دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

عدم مدیریت صحیح منابع آبی باعث بروز سیل و بی‌آبی در سیستان و بلوچستان شده است

نماینده مردم چابهار در مجلس با انتقاد از عدم مدیریت صحیح منابع آبی در استان سیستان و بلوچستان، گفت: عدم رعایت مسائل فنی در حوزه سیل باعث تبدیل نعمت به نقمت در منطقه شده است.

اختصاصی کرونا

کد خبر : 109767
تاریخ انتشار : یکشنبه ۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۲۸

کرونا :

عدم مدیریت صحیح منابع آبی باعث بروز سیل و بی‌آبی در سیستان و بلوچستان شده است

به گزارش خبرنگار کرونا به نقل از خانه ملت، معین الدین سعیدی در نشست علنی صبح امروز(یکشنبه، ۹ اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با بیان اینکه دشمنان ملت ایران باید بدانند مردم استان سیستان و بلوچستان قدردان نعمت امنیت و وحدت بوده و به احدی اجازه تفرقه میان صفوفشان نخواهند داد، گفت: بدیهی است امنیت پایدار در سایه فضای پررونق کسب و کار و با هم اندیشی و همفکری همه آحاد استان حاصل خواهد شد. یاد مرحوم مولانا عبدالعزیز و مرحوم حمیدالله سردارزهی را که منادی وحدت و صلح بودند گرامی می داریم.

نماینده مردم چابهار، نیک‌شهر، کنارک ، قصرقند، دشتیاری و زرآباد در مجلس شورای اسلامی در ادامه ضمن تبریک روز شوراها، کارگر، ماما و به ویژه روز معلم به اقشار فعال در این حوزه ها تبریک گفت و افزود: علیرغم خدمات بی بدیل نظام و کارهای بزرگ انجام شده هنوز مردم استان با چالش های عدیده ای روبرو هستند. در سیستان عزیز، هربار که ایران حق‌آبه اش را طلب کرد، طرف مقابل دروغ گفت، مرزبانان ما را شهید کرد و هشدار رئیس جمهور را به سخره گرفت.

وی افزود: در مرکز استان با آن همه منابع و تفتان سربلند، فقر مطلق بیداد می کند و عدم مدیریت صحیح منابع آبی در سواحل مکران باعث شده بی آبی و آب هر دو تبدیل به رنج ممتد مردم شود.

سعیدی در ادامه در تذکری خطاب به وزیر راه ضمن قدردانی از خدمات انجام شده، گفت: زیرساخت های راه روستایی و جاده های مواصلاتی منطقه از بین رفته و عدم رعایت گزاره های فنی و سازگار با سیل در احداث کریدور کنارک، معضل سیل زرآباد را دوچندان و این نعمت را تبدیل به نقمت کرده که از شما تقاضا می کنم نسبت به تکمیل چند پل و محور آزادراهی در حوزه انتخابیه اقدام کنید. همچنین لازم است نسبت به احداث خط آهن در برخی از شهرهای منطقه اقدام شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه ضمن تأکید بر ضرورت توجه به حاشیه نشینی چابهار و کنارک و آسیب های مربوط به آن در تذکر دیگری خطاب به وزیر بهداشت ضمن تشکر از دغدغه های جدی وی و جهادگران سلامت گفت: درباره مرگ مظلومانه مادران باردار و کمبود نیروی انسانی و تجهیزات در بیمارستان های چابهار و نیک شهر که این دو مرکز درمانی را تبدیل به قتلگاه کرده و همچنین فقر مطلق زیرساخت های سلامت در قصرقند، زرآباد و دشتیاری بزرگ تذکر می دهم.

رژیم صهیونیستی عقل حکمرانی خود را کامل از دست داده است/حضور مردم و ملت‌های آزاده جهان در روز قدس نابودی رژیم صهیونیستی را تسریع می‌کند
دنبال کنید

وی همچنین در تذکری خطاب به وزرای آموزش و پرورش و علوم درباره وقوع دو سیل ویرانگر اخیر در منطقه، عنوان کرد: لازم است سهمیه کنکور مختص دانش آموزان سیل زده حوزه انتخابیه در نظر گرفته شود.

سعیدی در تذکری خطاب به وزیر نفت درباره سهمیه سوخت کامیون ها و تریلی ها که سنخیتی با شعار سال ندارد، گفت: جواب خانواده هایی که دار و ندار خود را فروختند تا کامیونی تهیه کنند چگونه می دهید؟ چرا برخی از مدیران شما تخصص عجیبی در رنجاندن مردم دارند؟

عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در مجلس در تذکری خطاب به وزیر نیرو درباره انجام تعهدات وی عنوان کرد: افزایش ظرفیت آب شیرین کن چابهار، تکمیل فاضلاب کنارک و چابهار، تکمیل مجتمع ۱۸ روستایی، آبرسانی روستاهای برخی از بخش های چابهار و یکی از شهرستان ها مورد توجه قرار گیرد.

