کرونا نیوز؛

آنچه ما از امامزاده بی‌بی حکیمه(س) می‌دانیم و بنا به نقل قولی که در کتاب بحارالانوار و برخی دیگر از منابع آورده شده ایشان یکی از خواهران علی بن موسی الرضا و فرزند موسی کاظم است که در روستایی به همین نام در حوالی گچساران (دهستان بی‌بی‌حکیمه) به خاک سپرده شده‌ است و دارای زائران فراوانی است.

جهت زیارت این بانوی گرامی باید از روستاهای کمبل،ابشیرین،باباکلان،بن پیر،دره پلنگی گذر کرد. در کتاب بحارالانوار او را از دختران امام رضا بشمار آورده که حضرت رضا وی را مامور آماده سازی تدارکات جهت تولد حضرت جواد کرده بود که در حین تولد او شاهد معجزه ای از حضرت جواد بوده و این معجزه را به خدمت امام رضا اطلاع میدهند و امام رضا به او خبر می‌دهد که چیزهای شگفت دیگری از او بعدا خواهند دید و بدین گونه امام شدن این نوزاد را در آینده، به بی بی حکیمه یادآور می‌شوند؛ راه دوگنبدان به باباکلان از بقعه بی بی حکیمه می‌گذرد.

داستان آمدن بی‌بی حکیمه خاتون به ایران به روایت ساکنان منطقه به این شرح است که بی بی حکیمه به دعوت علی بن موسی الرضا برای دیدار او به همراه «گل‌ گل خاتون» و «کاکا مبارک» به ایران می‌آیند و در طی مسیر کفار یا ماموران مامون به آن‌ها حمله می‌کنند، «کاکا مبارک» کشته می‌شود و «بی‌بی حکیمه» و «گل‌گل خاتون» به داخل غاری که هم‌اکنون زیارتگاه است پناه می‌برند. مقبره این خانم در مسیر رودخانه واقع شده است.

اما این‌ روزها کلیپی منتشر شده از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران که در فضای مجازی نیز به سرعت در حال انتشار است؛ چیزی غیر از آنچه در باور و اعتقادات مردمان گچساران و بسیاری از زائران حرم مطهر بی‌بی حکیمه(س) است را نشانه رفته و آن تهیه گزارشی از مرقد حرم این امامزاده این‌ بار در شهر باکو پایتخت کشور آذربایجان است.

در این گزارش زائران زیادی ارادت خود را نسبت به بی‌بی حکیمه(س) به عنوان خواهر حضرت معصومه(س) و علی ابن موسی الرضا(ع) ابراز کرده و گفته‌اند که بارها به زیارت مرقد آن امامزاده در باکو رفته‌اند؛ حال جای سوال است که به راستی کدامین حرم متعلق به بی‌بی حکیمه(س) است، مرقدی که از ایشان در گچساران بنا شده است یا حرمی که زائران آن را در باکو زیارت می‌کنند، در حالی که مسئولان استان کهگیلویه و بویراحمد تلاش زیادی برای اعلام حرم بی‌بی حکیمه(س) به عنوان چهارمین حرم رضوی در کشور داشته‌اند اینک فیلمی از زیارت حرم دیگری با این نام در شهر باکو جای بسی تعجب و تامل است زیرا این تنقاض و شائبه بیش از هر چیزی می‌تواند سبب خدشه‌ دار شدن باورهای دینی و اعتقادی مردم شود.

فیلم منتشره در صدا و سیما:

 

از اینجا اخبار خود را ارسال کنید با ما همراه باشید