دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰

سد کارون 3 مشکل بزرگ روستاییان و ادامه انتظارها

مردم ناچارند هر روز برای انجام کارهای خود، عرض پهنه آبی را سوار بر بارج به پیمایند که در بعضی موارد با حوادث ناگوار بویژه غرق شدن در این رودخانه روبرو می شوند. پس از آبگیری سد کارون 3 محور باجول – شیوند راه دسترسی روستاییان بود که به دلیل آبگیری سد، بخش باجول این

اختصاصی کرونا

کد خبر : 4620
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱ تیر ۱۳۹۳ - ۱۳:۳۹

کرونا :

سد کارون 3 مشکل بزرگ روستاییان و ادامه انتظارها

مردم ناچارند هر روز برای انجام کارهای خود، عرض پهنه آبی را سوار بر بارج به پیمایند که در بعضی موارد با حوادث ناگوار بویژه غرق شدن در این رودخانه روبرو می شوند.

پس از آبگیری سد کارون 3 محور باجول – شیوند راه دسترسی روستاییان بود که به دلیل آبگیری سد، بخش باجول این جاده به طور کامل زیر آب رفته است.

مردمانی که جانشان را به دست می گیرند و چاره ای هم جز این کار ندارند هر بار باید مسیر حدود دو کیلومتری عرض رودخانه را سوار بر بارج بسته به وضعیت رودخانه در 15 تا 25 دقیقه بپیمایند.

هر چند که طی مسیر زمان زیادی نمی برد، اما وقوع دو اتفاق ناخوشایند در کمتر از یک نیمسال دیگر امنیت خاطر زیادی برای اهالی باقی نگذاشته است.

به دلیل ساخت سد کارون 3 پیمانکار شرکت آب و نیرو تا زمان ایجاد راه دسترسی با استقرار لنج وظیفه برقراری ارتباط میان روستاهای ایذه و سادات حسینی به مناطق شهری را عهده دار شده بود که به دلیل رعایت نکردن ایمنی لازم شاهد حوادث ناگواری در منطقه بودیم.

هشت هزار نفر ساکنان 35 روستای مناطق باجول تا سادات حسینی به طور مستمر و روزانه برای دسترسی به مناطق شهری ایذه به ناچار برای رساندن خود به این مناطق برای پیمودن عرض رودخانه و به دلیل نبود جاده دسترسی از بارج استفاده می کنند.

از قدیم گفته اند ˈهر چیزی ارزش یک بار امتحان کردن را داردˈ اما قرار بود چیزی را امتحان کنم که حدود یک سال پیش از سر ناچاری عده ای بی آنکه بدانند چه چیزی در انتظارشان خواهد بود نظیرش را امتحان کرده بودند و آن اتفاق ناخوشایند افتاد.

بنا به اظهار ساکنان بی توجهی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران بر انجام تعهدات قانونی در خصوص ترمیم راه روستایی مستغرق در دریاچه سد موجب غرق شدن یک مینی بوس و مرگ 12 زن و کودک از روستاییان بخش دهدز شهرستان ایذه در نهم مرداد پارسال شد.

چرا که باید در این 10سال راهی که زیر آب رفته بود دوباره ساخته و یا راه دیگری جایگزینش می شد که هنوز کاری در این باره انجام نشده است.

علاوه بر این حادثه همچنین شامگاه پنجم بهمن همان سال یک فروند لنج در سد کارون سه غرق شد.

در جریان این حادثه نیز ایوب حسینی راننده یک وانت از ساکنان روستای سادات حسینی که از راه حمل بار زندگی خود را تامین می کرد، بر اثر سقوط ماشین در دریاچه سدکارون سه غرق شد.

علاوه بر من و تعدادی از دوستان و همکاران که سوار بر بارج بودیم تعدادی از اهالی روستاها هم بودند که هر یک از مخاطرات بارج و حوادث پیش آمده می گفتند.

تاج ماه طاهری از اهالی روستاهای پیرامون سد کارون سه می گوید: هر روز باید عرض رودخانه را سوار بر بارج بپیماییم تا ما را به خانه مان برساند.

وی افزود: این سختی ها را در حالی تحمل می کنیم که با وجود قرار گرفتن در حاشیه سد کارون سه برق و آب مناسبی هم نداریم.

این روستایی سالمند خاطرنشان کرد که جمعیت بسیاری از روستاهای اطراف سد به دلیل همین سختی ها کوچ کرده و رفته اند و ماها به امید این نشسته ایم که بالاخره روزی راه را می سازند و دیر مجبور نیستیم سوار قایق و بارج شویم تا به شهر یا خانه برسیم.

کلیک کنید  حمله شدید پایگاه خبری تدبیر و امید به تاجگردون / آقای تاجگردون حر باش!

یکی دیگر از اهالی منطقه هم گفت: شرکت آب و نیرو به جای عمل کردن به تعهدات خود با قرار دادن یدک کش و بارج اقدام به جابجایی مینی بوس های حامل مسافر می کند.

علاوه بر روستاییان خوزستان حدود دو هزار نفر از جمعیت روستاهای «بارز» و «شوارز» در استان چهار محال بختیاری به دلیل داشتن روابط خویشاوندی و نیز سنخیت فرهنگی در این مسیر در تردد هستند.

با احتساب این ها در مجموع 10هزار نفر از ساکنان روستاهای خوزستان و چهار محال بختیاری که در حاشیه رودخانه سد کارون سه سکونت دارند به علت نبود جاده دسترسی به دلیل استفاده از بارج همواره در معرض خطر سقوط به داخل رودخانه قرار دارند.

به گفته سکان داران بارج ها روزانه 300 تا 400 نفر از اهالی روستاهای اطراف سد کارون 3 توسط یک فروند بارج بین نقاط روستایی و شهری ایذه جابجا می شوند که طی عرض رودخانه آن هم با عمقی تا 150متر با توجه به دو حادثه دلخراش مزبور دلهره های بسیاری به دنبال داشته و دارد.

تا جایی که برخی ها از سر جوانی یا خودنمایی در میان راه خود را از بارج به داخل رودخانه پرت و شناکنان خود را به مقصد می رسانند که این خود خطرات بسیاری را ناشی می شود.

در اطراف سد کارون 3 بیش از 40روستا وجود دارد که ساکنان آنها به دلیل نبود جاده دسترسی بناچار باید به طریق بارج جابجا شوند.

سه فروند بارج در این مسیر تردد دارد که یکی از اینها قابلیت جابجایی خودروهای سنگین و مینی بوس را دارد؛ همانی که چندی پیش 12 نفر از روستاییان منطقه سادات حسینی را به زیر آب برد.

به گفته ی اهالی روستاهایی که با این بارج آمد و شد دارند تاکنون هیچ گونه اقدامی برای ایمنی بارج ها انجام نشده و تجهیزات مورد استفاده در آنها و خود بارج ها خارج از استاندارد است.

اهالی این روستاها با مشکلاتی اعم از انتقال بیماران خود به مراکز درمانی و حمل محصولات کشاورزی خود به مناطق شهری برای فروش روبروهستند.

نبود جاده دسترسی ارائه خدمات برای دستگاه های خدمات رسان از جمله جهاد کشاورزی را هم با مشکل روبرو کرده است؛ چرا که عمده اشتغال اهالی این مناطق کشاورزی است و برای حمل محصولات خود به دلیل نبود جاده مشکلات عدیده ای دارند.

در این روستاها 500 هکتار اراضی کشاورزی با تولید 10 تا 12 تن در هکتار انواع
محصولات وجود دارد که حمل این تولیدات به بازار مصرف مشکلات بسیاری را متوجه باغداران و کشاورزان کرده است.

مسوول مرکز خدمات جهاد کشاورزی زیر نظر مدیریت جهاد کشاورزی ایذه در این باره می گوید: در این منطقه سرمایه گذارانی هستند که تا هشت میلیارد ریال هم سرمایه گذاری کرده اند که بهره مندی از نتایج این سرمایه گذاری ها مستلزم عرضه و فروش محصولات در بازار است که نبود جاده دسترسی این امکان را برای چنین افرادی با سختی های بسیاری مهیا می کند.

سیدعلیداد حسینی افزود: بسیاری از سرمایه گذاران هم به دلیل مشکلات مزبور در این مناطق نمانده و کوچ کرده اند.

وی گفت: 35هزار راس دام سبک و دو هزار راس دام سنگین در روستاهای اطراف سد کارون سه وجود دارد که تامین علوفه اینها و نیز انتقال فرآورده هایشان به دلیل همین مشکلات با مشقات بسیاری انجام می شود.

کلیک کنید  همایش پنجاه هزار نفر پیاده‌روی در یاسوج برگزار شد

قرار بود جاده مواصلاتی از دنباله رود از مسیر چهارده پیش از سد تاج کارون سه با عبور از گویله، تنگه قاف، شیوند، منطقه غریبی ها و سادات حسینی برای تردد روستاییان ساکن این مناطق احداث شود که از زمان آب گیری سد تاکنون اقدامی در این ارتباط صورت نگرفته است.

احداث 50 کیلومتر از این جاده در حد فاصل چهارده تا شیوند به قرارگاه خاتم الانبیا سپرده شده بود از قرار معلوم تا این زمان 14کیلومتر از این مسیر در دست ساخت قرار گرفته است.

ˈجمشید بندریˈ بخشدار دهدز می گوید: به دنبال سفر وزیر نیرو برای بررسی ابعاد حادثه ناگوار مرداد امسال، مقرر شد یکصد میلیارد ریال برای ساخت پل دسترسی برای جایگزینی تردد روستاییان از طریق بارج در مسیر مزبور اختصاص داده شود که خبری از این اعتبار نیست و رقمی تخصیص نشده است.

وزیر نیرو در بهمن پارسال با صدور دستوری در خصوص تامین ایمنی رفت و آمد در منطقه کارون 3، شرکت آب و نیرو را به احداث پل ˈسه بلوطکˈ روی این سد در سریع ترین زمان ممکن موظف کرد.

ˈحمید چیت چیانˈ در این دستور احداث پل سه بلوطک را با هدف آسان سازی در تردد اهالی منطقه خواستار شد و شرکت آب و نیرو را موظف کرد به صورت ماهانه پیشرفت احداث پل را گزارش کند.

وزیر نیرو همچنین دستور داد: تا بهره برداری از پل یاد شده، نسبت به افزایش یک دستگاه بارج به منظور تسهیل ایمنی رفت و آمد اهالی اقدام و روشنایی محوطه و تیم امداد و نجات هم تقویت شود.

مجری طرح سد خرسان و راههای جایگزین کارون 3 به ایرنا گفت: این طرح دو قسمت دارد یکی ساخت پل و دیگری جاده های منتهی به پل است و ساخت جاده ها چهار ماه است که شروع شده و تداوم دارد.

رامین شیرعلی مجموع طرح را شامل ساخت پنج کیلومتر جاده و 400 متر تونل اعلام و افزود: هم اینک عملیات ساخت در چند نقطه انجام می شود.

شیرعلی گفت: کار تملک اراضی انجام می شود، نقشه برداری انجام شده و در مرحله ترانشه برداری است.

وی افزود: برای طراحی پل مشاور باید انتخاب می شد که مناقصه برگزار و مشاور انتخاب شده و پیمانکار طرح هم تا 11 تیر اعلام خواهد شد.

به گفته ی شیرعلی از آنجایی که این پل بزرگترین پل کشور است با دقت پیش می رود تا مشکلی از نظر ساخت در آینده نداشته باشد.

وی افزود: اگر ساخت جاده زودتر از پل تمام شود فایده ای ندارد و از آنجایی که جاده به پل منتهی می شود هر دو باید همزمان تمام شود.

همزمان با ساخت پل و جاده های دسترسی به آن جاده باجول هم توسط راه و شهرسازی در دست ساخت قرار دارد.

به گفته ی یکی مقام وزارت نیرو اگر جاده منتهی به پل آسفالت شود مردم با بارج دیگر نمی روند اما ساخت پل سه بلوطک و جاده باجول هم ضروری است.

از : امیر خان زاده

645/538

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبیر
newsroom@irna.ir

نویسنده:

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

*

code