وی همچنین در تذکر دیگری خطاب به وزرای جهاد کشاورزی و نیرو ضمن تشکر از تلاش های شبانه روزی آنها، گفت: در دو سیل اخیر میلیاردها متر مکعب آب در جلوی چشم تشنه ترین فرزندان این سرزمین به اقیانوس ریخت؛ برای هزارمین بار آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم.

سعیدی در همین زمینه افزود: طرح های آبخیزداری، مهار موضوع سیل، کنترل سیلاب، ایجاد سازه هایی شبیه چاه‌نیمه ها برای نگاهداشت آب، احداث آب‌بند زودبازده در مسیر رودخانه های فصلی و مرزی و لایروبی این رودخانه ها، مرمت قنوات کشاورزی و ایجاد سیل‌بندهای روستاها نه تنها مانع هدررفت آب بلکه باعث ایجاد اشتغال پایدار می شود.

عضو کمیسیون کشاورزی در مجلس ادامه داد: منابع مالی اجرای بسیاری از این طرح ها مجموعا کمتر از ارزش ریالی زمینی است که در شمال تهران بدون اطلاع آن امام جمعه مظلوم به نام ایشان زده شد.

وی ضمن قدردانی از خیرین نیک‌اندیش به ویژه جهان پهلوان رسول خادم، گروه های جهادی و بسیجیان جان برکف، عنوان کرد: از همه نهادهای انقلابی و شهرداری کلانشهرها درخواست دارم طوفانی از ماشین آلات را روانه منطقه کنند.

سعیدی در ادامه خطاب به رئیس جمهور با بیان اینکه حتما صحنه تلخ از دست دادن خشت خشت آلونک پیرزن دشتیاری را دیده اید، یادآور شد: حضور شما در بین مردم سیل زده قطعا موجب تسلی خاطر شد و این نقطه تمایز و برتری دولت شما بر دولت قبل است اما صرف آمدن مسئولان و گرفتن عکس یادگاری و احیانا ریختن قطره ای اشک دردی از مردم دوا نمی کند بلکه باید سازمان برنامه و بودجه مکلف شود تا ردیف های مستقل اعتباری برای جبران خسارات سیل در نظر گیرد. اگر معادل ریالی اختلاس چای دبش صرف زیرساخت های نحیف استان سیستان و بلوچستان می شد، دیگر چیزی نمی خواستیم.

پیگیری برای حل مشکل جاده های روستایی و بین شهری خمین
دنبال کنید

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه درباره طرح تقسیم استان عنوان کرد: هرگونه طرحی بدون ملاحظات جامعه محلی، نخبگان، اندیشمندان، دانشگاهیان و علما محکوم به شکست است از این رو به جای تغییر در ساختار به فکر تغییر در نگاه باشید. نام زیبای بلوچستان کمرنگ شدنی نیست لذا به جای آن ادارات کل در شهرهای بزرگ نظیر ایرانشهر، زابل، خاش، سراوان و به ویژه چابهار ایجاد شود.

وی همچنین در خطاب دیگری به رئیس جمهور بیان داشت: به خاطر دارید که گفته بودید خوب شد ما رئیس جمهور نشدیم که دلار ۵ هزار تومان بشود. اکنون به جای آمارهای عجیب اقتصادی که هیچ سنخیتی با سفره های محقر مردم ندارد، فکری به حال ارز ۶۷ هزار تومانی و گرانی کمرشکن اینترنت، گوشت و دارو کنید.

سعیدی در ادامه خطاب به پدران غرب‌ستیز مسئول و فرزندان غرب‌گدای آنها گفت: اگر غرب تا این حد بد است، دلیل ولع سیری ناپذیری فرزندانتان برای زندگی در غرب چیست؟ ملت ایران تبعات سنگین تحریم را در سفره های خود تحمل کند و فرزندان شما مشغول خوش گذرانی در خیابان های لندن، نیویورک و تورنتو باشند؟ بی شرمی تا چه حد؟

ندر تذکری خطاب به وزیر ارتباطات با طرح این پرسش که آیا با فیلترهای فعلی، مطلوب شما حاصل شده است؟ بیان داشت: آیا روا است شما بدون هیچ محدودیتی در همه پلتفرم ها حضور داشته باشید اما مردم درگیر هزینه فیلترشکن ها باشند؟

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست در مجلس شورای اسلامی در پایان در تذکری خطاب به رئیس جمهور بیان کرد: بی تردید فارسی، زبان مشترک همه ایرانیان است اما اجرای اصل ۱۵ قانون اساسی موجب افزایش همبستگی ملی است از این رو این اخطار را به شما می دهم./

پایان پیام

 

منبع: خانه ملت

نویسنده:

برچسب ها :

ناموجود

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi