سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰

بی بی حکیمه خاتون(س) ظرفیت تبدیل شدن به عنوان چهارمین قطب فرهنگی و مذهبی کشور را دارد

استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت:  ظرفیت این را دارد که به عنوان چهارمین قطب فرهنگی و مذهبی کشور معرفی شود. موسی خادمی در همایش کنگره ملی بی بی حکیمه س افزود: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری باید این بقاع متبرکه به قطب های فرهنگی تبدیل شوند. وی اظهار کرد: یکی از اهداف برگزاری کنگره

اختصاصی کرونا

کد خبر : 8597
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۳ - ۱۴:۴۷

کرونا :

بی بی حکیمه خاتون(س) ظرفیت تبدیل شدن به عنوان چهارمین قطب فرهنگی و مذهبی کشور را دارد

استاندار کهگیلویه وبویراحمد گفت:  ظرفیت این را دارد که به عنوان چهارمین قطب فرهنگی و مذهبی کشور معرفی شود.

موسی خادمی در همایش کنگره ملی بی بی حکیمه س افزود: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری باید این بقاع متبرکه به قطب های فرهنگی تبدیل شوند.

وی اظهار کرد: یکی از اهداف برگزاری کنگره ملی بی بی حکیمه تبیین سیاست های فرهنگی مقام معظم رهبری است.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد خاطرنشان کرد: امام زادگان به عنوان برکت مناطق نقش مهمی در توسعه فرهنگی و رشد و توسعه اقتصادی هر منطقه خواهند داشت.

خادمی تصریح کرد: این کنگره یک رخداد فرهنگی بسیار مهم برای استان کهگیلویه وبویراحمد و شهرستان گچساران است.

وی ادامه داد: بی بی حکیمه خاتون(س) ظرفیت این را دارد که به عنوان چهارمین قطب فرهنگی و مذهبی کشور معرفی شود.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: امام زادگان به عنوان حلقه اتصال انسان ها به خوان گسترده کرم اهل بیت نقش خود را به خوبی ایفا نموده اند و در جوار این بقاع متبرکه، فقیهان، عالمان، عارفان و مصلحان بزرگی تربیت یافته اند.

خادمی عنوان کرد: ایران اسلامی علاوه بربارگاه مقدس حضرت امام رضا(ع)، افتخار آن را دارد که میزبان و جایگاه مرقد مطهر هشت هزار امام زاده عظیم الشان می باشد.

وی تأکید کرد: امام زادگانی که به منزله ستارگان درخشان و پرتلالو آسمان ولایت و امامت در قلب های تشنه عاشقان و محبان خود در این سرزمین الهی پرتو افشانی می کنند و نمادی زیبا از پیوند عمیق متقابل و ناگسستنی مکتب تشیع به عنوان تجسم و تجلی اسلام حقیقی و حقیقت اسلام و مردمان نیک اندیش، باهوش و با فطرت سرزمین پارس می باشند که بسان زمینی حاصلخیز با دریافت نعمت باران ولایت به بوستانی بارور و معطر تبدیل شده است.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد اظهارکرد: این امام زادگان مقدس در نقطه ای از این خاک پاک که آرمیده اند آن نقطه و محیط را نورانی و با حضور خود باعث ترویج، تبلیغ و تفیهم هرچه بیشتر مکتب اهل بیت شده اند و در شرایط سخت و گرفتاری مردمان به عنوان ملجاء و پناهگاه و آرامش دهنده روح درون آنها و در شرایط ظلم و استبداد به عنوان مدرسان و معلمان استقامت و پایبندی و مبارزه با ظالم و مستبد و به هنگام بروز فضای غبار آلود نفاق و تفرقه به عنوان عنصر پایبند وحدت بخش و انسجام آفرین، پایگاه دوستی و محبت به برادری مومنان عمل نموده و می نمایند.

کلیک کنید  بهره برداری از بخش پاتولوژی بیمارستان تامین اجتماعی شهدای گمنام یاسوج

خادمی با بیان اینکه تاریخ ایران شاهد وقوع حوادث و صحنه های افتخار آفرینی است که در صحن این اماکن متبرک توسط ملت و به نفع آنها رقم خورده است، گفت: درخانه این صالحان برگزیده و انسان های وارسته و پاک که از شخصیت های برجسته، مذهبی و اجتماعی و سیاسی دوران حیات مبارک خود بوده اند به روی تمام افراد جامعه بدون قشربندی با هرمعیاری درب رحمت آنها باز بوده و همواره جاذبه فطرت های پاک بوده و هستند.

وی تصریح کرد: امامزادگان به عنوان حلقه اتصال انسان ها به خوان گسترده کرم اهل بیت(ع) نقش خود را به خوبی ایفا کرده اند و در جوار این بقاع متبرکه، فقیهان، عالمان، عارفان و مصلحان بزرگی تربیت یافته اند و منشاء تحولات عظیمی در جامعه شده اند و همچنین آنها به عنوان عناصر و المان های تعیین کننده فضاهای کالبدی شهر و روستاها عمل کرده اند و در طراحی سکونت گاه ها و فضاهای زیستی با معیار قرار دادن این اماکن، تعریف و تبیین شده است.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد افزود: بقاع امامزادگان در غالب موارد فلسفه و دلیل ایجاد آبادی به شکل گیری جوامع در نقاط خاص شده اند و تمدن حول آنها شکل گرفته است و به مثابه یک چشمه حیات بخش و زلال کانون استوار جوامع در این مرز و بوم عامل هویت بخشی روستاها و شهرها شده اند.

خادمی ادامه داد: ایرانیان نیز در ادای تکریم کوتاهی ننموده اند، در ابراز محبت و اعلام دوست داشتن و عشق ورزیدن با این اماکن به عنوان واسطان، رابطان و مقربان اهل بیت از هیچ کوششی دریغ نکرده و نگذاشته اند برای آنها احساس غربتی حاصل شود و عمیق ترین و معنوی ترین رابطه و ارادت قلبی خود را هر جا لازم بوده است با کمال به نمایش گذاشته اند و پاسداران با غیرت این اماکن مقدس بوده اند.

وی خاطرنشان کرد: کهگیلویه و بویراحمد و مردم ولایت مدار و شهید پرور آن نیز مفتخر به میزانی بیش از ۳۰۰ امامزاده هستند که در راس آنها، امامزاده بی بی حکیمه خاتون فرزند بلا فصل امام موسی کاظم(ع) و خواهر امام رضا(ع) به عنوان یکی از پر آوازه ترین امام زاده های جنوب کشور قرار دارد.

کلیک کنید  دکتر علی مژدهی ریاست قدیم سازمان تعذیرات حکومتی وارد انتخابات می شود

استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: این امام زاده واجب التعظیم و عظیم الشان همه ساله علاوه بر زائرین درون استانی پذیرای زائران و مشتاقان خود از اقصی نقاط کشور به ویژه استان های فارس، بوشهر، خوزستان، چهار محال و بختیاری و همچنین علاقمندان به اهل بیت(ع) از کشورهای حوزه خلیج فارس است.

خادمی ادامه داد: با وجود قرار گیری مرقد مطهر بی بی حکیمه در موقعیت جغرافیایی سخت، توپوگرافی نامناسب و شرایط آب و هوایی گرم، عدم برخورداری از مسیر ارتباطی مناسب و امکانات رفاهی و اقامتی در خور امام زاده بی بی حکیمه، در ایام نوروز سال ۹۳ بیش از صدها هزار نفر زائر داشته است که بیانگر عمق ارادت مردم و ظهور کرامات عدیده از این بانوی مکرمه بزرگوار برای زائران می باشد که خود نیازمند شرحی مفصل است.

وی عنوان کرد: شخصیت و جایگاه ممتاز مذهبی و تاریخی بی بی حکیمه گستره وسیع جغرافیایی و جمعیتی علاقه مندان این بی بی بزرگوار و البته لزوم معرفی هرچه بیشتر این قطب فرهنگی استان، مسئولان محلی و ملی را برآن داشت که برگزاری چنین کنگره ای را تدارک ببینند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: اهداف اصلی این کنگره شامل معرفی هر چه بیشتر شخصیت حضرت بی بی حکیمه و تعمیق شناخت معرفت دوستداران حضرت نسبت به ایشان، معرفی آن حضرت در سطح کشور، آشنا کردن و اطلاع یافتن محبان اهل بیت به وجود این بقعه متبرکه، تلاش در راستای اجرای سیاست مد نظر مقام معظم رهبری مبنی بر تبدیل شدن بقاع متبرکه به قطب های فرهنگی، بهره گیری از ظرفیت های عظیم معنوی و تاریخی در امر توسعه گردشگری و مذهبی به عنوان یکی از محورهای برنامه توسعه گردشگری استان و کمک به حل مشکلات عمرانی و توسعه حرم مطهر بوده است.

خادمی اضافه کرد: خوشبختانه این مهم با همکاری و هماهنگی خوب و قابل قبول دستگاه های ملی به ویژه سازمان محترم اوقاف و امور خیریه کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد بین المللی امام رضا(ع) و دستگاه های محلی طراحی و اجرا شد.

نویسنده:

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

*

code