نام نکرده‌اند دیگر نمی‌توانند برای انتخابات در آینده ثبت نام کنند.

نظر شورای نگهبان در مورد حضور در فاتحه خوانی‌ها

جوکار به حضور متقاضیان در مراسم‌های عزاداری و به خصوص فاتحه خوانی اشاره کرد و گفت: فاتحه خوانی تخلف محسوب نمی‌شود اما افراد باید صاحبان عزا را هم درک کنند کمتر و با عده کمتری حضور داشته باشند تا کرامت صاحب عزا حفظ شود و چیز دیگری در اذهان عمومی نقش نبندد.

رئیس دفتر بازرسی و نظارت شورای نگهبان در استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: با چنین رفتارهایی قضاوت خوبی در بیرون استان از ما نمی‌کنند.

وی در ادامه به سلامت انتخابات هم اشاره کرد و گفت: شورای نگهبان به جد سلامت انتخابات را در دستور کار دارد نباید زحمات دستگاه‌ها برای سلامت انتخابات نادیده گرفته شود ممکن است در جاهایی تخلفاتی هم باشد اما انتخابات سالم برگزار می‌شود گاهاً متقاضیان و داوطلبان به شورا هشدار می‌دهند که سلامت انتخابات را مورد توجه قرار دهید اما همین افراد خودشان بعضاً دنبال کارهای غیر قانونی می‌روند و کار غیرقانونی انجام می‌دهند و دنبال انتخابات سالم نیز هستند.

پایان پیام/


منبع: فارس

نویسنده:

برچسب ها :

ناموجود

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi