سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳

انتقاد از پاسکاری اداری عشایر کهگیلویه و بویراحمد تا امیدواری به حمایت دولت رئیسی

به گزارش کرونا از یاسوج؛ استان کهگیلویه و بویراحمد استانی عشایری با بافت عشیره‌ای است و خانواده و خانواری در این استان سراغ نداریم که ریشه در زندگی ایلیاتی و عشایری نداشته باشد. همین بافت عشایری و عشیره‌ای موجب شده تا مردم استان کهگیلویه و بویراحمد همه نقاط از دیشموک و چاروسا گرفته تا بهمئی

اختصاصی کرونا

کد خبر : 100265
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۲ - ۹:۲۶

کرونا :

انتقاد از پاسکاری اداری عشایر کهگیلویه و بویراحمد تا امیدواری به حمایت دولت رئیسی

به گزارش کرونا از یاسوج؛ استان کهگیلویه و بویراحمد استانی عشایری با بافت عشیره‌ای است و خانواده و خانواری در این استان سراغ نداریم که ریشه در زندگی ایلیاتی و عشایری نداشته باشد.

همین بافت عشایری و عشیره‌ای موجب شده تا مردم استان کهگیلویه و بویراحمد همه نقاط از دیشموک و چاروسا گرفته تا بهمئی و چرام و یاسوج و گچساران با یکدیگر قرابت سببی و نسبی دارند.

اما با رواج زندگی شهرنشینی بسیاری از عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد ابتدا ترک زندگی عشایری کرده و سپس شهرنشین شدند مردمی که هرگز نمی‌خواستند دل از زندگی عشایری کنده و آواره شهرها شوند.

اما در سال‌های اخیر با حمایت‌هایی که از سوی مسئولان به خصوص امور عشایر استان به ویژه در ۲ سال اخیر صورت گرفته اکنون تعداد زیادی خانوارهای عشایری در این استان به زندگی آبا و اجدادی خود بیشتر امیدوار شده و در تولید محصولات مختلف همچنان به استان و کشور خود کمک می‌کنند.

در همین خصوص به سراغ مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد رفتیم تا آخرین وضعیت عشایر استان را از زبان آذرفر بشنویم.

۱۲ هزار خانوار عشایری که جور یک استان را می‌کشند

مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد در ابتدا با بیان اینکه رسانه‌ها بازوی توانمند امور عشایر استان هستند می‌گوید بسیاری از نقدهای آنها موجب شده تا بتوانیم بر مشکلات جامعه عشایری غلبه کنیم.

وی با بیان این که روز ملی روستا و عشایر در نقویم تاریخ روز پانزدهم مهر ماه است می‌گوید این روز را به همه عشایر و روستانشینان تبریک می‌گوییم آنها باید بدانند که چه نقش بزرگی در اقتصاد مقاومتی و تامین مواد غذایی داشته و با این نوع زندگی از مهاجرت بی‌رویه جلوگیری می‌شود.

آذرفر با بیان اینکه در استان ۱۲ هزار خانوار به تعداد ۷۲ هزار نفر جمعیت عشایری داریم چنین می‌گوید که ۱۰ درصد جمعیت استان ما جمعیت عشایری است و بافت اصلی استان عشایری و عشیره‌ای بوده و ۶۰ درصد تولیدات توسط عشایر است یعنی از ظرفیت ۱۳ هزار تنی تولید در استان ۸ هزار تن آن را عشایر تولید می‌کنند.

مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد می‌گوید عشایر ما علاوه بر تولید گوشت قرمز که استان را خودکفا کرده‌اند برای استان‌های دیگر نیز تولید می‌کنند و امروز بیشتر مشکلات و مسائل در مورد تامین گوشت سفید و مرغ است اما در مورد گوشت قرمز هر چند قیمت‌ها بالا رفته اما در تامین بازار هیچ گونه مشکلی به واسطه همت عشایر نداریم.

عشایری که علاوه بر گوشت در تولید محصولات دیگر هم بیکار نمی‌نشینند 

مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد می‌گوید که به غیر از این تولیدات، ۲۷ درصد عرصه زراعی و ۱۷ درصد عرصه باغی در اختیار عشایر استان است و نقش پررنگی در تولید محصولات زراعی و باغی دارند اما در همین جا هم مشکلات متعددی وجود دارد که بر همین اساس طرح‌های ویژه‌ای برای آنها داریم.

آذرفر توضیح می‌دهد که طرح‌های چهارگانه معیشتی یعنی زنجیره تولید گوشت قرمز، کاشت گیاهان دارویی و طرح‌های گردشگری و صنایع دستی می‌توانند به کمک عشایر آمده چرا که نباید اتکای جامعه عشایری ما فقط به دامپروری باشد زیرا در سال‌هاییی که دامپروری جوابگو نیست باید طرح‌های کمک معیشتی داشته باشیم.

او می‌گوید تسهیلات لازم را برای آنها پیش بینی کرده‌ایم تشهیلات تبصره ۱۶ و ۱۸ امسال یوزر نیم  و پسورد در اختیار ما قرار می‌دهند تا آنها را برای این چهار پروژه معرفی کنیم.

آذرفر با بیان این که کاشت گیاهان دارویی چالش اساسی در استان است می‌گوید هرچند ظرفیت‌های بسیار بالایی در استان داریم اما کاشت آنها در استان بالا نیست باید راهبرد خاصی برای آن داشته باشیم که عشایر می‌توانند در این زمینه خوب کمک کنند

بیانیه بسیج دانشجویی کهگیلویه و بویراحمد در محکومیت نسل کشی میانمار
دنبال کنید

مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد در همین خصوص یادآور می‌شود که این ظرفیت را با استفاده از ظرفیت دو صنعت بسته‌بندی و فراوری با شرکت‌هایی همچون سینره و زربند و هرمی فربد در استان می‌توانیم برای عشایر فعال کنیم و باید آنها را به سمت این سه کارخانه مهم سوق دهیم.

وی با بیان اینکه به دلیل خشکسالی‌های سال‌های اخیر ضربات جبران ناپذیری بر پیکره جامعه عشایری استان وارد شده است می‌گوید نباید فقط به دامپروری اتکا داشته باشیم.

توضیح آذرفر در مورد یک طرح مهم برای تولید گوشت

او ادامه داد: بر اساس طرح زنجیره تولید گوشت قرمز، دولت به ازای هر راس دام ۱۸۰ کیلوگرم جو برای عشایر اختصاص می دهد.

مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: عشایر تا چهار ماه پس از دریافت این نهاده دامی ملزم به پرداخت هیچ گونه وجهی نخواهد بود، پس از گذشت این مدت دامدار می‌تواند گزینه‌های فروش گوشت خود در بازار آزاد، پرداخت هزینه‌های نهاده دامی و یا فروش محصول خود به شرکت پشتیبانی امور دام را انتخاب کند.

آذرفر تاکید کرد: انتظار می‌رود این طرح بتواند علاوه بر بهبود درآمد جامعه عشایری باعث اضافه شدن ۴۰ هزار راس دام عشایر استان شود.

او گفت: در سطح استان مناطق نمونه گردشگری عشایری چون کاکان، دلی کما، شبلیز و کمردوغ و گرگو را احصا کرده‌ایم چند طرح تحقیقاتی هم مصوب شده تا بتوانیم در زمینه گردشگری عشایری نیز قدم‌های محکمی برداریم و اگر در این راه موفق شوی می‌توانیم حتی گردشگران خارجی را نیز در مناطق عشایری خودمان داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در زمینه صنایع دستی هم عشایر ماه ید طولایی دارند می‌گوید اما متاسفانه در این زمینه آنگونه که باید نتوانسته‌ایم اقدامات خوبی داشته باشیم نباید فقط به تولیدات کلیشه‌ای بسنده کنیم در حالی که برای مثال عشایر ما می‌توانند به جای تولیدات تکراری گچمه تولید کنند. 

کاری که برای امنیت بیشتر عشایر نمونه کشوری شد

مدیرکل امور عشایر استان کهکیلویه و بویراحمد در بخش دیگری از اظهارات خود در این گفتگو به یک طرح جدید که در استان شکل گرفته و پایلوت کشوری شده اشاره می‌کند و می‌گوید استقرارگاه‌های عشایری از استان ما به صورت یک پایلوت آغاز شده که هر خانواده عشایری باید سکویی به ارتفاع یک متر در اختیار داشته باشد و با یک چهار دیواری دور آن که چادر را روی سکو نصب کنند و یک سرویس بهداشتی و حمام در کنار آن از خطرات در امان باشند مصالح را ما در اختیارشان قرار می‌دهیم.

وی در ادامه به راه‌های عشایری اشاره کرد که استان ۴۰۰۰ کیلومتر راه عشایری دارد و اعتبارات ما برای بازگشایی آنها ۴ میلیارد و سیصد میلیون تومان است در حالی که برای ساخت یک کیلومتر راه در استان فقط ۴ میلیارد تومان هزینه می‌کنند حال می‌توان تفاوت اعتبارات را برای راه‌های عشایری با سایر راه‌ها در استان به خوبی مقایسه کرد.

آذرفر در ادامه می‌گوید البته قرار است اعتبارات افزایش پیدا کند هرچند در سفر ریاست جمهوری اعتبارات خوبی در نظر گرفته شد.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت آب عشایر می‌گوید پروژه مطالعاتی تامین آب بیش از ۱۵ روستا را داریم که ۵ تا از آنها عملیاتی و بقیه در دست تکمیل است و امسال این ۱۰ پروژه آبرسانی را دنبال می‌کنیم.

آرد چگونه با مشقت به دست عشایر می‌رسد؟

او همچنین در خصوص آرد عشایر می‌گوید ماهانه ۸۷۰ تن آرد توزیع می‌کنیم آرد به مناطقی می‌رود که دسترسی آن سخت و حمل آن بسیار هزینه بر است و اگر ما به کمک بخش خصوصی نرویم هرگز نمی‌توانند این کار را انجام دهند و برای آنها نمی‌صرفد.

مراسم اختتامیه سومین رویداد تولید و محتوای بسیج در کهگیلویه و بویراحمد
دنبال کنید

مدیرکل امور عشایر کهکیلویه بویراحمد در خصوص پنل‌های خورشیدی هم می‌گوید پارسال ۱۱۵۰ دستگاه توزیع کردیم امسال هم ۱۳۰۰ پنل توزیع می‌کنیم مصوبه سفر ریاست جمهوری است که اگر تامین اعتبار شود همه عشایر ما در استان صاحب پنل خورشیدی خواهند شد.

وی به ایل راه‌های عشایری اشاره می‌کند و می‌گوید قبلاً از ما استعلام نمی‌گرفتند اما اکنون هر کاری بخواهند انجام شود و برای تغییر کاربری‌ها اولین استعلام را باید از امور عشایر بگیرند قبلاً طرح‌ها موجب نابودی ایل راها می‌شد.

مدیر کل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به انتخابات ۱۱ اسفند ماه امسال تاکید کرد: همیشه با انتخابات پرشور و سالم در استان کهگیلویه و بویراحمد، مشارکت بالا بوده است. عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در انتخابات‌های گذشته پیش قدم بوده و حضور فعال داشتند.

وی اظهار کرد: امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد به هیچ عنوان مسائل سیاسی و انتخاباتی را را در خدمات رسانی خود به عشایر و حتی در انتخاب مدیران و مسئولان واحدها دخالت نمی‌دهد و این مسأله را اجحاف به جامعه عشایری می‌داند. تاکنون این کار را نکرده‌ایم و در آینده نیز نخواهیم کرد.

مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه مهم‌ترین اصل در انتخابات پیش رو مشارکت است، بیان کرد: عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد همچون سال‌های قبل حضور پرشور و گسترده‌ای در انتخابات ۱۱ اسفند خواهند داشت.

تانکرهای مستهلک و کار سخت آبرسانی به عشایر

مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد در بخش دیگری از این گفتگو اظهار کرد در حال حاضر ۲۳ درصد عشایر استان دسترسی به آب سالم بهداشتی دارند و مابقی به صورت سیار و تانکر آب را تحویل می‌دهیم چون منبع و مخزن آبی نیست ۱۰ تانکر ما هر کدام ۱۲ هزار لیتر آبرسانی می‌کنند که همگی مستهلک بوده و مربوط به ۳۰ سال پیش هستند و باید تانکر تامین شود.

پاسکاری عشایر در ادارات

مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد گریزی هم به عدم همکاری برخی از دستگاه‌ها و پاسکاری آنها می‌زند و می‌گوید: عشایر هم شهروندان این استان هستند و نیازهایی مثل شهری‌ها و روستایی‌ها دارند آیا امور عشایر به تنهایی می‌تواند این نیازها را پاسخگو باشد آیا آنها شهروند نیستند مثلاً بنیاد مسکن باید با آنها همکاری لازم را داشته باشد دستگاه‌های دیگر نیز همین گونه.

آذرفر گفت: وقتی که عشایر به ادارات مراجعه می‌کنند بلافاصله ادارات به آنها می‌گویند بروید به امور عشایر در حالی که فقط ما یک هماهنگ کننده هستیم و آنها هم موظف به خدمات رسانی به عشایر هستند.

او می‌گوید جاهایی داشته‌ایم که راهداری در حال کار بوده ۵۰ کیلومتر راه روستایی را ساماندهی می‌کند اما برای اینکه در همان مسیر ۵۰۰ متر یا یک کیلومتر راه عشایری را صاف کنند سر باز می‌زنند و می‌گویند به ما هیچ ربطی ندارد نباید عشایر را شهروند درجه ۲ محسوب کنند.

آذرفر در ادامه به اقدامات خوبی که در جهت شناسایی و شناساندن عشایر استان صورت گرفته اشاره می‌کند و می‌گوید در جشنواره‌هایی مانند کوچ عشایر فرهنگ عشایر ایران زمین حضور داشته‌ایم و در نمایشگاه‌های تهران نیز محصولات و آداب و سنن عشایراستان را معرفی می‌کنیم.

انتهای پیام/


منبع: فارس

نویسنده:

برچسب ها :

ناموجود

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi