یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳

گروهی فقط در زبان حمایتگر جیب تا امنیت شغلی کارگران هستند

نماینده مردم در مجلس دوازدهم با اشاره به نظر دیوان عدالت اداری در تعیین حقوق و دستمزد بر مبنای تورم، اظهار داشت: تعیین حقوق و دستمزد کارگران متناسب با تورم دست وزیر کار را در تعیین این مهم باز گذاشته است، به همین دلیل نمی‌توان موضوع شفافی در این مقوله تعیین کرد، این نقیصه بزرگی است که باید در دولت چهاردهم در دستور کار قرار بگیرد.

اختصاصی کرونا

کد خبر : 111027
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۸:۴۹

کرونا :

گروهی فقط در زبان حمایتگر جیب تا امنیت شغلی کارگران هستند
کارگران

علی بابائی کارنامی در گفت و گو با خبرنگار کرونا به نقل از خانه ملت در مورد نقش شورای عالی کار در تعیین حقوق و دستمزد کارگران، گفت: متاسفانه هر ساله سیاست‌های مزدی کارگران بر اساس شورای عالی کار با ابهامات فراوانی روبرو است، تعیین حقوق و دستمزد براساس ماده ۴۱  قانون کار ابزاریست در دستان نمایندگان دولتی که وزیر کار در تعیین حقوق و دستمزد همان نماینده دولتی در بالاترین رأس امور محسوب می‌شود.

نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس دوازدهم با انتقاد از صحبت‌های وزیر رفاه که خود را در جلسه ملی همایش کار رئیس عالی شورای کار یاد کرد، اظهار داشت: وزیر کار در آن جلسه طی سخنانی خود را “رئیس شورای عالی کار” خواند یعنی ایشان حرف پایانی را در خصوص تعیین حقوق کارگران می‌زند با توجه به اظهارات مرتضوی وزیر تعاون باید تجدید نظری در خصوص عملکرد شورای عالی کار برای افزایش حقوق کارگران بر مبنای قوانین داشته باشیم!

مجلس تعیین کننده حقوق کارگران باشد

بابایی با اشاره به پیشنهاد شورای عالی کار مبنی بر اتخاذ تصمیم اساسی از سوی مجلس برای افزایش حقوق کارگران، تصریح کرد: پیشنهاد این لایحه از سوی دولت رد شد که کاملا با اصول اساسی تعیین حقوق و دستمزد همچون آیین نامه تعیین حقوق که تاکید به سه جانبه گرایی، چانه زنی و مذاکره بوده، مغایرت دارد و گزینه‌هایی متناسب با تورم سال مطرح شده که شاخص قطعی نبود چرا که این تناسب می‌تواند ۲۰درصد بالا یا پایین تورم باشد.

بابایی کارنامی با اشاره به نظر دیوان عدالت اداری در تعیین حقوق و دستمزد بر مبنای تورم، اظهار داشت: تعیین حقوق و دستمزد کارگران متناسب با تورم دست وزیر کار را در تعیین این مهم باز گذاشته است، به همین دلیل نمی‌توان موضوع شفافی در این مقوله تعیین کرد، این نقیصه بزرگی است که باید در دولت چهاردهم در دستور کار قرار بگیرد.

پیگیری مسائل و مشکلات مربوط به زیرساخت‌های آموزشی و مدارس نایین و خوروبیابانک
دنبال کنید

 افزایش حقوق کارگران وجاهت قانونی ندارد

نماینده مردم در مجلس دوازدهم با تاکید به افزایش حقوق و دستمزد کارگران که نماینده کارگری از امضای آن امتناع کرد؛ گفت: نماینده بدنه کارگری افزایش حقوق کارگران را امضا نکرده چرا که وجاهت قانونی ندارد و اصل سه جانبه گرایی در ساختار وزارت کار در خصوص تعیین حقوق و دستمزد حدود و ثغور آن مشخص نیست یا اگر باشد سلیقه‌ای اجرایی می‌شود که باید فکری اساسی از منظر قانون برای آن انجام داد.

موافقان و مخالفان افزایش حقوق

این نماینده مردم در مجلس دوازدهم با بیان اینکه افزایش حقوق و دستمزد، موافقان و مخالفان سرسختی دارد، اظهار داشت: در بررسی برخی از موضوعات، موافقان و مخالفانی هستند که دیدگاه‌های خود را مطرح می‌کنند، در مسئله چالش برانگیز افزایش حقوق کارگران سرمایه نسبت به ساختارها اهمیت بیشتری دارد، متاسفانه موضوع حمایت از کارگران بیشتر تبدیل به ابزاری برای رسیدن به اهداف انتخاباتی شده است.

نیم نگاهی به حقوق کارگران/ رسانه‌ها بهترین حامی کارگران تا به امروز بوده‌اند

بابایی کارنامی با انتقاد از سوء استفاده‌گری مسئولان برای رسیدن به اهداف خود با تبلیغات در حمایت از کارگران، تاکید کرد: گروهی فقط در زبان حمایتگر کارگران هستند در جایگاه عمل که باید به جیب، غرور و امنیت شغلی کارگران توجه شود نیم نگاهی هم صورت نمی‌پذیرد، به اعتقاد بنده جریان “سرمایه” نفوذ بسیاری دارد و قوانین باید تصویب یا به مرحله اجرا برسند تا مسئله چالش برانگیز حقوق کارگران یکبار برای همیشه رفع شود. رسانه‌ها بهترین حامی کارگران تا به امروز در تمام حوزه‌ها بودند.

برخی از قوانین مغز ندارند و تنها دارای ظاهری پسندیده هستند

وی با بیان اینکه برخی از قوانین مغز ندارند و تنها دارای ظاهری پسندیده هستند، اظهار داشت: به فرض مثال بارها در قانون عنوان شده توجه به حقوق مشروع کارگران باید اجرایی و عملیاتی شود که بسیار منطقی و عادلانه است اما در مرحله اجرا بسیار ضد و نقیض است، در موضوع تدوین و اجرای قوانین کارگری حرف و حدیث بسیار است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

پیام تبریک رئیسی به مردم ایران به مناسبت عید سعید فطر
دنبال کنید

این نماینده مردم در مجلس دوازدهم با تاکید بر اینکه فراکسیون کارگری در این دوره تشکیل می‌شود، اظهار داشت: کمیسیون اجتماعی نقش تعیین کننده‌ای در حقوق کارگران دارد، متاسفانه این کمیسیون در چند دوره درگیر موضوعاتی شده که از اولویت‌ها و دغدغه اصلی جامعه نبوده است، مطالبات حقوق کارگران، بازنشستگان و کارمندان از مهمترین مباحث این کمیسیون است. 

چگونه مجلس مستعمره برخی ساختارها می‌شود 

وی با بیان اینکه کرسی‌های مجلس بسیار با اهمیت در اداره کشور است، یادآور شد: کمیسیون‌های تخصصی باید مسائل مربوط به هر گروه جامعه را به صورت جزیی بررسی کنند و در صحن علنی آنها را از دولت مطالبه کنند، در مورد کارگران نظام و امنیت شغلی بسیار اهمیت دارد این  مسئله یکبار برای همیشه باید حل شود، اگر در این مجلس این موضوعات تصمیم گیری نشود نشان می‌دهد که گروهی با واسطه اقدام به تصمیم گیری امور ملی دارند و متاسفانه در این شرایط مجلس مستعمره برخی از ساختارها شده است.

گروهی فقط در زبان حمایتگر جیب تا امنیت شغلی کارگران هستند 1

بابایی کارنامی با انتقاد از پررنگ شدن رابطه‌ها به جای ضابطه‌ها در تعیین حقوق و دستمزد کارگران، یادآور شد: اگر سه دهه اخیر را بررسی کنیم به این مسئله پی خواهیم برد که رابطه‌ها بسیار پر رنگ‌تر از ضابطه‌ها بوده‌اند،  به فرض مثال در زمان تعیین حقوق و دستمزد تمام آمارها تحلیلی می‌شود که این مسئله بسیار در دولت باب شده است بی تردید مجلس به این مسئله ورود خواهد داشت.

این نماینده مردم با بیان اینکه بیش از صد نفر از نمایندگان اقدام به امضای تشکیل فراکسیون کارگری داشته‌اند، اظهار داشت: مجلس دوازدهم بی تردید فراکسیون کارگری را تشکیل خواهد داد با این تفاوت که تعاون محوری در رسیدگی به کارگران مورد توجه قرار می‌گیرد، فراموش نکنیم جامعه کارگری اساس آن تولید است./

پایان پیام

منبع: خانه ملت

نویسنده:

برچسب ها :

ناموجود

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi