سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳

آب منطقه‌ای چگونه بهترین دستگاه کهگیلویه و بویراحمد در تحقق شعار سال شد؟

 کرونا یاسوج-ترنم بهنیا- استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان‌های با ظرفیت‌های بالا و کم نظیر در کشور به شمار می‌رود که همین استان با داشتن چنین ظرفیت‌هایی اما همچنان از قافله توسعه عقب مانده است. استانی که طبق آمار رسمی و از زبان مسئولان کشوری و استانی در زمینه نفت و گاز و منابع

اختصاصی کرونا

کد خبر : 100520
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۲ - ۹:۳۵

کرونا :

آب منطقه‌ای چگونه بهترین دستگاه کهگیلویه و بویراحمد در تحقق شعار سال شد؟

 کرونا یاسوج-ترنم بهنیا- استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان‌های با ظرفیت‌های بالا و کم نظیر در کشور به شمار می‌رود که همین استان با داشتن چنین ظرفیت‌هایی اما همچنان از قافله توسعه عقب مانده است.

استانی که طبق آمار رسمی و از زبان مسئولان کشوری و استانی در زمینه نفت و گاز و منابع آب در کشور روی سکوی اول تا سوم قرار دارد اما همین استان در بسیاری از شاخص‌ها از جمله در نرخ بیکاری و همچنین در تولید و اشتغال وضعیت چندان خوبی در میان استان‌ها و حتی در میان استان‌های هم‌وزن و هم قد خود ندارد.

اما شاید یکی از مهم‌ترین دلایل عقب ماندگی تاریخی استان کهگیلویه و بویراحمد به نوع مدیریت‌ها باز می‌گردد مدیریت‌هایی که گاه خارج از تعهد و تخصص در ید سیاسی سیاسیون و نمایندگان مجلس قرار داشته و همین موجب شده تا افراد متخصص و متعهد نتوانند برای خدمت به مردم استان خود عرض اندام کنند.

با روی کار آمدن دولت سیزدهم هر چند تغییر مدیریت‌ها در استان کهگیلویه و بویراحمد به کندی صورت گرفت اما برخی از دستگاه‌ها موفق شدند با تدبیر مدیریت‌های متعهد و متخصص گام‌هایی فراتر از آنچه که پیش بینی شده بود در این استان بردارند که از جمله آنها آب منطقه‌ای است.

اکنون به گواه همه کارشناسان موفق‌ترین دستگاه اداری در استان کهگیلویه و بویراحمد آب منطقه‌ای بوده که توانست در تحقق شعار سال و بسیاری از شاخص‌های دیگر مقام اول این استان را کسب کند.

آب منطقه‌ای چگونه بهترین دستگاه کهگیلویه و بویراحمد در تحقق شعار سال شد؟ 11

آب منطقه‌ای استان کهگیلویه و بویراحمد با همت کارکنان این مجموعه و همچنین تدبیر مدیریت آن توانست شعار تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین را بهتر از هر دستگاه دیگری عملیاتی و اجرایی کند و در همین شاخص در جشنواره شهید رجایی به عنوان دستگاه برتر اداری استان کهگیلویه و بویراحمد شناخته شود.

هرچند در جشنواره شهید رجایی بسیاری از دستگاه‌های استان کهگیلویه و بویراحمد در شاخص‌های مختلف از جمله آموزش و پژوهش و شاخص‌های دیگر مقام‌هایی را به خود اختصاص دادند اما کیست که نداند مهم‌ترین شاخصه تعیین یک دستگاه و مدیر برتر تحقق شعار سال است.

آب منطقه‌ای چگونه بهترین دستگاه کهگیلویه و بویراحمد در تحقق شعار سال شد؟ 12

به همین منظور به سراغ آرش مصلح مدیرعامل آب منطقه‌ای استان کهگیلویه و بویراحمد رفتیم تا از او در خصوص دلایل کسب این عنوان برتر به گفتگو بنشینیم.

او می‌گوید: آخرین دیدار رسمی ما در سطح ملی هفته گذشته با وزیر نیرو و معاونین صورت گرفت که ۱۳ ساعت جلسه داشتیم در آن جلسه از صنعت آب و برق قدردانی شد به خصوص از رسانه‌ها نیز تجلیل شد چرا که در جهت عبور هوشمندانه از تنش آبی و برقی رسانه‌ها نقش مهمی در کشور ایفا کردند و کمترین قطعی آب و برق را با وجود بیشترین مصرف در طول سالیان اخیر داشتیم و این همکاری برای دستیابی به چنین وضعیتی بسیار شاخص و فراتر از تصور بود.

آرش مصلح می‌گوید: در سال ۱۴۰۱ به میزان ۷۵۱ میلیارد تومان اعتبار عمرانی جذب کردیم و در سفر دوم ریاست جمهوری نیز ۱۳۰۰ میلیارد تومان مصوبه گرفتیم البته باز هم رسانه‌ها نقش مهمی در این اعداد و ارقام داشتند حتی وقتی ما را نقد می‌کردند با پایش‌های وزارت نیرو چنین کمبودهایی در استان مد نظر قرار می‌گرفت و هرگاه خبری از این استان درج می‌شد نیم ساعت تا یک ساعت بعد از وزارتخانه با ما تماس می‌گرفتند و نشان دهنده اهمیت اخبار از سوی رسانه‌های استان است.

آب منطقه‌ای چگونه بهترین دستگاه کهگیلویه و بویراحمد در تحقق شعار سال شد؟ 13

مصلح در ادامه افزود: وقتی پروژه‌ای مثل سد تنگ سرخ در طول ۱۱ سال فقط ۵۹ میلیارد تومان به آن اختصاص داده شد در سال ۱۴۰۱ به میزان ۲۰۰ میلیارد تومان به آن اختصاص پیدا می‌کند که البته یکی از دلایل مهم آن سهم رسانه‌هاست.

آرش مصلح می‌گوید در یک سال اخیر اتفاقات مهمی افتاد مهم‌ترین موضوع رشد اعتباری بود اعتبار تخصیصی ۳۵۰ میلیارد تومانی در سال ۱۴۰۰ را به ۷۵۱ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ رساندیم و اکنون هم بیش از ۳۵۰ میلیارد تومان اسناد داریم که اگر اعتباری باشد می‌توان آن را پرداخت کرد.

استفاده از اعتبارات خاص یکی دیگر از مهم‌ترین اقداماتی بود که توسط آرش مصلح و همکارانش در آب منطقه‌ای صورت گرفت او می‌گوید برای اولین بار در تاریخ استان از این اعتبارات استفاده کردیم در سال ۱۴۰۱ به میزان ۳۵۰ میلیارد تومان اعتبار داشتیم که ۴۰۰ میلیارد تومان اضافه آن از کجا آمد؟ منابع اعتباری متفاوتی موجب این رشد شد برای اولین بار از اعتبار مسئولیت اجتماعی، تهاتر نفت، بند ز و بند ی، از محل تنش آبی از محل اعتبارات پدافند غیرعامل و از محل ماده ۵۶ استفاده کردیم که در نوع خود در استان بی‌نظیر بود و باعث شد بیش از اعتباری که در بودجه لحاظ شده بود از این منابع اعتبار بگیریم.

بایرن‌مونیخ آماده فروش بازیکن مورد علاقه بارسا
دنبال کنید

آب منطقه‌ای چگونه بهترین دستگاه کهگیلویه و بویراحمد در تحقق شعار سال شد؟ 14

این مدیر در ادامه به چانه زنی‌ها و رفت و آمدهای بسیار زیاد خود به مرکز اشاره می‌کند و می‌گوید ۲۸ بار ماموریت تهران و ۸ بار جلسه با سازمان برنامه و بودجه کشور و مدیریت بحران و دیگر دستگاه‌های کشوری موجب این عملکرد شد.

او می‌گوید در یکی از این جلسات که خدمت یکی از معاونان دستگاه‌های بزرگ کشور بودیم فیلم گوجه‌چین‌ها را نمایش دادیم اشک از چشمان او جاری شد به شوخی گفتیم اگر برای گریه کردن بود خودمان هم می‌توانستیم گریه کنیم ما بیش از هر چیز به اعتبارات و بودجه برای رفع مشکل چنین اقشاری نیاز داریم و بعد از آن هم شاهد اتفاقات خوبی بودیم.

مصلح گفت برای مثال یکی از موفقیت‌ها در آبرسانی لیکک است ۱۱ قرارداد داریم ۶ کارخانه دارند تولید اتصالات و لوله می‌کنند ۳ پیمانکار در حال کار هستند و ۴۳۰ میلیارد تومان قرارداد داریم و ماحصل اینکه در طول ۱۱ سال ۳۸ درصد و الان ۷۲ درصد در طول دو سال پیشرفت دارد که در سدهای تنگ سرخ و سرپری هم چنین وضعیتی را داریم از معدود دستگاه‌هایی هستیم که کارگاه‌های ما در شب هم کار می‌کنند.

آب منطقه‌ای چگونه بهترین دستگاه کهگیلویه و بویراحمد در تحقق شعار سال شد؟ 15

در مجموع الان ۶۱ پروژه فعال در استان با ۶۱ پیمانکار و ۹۲۰ نفر نیروی مشغول به کار و ۳۱۰ ماشین آلات هم در حال فعالیت هستند.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان کهگیلویه و بویراحمد به یک درد تاریخی در این استان اشاره می‌کند که بعضی‌ها فقط به دنبال تزریق نگهبان و آبدارچی در پروژه‌ها هستند و چنین می‌گوید که اگر می‌خواستیم رویه اینگونه داشته باشیم هرگز به موفقیت‌های کنونی دست نمی‌یافتیم اکنون ماهیانه ۱۵ میلیارد تومان حقوق پرسنل می‌دهیم پرسنلی که بیشتر آنها فنی کار هستند هر بیل مکانیکی ساعتی یک میلیون و ساعتی ۳۱۰ میلیون تومان ماشین آلات در حال کار هستند که نشان از پویایی کار و اشتغال دارد.

مصلح؛ عدالت جغرافیایی را یکی دیگر از اولویت‌های آب منطقه‌ای استان می‌داند که اکنون پروژه‌ها از دیشموک گرفته تا یاسوج مرکز استان پراکنده‌اند و همه نقاط را مد نظر قرار داده‌ایم و این ۶۱ پروژه در تمامی نقاط استان کهکیلویه و بویراحمد پراکنده‌اند.

آب منطقه‌ای چگونه بهترین دستگاه کهگیلویه و بویراحمد در تحقق شعار سال شد؟ 16

او همچنین به مجهز شدن آب منطقه‌ای استان به دستگاه‌های فوق مدرن اشاره می‌کند که در مخازن، رودخانه‌ها و سدها می‌توانند پارامترها را بدون آزمایشگاه اندازه‌گیری کنند و در واقع خود یک آزمایشگاه هستند مثل دستگاه سب تی دی که الان بهترین دستگاه آن را در دنیا داریم و بهترین دستگاه مولتی پارامتر را از انگلیس داریم، سال گذشته چند مناقصه بین المللی داشتیم و خرید از کشورهای اروپایی انجام دادیم.

وی گفت: از جمله شاخص‌های دیگر، ۳۰ میلیون کیلووات ساعت برق در سال گذشته و امسال هم ۲۰ میلیون کیلووات ساعت برق تولید کردیم و واحد ۱ چمشیر الان وارد مدار شده است سال گذشته ۵۵ کیلومتر لایروبی کانال‌ها را داشتیم پمپاژ‌ها را اورهال کردیم پمپ آبی که به قعر ۳۰ متری چاه سقوط کرده بود بالا آوردیم و آن را تعمیر کردیم که بیشترین افزایش سطح زیر کشت را در طول همه سال‌ها امسال در شبکه داشتیم و همین موجب شد که برای مثال در چیتاب و دشت روم بهترین وضعیت را داشته باشیم در چیتاب جشن شکرگزاری برگزار شد.

آب منطقه‌ای چگونه بهترین دستگاه کهگیلویه و بویراحمد در تحقق شعار سال شد؟ 17

مصلح به دیگر اقدامات اشاره کرد و گفت: هچنین ۵۰ میلیارد تومان برای تعمیرات پمپ‌ها و ایستگاه‌های انتقال هزینه کردیم.

او می‌گوید یکی از کارهای بزرگ مربوط به پتروشیمی گچساران بود که مشکل آب داشت در یک اقدام جهادی انشعاب آب پتروشیمی را از سد کوثر گرفتیم و امکان ۱۵ میلیون متر مکعب آب برای آنها در سال فراهم شد و همین موجب شد که پتروشیمی گچساران زودتر از چشم انداز به بهره‌برداری برسد.

برای کارخانه‌هایی مثل قند و گلوکز و آب معدنی‌ها، دوغ آبعلی هم در یک اقدام جهادی چالش آب را برطرف کردیم اما یکی از مشکلات بزرگ در استان کهگیلویه و بویراحمد به مشکل آب شرب شهرها باز می‌گردد که آرش مصلح می‌گوید توانستیم مخزن ۲۰ هزار متر مکعبی یا ۲۰ میلیون لیتری را برای دهدشت تکمیل کنیم که تا ۷۲ ساعت در مواقع بحرانی مثل قطعی برق می‌تواند آب این شهر را تامین کند ۸۵ میلیارد تومان هم هزینه این مخزن شد و با آخرین استانداردهای پدافند ساخته شده است و حتی در برابر حملات خمپاره‌ای هم مقاومت دارد.

پتروشیمی خارک در جزیره مدرسه می‌سازد
دنبال کنید

به جز این؛ دو مخزن ۲۰ هزار لیتری هم برای یاسوج مد نظر قرار گرفته است مجوزها اخذ شده است.

آب منطقه‌ای چگونه بهترین دستگاه کهگیلویه و بویراحمد در تحقق شعار سال شد؟ 18

مصلح تصریح کرد: پروژه‌های زخمی راکد و غیر فعال در سال ۱۴۰۱ فعال شدند و اکنون با یک حرکت خوب در حوزه آب مواجه هستیم که پروژه تعیین تکلیف نشده در استان نداریم.

وی به سایر دستاوردهای آب منطقه‌ای استان و عناوین اخذ شده اشاره می‌کند و می‌گوید: امسال به عنوان دستگاه برتر حوزه بهره وری در وزارت نیرو شناخته شدیم که از نمره ۱۰۰ کل آن را گرفتیم در حوزه فرهنگی از نمره ۱۰۰ نمره ۹۷ را کسب کردیم در زمینه خدمات جهادی دستگاه برتر شدیم در حوزه پدافند و بحران دستگاه برتر استان شدیم.

او می‌گوید در حوزه مطالعه بعد از سال‌ها که در حوزه سدها مطالعه‌ای نداشتیم کار را شروع کردیم امسال قرارداد مطالعه و طراحی یکی از پروژه‌های برقابی یعنی سد پراشکفت را داریم مطالعه سد کمبول و سدهای لوداب و عزیزی و سرگچینه و سرآسیاب یوسفی و قلات و سد شبلیز را در کمیته فنی بعد از ۱۰ سال احیا کردیم و برای آن‌ها از ردیف نقاط مستعد دیم استان پول و اعتبار می‌گیریم و برای مطالعه همین سدها از آن استفاده می‌کنیم.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان کهگیلویه بویراحمد سفر دوم ریاست جمهوری به استان را یک فرصت تاریخی برای کهکیلویه و بویراحمد دانست و گفت: کارگروهی در آب منطقه‌ای با حضور نخبگان برگزار کردیم تا از خرد جمعی آنها استفاده شود و کار خوب اینکه ساماندهی رود بشار کد گرفت که در سفر ۱۰۰ میلیارد تومان برای آن مصوب شد.

 

خوشبختانه تمام طرح‌های پیشنهادی آب منطقه‌ای که با حضور نخبگان تدوین شده بود جز مصوبات سفر قرار گرفت الان کل پروژه‌های بزرگ ما مصوبه سفر دارند.

وی به مناقصه‌ها هم گریزی می‌زند و می‌گوید از سال گذشته تاکنون ۳۰۰۰ میلیارد تومان مناقصه برگزار کردیم و حتی یک مناقصه آن هم باطل نشده و یک دستگاه نظارتی هم یک اشکال بر ما وارد نکرده است.

آب منطقه‌ای چگونه بهترین دستگاه کهگیلویه و بویراحمد در تحقق شعار سال شد؟ 19

او در خصوص موفقیت آب منطقه‌ای در حوزه تولید در تحقق شعار سال می‌گوید در حوزه تولید صنعتی و کشاورزی و رفع مشکلات شهرک‌های صنعتی و کارخانجات و اتصال پتروشیمی به سد کوثر نقش اساسی داشتیم و در تولید آب و برق نیز آب منطقه‌ای جز دستگاه‌های شاخص استان ارزیابی شد.

وی به حوزه دانش بنیان و تحقق فرمان مقام معظم رهبری در شعار سال اشاره می‌کند و می‌گوید الان کار الکتروپمپ‌های آبرسانی سد کوثر به لیکک توسط یک شرکت دانشگاهی انجام می‌شود همچنین از خدمات یک شرکت پهپادی استفاده کردیم که ۱۷۰۰ کیلومتر از رودخانه‌های استان تحت نقشه‌برداری قرار گرفته است در برخی از پروژه‌ها با دانشگاه شیراز و یاسوج قرارداد داریم با گروه دانش بنیان در دانشگاه آزاد گچساران قرارداد داریم برای مثال در امامزاده جعفر گروهی جوان ۴ الکتروپمپ ما را که کاملاً زیر آب رفته بود با استفاده از تجربیات دانشگاهی خود تعمیر کرده و وارد مدار کردند.

این مدیر برگزیده در استان کهگیلویه و بویراحمد در جشنواره شهید رجایی می‌گوید ما توانستیم با توفیقی که به دست آوردیم سهم ورزش و جوانان را بدهیم سهم مالیات بر ارزش افزوده و سهم آموزش و پرورش را هم پرداخت کنیم.

وی علاوه بر این به اعتبارات جاری هم اشاره کرد و گفت: در این دو سال حتی به اندازه یک حبه قند از استان و تهران هم پول نگرفتیم و همه درآمدهای ما از محل درآمدهای داخلی خودمان بود سال گذشته ۸۵ میلیارد تومان بابت تولید آب و برق از استان‌های دیگر پول گرفتیم امسال هم ۲۰۰ میلیارد تومان بود که هزینه جاری می‌شود.

پایان پیام/


منبع: فارس

نویسنده:

برچسب ها :

ناموجود

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi