چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

فصل شیدایی؛ رزم‌نامه‌ای از آدم تا آدم

کرونا -همدان: «و بدان که خداوند آسمان و زمین و آفتاب و ماه و ستارگان و عالم را به برکت پنج تن آفرید و بدان که هستی و هر چه و هر که در اوست به یمن پنج تن روزی می‌خورند و اگر آسمان و زمین پابرجاست از انوار محمد و آل محمد است. می‌گویی

اختصاصی کرونا

کد خبر : 98203
تاریخ انتشار : شنبه ۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۰

کرونا :

فصل شیدایی؛ رزم‌نامه‌ای از آدم تا آدم

کرونا -همدان: «و بدان که خداوند آسمان و زمین و آفتاب و ماه و ستارگان و عالم را به برکت پنج تن آفرید و بدان که هستی و هر چه و هر که در اوست به یمن پنج تن روزی می‌خورند و اگر آسمان و زمین پابرجاست از انوار محمد و آل محمد است.

می‌گویی نه! پس بدان آدم ملتمسانه از خدا خواست تا از گناهش در گذرد «بار خدایا! از گناه من درگذر و من را ببخشا، ببخشا، بارخدایا از گناه من درگذر».

فصل شیدایی؛ رزم‌نامه‌ای از آدم تا آدم 12

و آدم زمزمه کرد آنگاه که خدا را برای پذیرش توبه خویش قسم می‌داد؛ «یا حَمیدُ بِحَقِّ مُحَمَد، یا عالیُ بِحَقِّ علی، یا فاطِرُ بِحَقِّ فاطمه، یا مُحْسِنُ بِحَقِّ الحسن، یا قدیمَ الاِحسان بِحَقِّ الحُسَیْن».

آدم که به نام حسین رسید جبرئیل را مخاطب قرار داد و پرسید این حسین کیست که نامش دل را به جوش می‌آورد؛ با نامش جوشی تو گویی خروشی دلم را فرا گرفت.

فصل شیدایی؛ رزم‌نامه‌ای از آدم تا آدم 13

و جبرئیل قصه حسین را باز گفت و آدم در عزای حسین آن سان گریست تا پروردگار توبه‌اش را پذیرفت.

آری، توسل از اصول اصیل و رکین اعتقاد شیعه است؛ آدم به خمسه طیبه و پنج تن آل عبا متوسل شد، نوح در آن طوفان  عظیم، ابراهیم وقت ورود به آتش و موسی در مقابله با قوم بنی‌اسرائیل دامن پنج تن را گرفت.

فصل شیدایی؛ رزم‌نامه‌ای از آدم تا آدم 14

همه انبیا و اولیا به وقت مهالک و خطرها دامن پنج تن می‌گرفتند و به اذن جبرئیل می‌خواندند «یا حَمیدُ بِحَقِّ مُحَمَد، یا عالیُ بِحَقِّ علی، یا فاطِرُ بِحَقِّ فاطمه، یا مُحْسِنُ بِحَقِّ الحسن، یا قدیمَ الاِحسان بِحَقِّ الحُسَیْن».

بی‌رحمی باران یا بی‌خیالی مسئولان؟/وقتی مردم «رودسمه» راهی برای رفتن ندارند!+تصاویر و فیلم
دنبال کنید

روز مباهله هم که رسید همچون دیگر بزنگاه‌ها پیامبر همراه با حسنین و علی ابن‌ابیطالب و فاطمه‌زهرا حاضر شد اما مسیحیان نجران گفتند مباهله نکنید «چهره‌هایی می‌بینیم که اگر از خدا بخواهند کوهی را از جا درآورد خداوند این چنین خواهد کرد؛ مباهله نکنید».

 در فراسوی تاریخ ندای، «یا حَمیدُ بِحَقِّ مُحَمَد، یا عالیُ بِحَقِّ علی، یا فاطِرُ بِحَقِّ فاطمه، یا مُحْسِنُ بِحَقِّ الحسن، یا قدیمَ الاِحسان بِحَقِّ الحُسَیْن» به گوش می‌رسد.

فصل شیدایی؛ رزم‌نامه‌ای از آدم تا آدم 15

چرخ می‌چرخد و تاریخ می‌گردد، از شهادت نخستین مسلمان «عالم ذر» محمد مصطفی(س) تا شهادت سَیده نِساءالعالمین و پس از آن حکایت فرق شکسته و محراب به خون نشسته غم عالم می‌شود و دیگر بار جام زهر و جگر سوخته و روزی شهادت قسمت امام حسن(ع) می‌شود و آخر حسین ذبیح اعظم خداوند و تب عالم.»

 آنچه خواندید فصلی از صحیفه گشوده شده «فصل شیدایی» است همان روایت و حکایت سلسله عشق عالم از خلقت تا ظهور که حالا ۱۵ شب در همدانا برگ به برگ خوانده و از فراسوی تاریخ قدم به قدم راه شد.

فصل شیدایی؛ رزم‌نامه‌ای از آدم تا آدم 16

صحیفه‌ای که تصویرساز مدیونیت عالم و آدم است به پنج تن آل عبا و این بار برای بیست و دومین مرتبه در همدان گشوده شد و رقم و عدد مخاطبش از شبی ۱۲ هزار مشتاق گذشت.

  گرچه روایتی از سه فصل «انبیا»، «حوادث صدر اسلام» و «معاصر» از هبوط حضرت آدم تا ظهور امام عصر(عج) را در خود دارد اما حکایت هنرمندانه جوش و خروش دل به وقت حماسه کربلایش چیزی دیگری است و قصه توسل از آدم تا امروز وصله جدانشدنی.

بازدید بیش از ۱۱۰ هزار نفر از مراکز گردشگری کهگیلویه و بویراحمد تا سوم فروردین ۱۴۰۲
دنبال کنید

فصل شیدایی؛ رزم‌نامه‌ای از آدم تا آدم 17

فصل شیدایی انگار روضه مصور بر عزای حسین است و تجلی ماه سرخ شام غریبان؛ از حق نگذریم سوای وقایع صدر اسلام، انبوه مخاطب را به تاریخ معاصر می‌برد و در سفری هر چند کوتاه گرمای داغ لاله‌های گلگون‌کفن وطن را منتقل می‌کند.

فصل شیدایی؛ رزم‌نامه‌ای از آدم تا آدم 18

گویی با جان و تن حاضر در  تبار عشق می‌شوند و شاهد و ناظر بر سلسله عشاق؛ جزء به جزء و ریز به ریز مخاطبان خاصه رشادت می‌شوند و شیدایی. دمی در رزم با نااهلان و دم دیگر شجاعت بر قله‌های برافراشته و حماسه حضور در جنگ با دشمن دیروز و امروز.

فصل شیدایی؛ رزم‌نامه‌ای از آدم تا آدم 19

هر آنچه در فصل شیدایی دیدید خلاصه می‌شود در رزم‌نامه‌ای برای ایستادن حق بر بلندای تاریخ از حضرت آدم تا آدم در صفر ۱۴۴۵ هجری.

فصل شیدایی؛ رزم‌نامه‌ای از آدم تا آدم 20

فصل شیدایی؛ رزم‌نامه‌ای از آدم تا آدم 21

پایان پیام/۸۹۰۳۳/


منبع: فارس

نویسنده:

برچسب ها :

ناموجود

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi