سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰

تقدیر از عملکرد تیم مذاکره کننده ایرانی/ تاکید بر اصل هفتادوهفت قانون اساسی مبنی بر لزوم تصویب عهدنامه های بین المللی توسط مجلس

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، احمد توکلی شامگاه ۱۲ فروردین در نامه ای خطاب به حسن روحانی به بیان جزییاتی در مورد توافق احتمالی در مذاکرات هسته ای پرداخت. متن نامه بدین شرح است: بسم الله الرحمن الرحیم برادر ارجمند جناب آقای دکتر روحانی   رئیس جمهور محترم

اختصاصی کرونا

کد خبر : 12844
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۴ - ۲:۰۱


به گزارش خبرگزاری خانه ملت، احمد توکلی شامگاه ۱۲ فروردین در نامه ای خطاب به حسن روحانی به بیان جزییاتی در مورد توافق احتمالی در مذاکرات هسته ای پرداخت. متن نامه بدین شرح است:


بسم الله الرحمن الرحیم


برادر ارجمند جناب آقای دکتر روحانی  


رئیس جمهور محترم


با سلام و احترام 


زحمات طاقت فرسای تیم فرزندان انقلاب از دولت جنابعالی  ، پس از ماه ها مذاکره سخت همراه با دقت و مقاومت برای تامین حقوق ملت ایران دارد به پایان نزدیک میشود. تا همین جا عزتمندی ایران اسلامی آشکار است که گروهی ۵-۶ نفره از ایران در مقابل ۳۰-۴۰ نفر که عموما از نظر سبقت در دیپلماسی از تیم ما پیش اند، حدود یک سال و نیم در حال مذاکره اند و بدون آنکه تسلیم شوند قدرت ادامه چانه زنی دیپلماتیک خویش را نشان داده اند. برای این نعمت باید سجده شکر به درگاه الهی سایید و قدردان پشتگرمی ها و هدایت های رهبری، حمایت و برنامه ریزی شما و زیرکی و تلاش وزیر امور خارجه و همکارانش بود و سپاسگزار ملت که پشتیبانی اش بسترساز آن همه بوده است.


در این موقعیت خطیر تذکر دو نکته را بسیار حیاتی میدانم گرچه علی القاعده مورد توجه دوستان هست.


)    بیانیه یا هر عنوان دیگری که به نتیجه مذاکرات داده شود، اگر برای ایران الزامی آور باشد بعدا از قبول و اجرای آن گزیری نیست. این معنا در حقوق بین المللی امری پذیرفته شده است. به عنوان نمونه میتوان آن را در پیمان وین ملاحظه کرد.[۱] بنابراین مراقبت جدی در این باره حیاتی است، تا خدای ناخواسته از مکر دشمن آسیبی به ایران عزیز نرسد.

کلیک کنید  عبور از تهدید، تحریم و حرکت در مسیر پیشرفت با تحقق شعار سال


۲)   اصل هفتادوهفتم قانون اساسی مقرر میدارد:”عهدنامه‏ ها، مقاوله‏ نامه‏ ها، قراردادها و مؤافقت‏ نامه‏های‏ بین‏ المللی‏ باید به‏ تصویب‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ برسد”


شورای محترم نگهبان در تفسیر این اصل، ظاهرا همان نظر حقوق بین الملل را درست دانسته و عنوان را در ضرورت تصویب مجلس دخیل ندانسته و صرف نظر از عنوان، هر نوشته ای را که برای دولت الزام آور باشد محتاج تصویب  مجلس شمرده است.[۲] که طبق نظریه تفسیری شماره ۹۷۸۱ مورخ ۳/۹/۱۳۶۲ تصویب مجلس پس از اقدام دولت در پذیرش هر مکتوب الزام آوری تحت هر عنوان میتواند صورت بگیرد یا نگیرد. تذکر علنی و رسمی این امر مبتنی بر قانون اساسی ایران که قابل تخطی از طرف هیج یک از دولتمردان نیست، ضروری است.


برای توفیق جنابعالی و فرزندان انقلابی این ملت در مصاف سخت سیاسی جاری، در درگاه ایزد منان دعا میکنم.


احمد توکلی


ساعت ۲۳:۵۳ دقیقه شامگاه ۱۲ فروردین ۱۳۹۴


نماینده مجلس شورای اسلامی  

نویسنده:

برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

*

code