چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

75 درصد عوامل سلامت در خارج نظام سلامت است

به گزارش گروه  سلامت کرونا ، حمیدرضا خانکه، رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در افتتاحیه دومین کنگره ملی رصد اجتماعی کووید ۱۹ با اشاره به اینکه ۷۵ درصد عوامل سلامتی، در خارج از نظام سلامت است، اعلام کرد: سالانه ۴۰ هزار معلول دائم ناشی از حوادث ترافیکی و ۱۷ هزار کشته ناشی از این حوادث برجای می‌ماند که نظام

اختصاصی کرونا

کد خبر : 83979
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۶

کرونا :

75 درصد عوامل سلامت در خارج نظام سلامت است

به گزارش گروه  سلامت کرونا ، حمیدرضا خانکه، رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در افتتاحیه دومین کنگره ملی رصد اجتماعی کووید ۱۹ با اشاره به اینکه ۷۵ درصد عوامل سلامتی، در خارج از نظام سلامت است، اعلام کرد: سالانه ۴۰ هزار معلول دائم ناشی از حوادث ترافیکی و ۱۷ هزار کشته ناشی از این حوادث برجای می‌ماند که نظام سلامت در آن نقشی ندارد.

 رئیس رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹ به شیوع کرونا در دنیا و اعلام اولین مبتلایان بصورت رسمی از سوی وزارت بهداشت کشورمان در بهمن ماه سال ۹۸ اشاره کرد و افزود: ابعاد بالینی، پروتکل دارویی و … کرونا مورد توجه قرار گرفتند و  ابعاد اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کرونا فراموش شد.

 وی تصریح کرد: با کرونا پدیده‌های اجتماعی جدیدی حاصل شد و شیوه‌های درمانی، اطلاعات، دانش روز مواجهه با کرونا به اشتراک گذاشته شد و اتفاق جهانی خوبی برای همکاری مشترک حاصل شد، اما ابعاد اجتماعی در اکثر کشورها نادیده گرفته شد.

خانکه گفت: در ابتدا احساس می‌شد که همه در برابر کرونا برابرند، اما افراد محروم در عرصه اجتماعی، فرهنگی و کم برخوردار، مرگ و میر بیشتری داشتند، تحلیل فوت کرونا در بهمن و اسفند  ۹۸ و پیگیری و بررسی گروه‌های مختلف جمعیتی، بررسی علائم و بررسی اطلاعات نشان داد، کرونا در سطوح اجتماعی مختلف، تاثیر متفاوت دارد و عوامل اجتماعی بر کرونا تاثیرات مختلف دارد و بعد اجتماعی کرونا در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی مطرح شد و متعاقب آن، توجه وزیر وقت بهداشت به سوی اهمیت ابعاد اجتماعی سوق داده شد.

وی اظهار داشت: کشورهای مختلف گروه‌های آسیب پذیر را به اشکال مختلف حمایت می‌کردند تا تاثیر کمتری از این بیماری بپذیرند، برخی گروه‌ها وابسته به درآمد روزانه بودند  و در برخی افراد با سطح سواد پایین، عدم اطلاع رسانی پایین در سطوح پایین جامعه، تاثیرات متفاوت را نشان داد. راهپیمایی‌هایی علیه ماسک زدن در کشور های مترقی اتفاق افتاد، در کشور ما هم با اشکال مختلف نسبت به قضیه برخورد می‌کردند.

کلیک کنید  امنیت از نان شب واجب تر است /کاهش ۳۰ درصدی نزاع های دست جمعی

خانکه افزود: همه مردم قصد کمک داشتند، اما از چگونگی آن مطلع نبودند تا اینکه با توجه به رسالت دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، پیشنهاد تاسیس رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹ را دادیم تا به عنوان مرکز اطلاعات مورد نظر، با ماموریت جمع آوری داده‌ها، شاخص تعیین کند تا وقتی به حد آستانه رسید، اعلام خطر کند.

 رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی تصریح کرد: در حوزه سلامت اجتماعی، رصدخانه نداریم. برغم اینکه همه می‌دانیم ۷۵ درصد سلامت، در خارج از نظام سلامت است. سالانه ۴۰ هزار معلول دائم ناشی از حوادث ترافیکی و ۱۷هزار کشته داریم که نظام سلامت در آن نقشی ندارد.

 وی افزود: سالانه ۷۰۰ هزار مراجعه به نظام سلامت داریم، آلودگی هوا، بیماری‌های قلبی عروقی و … در خارج نظام سلامت اتفاق می‌افتد، اما نظام سلامت بار آن را بر دوش می‌کشد؛ پس در کنار ابعاد جسمی پدیده‌ها در نظام سلامت، باید ابعاد اجتماعی آنها نیز لحاظ شود.

