یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲

روش شستن روتختی پشم شیشه

روش شستن روتختی پشم شیشه روتختی یا لحاف جزء کالا های خوابی است که به مرور زمان چرک می شوند و تنها با شست‌وشو تمیز می شوند. اما مسئله ی اصلی این است که روتختی آن هم از جنس پشم شیشه را چگونه می توان شست؟ اگر نحوه ی شستن روتختی پشم شیشه نامناساب باشد،

اختصاصی کرونا

کد خبر : 88115
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱:۲۱

کرونا :

روش شستن روتختی پشم شیشه

روش شستن روتختی پشم شیشه

روتختی یا لحاف جزء کالا های خوابی است که به مرور زمان چرک می شوند و تنها با شست‌وشو تمیز می شوند. اما مسئله ی اصلی این است که روتختی آن هم از جنس پشم شیشه را چگونه می توان شست؟ اگر نحوه ی شستن روتختی پشم شیشه نامناساب باشد، به عنوان مثال از مواد شوینده حساسیت زا استفاده شود و روش شست‌وشوی آن غیر معمول باشد؛ موجب خراب شدن روتختی و همچنین از دست دادن کیفیت آن می‌ شود. به همین دلیل ما به مطالبی با عنوان شست‌وشوی روتختی پشم شیشه پرداخته ایم تا خیال شما را از بابت یک خواب راحت و بدون دردسر راحت کنیم.

روش شستن روتختی پشم شیشه

روش شستن روتختی پشم شیشه

نحوه شستن روتختی پشم شیشه

شما در هر زمانی که بخواهید می‌ توانید روتختی پشم شیشه خود را چه با دست و چه با ماشین لباسشویی بشویید. امروزه به دلیل مشغله های زندگی، به طور معمول افراد روتختی خود را ماهانه می شویند؛ اما بهتر است هر دو هفته یک بار نسبت به شستن آن اقدام کنید تا چرخه خواب خود را بهبود ببخشید. در ادامه دو روش مجزا برای شستن روتختی پشم شیشه‌ ذکر شده است:

۱. نحوه شستن روتختی پشم شیشه با ماشین لباسشویی

اگر می خواهید اقدام به شست‌وشوی روتختی خود کنید، استفاده از ماشین لباسشویی روش بهتری نسبت به شست‌وشو با دست است. ماشین لباسشویی به دلیل آبکشی سریع تر و آب‌گیری یکدست، نسبت به روش دستی بیشتر توصیه می شود. روتختی پشم شیشه بعد از شست‌وشو آنقدر سنگین می شود که ممکن است نتوانید آن را با دست آبکشی کنید. نکات زیر به شست‌وشوی راحت آن با ماشین لباسشویی کمک زیادی خواهد کرد.

نکات شست‌وشو با ماشین لباسشویی

 • قبل از آن که روتختی را در ماشین لباسشویی بیندازید، بهتر است لکه ها را با محلول جوش شیرین و سرکه پاک کنید.
 • تا جایی که می توانید از پودر ماشین لباسشویی کم استفاده کنید.
 • بهتر است چندین بار روتختی خود را در مرحله آبکشی بگذارید.
 • روتختی پشم شیشه را تنها بشویید و لباس دیگری در ماشین لباسشویی نیندازید.
 • اگر اولین بار است که می خواهید روتختی خود را بشویید، از رنگ پس ندادن آن اطمینان حاصل کنید. برای این کار یک تکه پارچه سفید خیس را بر روی روتختی بکشید، اگر رنگ داد، پس شست‌وشوی آن را به خشکشویی بسپارید.
 • برای شست‌وشوی ماشینی دور شستن را بر روی کند بگذارید و درجه آب را پایین بیاورید.
 • از آن جایی که پشم شیشه ممکن است گوله گوله شود، بهتر است اول آن را گرد کنید و بعد در ماشین لباسشویی بیندازید‌.
کلیک کنید  برخی مناطق مسکونی شهری و روستایی دچار آبگرفتگی شده است

۲. روش شستن روتختی پشم شیشه با دست

نحوه ی شستن روتختی پشم شیشه با دست شاید مشکل‌ تر از شست‌وشو با ماشین لباسشویی باشد. دقت کنید که شستن روتختی به طور کلی پروسه زمانی خود را باید طی کند و به چند ساعت تمیز و آماده و خشک نمی‌ شود. برای شستن با دست ابتدا باید روتختی خود را از شب خیس بگذارید. خیس کردن آن باعث می شود تا لک ها و کثیفی ها هنگام شست‌وشو به راحتی از بین برود. برای شستن روتختی با دست کافی است به نکات زیر توجه کنید:

نکات شست‌وشو با دست

 • قبل از شست‌وشو با دست، روتختی را از شب قبل با آب سرد و مقداری مایع شوینده مناسب خیس بگذارید.
 • روز بعد آب آن را تعویض کنید و دوباره آب سرد و شوینده بریزید؛ حالا با ملایمت چنگ بزنید و بشویید.
 • به هنگام آب‌گیری دقت کنید که زیاد آن را فشار ندهید تا پشم شیشه گوله گوله نشود.
 • در نهایت بعد از چندین بار آب عوض کردن و آب کشیدن می‌ توانید آن را با ملایمت پهن کنید.

ماده شوینده نامناسب ممنوع!

روش شستن روتختی پشم شیشه 3

نکته دیگری که در نحوه ی شستن روتختی پشم شیشه باید به آن دقت کرد، انتخاب ماده شوینده است. هرگز از پودر ماشین لباسشویی برای شستن روتختی پشم شیشه خود استفاده کنید؛ زیرا بافت پشم شیشه روتختی را تحت تاثیر قرار می‌ دهد و به مرور زمان باعث افت کیفیت آن می شود. بهتر است از شوینده‌ های حاوی مواد نرم کننده و بدون آنزیم چه به صورت دستی و چه به صورت ماشینی استفاده شود.

آب گرم یا سرد؟!

روتختی‌ ها هم مانند وسایل دیگر باکتری ها و عفونت های متنوعی را به خود جذب می کنند که می توانند به تنهایی درصد آلودگی را بالا ببرند. در روش های شست‌وشو توصیه شده است که از آب سرد استفاده کنید؛ اما آیا باکتری ها در آب سرد از بین می روند؟ از طرفی هم آب سرد باعث می شود تا بافت و تار و پود پشم شیشه تخریب نشود و طول عمر بالایی داشته باشد. با توجه به این نکات، در نهایت چه نوع آبی برای شست‌وشو مناسب است؟

از آب ولرم برای شست‌وشو استفاده کنید

آب ولرمی که برای شستن استفاده می کنید، بهتر است رو به گرمی نباشد. به این معنا که درجه سردی آب کمی بیشتر از گرمی باشد تا بافت پشم شیشه را خراب نکند. اگر نحوه ی شستن روتختی پشم شیشه شما با ماشین لباسشویی و درجه آب ولرم ندارد، بهتر است با همان آب سرد بشویید. اما برای شستن روتختی پشم شیشه با دست می توانید از آب ولرم نیز استفاده کنید و در نهایت با آب سرد آبکشی کنید.

کلیک کنید  عمده فروشی آنلاین به سبک سندبادسل

کابوس چروک شدن روتختی پشم شیشه!

چروک شدن روتختی بستگی به نحوه ی شستن روتختی پشم شیشه شما دارد. البته بعد از آب‌گیری کردن دغدغه بزرگی که به سراغتان می آید، پهن کردن آن در فضای خانه است. از آن جایی که این کار دردسر های خودش را دارد، اکثر افراد شست‌وشوی آن را به خشکشویی ها می سپارند؛ اما به دلیل آن که پشم شیشه میکروب به خود جذب می کند و پوست بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد بهتر است نحوه جلوگیری از چروک شدن آن را بیاموزید.

روتختی خود را قورت دهید!

بعد از آن که شستن روتختی به پایان رسید، بهتر است آن را بر روی بند یا استند های لباس در فاصله کمی از زمین پهن کنید تا کامل آبش برود. بعد از آن که آبش گرفته شد اما رطوبت داشت، یک قسمت از سرامیک کف خانه را کاملا تمیز کنید طوری که عاری از هر گونه میکروب باشد. سپس روتختی را بر روی سرامیک پهن کنید و اجازه دهید تا با دمای محیط کاملا خشک شود. بعد از آن که خشک شد می توانید آن را دو الی سه بار بتکانید و بر روی تخت خود پهن کنید. با این روش دیگر چروکی بر روی روتختی باقی نمی ماند و آماده قورت دادن است!

روش شستن روتختی پشم شیشه 4

سخن آخر

با نحوه ی شستن روتختی پشم شیشه در این مقاله آشنا شدیم و راه ها و نکات لازم را برای افزایش طول عمر آن بررسی کردیم. روتختی های پشم شیشه به دلیل بافت نازک و نرمی که دارند عایق سرما و گرما هستند و لطافت و سبکی آن یک خواب راحت را برای شما به ارمغان می آورد. در کنار تمام ویژگی های مثبتی که روتختی پشم شیشه دارد، شستن آن باید با لطافت و دقت بالا انجام شود تا به بافت آن آسیبی وارد نشود.

شما روتختی خود را می توانید هم با دست و هم با ماشین لباسشویی بشویید؛ اما نکاتی که در این مقاله ذکر شد به روند یک شست‌وشوی سالم و بدون دردسر کمک زیادی خواهد کرد. اگر بافت پشم شیشه آسیب ببیند، تنفس و برخورد آن با پوست بدن شما می تواند آسیب زا باشد. پس با دقت تمام مراحل بالا را اجرا کنید و کیفیت خواب خود را بهبود ببخشید.

نویسنده:

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اعلام وصول پایگاه خبری
logo-samandehi