دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰

درآمد صادرات گاز ایران به عراق و ترکیه چقدر است؟

معاون وزیر نفت با تشریح چشم‌انداز درآمد کشور از محل صادرات گاز گفت: قراردادهای قطعی ما با عراق و ترکیه وابسته به مولفه‌های مختلف حداقل بین ۳ تا ۷ میلیارد دلار در سال می‌تواند در آینده برای کشور درآمد ایجاد کند. حمیدرضا عراقی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در پاسخ به پرسشی

اختصاصی کرونا

کد خبر : 11566
تاریخ انتشار : جمعه ۱ اسفند ۱۳۹۳ - ۲۰:۴۱

معاون وزیر نفت با تشریح چشم‌انداز درآمد کشور از محل صادرات گاز گفت: قراردادهای قطعی ما با عراق و ترکیه وابسته به مولفه‌های مختلف حداقل بین ۳ تا ۷ میلیارد دلار در سال می‌تواند در آینده برای کشور درآمد ایجاد کند.

حمیدرضا عراقی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در پاسخ به پرسشی درباره برآورد شرکت‌ ملی گاز از میزان تامین درآمد کشور از محل فروش گاز در برنامه ششم یا سند چشم‌انداز گفت: گاز صادراتی اگر به صورت گاز مایع طبیعی LNG صادر شود قیمت آن براساس محموله‌های مختلف SPOT متفاوت خواهد بود و به قیمت روز بازار بستگی دارد؛ اما اگر برای صادرات گاز از طریق خط لوله قرارداد منعقد شود، فرمول قرارداد تعیین‌کننده خواهد بود.

وی افزود: مثلاً قرارداد مبادلات گاز ما به ترکیه قیمتی دارد، قرارداد با عراق قیمت دیگری و با پاکستان و ترکمنستان هم قیمت دیگری دارد و فرمول‌های آنها هم مشابه هم نیست؛ به قدری مولفه‌های مختلف و جرایم متفاوت در قراردادها تاثیرگذار است که ممکن است، تصور شود، قیمت گاز در یک قرارداد نصف قرارداد دیگری است، اما مولفه‌های متفاوت قیمت این دو قرارداد را به هم نزدیک کند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ادامه داد: این همان ادعایی بود که ترکیه درباره مقایسه قیمت گاز وارداتی خود از روسیه و ایران مطرح می‌کرد که ما به خوبی در برابر این ادعا دفاع کردیم و خوشبختانه شرکت ملی گاز حکم برائت را گرفت.

وی تصریح کرد: البته ما تنها در بخش کاهش قیمت Price reduction حکم برائت را گرفتیم و بخش بازگری قیمت Price revision هنوز باقی مانده است و باید پیگیری شود.

کلیک کنید  دیدار اعضای کمیسیون کشاورزی با دکتر لاریجانی

*هر لیتر فرآورده معادل یک متر مکعب گاز

عراقی در ادامه گفت: به طور کلی معمولاً هر متر مکعب گاز معادل یک لیتر سوخت میان تقطیر مانند گازوئیل و مازوت که قیمت‌های متفاوت اما نزدیک به هم دارند، فرض می‌شود.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال وقتی قیمت نفت ۱۰۰ دلار بود هر لیتر گازوئیل ۸۰ سنت بود و معمولاً قیمت گاز به دلیل قرارداد درازمدت و انتقال از طریق خط لوله تا حدودی پایین‌تراز قیمت فرآورده‌ فرض می‌شود.

معاون وزیر نفت توضیح داد: به ازای هر متر مکعب گازی که صادر می‌ کنیم رقمی کمتر از معادل فرآورده آن به دست می‌آوریم یعنی مثلاً اگر در روز ۳۰ میلیون متر مکعب گاز به ترکیه صادر می‌کنیم، یعنی ۳۰ میلیون لیتر فرآورده با یک ضریب کاهنده ۱۰ تا ۱۵ درصدی به ترکیه صادر می‌کنیم.

*درآمد ۷ میلیارد دلاری ایران از صادرات گاز به عراق و ترکیه

وی ادامه داد: ما سال گذشته حدود ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز صادر کردیم که معادل ۴ تا ۵ میلیارد دلار است، قرار است به عراق هم بین ۳۰ تا ۵۰ میلیون متر مکعب در روز گاز صادر کنیم که برای آن هم معادل ۴ تا ۶ میلیارد دلار در سال از این طریق درآمد خواهیم داشت.

مدیرعامل شرکت ملی گاز افزود: درباره اروپا هنوز چیزی معلوم نیست و پاکستان هم شرایط مشابهی دارد، درباره عمان هم هنوز قیمت‌ها قطعی نیست. اما قراردادهای قطعی ما با عراق و ترکیه وابسته به مولفه‌های مختلف حداقل بین ۳ تا ۷ میلیارد دلار در سال می‌تواند در آینده برای کشور درآمد ایجاد کند.

کلیک کنید  پیام نوروزی زنگنه

*افزایش چشمگیر تحویل گاز به نیروگاه‌ها

وی در ادامه با بیان اینکه در سال جاری بین ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون متر معکب به تولید گاز شیرین کشور اضافه شده است، گفت: سال گذشته در چنین روزی نیروگاه‌ها ۱۶ میلیون مترمکعب گاز مصرف کرده‌اند و امروز ۱۳۵ میلیون متر معکب گاز تحویل نیروگاه‌ها شده است که به معنی تفاوت ۱۲۰ میلیون مترمکعبی تحویل گاز به نیروگاه‌ها در سال جاری و سال گذشته است.

عراقی اظهار داشت: به طور کلی تا پایان سال ۹۳ باید ۱۰۰ میلیون مترمکعب به تولید گاز کشور اضافه شود و تا پایان سال ۹۴ هم ۱۰۰ میلیون متر مکعب از فارهای ۱۲، ۱۵، ۱۷،۱۶، ۱۸ پارس جنوبی به تولیدگاز کشور اضافه می‌شود.
– See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=۱۳۹۳۱۱۲۹۰۰۱۵۲۷#sthash.۲Qzo۶gIJ.dpuf

نویسنده:

برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

*

code