سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰

اصولا منطق چیست ؟ سمت و سوی منطق در انتخابات چگونه است؟

منطق « قانون صحیح فکر کردن است». یعنی قواعد و قوانین منطقی به منزله یک مقیاس و معیار و آلتسنجش است که هرگاه بخواهیم درباره برخی از موضوعات علمی یا فلسفی تفکر و استدلال کنیم باید استدلال خود را با آن مقیاسها و معیارها بسنجیم و ارزیابی کنیم که بطور غلط نتیجهگیری نکنیم، منطق برای

اختصاصی کرونا

کد خبر : 19942
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۴ - ۲۱:۲۷

کرونا :

اصولا منطق چیست ؟ سمت و سوی منطق در انتخابات چگونه است؟

منطق « قانون صحیح فکر کردن است». یعنی قواعد و قوانین منطقی به منزله یک مقیاس و معیار و آلتسنجش است که هرگاه بخواهیم درباره برخی از موضوعات علمی یا فلسفی تفکر و استدلال کنیم باید استدلال خود را با آن مقیاسها و معیارها بسنجیم و ارزیابی کنیم که بطور غلط نتیجهگیری نکنیم، منطق برای یک عالم و فیلسوف که از آن استفاده میکند نظیر شاقول یا طراز است که بنا از وجود آنها برای ساختمان استفاده میکند و میسنجد که آیا دیواری که بالا برده است عمودی استیا نه؟ و یا آیا سطحی که چیده است افقی استیا نه؟

لهذا در تعریف منطق میگویند: آله قانونیه تعصم مراعاتها الذهن عن الخطا فی الفکر. یعنی منطق ابزاری است از نوع قاعده و قانون که مراعات کردن و بکار بردن آن ذهن را از خطای در تفکر نگه میدارد.

اصولا منطق چیست ؟

معلم گفت : دو مرد پیش من می آیند. یکی تمیز ودیگری کثیف من به آن ها پیشنهاد می کنم حمام کنند.شما فکر می کنید ، کدام یک این کار را انجام دهند ؟
هردو شاگرد یک زبان جواب دادند : خوب مسلما کثیفه !
معلم گفت : نه ، تمیزه . چون او به حمام کردن عادت کرده و کثیفه قدر آن را نمی داند.پس چه کسی حمام می کند ؟
حالا پسرها می گویند : تمیزه !
معلم جواب داد : نه ، کثیفه ، چون او به حمام احتیاج دارد. وباز پرسید : خوب ، پس کدامیک از مهمانان من حمام می کنند ؟
یک بار دیگر شاگردها گفتند : کثیفه !
معلم دوباره گفت : اما نه ، البته که هر دو ! تمیزه به حمام عادت دارد و کثیفه به حمام احتیاج دارد. خوب بالاخره کی حمام می گیرد ؟
بچه ها با سر درگمی جواب دادند : هر دو !
معلم بار دیگر توضیح می دهد : نه ، هیچ کدام ! چون کثیفه به حمام عادت ندارد و تمیزه هم نیازی به حمام کردن ندارد!
شاگردان با اعتراض گفتند : بله درسته ، ولی ما چطور می توانیم تشخیص دهیم ؟هر بار شما یک چیزی را می گویید و هر دفعه هم درست است
معلم در پاسخ گفت : خوب پس متوجه شدید ، این یعنی: منطق ! و از دیدگاه هر کس متفاوت است.

کلیک کنید  روستاهای خطر آب ریز سد تنگ سرخ باید به صورت کلی جابجا شوند

سمت و سوی منطق در انتخابات چگونه است؟

یک نماینده مجلس در ادوار قدیم گفته بود: «انتخابات در کشور ما تا حدودی به سمت منطقی شدن پیش می رود. یعنی رویکردهای احساسی و امواجی که خیلی پیش از انتخابات شروع می شد و اذهان عمومی را درگیر می کرد و به نوعی در انتخاب، احساس به جای منطق می نشست در این دوره روی نداده است.»

در حالی که  تا انتخابات مجلس شورای اسلامی زمان قابل توجهی باقی مانده فضای سیاسی کشور به گونه ای است که هنوز کاملا مشخص نیست کاندیداهای انتخابات آینده چه کسانی بوده و رقابت اصلی میان چه اشخاصی شکل خواهد گرفت.

البته شهرستان ها تا حدودی کاندیدای خود را شناخته اند ولی تا زمان ثبت نام از آمدن آنها در این عرصه اطمینان حاصل نکرده اند و حتی به رد صلاحیت مهره های صاحب نام هم شک دارند و به همین دلیل جو انتخابات هنوز منطقی نشده است.

این در حالی است که در دوره های گذشته در چنین روزهایی تا حدود زیادی کاندیداهای انتخابات مشخص شده و فضای انتخابات در جامعه شکل گرفته بود.

امواج ایجاد شده توسط افراد ، احساسات قومی و قبیله ای  منطق های خاصی را بوجود آورده است که ظاهرا صحیح هستند ولی آیا در عملکرد هم درست و منطقی عمل می کنند؟.

این یک واقعیت است که هر نوع تجزیه و تحلیل روند انتخابات سرانجام باید به تصمیمی روشن بیانجامد و یک فرد در نهایت نمی تواند بروندادی فازی را بکار گیرد. برگ رایی وجود دارد که ما یا می گیریم یا نمی گیریم، یا پر می کنیم یا پر نمی کنیم و یا این یا آن اسامی را در آن می‌نویسیم.

کلیک کنید  زمان و مکان نماز عید سعید فطر در مناطق مختلف استان کهگیلویه و بویراحمد

این یک مبارزه بسیار سختی است با  کسانی که از طریق تحریم اقتصادی و مسائل اقتصادی ما را می‌خواهند فلج کنند. اینجا باز یک جنگ ناخواسته پنهانی است که ابزار متناسب با خودش را می‌خواهد که این دشمن را سر جای خودش بنشاند که این نیازمند ایجاد منطقی درست از طرف نمایندگان انتخابات است.

نویسنده:

برچسب ها : ،

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

*

code