شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳

نقش موثر اجرای قوانین کلیدی مجلس در رونق تولید/مشارکت مردم در اقتصاد با تقویت فعالیت تعاونی ها/ قفل سرمایه گذاری مردمی باز شود

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما باید شرایط حضور مردم در موضوعات اقتصادی را در عمل تسهیل کنیم،گفت: ما نباید از ورود مردم به اقتصاد نگران باشیم، البته این درست است که شرایط نباید به سمت انحصار بخش خصوصی دربیاید اما با یک شرایط رقابتی می شود راه را باز کرد.

اختصاصی کرونا

کد خبر : 108717
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۲:۳۴

کرونا :

نقش موثر اجرای قوانین کلیدی مجلس در رونق تولید/مشارکت مردم در اقتصاد با تقویت فعالیت تعاونی ها/ قفل سرمایه گذاری مردمی باز شود
قادری

جعفر قادری در گفت و گو با خبرنگار کرونا به نقل از خانه ملت،با اشاره به شعار سال؛ با عنوان «جهش تولید، مشارکت مردمی» و راهکارهای تحقق آن، گفت: قوانین کلیدی همچون «اجرای سیاست های اصل ۴۴»، «قانون تسهیل در صدور مجوزهای کسب و کار»، «قانون تامین مالی تولید»، قانون «جهش تولید دانش بنیان و جهش تولید مسکن» می تواند به رشد تولید و رفع موانع تولید کمک کند که این قوانین از جمله ره آوردهای مجلس یازدهم بوده است.

ضرورت اصلاح قوانین مربوط به تعاونی‌ها

نماینده مردم «شیراز و زرقان» در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاکید شعار سال ۱۴۰۳ بر موضوع مشارکت مردمی در امر جهش تولید،ادامه داد: سازوکارهای این موضوع در قوانینی نظیر سیاست‌های اصل ۴۴ ، تسهیل در صدور مجوزهای کسب و کار ، تامین مالی تولید و زیر ساخت ها به خوبی دیده شده است. همچنین شاید نیاز باشد در زمینه تقویت مشارکت مردم در جهش تولید، به نحوه فعالیت تعاونی ها نیز ورود جدی داشته و قانون مربوط به تعاونی ها را مجددا اصلاح کنیم.

توسعه نهاد رگلاتوری با هدف مشارکت مردم در تولید

عضو کمیسیون جهش و رونق تولید مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی از نگرانی‌ها و راهکار برای رفع آنها، بیان کرد: در حال حاضر ما نهاد رگلاتوری را در بخش مخابرات دیده ایم و دولت باید لوایح مربوطه پیرو ایجاد نهاد رگلاتوری در بخش هایی نظیر برق ،آب، نفت و گاز را تدوین کرده و به مجلس ارائه دهد تا ما نهاد رگلاتوری در بخش های مختلف کشور را توسعه دهیم.

 

قادری در ادامه با بیان اینکه باید برای اجرای قوانین مصوب در راستای رونق تولید تلاش شود،اظهار کرد: یکی از این موارد مباحث مربوط به مولد سازی دارایی های دولت است؛ در این بخش شاید نیاز باشد که اقدامات جدی تری صورت گیرد تا بستر و زمینه برای فعالیت بخش های غیردولتی فراهم شود.

شهرداری ها؛ پل سرمایه گذاری مردمی

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت باید تلاش کند تا شهرداری ها مقداری پاسخگو تر شوند، ادامه داد: شهرداری ها باید درخواست‌های مردمی را به سرعت به سرانجام برسانند تا مردم به بخش‌هایی نظیر مسکن، سرمایه گذاری مربوط به گردشگری و یا در بخش بهداشت ودرمان ورود پیدا کنند.

 

قفل سرمایه گذاری مردمی در حوزه بهداشت و درمان باز شود

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به اصطلاح قفل های زده شده بر حوزه بهداشت و درمان و سرمایه گذاری در این بخش باید باز شود، ادامه داد: مردم می توانند در حوزه بهداشت و درمان سرمایه گذاری لازم را داشته باشند.

وی با بیان اینکه تلاش مسئولین باید منتج به گشایش راه ها، در راستای جهش تولید باشد، گفت: موانع باید از پیش روی فعالیت سرمایه گذاران اقتصادی برداشته شود.

تسهیلات با سودهای کلان به نفع تولید نیست
دنبال کنید

 

ماموریت وزارت راه و شهرسازی درباره مشارکت مردم در تولید

قادری در ادامه با اشاره به ماموریت وزارت راه و شهرسازی در زمینه جهش تولید، تصریح کرد: این وزارتخانه باید روی بخش های زیر بنایی و زیر ساختی خود کار کرده و راه را برای مشارکت مردم باز کند. البته در این بخش قوانین لازم وجود دارد. همچنین اینکه انتظار داشته باشیم که بخش خصوصی در امر اقتصاد سرمایه گذاری کرده و بعد از آن به اشکال دیگر از بخش خصوصی حمایت نکنیم،هیچ سرمایه گذاری دیگر وارد این بخش نخواهد شد.

وی با بیان اینکه ما باید به گونه ای عمل کنیم که سرمایه گذار بتواند اصل و سود خود را بازگرداند، گفت: سرمایه گذار به دنبال ضرر و زیان خود نیست.با نگاه‌های تنگ نظرانه نمی شود، سرمایه گذار را تشویق به سرمایه گذاری کرد، همچنین ما به پیمان‌های جهانی همچون بریکس و شانگ های ورود جدی پیدا کرده ایم و می بایست از ظرفیت این پیمان ها برای ورود به بازارهای منطقه ای استفاده کنیم. همچنین ما باید از تعاملات کشورهای دوست و همسایه در راستای افزایش سرمایه گذاری استفاده کنیم.

 

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما باید وارد بازار کشورهایی همچون آفریقا شویم،گفت: همچنین ما باید براساس تعاملاتمان وارد بازار کشورهای آمریکای لاتین شویم. همچنین دولت باید ریسک ورود سرمایه گذار به برخی از بازارها را بپذیرد و به سرمایه گذار کمک کند. همچنین دولت باید سپرده گذاری ارزی را تسهیل کند.

 

دولت هزینه مشارکت بخش های غیر دولتی در اقتصاد را با دارایی های خود بپردازد

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه منابع ارزی مردم که درون صندوق‌های امانات احتکار شده باید وارد چرخه تولید شود، اظهار کرد:دولت باید مدل های مختلفی را در این بخش تعریف کرده و در قالب این مدل ها، از دارایی ها و داشته های خود برای مشارکت بخش های غیر دولتی استفاده کند.

قادری با بیان اینکه با منابعی که دولت در طی سال صرف پروژه های عمرانی می کند، نمی توان انتظارات را برآورده کرد، ادامه داد: به واقع با این منابع نمی توان زیرساخت های لازم را ایجاد کرد لذا ما ناچاریم بخش غیر دولتی را وارد کار کنیم.

 

دست اندازی سازمان برنامه و بودجه به منابع زیر ساخت‌های جاده ای با هدف تامین نقدینگی خرید گندم

وی با اشاره به مانع تراشی دستگاه ها در زمینه عدم اجرای مولد سازی دارایی های دولت بیان کرد: این شرایط مناسب نیست لذا وقتی سازمان برنامه و بودجه می آید و به بهانه تامین منابع خرید گندم، منابع لازم در زمینه تامین زیر ساخت های جاده های روستایی، شرکت فرودگاه ها و شهرداری را برمی دارد و در بخش دیگری هزینه می کند، دیگر چطور انتظار داریم تا از ظریف شهرداری ها و پیمانکاران برای احداث زیرساخت های کشور استفاده شود.

دیدار و گفت و گو با دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور؛ پیگیری جهت تصویب طرح جامع منطقه ویژه سلامت شیراز
دنبال کنید

قادری تاکید کرد: این پذیرفتنی نیست که ۴۰ الی ۵۰ همت از عوارض ارزش افزوده مربوط به شهرداری ها توسط دولت برای پرداخت پول گندم برداشت شود لذا این منابع باید به شهرداری ها باز گردانده شود.

 

نباید بخش غیر دولتی را وسط زمین و هوا رها کنیم

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نباید بخش خصوصی و غیر دولتی اقتصاد را وسط زمین و هوا رها کنیم، بیان کرد: بنابراین دولت باید لوایحی در بخش هایی نظیر ورزش، گردشگردی و بهداشت و درمان، در راستای اجرای سیاست های اصل ۴۴ به مجلس ارائه دهد. به واقع سیاست های اصل ۴۴ تنها محدود به کارخانجات و واحدهای تولیدی نیست. بنابراین دولت باید در زمینه تولید برق و سایر مباحث راه را برای فعالان باز کند و از تنگ نظری دست بردارد.

وی با بیان اینکه با محدودیت هایی که در بخش های دولتی داریم انتظارات برآورده نمی شود، گفت: از سویی دیگر دولت باید در شرایط فعلی  و در سال جاری و در راستای انتخابات ریاست جمهوری، کارنامه کاری ارائه دهد اما با این تنگ نظری هایی که وجود دارد، کار به جلو پیش نمی رود.

 

قادری با بیان اینکه برخی از استان ها به بهانه مسئولیت اجتماعی نظیر مبارزه با قاچاق کالا، سرمایه گذار را اصطلاحا فراری می دهند،گفت: این موارد از جمله تنگ نظری های صورت گرفته است و دولت باید این موارد را کنار بگذارد.همچنین برخی از دستگاه ها سرمایه گذار را فراری می دهند لذا این موارد باید برطرف شود، باید شرایط به نحوی فراهم شود که مشکل سرمایه گذار برطرف شود.

 

باید به سمت یک اقتصاد مردمی حرکت کنیم

قادری با بیان اینکه ما باید به سمت یک اقتصاد مردمی حرکت کنیم، گفت:ما در موضوعات اجتماعی ، فرهنگی و سایر موارد مردم را دخالت داده ایم و باید در موضوعات اقتصادی هم مردم را دخالت دهیم. همچنین ما نباید از ورود مردم به اقتصاد نگران باشیم، البته این درست است که شرایط نباید به سمت انحصار بخش خصوصی در بیاید اما با یک شرایط رقابتی می شود راه را باز کرد. ما هنوز نمی دانیم که دولت چرا در بخش خودرو و درراستای واگذاری ایران خودرو و سایپا این مقدار مقاومت می کند.دولت می تواند این بخش را به حوزه خصوصی واگذار کند لذا دولت باید در کنار بخش خصوصی باشد اما با تنگ نظری ها صورت گرفته دیگر کدام بخش خصوصی قادر به سرمایه گذاری است؟ بنابراین نگاه وسیع تری در این بخش نیاز است و باید مدیرانی سر کار بیایند که تسهیل گر و کمک کننده باشند./

پایان پیام

منبع: خانه ملت

نویسنده:

برچسب ها :

ناموجود

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi