دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳

دانشگاه یاسوج در جمع برترین دانشگاه‌های جوان دنیا+سند

به گزارش کرونا از یاسوج سید احمد فاضل زاده رئیس مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) اظهار داشت: پایگاه رتبه‌بندی تایمز، رتبه بندی دانشگاه‌های جوان دنیا را در سال ۲۰۲۳ منتشر کرد. فاضل زاده اظهار داشت: در بین ۶۰۵ دانشگاه که در این رتبه بندی حضور دارند، سهم جمهوری اسلامی ایران

اختصاصی کرونا

کد خبر : 95151
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۱

کرونا :

دانشگاه یاسوج در جمع برترین دانشگاه‌های جوان دنیا+سند

به گزارش کرونا از یاسوج سید احمد فاضل زاده رئیس مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) اظهار داشت: پایگاه رتبه‌بندی تایمز، رتبه بندی دانشگاه‌های جوان دنیا را در سال ۲۰۲۳ منتشر کرد.

فاضل زاده اظهار داشت: در بین ۶۰۵ دانشگاه که در این رتبه بندی حضور دارند، سهم جمهوری اسلامی ایران از دانشگاه‌های جوان و برتر دنیا ۳۹ دانشگاه بوده است. در این بین، ۵ دانشگاه علوم پزشکی مازندران، علوم پزشکی کردستان، علوم پزشکی قزوین، علوم پزشکی بابل و علوم پزشکی قم به ترتیب با رتبه های ۶۵، ۷۶، ۸۷، ۹۲ و ۱۰۰ در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا این رتبه بندی قرار دارند. این در حالی است که در رتبه بندی سال قبل فقط دو دانشگاه از ایران در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا بوده اند.

وی ادامه داد: لازم به ذکر است از سال ۲۰۱۲ که این رتبه بندی آغاز شد، دانشگاه صنعتی شریف تا سال ۲۰۱۶ در این رتبه بندی حضور داشت و از سال ۲۰۱۷ به علت اینکه قدمت این دانشگاه بیش از ۵۰ سال شد از این فهرست کنار رفت. دانشگاه‌های بزرگ کشور همچون دانشگاه تهران، علوم پزشکی تهران، دانشگاه شیراز و دیگر دانشگاه هایی که در دیگر رتبه بندی های تایمز حضور داشته اند، دارای قدمتی بیش از ۵۰ سال هستند و لذا نمی توانند در رتبه بندی دانشگاه‌های جوان حضور یابند.

دانشگاه یاسوج در جمع برترین دانشگاه‌های جوان دنیا+سند 4

عملکرد کشورهای اسلامی در رتبه بندی دانشگاه های جوان تایمز ۲۰۲۳

رئیس مؤسسه ISC گفت: در رتبه بندی دانشگاه‌های جوان تایمز ۲۰۲۳، تعداد ۲۱۳ دانشگاه از ۲۰ کشور اسلامی حضور دارند. این در حالی است که در سال قبل ۱۷۳ دانشگاه اسلامی در این رتبه بندی حضور داشته‌اند.

پروازهای یاسوج از سر گرفته می‌شود
دنبال کنید

وی گفت: به لحاظ تعداد دانشگاه‌های حاضر در رتبه‌بندی، کشورهای ترکیه، جمهوری اسلامی ایران و پاکستان به ترتیب با ۴۷، ۳۹ و ۲۲ دانشگاه، رتبه اول تا سوم را در میان کشورهای اسلامی کسب کردند.

فاضل زاده گفت: به لحاظ رتبه دانشگاهی نیز دانشگاه قطر (۲۴)، دانشگاه امارات متحده عربی (۳۸)، دانشگاه الفیصل عربستان سعودی (۵۱)، دانشگاه کوچ ترکیه (۵۵) و دانشگاه علوم پزشکی مازندران ایران (۶۵)، به ترتیب رتبه های اول تا پنجم را در بین کشورهای اسلامی دارند.

دانشگاه یاسوج در جمع برترین دانشگاه‌های جوان دنیا+سند 5

شاخص‌های رتبه بندی دانشگاه‌های جوان تایمز

وی گفت: رتبه‌بندی تایمز یکی از مشهورترین نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی است که هر ساله دانشگاه‌های برتر دنیا را بر اساس ۱۳ شاخص عملکردی در قالب ۵ معیار کلی آموزش، پژوهش، استنادات، درآمد صنعتی و وجه بین المللی جهت انجام مقایسه‌های جامع و متوازن مورد ارزیابی و رتبه‌بندی قرار می‌دهد.

رئیس مؤسسه ISC افزود: در ارزیابی دانشگاه‌های جوان تایمز، جهت انجام بررسی‌های مطلوب‌تر، به شاخص‌های نظرسنجی شهرت دانشگاهی وزن کمتری اختصاص داده شده است.

وی گفت: در رتبه‌بندی تایمز از سه منبع اطلاعاتی شامل: ۱- اطلاعات حاصل از نظرسنجی‌ها، ۲- اطلاعات ارائه شده از سوی دانشگاه‌ها، ۳- اطلاعات پژوهشی دانشگاه‌ها در پایگاه استنادی اسکوپوس جهت محاسبه شاخص ها و نمرات بهره گرفته شده است.

رئیس مؤسسه ISC گفت: رتبه‌بندی تایمز، شامل ۶۰۵ دانشگاه از سراسر دنیا است که قدمتی کمتر از ۵۰ سال دارند که جزو دانشگاه‌های جوان برتر دنیا محسوب می‌شوند (۳۵۸ دانشگاه با عنوان “Reporter” آورده شده است، بدین معنی که پرسشنامه رتبه‌بندی تایمز را تکمیل کرده‌اند ولی حدنصاب قابل قبول برای محاسبه رتبه را در رتبه‌بندی را نداشته‌اند).

رتبه دوم صدا و سیمای مرکز کهگیلویه و بویراحمد در میان سیمای مراکز استان‌ها
دنبال کنید

این یازدهمین فهرست دانشگاه‌های برتر جوان است که در دنیا از سال ۲۰۱۲ تاکنون به صورت سالانه توسط پایگاه رتبه‌بندی تایمز انجام شده است.

پایان پیام/


منبع: فارس

نویسنده:

برچسب ها :

ناموجود

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi