کرونا نیوز؛

 اولین نشست پیشگیری از وقوع جرم با موضوع بررسی راهکارهای کاهش و جبران خسارات سیل و بررسی ایمن سازی حریم رودخانه ها و وضعیت ادارات و سازمان های خدمات رسان در جریان بارندگی های اخیر و اتخاذ تمهیدات لازم در ماه مبارک رمضان برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین مزارعی رئیس کل دادگستری استان در سخنانی لزوم برنامه ریزی برای ماه مبارک رمضان را ضروری دانستند و افزود: ادارات و سازمان های متولی ارزاق عمومی نظیر سازمان صنعت معدن ، تجارت و تعزیرات برنامه ریزی کنند که مردم در این ماه با مشکل کالاهای اساسی مواجه نشوند.

مقام ارشد قضایی استان گفت: دادستان محترم عمومی و انقلاب مرکز استان بر نحوه ی عملکرد مدیران و سازمان های متولی ارزاق عمومی مردم در ماه مبارک رمضان نظارت می نمایند و از هیچ خطا و سهل انگاری چشم پوشی نخواهد کرد.

وی ضمن تشکر از صدا و سیما که گام به گام با مسئولین اطلاع رسانی می کند بیان داشت: معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری و  نیروی انتظامی با همراهی دادستان مرکز استان و سایر مسئولان برای رعایت حرمت این ماه برنامه ریزی کنند.

حجت الاسلام و المسلمین مزارعی از عملکرد نیروی انتظامی ،راهداری و سپاه و سازمانهای مسئول در بارندگی های اخیر نیز تشکر کرد.

مزارعی به خسارات سیل در استان نیز اشاره کرد و افزود: اشکالاتی که از قدیم رخ داده است باید حل شود، آب منطقه ای باید گزارش جامعی از عملکرد و وضعیت حریم و بستر رودخانه ها و طرح های ماهی و جابجایی آنها به دادستان و معاونت پیشگیری ارائه دهد .

این مقام قضایی تأکید کرد اگر افرادی در جایی به علت سهل انگاری بستر و حریم رودخانه را تصرف کرده اند و خطری برای مردم منطقه ایجاد کرده اند برخورد شود.

رئیس کل دادگستری استان در خصوص صیانت از خاک و جنگل اظهار داشت: اداره منابع طبیعی اجازه ندهد حتی یک متر از این طبیعت تصرف شود، ابتدا جلوگیری  نمایید و در همان ابتدا رفع تصرف شود و محیط زیست نیز باید گشت میدانی داشته باشد.

مزارعی بیان کرد: راه و شهرسازی درباره ترمیم اصولی جاده ها و مشکلاتی که ایجاد شده اند، نظارت دقیق بر کارهایی که انجام می شود داشته باشد تا دوباره دچار آسیب نشوند.

وی با هشدار به اینکه ما نمی خواهیم برای کسی پرونده قضایی تشکیل شود و مدیران باید جهادی و انقلابی عمل کنند به راه های روستای در استان اشاره کرد و گفت: راه های روستایی در استان آسیب دیده اند و روستائیان چشم براه مسئولین هستند تا راه های روستایی در اسرع وقت ترمیم و باز گشایی شوند در غیر این صورت دادستان ورود خواهد کرد.

در ادامه ی این نشست مهرداد کرمی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کمبود و فرسوده بودن امکانات در استان و شهر یاسوج را برای مقابله با خطرات احتمالی ناشی از سیل و یا هر حادثه دیگری را به مسئولان گوشزد کرد و افزود:استانداری استان وظیفه دارد امکانات را تهیه و در اختیار مدیریت بحران و منابع طبیعی برای جلوگیری از حوادث آتش سوزی در جنگل های استان قرار دهد.

وی لزوم توجه به بخش آبخیزداری در جلوگیری از فرسایش خاک و سیل را ضرورت امروز جنگل ها و منابع طبیعی استان برشمرد و افزود: ضرورت دارد اداره منابع طبیعی توجه جدی به آبخیز داری داشته باشد اگر آبخیز داری را بهتر و بیشتر جدی میگرفتیم در جریان سیلاب ها خیلی از تخریب ها را نداشتیم.

کرمی گفت:اگر در جایی هم بخاطر این مسئله موفق بودیم همه را مدیون آبخیزداری بالا دست بوده ایم .

دادستان مرکز استان وجود سازه های بدون مجوز را خطر جدی دیگری در سطح شهر یاسوج خواند و اظهار کرد: سازه های موقت بر اثر یک باد تخریب می شوند و این سازه ها در شهر یاسوج هیچ مجوزی نداشته  و اصول ایمنی اولیه در ساخت آنها بکار نرفته است ،شهرداری مؤظف است سازه های موقت در شهر یاسوج را جمع آوری کند، چون با کوچکترین طوفان مشکلات عدیده ای را خواهیم داشت.

وی تأکید کرد: در صورت ایراد خسارت به این سازه ها ،پرداخت خسارت مورد دستگاه قضایی نخواهد بود.

این مقام قضایی در خصوص پرداخت خسارت به دیگر آسیب دیدگان بارندگی های استان نیز اشاره کرد و گفت: شایسته است متولیان امر نسبت به نحوه ی تامین خسارات اقدام نمایند و مهم ترین نکته در این خصوص عدم تبعیض در پرداخت خسارت است و مد نظرشان باشد به کسانی که دچار خسارت شده اند، پرداخت شود.

کرمی گفت: به ساخت و ساز های غیرمجاز در حریم رود خانه ها و هر جایی که غیرمجاز ساخت و ساز شده باشد،خسارت پرداخت نخواهد شد مگر اینکه مجوز ها غیره قانونی باشد که آن موقع سراغ کسانی خواهیم رفت که مجوز غیره قانونی داده اند.

از اینجا اخبار خود را ارسال کنید با ما همراه باشید