جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲

فلاحت پیشه: اثر طرح هسته‌ای مجلس در تصمیم‌گیری کشور محدود است

رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس می‌گوید: اثر طرح مجلس برای لغو تحریم‌ها در تصمیم‌گیری‌ کشور محدود است چون پرونده هسته‌ای جزء مقوله‌های کلان سیاست خارجی است و در شورای عالی امنیت ملی تعیین تکلیف می‌شود اما دست دشمنان ایران بهانه می‌دهد. کرونا: بررسی طرح دو فوریت اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و

اختصاصی کرونا

کد خبر : 55822
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۰

کرونا :

فلاحت پیشه: اثر طرح هسته‌ای مجلس در تصمیم‌گیری کشور محدود است

رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس می‌گوید: اثر طرح مجلس برای لغو تحریم‌ها در تصمیم‌گیری‌ کشور محدود است چون پرونده هسته‌ای جزء مقوله‌های کلان سیاست خارجی است و در شورای عالی امنیت ملی تعیین تکلیف می‌شود اما دست دشمنان ایران بهانه می‌دهد.

کرونا: بررسی طرح دو فوریت اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران دیروز (سه‌شنبه، ۱۱ آذرماه) در جلسه علنی مجلس کلید خورد و در دو نوبت صبح و عصر مورد بحث و بررسی قرار گرفت. طرحی که از همان دیروز واکنش های زیادی را در پی داشته است. دولت هم رسما مخالفت خود را با این طرح اعلام کرد.

خبر آنلاین نوشت: علی ربیعی، سخنگوی دولت در نشست خبری خود با خبرنگاران در این باره گفت: «به نظر دولت، موضوع از اختیارات شورای عالی امنیت ملی است و مسئولیت هر گونه تصمیم درباره برجام و برنامه های هسته ای براساس اصل ۱۷۶ قانون اساسی فراقوه ای بوده است هیچ نهاد و قوه ای به تنهایی نمی تواند خارج ازاین چارچوب اقدام کند و به نظر می رسد مجلس هم نمی‌تواند دراین موضوعات وارد شود و قطعا شورای نگهبان در مورد این طرح به این موارد توجه خواهد کرد و به محدودیت‌های قانونی، ملاحظات و مصلحت های ملی توجه خواهد شد.»

پشت طرح هسته ای مجلس یک روح جناحی وجود دارد

در همین رابطه حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و تحلیلگر سیاسی، به خبر آنلاین گفت: من به عنوان کسی صحبت می کنم که در دو دوره ریاست جمهوری آقای روحانی به ایشان رأی ندادم، یک دوره به رغم اینکه ما دو بار با هم صحبت کرده بودیم (یکبار تلفنی و یکبار حضوری)، اما بنده به ایشان رأی ندادم؛ دوره دوم هم باز به ایشان رأی ندادم چون معتقد بوده و هستم که دولت ایشان ضعف کارآمدی دارد.

وی ادامه داد: من چون سابقه نمایندگی مجلس دارم پس بر این اساس صحبت می کنم؛ واقعیت این است که بنده پشت این طرح مجلس یک روح جناحی می بینم نه روح ملی! و این خطرناک است.

ایران از موضع ضعف پای میز مذاکره نخواهد رفت/ گزینه نظامی علیه ایران حذف شد

این تحلیلگر سیاسی تصریح کرد: حتی اگر کسانی با ادعای روح ملی بخواهند این موضوع را تفسیر کنند مثلا فکر کنند که این طرح توان چانه زنی کشور را افزایش می‌دهد این تحلیل‌ها، تحلیل‌های کهنه ای است که هم اکنون  پاسخ نمی‌دهد چون جمهوری اسلامی ایران کشوری است که مهمترین فشار برای میز مذاکره‌اش، گزینه نظامی احتمالی بود که ایرانیان با افتخار این گزینه را به آمریکا تحمیل کردند و از روی میز برداشتند، یعنی ایرانی ها این گزینه را از روی میز برداشتند، سقوط پهباد آمریکایی و بعد هم حمله به پایگاه آمریکایی‌ها نشان داد که ایرانی‌ها در این زمینه توانا و مؤثر عمل کردند، لذا نباید ترسی داشت که ایرانیان از موضع ضعف پای میز مذاکره بنشینند.

فلاحت پیشه: اثر طرح هسته‌ای مجلس در تصمیم‌گیری کشور محدود است 2

طرح مجلس ابعاد نظامی احتمالی در پرونده هسته‌ای ایران را احیا می‌کند

فلاحت‌پیشه با بیان اینکه برخی ترور شهید فخری زاده را بهانه‌ای قرار می دهند که این نشانه موضع ضعف است، افزود: من معتقدم آن چیزی که در برجام و در مقابل دیپلماسی عمومی است، یک رژیم منع اشاعه بوده که ایرانیان پای این رژیم منع اشاعه مبتنی بر صلح ایستادند و هزینه آن را دادند و الان دنیا در حال محکوم کردن رژیم صهیونیستی و مثلث پمپئو، بن سلمان و نتانیاهو است و اتفاقا در این زمینه باید کار کرد.

وی با اشاره به طرح ارائه شده در مجلس مبنی بر اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران، خاطرنشان کرد: الزام دولت برای پایان دادن و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی به معنای احیای  PMD یا ابعاد نظامی احتمالی در پرونده هسته ای ایران است، چون می‌دانید تنها بهانه‌ای که با آن در نهایت دشمنان ایران موفق شدند پرونده ایران را زیر فصل هفتم منشور ببرند و در آنجا طبق ماده ۴۱، ۱۶ بند تحریمی را در ۶ قطع نامه علیه ایران آوردند و در آستانه ورود به ماده ۴۲ یعنی تنبیه و جنگ بودند، PMD یا ابعاد نظامی احتمالی بود، یعنی این ادعا را مطرح می کردند که ایران برنامه ابعاد نظامی احتمالی دارد لذا پرونده آن را ذیل فصل هفتم بردند؛ کاری که ایرانی ها روی آن پافشاری کردند و نتیجه بخش بود بستن PMD یا ابعاد نظامی احتمالی بود.

کلیک کنید  صدای سوت قطار سال آینده در استان چهارمحال و بختیاری شنیده می‌شود

رژیم صهیونیستی بعد از پیروزی بایدن تلاش‌های ضد ایرانی را بیشتر کرده است

این نماینده سابق مجلس تاکید کرد: رژیم صهیونیستی چند ماهی است که به ویژه با پیروزی بایدن تلاش‌های ضد ایران دارد و آن را بیشتر کرده است و حتما در فردای رفتن پروتکل الحاقی و پایان دادن به اجرای داوطلب پروتکل الحاقی این ادعا را مطرح می کنند که ایران مجددا وارد ابعاد نظامی شده است لذا این دو مسیری که رو به رو وجود دارد را علیه منافع ایران مدیریت می‌کنند.

وی گفت: یک مسیر به سمت وین و برجام است که به نظر من این مسیر بسته خواهد شد یا به جایی می‌رسد که فرصت و زمان ایران را خواهد کشت، یک مسیر هم به سمت نیویورک و قطع نامه های ضد ایرانی است و این مسیر احیا خواهد شد و دولت بایدن که اکنون تلاش می‌کند دیپلماسی احیا شود به قانون توطئه‌ای کشیده می شود که هدف آن صدور قطعنامه هایی تازه علیه ایران و بردن ایران زیر فصل هفتم است.

فلاحت‌پیشه با تاکید براینکه این کار، کاری است که سالها تحمل تحریم توسط ایرانی ها را با آینده ای همراه با نا امیدی مواجه می کند، افزود: یک واقعیت دیگری هم وجود دارد؛ اینکه دوستان در مجلس بارها گفته‌اند مشکل ضعف مدیریت است، بنده هم این را قبول دارم و به همین دلیل به آقای روحانی رأی ندادم، قطعا مشکل ضعف مدیریت در داخل است و ۸۰ درصد مشکلات ناشی از مسائل غیر تحریمی است و بنده این را قبول دارم چون عملا یک پنجم بودجه کشور به نفت وابسته است، پس چرا در زمینه اقتصادی مجلس در دو حوزه نظارت و قانون گذاری کمکی به رفع مشکلات اقتصادی نمی‌کند؟

وی تصریح کرد: متاسفانه در طول تاریخ چند دهه اخیر برخی از مسؤلان کشور ناکارآمدی های اقتصادی داخلی را ذیل شعارهای تند سیاست خارجی پنهان کرده‌اند و الان به نظر من آن اتفاقی که در زمان اوباما شکل گرفت دوباره شکل می‌گیرد. زمان اوباما بنده همیشه عرض کردم که شخص اوباما و دولت او متفاوت از دولتها و رؤسای جمهور قبلی آمریکا بود، فرصت سوزی در زمان اوباما زیاد انجام شد، بزرگترین تنش دیپلمات های ایرانی اول در داخل و بعد در میز مذاکره در خارج بود و حالا هم چنین شرایطی در حال طراحی است.

کلیک کنید  قالیباف: انتظار می‌رود همکاری‌های مشترک همه جانبه ایران و روسیه ارتقاء یابد

اگر برجام در دوره اول اوباما بسته می‌شد، هیچ کسی نمی‌توانست آن را از بین ببرد

این تحلیلگر سیاسی همچنین اظهار کرد: من معتقدم در دوره اول اوباما اگر برجام بسته می‌شد شخص ترامپ به هیچ وجه نمی توانست برجام را از بین ببرد چون برجام بعد از چند سال ریشه دوانده بود ولی به حدی فرصت سوزی شد که در سال آخر اوباما این کار صورت گرفت و ما می بینیم که آقای احمدی نژاد بعد از اینکه سیاست خارجی را یک هرم وارونه دید، یعنی ابتدا شعارهای تندی را مطرح کرد که هیچ کس وارد فضای مذاکراتی علیه ایران نشد و تمام تلاش دیپلمات های کشور برای رفع بهانه‌ها و ادعاهای مطرح شده صرف شد اما در سال آخر آقای احمدی نژاد به یک باره چندین نامه به آقای اوباما نوشت که او هم به هیچکدام از این نامه ها پاسخ نداد، لذا من معتقدم یک روح جناح گرایانه را در اینجا هست نه یک روح ملی!

پرونده هسته‌ای را شورای عالی امنیت ملی تعیین تکلیف می‌کند

فلاحت‌پیشه با بیان اینکه این روح جناحی به این فکر می‌کند که برجام یک امتیاز است و می‌خواهد که این امتیاز به دولت کنونی نرسد(دولتی که من به آن رأی ندادم)، گفت: با این حال من هم معتقدم و خود دوستان مجلس هم می‌دانند اثر این طرح در تصمیم گیری کشور اثر محدودی است چون پرونده هسته‌ای جزء مقوله های کلان سیاست خارجی است و این مقوله ها در شورای عالی امنیت ملی تعیین تکلیف می شوند، اما اثر این طرح در حوزه دیپلماسی عمومی برای کشور ویرانگر است، یعنی بهانه ای دست دشمنان ایران می آید.

وی تاکید کرد: کسانی مثل نتانیاهو که بیشترین نقش را برای آشوب سازی ایفا کردند از هرگونه طرحی که من معتقدم خیلی از نماینده های مجلس  هم با خلوص نیت فکر می‌کنند که به تحریم ها پایان دادن است و سعی در حل مشکلات دارند از آن بهره خواهند برد، بنابراین من در مقام نقد عرض می کنم که مشکلات مردم اینگونه حل نمی شود و فقط فضای منفی علیه ایران شکل خواهد گرفت.

قدس-آنلاین

نویسنده:

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اعلام وصول پایگاه خبری
logo-samandehi