پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰

بازنگری استاندارد مصرف سوخت

رییس استاندارد تدوین معیار و ممیزی مصرف سوخت شرکت بهینه سازی گفت: استانداردهای مصرف سوخت خودروهای سبک بنزینی تاکنون سه بار بازنگری شده و کمیته کارشناسی بازنگری نهایی در حال تشکیل است و امیدواریم تا ٢ ماه آینده نهایی شود. به گزارش گروه اقتصادی ایرنا از شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی، مریم مهدی نژاد

اختصاصی کرونا

کد خبر : 16264
تاریخ انتشار : شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۳:۳۷
رییس استاندارد تدوین معیار و ممیزی مصرف سوخت شرکت بهینه سازی گفت: استانداردهای مصرف سوخت خودروهای سبک بنزینی تاکنون سه بار بازنگری شده و کمیته کارشناسی بازنگری نهایی در حال تشکیل است و امیدواریم تا ٢ ماه آینده نهایی شود.

به گزارش گروه اقتصادی ایرنا از شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی، مریم مهدی نژاد با اشاره به اینکه در بخش حمل و نقل، چهار استاندارد وجود دارد، اظهار داشت: بازنگری جدید، هم اکنون در حال انجام است و در مرحله رفع ابهام ها و ایرادهای استاندارد پیشین می باشد.


به گفته وی، در استاندارد تازه، حجم موتور مورد نظر نیست، بلکه سطح یا جرم خودرو مدنظر است و کلاس بندی خودروها نیز بر این اساس انجام می شود.


وی با اشاره به اینکه در کشورهای اتحادیه اروپا در دهه گذشته برای کاهش گازهای گلخانه ای، دی اکسید کربن را هدف گذاری کرده و مصرف سوخت را با آن لحاظ می کنند، تأکید کرد: با توجه به ارتباط مستقیم تولید دی اکسید کربن و مصرف سوخت، این ٢ سناریو در کمیته های شرکت بهینه سازی در حال بررسی است.


رییس استاندارد تدوین معیار و ممیزی مصرف سوخت، افزود: در کمیته های کارشناسی، تصمیم گیری در مورد اینکه برچسب انرژی که روی خودرو زده می شود برحسب میزان مصرف سوخت باشد و مقدار انتشار دی اکسید کربن در پایین برچسب آورده شود یا برحسب میزان انتشار دی اکسید کربن باشد و میزان مصرف سوخت در پایین برچسب آورده شود، در حال انجام است.


مهدی نژاد با اشاره به این که براساس ماده ١١ قانون ١٧٧٠، تدوین استانداردهای مصرف سوخت خودرو برعهده شرکت بهینه سازی مصرف سوخت است، یادآور شد: استانداردهای تازه، سختگیرانه تر هستند و با توجه به اینکه استاندارد آلایندگی یورو ۴ است، پایه را براساس میانگین مصرف سوخت خودروهای یورو ۴ قرار می دهد و براساس آن استاندارد تدوین می شود.

کلیک کنید  دور جدید مذاکرات ایران- چین در صنایع پتروشیمی


وی تصریح کرد: شرکت بهینه سازی مصرف سوخت تلاش می کند که در آینده معیاری را برای مصرف سوخت و تولید میزان دی اکسیدکربن خودروهای سبک موجود در ناوگان در معاینه فنی قرار دهد و پارامترهای موثر این معیار را بررسی کند.


مهدی نژاد با اشاره به اینکه در شرکت بهینه سازی مصرف سوخت پروژه ای برای پایش استاندارد خودروها تعریف کرده است، گفت: این شرکت در نظر دارد از نمایندگی های فروش، خودرو را برای آزمایش انتخاب کند زیرا این نمونه، خود گویای نمونه واقعی آزمایشگاهی است که پس از آن می توان نتایج آزمایش ها را به سازمان ملی استاندارد اعلام کرد.


وی با بیان اینکه شرکت بهینه سازی مصرف سوخت پروژه ای براساس آثار عمر خودرو بر مصرف سوخت داشته است، اظهار داشت: در این پروژه مشخص شد که عمر روی آلایندگی خیلی بیشتر از مصرف سوخت تأثیر می گذارد و با تعمیرات و نگهداری مناسب، اثر آن نسبت به مصرف بسیار کمتر می شود.

نویسنده:

برچسب ها : ، ،

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

*

code