پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰

توافق هسته ای، فرصت ها و تهدید ها

ابتدا ترجیح میدهم که صحبتهای خودم را با پرداختن به این پرسش آغاز کنم که ” آیا بعد از توافق، کار دولت آسان خواهد شد یا برعکس، تازه اول راه است؟ “ به عقیده من بعد از توافق، تازه کار شروع شده است و دولت تدبیر و امید قدم در مسیری سخت و پرفراز و

اختصاصی کرونا

کد خبر : 16130
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۴ - ۹:۰۰

کرونا :

توافق هسته ای، فرصت ها و تهدید ها

ابتدا ترجیح میدهم که صحبتهای خودم را با پرداختن به این پرسش آغاز کنم که ” آیا بعد از توافق، کار دولت آسان خواهد شد یا برعکس، تازه اول راه است؟


به عقیده من بعد از توافق، تازه کار شروع شده است و دولت تدبیر و امید قدم در مسیری سخت و پرفراز و نشیب گذاشته است. شور و هیجان فوق العاده ای که به واسطه این توافق در دل مردم جوانه زده و موجی از امیدواری را در فکر و ذهن آنها ایجاد کرده، همانطور که نقطه قوت ماجرا خواهد بود اما خود میتواند آرامش قبل از طوفان باشد.

مردم انتظار دارند که اثرات ناشی از این توافق را هرچه سریعتر در زندگی خود احساس کنند همانگونه که اثرات مخرب تحریم ها را با پوست و جان خود حس کردند توقع دارند تا نتایج مسرت بخش و امیدوارکننده توافق را به نحوی اولاتر در زندگی خود لمس کنند.

همین مردم باید بدانند که توافق باعث بهبود وضعیت اقتصادی در یک شب نمی شود و درک کنند که فعلا مهمترین عامل پیش روی عدم سلامت اقتصادی برداشته شده است به همین علت من مهمترین دغدغه مردم را رفع مشکلات اقتصادی می دانم و معتقدم که دولت نیز باید این موضوع را در اولویت برنامه های خود قرار دهد تا خدای نکرده این موج امیدواری به ناامیدی بدل نگردد.

جوانان امیدوارند با درایتهای دولت تدبیر و امید و رونق اقتصادی ایجاد شده ناشی از رفع تحریم ها مهمترین مشکلشان که مشکل بیکاریست برطرف شود.

به همین علت بحث خودم را حول اقتصاد ایران پس از تحریم ادامه خواهم داد.


میتوان برقراری آرامش در بازارهای مهم را یکی از برجسته ترین دستاوردهای توافق هسته ای دانست و ایمان داشت که با صورت گرفتن این توافق، گشایشهایی در فضای اقتصادی کشور صورت بگیرد شاید با من هم عقیده باشید که مهمترین بخش این گشایشها در حوزه نفت و گاز خواهد بود که ثمرات اقتصادی آن می تواند تا حدود زیادی تورم را مهار کند و این آرامش بدون تورم به دولت اجازه می دهد که سیاستهای کم و بیش انبساطی خود را برای مبارزه با رکود بدون تورم دنبال کند که این مهم به میزان کارآمدی سیاستها بستگی دارد و زمانی اثرگذار خواهد بود که دولت، اصلاحات اساسی را در سیاستهای خود دنبال کند.


بعد از این توافق و حذف تحریم ها انتظار می رود که ارزش پول ملی ما بیشتر شود در نتیجه تقاضا برای پول ملی افزایش می یابد که این خود باعث کاهش نرخ تورم خواهد بود و کاهش نرخ تورم آرزوی هر ایرانیست.


به اعتقاد من دولت باید با تشکیل کارگروههایی متشکل از نیروهای مختصص و زبده، این خوش بینی که به خاطر رونق اقتصادی در مردم شکل گرفته را به خوبی مدیریت کرده و با تدبیر خود این امیدواری را به سرمنزل مقصود برساند. دکتر روحانی برای تحقق این امر باید تلاش کند زیرا جوانانی را پشت سرخود دارد که در انتخابات ۱۳۹۶ حاضر شده و خواهان پاسخگویی رئیس دولت دربرابر ایده آل هایی خواهند بود که در سال ۹۲ به عنوان شعار انتخاباتی مطرح کرده بود.


در پایان ذکر این نکته قابل تآمل خواهد بود که رسیدن به سرمنزل مقصود فقط در اختیار دولت نیست و این مهم بدون همراهی دولت و ملت ره به جایی نخواهد برد. بنابراین دولت باید تمام نهادها و سازمانهای ذی ربط را مورد مشورت قرار داده و هماهنگی های لازم را با آنها به عمل آورد تا بتواند از حداکثر ظرفیت خود برای رسیدن به این موفقیت بهره ببرد.

نویسنده:

برچسب ها : ، ،

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

*

code