سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰

متن میثاق نامه اصول اخلاق حرفه ای روزنامه نگاری

میثاق نامه ۱– روزنامه‌نگار در خدمت کشف و بیان حقیقت است و اخبار صحیح، دقیق و تفسیرهای منطقی و منصفانه را در اختیار خوانندگان می‌گذارد و از اشاعه مطالبی که شائبه دروغ دارد پرهیز می‌کند. ۲– روزنامه‌نگاری یک خدمت اجتماعی است؛ نه یک فعالیت بازرگانی و روزنامه‌نگار همواره بر اساس وجدان اخلاقی خود عمل می‌کند.

اختصاصی کرونا

کد خبر : 15934
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۴

کرونا :

متن میثاق نامه اصول اخلاق حرفه ای روزنامه نگاری

میثاق نامه

۱روزنامه‌نگار در خدمت کشف و بیان حقیقت است و اخبار صحیح، دقیق و تفسیرهای منطقی و منصفانه را در اختیار خوانندگان می‌گذارد و از اشاعه مطالبی که شائبه دروغ دارد پرهیز می‌کند.

۲– روزنامه‌نگاری یک خدمت اجتماعی است؛ نه یک فعالیت بازرگانی و روزنامه‌نگار همواره بر اساس وجدان اخلاقی خود عمل می‌کند.

۳– روزنامه‌نگار اخباری را منتشر می‌کند که منبع آنها مشخص باشد.

۴– سرقت ادبی، مخدوش ساختن متن‌ها و سندها و حذف اطلاعات اساسی رویدادها در روزنامه‌نگاری مطرود است.

۵– روزنامه‌نگار از پذیرش هرگونه هدیه و پاداش مادی برای پیشبرد مقاصد خصوصی مغایر با مصالح عمومی خودداری می‌کند.

۶– روزنامه‌نگار از قبول هرگونه فشار و تهدید برای انتشار مطالب و یا تغییر محتویات آنها؛ خودداری کرده و از خط‌مشی عمومی رسانه و اصول شرافت حرفه‌ای خویش تبعیت می‌کند.

۷– احترام به استقلال و حاکمیت ملی، نظم و امنیت عمومی، سلامت و آرامش روانی جامعه، دفاع از مصالح همگانی و رعایت اصول شرافت حرفه‌ای ازجمله وظایف لاینفک روزنامه‌نگاری است.

۸– روزنامه‌نگار به اصول دینی و معتقدات مذهبی، آداب و سنن قومی ملی اخلاق حسنه و عفت عمومی احترام می‌گذارد و از گرایش به تبعیض خصومت‌آمیز در این زمینه‌ها و همچنین تشویق و تحریک گروه‌ها و افراد و اقوام و قبایل خودداری می‌کند

۹– روزنامه‌نگار برای پاسداشت ارزش‌های الهی و انسانی ازجمله عدالت‌طلبی، آزادی‌خواهی، صلح و امنیت بشر، استقلال و پیشرفت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی ملت‌ها و فرهنگ‌ها احترام خاص قائل است.

۱۰– کوشش درراه همزیستی مسالمت‌آمیز ملت‌ها، مقابله با گسترش وسایل و ادوات کشتارجمعی، جلوگیری از آلودگی محیط‌زیست و مبارزه علیه سلطه فرهنگی از رسالت‌های مهم روزنامه‌نگاری است.

کلیک کنید  قرائت بیانیه آیت‌الله علوی گرگانی توسط حجت‌الاسلام پرویز خواجه‌زاده

۱۱ احترام به حیثیت شخصی و حریم خصوصی افراد خودداری از توهین، تهمت و افترا  نسبت به اشخاص و جلب کمک به سالمندان،  بیماران و نیازمندان از وظایف و رسالت‌های روزنامه‌نگاران محسوب می‌شود.

۱۲– روزنامه‌نگار موظف است ضمن دفاع از حقوق خود در آزادی بیان و تفسیر و انتقاد سازنده و منصفانه، اسرار حرفه‌ای خود را حفظ کند و از افشای اطلاعات و اخباری که بصیرت محرمانه به‌دست می‌آورد به‌جز مواردی که با حکم دادگاه مشخص می‌شود، خودداری کند.

۱۳ روزنامه‌نگار موظف است در صورت هرگونه اشتباه در انعکاس اخبار و رویداد سریعاً نسبت به اصلاح آن اقدام کند و از خوانندگان خود پوزش بخواهد.

۱۴– روزنامه‌نگار برای کسب هرگونه خبر و یا تهیه گزارش باید هویت روزنامه‌نگاری خود را به‌صورت  شفاف و روشن اعلام کند و از پنهان‌کاری پرهیز نماید.

۱۵– روزنامه‌نگار به شأن و جایگاه حرفه‌ای و مسئولیت اجتماعی خود واقف است و هرگز برای درج یا عدم درج مطلب، شرافت حرفه‌ای خود را زیر پا نمی‌گذارد و پیشنهادات مادی صاحبان منافع را به‌صراحت رد می‌کند.

۱۶ روزنامه‌نگار در برابر فشارهای درون و برون تحریریه‌ای که با اهداف و اغراض خاص سیاسی و یا از سوی صاحبان سرمایه و قدرت اعمال می‌شود مقاومت می‌کند و صرفاً در پی کشف و بیان حقیقت است.

نویسنده:

برچسب ها : ،

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

*

code