سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰

معاون دبیرکل سازمان ملل: از اقدامات دولت ایران در خصوص دریاچه ارومیه حمایت می کنیم

به گزارش ایرنا به نقل از سایت اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی، ˈهاولینگ شوˈ عصر سه شنبه در دیدار با معاون برنامه ریزی استاندار آذربایجان غربی هدف از سفر به ارومیه را بررسی اقدامات دفتر سازمان ملل در رابطه با برنامه های مشترکی که با دولت انجام می دهد، اعلام کرد. وی ادامه داد: بررسی

اختصاصی کرونا

کد خبر : 4744
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ تیر ۱۳۹۳ - ۲:۰۵

کرونا :

معاون دبیرکل سازمان ملل: از اقدامات دولت ایران در خصوص دریاچه ارومیه حمایت می کنیم

به گزارش ایرنا به نقل از سایت اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی، ˈهاولینگ شوˈ عصر سه شنبه در دیدار با معاون برنامه ریزی استاندار آذربایجان غربی هدف از سفر به ارومیه را بررسی اقدامات دفتر سازمان ملل در رابطه با برنامه های مشترکی که با دولت انجام می دهد، اعلام کرد.

وی ادامه داد: بررسی اقدامات انجام شده دولت و استان برای توسعه اقتصادی و اجتماعی منطقه و چالش های دریاچه ارومیه از مهمترین اهداف سفر من به آذربایجان غربی است.

هاولینگ شو، تغییرات اقلیمی را از مهمترین مشکلات حوزه جهانی در بخش محیط زیست اعلام کرد و گفت: طبق گزارش اخیری که منتشر شده دمای جهان در حال افزایش است که موضوع نگران کننده ای است.

معاون دبیر کل سازمان ملل افزود: ما در ایران در قالب یک پروژه بر روی تغییرات اقلیمی کار می کنیم که نتایج حاصل از گزارش اولیه نشان می دهد که تغییرات اقلیم در 20 الی 50 سال آینده خود را نشان خواهد داد و هوای ایران گرمتر و خشک تر می شود.

وی، بالا رفتن تراز آب های آزاد در برخی مناطق جهان در اثر گرم شدن هوا را نیز از دیگر چالش های مهم جهان اعلام کرد و افزود: همین موضوع نیز سبب شده تا برخی جزایر کوچک و برخی کشورها بشدت در معرض تهدید قرار بگیرند.

معاون برنامه ریزی استاندار آذربایجان غربی نیز در دیدار با معاون دبیرکل سازمان ملل گفت: هیأت دولت و شخص رییس جمهوری مصمم به احیای دریاچه ارومیه هستند.

تقی کهوریان افزود: رییس جمهوری در سفر به آذربایجان غربی به مردم این استان قول دادند که احیای دریاچه ارومیه را در اولویت قرار خواهند داد و به وعده خود نیز وفا کردند و در نخستین جلسه هیأت دولت پس از انتخابات ریاست جمهوری دستور اکید برای احیای دریاچه ارومیه را صادر کردند.

کلیک کنید  تصادف، آزاد راه کرج- قزوین را پر ترافیک کرد

وی ادامه داد: دولت با ایجاد کمیته هایی به ریاست معاون اول رییس جمهوری، راهبردهای عملی کوتاه مدت، بلندمدت و میان مدت را برای برون رفت از وضع کنونی دریاچه ارومیه بررسی می کند.

معاون برنامه ریزی استاندار آذربایجان غربی اضافه کرد: تغییر روش ها و مدیریت مناسب منابع آب و مدیریت و توسعه یکپارچه منابع، موضوع مهمی است که با مشارکت کشاورزان و سرمایه گذاری دولتی قابل حل است.

کهوریان افزود: تغییر الگوی کشت، آموزش کشاورزان، مدیریت منابع آب با استفاده از روش های نوین آبیاری، آیش گذاشتن بخشی از اراضی کشاورزی برای ذخیره سازی بخشی از آب مصرفی کشاورزی به نفع دریاچه ارومیه از دیگر اهدافی است که در حوضه آبریز دریاچه ارومیه مد نظر قرار دارد.

وی اظهار کرد: کاهش مصرف آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، افزایش بهره وری اقتصادی آب، مدیریت پسماندها و ضایعات و زایدات و برگشت آن در قالب کمپوست به اراضی منطقه در جهت افزایش توان حاصلخیزی خاک و کاهش تبخیر و ایجاد سامانه های مشارکتی آب از اهداف طرح های پیش بینی شده برای احیای دریاچه ارومیه است.

کهوریان در بخش دیگری با اشاره به شعار سازمان ملل ˈانسانهای توانمند ملت های پایدارˈ گفت: این شعار سنجیده ای است؛ چرا که ما نیز در برنامه های توسعه ای منطقه ای توانمندسازی انسانها و آموزش نیروی انسانی را در اولویت قرار داده ایم.

وی افزود: حضور شما در این استان نشانه ای از همکاری ملت هاست که برای بررسی مشکلاتی که بر زندگی و درآمد مردم تأثیر می گذارد به این استان سفر کرده اید.

کلیک کنید  باید جواب قاطعی به گستاخی رژیم صهیونیستی بدهیم

هاولینگ شو معاون دبیرکل سازمان ملل متحد عصر امروز با استقبال معاون استاندار آذربایجان غربی وارد فرودگاه ارومیه شد.

در این سفر، گری لوئیس سفیر سازمان ملل در ایران و پیمان سعادت مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران وی را همراهی می کنند.

دیدار با استاندار آذربایجان غربی، شرکت در جلسه کمیته راهبردی کشاورزی پایدار در سازمان جهاد کشاورزی استان، دیدار از طرح در دست اجرای روستای گل نقده و بازدید میدانی از دریاچه ارومیه از جمله اهداف سفر دو روزه معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در سفر به آذربایجان غربی است.

581**1504

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبیر
newsroom@irna.ir

نویسنده:

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

*

code