  وی همچنین گفت: سلامت اجتماعی، ابعاد اجتماعی متفاوت دارد، تلاش کردیم تا در رصدخانه اجتماعی با تشکیلات گوناگون و جمع آوری اطلاعات، دیده بانی‌هایی داشته باشیم. در کنار سیاستگذاران به تولید شواهد علمی بپردازد و در جایی که عوامل اجتماعی به آستانه می‌رسد، هشدار بدهد.

خانکه افزود: سلامت اجتماعی را در سه بعد تعریف کردیم؛ اول از نگاه سلامت با تعریف سازمان بهداشت جهانی، سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی و در بعد دوم گفتیم جامعه‌ای برخوردار از سلامت اجتماعی است که امکانات و دارایی‌ها را به شکل عادلانه توزیع کند، زمینه مشارکت و شفافیت بالایی داشته باشد  و در بعد سوم،  عوامل اجتماعی موثر بر سلامت را بررسی کردیم که  به نوعی نشان از توزیع عادلانه فاکتورهای گوناگون است و سلامت اجتماعی به نوعی عدالت حاکم بر جامعه است.

   وی اظهار داشت: با ابلاغ وزیر وقت، ابعاد اجتماعی کرونا را بررسی کردیم. در خصوص نظرسنجی واکسن، عدم تمایل جامعه به واکسن را بررسی و نظرسنجی کردیم، تاثیر مداخلات ملی و مصوبات ستاد ملی و مصوبات ستاد ملی کرونا در ابعاد اجتماعی بررسی شد. به عنوان مثال، تحصیل مجازی را بررسی کردیم، گروه‌های سنی مختلف از دانش‌آموزان تا دانشجویان در آموزش مجازی، تاثیرات مختلف را تجربه کردند، تاثیرات سیاستگذاری ستاد کرونا  بر ابعاد اجتماعی را بررسی کردیم و به تولید شواهد علمی قابل اعتماد جهت کمک به سیاستگذاران پرداختیم که از اهداف ما بود.

کلیک کنید  میزان مصرف برق در کهگیلویه و بویراحمد نیاز به کاهش دارد

   رئیس رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹ تصریح کرد: ابلاغ رصدخانه از سوی وزارت  بهداشت، تدوین نقشه راه، راه اندازی وب سایت، تعاملات گوناگون که با نقش دیده بانی دانشگاه تایید شد، جریان خوبی بود.رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹ می‌تواند رصدخانه سلامت اجتماعی کشور باشد و امیدواریم وزارت بهداشت با این تصمیم، بررسی ابعاد اجتماعی سلامت توسط دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی را مورد توجه قرار بدهد.

خانکه افزود: رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹ با تشکیلات و ایجاد چارت مرتبط و با حمایت‌های معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، حمایت‌های معاونت تحقیقات دانشگاه، ارتباط با مرکز پژوهش‌های مجلس که دریافت کننده خلاصه‌ها سیاستی ما بود. « مطالعات متعدد در حوزه معلولیت، بررسی وضعیت سازمان‌های مردم نهاد، طرح بررسی پذیرش واکسن در دو نوبت و در دو طرح بزرگ، بررسی پیامدهای اجتماعی، طرح پذیرش و عوارض قرنطینه، مطالعات کهورت و … » انجام شد، ژورنال‌های متعدد منتشر و وبینارهای متعدد هفتگی با دعوت از نمایندگان متعدد مجامع گوناگون برگزار شد.

 به گفته وی، هر چند سازمان‌های متولی حوزه اجتماعی اعتراضاتی داشتند، اما دانشگاه متولی موضوعات اجتماعی نیست  و وظیفه مداخله و اجرا ندارد، ولی سیاستگذاری مبتنی بر شواهد، وظیفه دانشگاه هاست.

 رئیس رصدخانه اجتماعی کووید ۱۹ افزود: از سال گذشته، برگزاری کنگره رصد اجتماعی کووید ۱۹ را آغاز کردیم و امیدواریم محصول کنگره به صورت خلاصه‌های سیاستی و قطعنامه برای بهبود سلامت اجتماعی در حوزه‌های گوناگون به ویژه کووید، بکار گرفته شود و شاهد نتایج آن باشیم.

پایان پیام/


منبع: فارس

نویسنده:

برچسب ها :

ناموجود

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اعلام وصول پایگاه خبری
logo-samandehi