سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳

پتروشیمی دوای درد بیکاری جوانان گچسارانی خواهد بود؟!

کرونا _ گچساران/ ندانعمتی- گچساران قلب تپنده نفت در جنوب کشور که از دیر باز نقش مهمی را در اقتصاد ایران اسلامی ایفا کرده است در حال حاضر خود را برای استقبال از رئیس جمهور آماده می کند. شهرستان گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود ۴۶۸۳کیلومتر مربع واقع شده است.  گچساران

اختصاصی کرونا

کد خبر : 95691
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۵

کرونا :

پتروشیمی دوای درد بیکاری جوانان گچسارانی خواهد بود؟!

کرونا _ گچساران/ ندانعمتی- گچساران قلب تپنده نفت در جنوب کشور که از دیر باز نقش مهمی را در اقتصاد ایران اسلامی ایفا کرده است در حال حاضر خود را برای استقبال از رئیس جمهور آماده می کند.

شهرستان گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود ۴۶۸۳کیلومتر مربع واقع شده است.

 گچساران به دلیل داشتن منابع آبی فراوان و وجود سد کوثر در آن و همچنین دومین میدان نفتی ایران و میدان های گازی متعدد و به دلیل اینکه مرتفع ترین میدان نفتی ایران در آن واقع شده به بام نفت ایران شناخته می شود.

این بام نفتی ایران برای دو رویداد مهم و تاثیرگذار به دست رئیس جهمور ثانیه شماری می کند، به زودی در این شهر برافراشته با دکل های بلند گاز و گرمای طاقت فرسا دو پروژه بزرگ سد و نیروگاه چم شیر و پتروشیمی به دست رئیسی رئیس جمهور دولت سیزدهم افتتاح خواهد شد.

اما در کنار این اخبار خوب همچنان جوانان جویای کار این شهرستان از از به کارگیری نیروها در پتروشیمی گچساران ایرانی ترین الفین کشور ناراحت هستند و هر از گاهی نیز با تجمع در جلو فرمانداری یا پتروشیمی این شهرستان ناراحتی خود را به مسوولان نشان می دهند.

پتروشیمی گچساران نمادی از خودباوری و پاسداری از اقتصاد ملی که بیش از ۸۳ درصد بومی و داخلی سازی شده و در این پروژه با تکیه بر دانش داخلی ۲۶۹ میلیون یورو صرفه جویی ارزی  انجام شده است.

 پتروشیمی گچساران پروژه ای عظیم که از آن به عنوان برکت نظام جمهوری اسلامی یاد می‌شود،به دلیل تبعیض در به کارگیری نیروهای مورد نیاز در این شهرستان به معضل تبدیل شده است.

پتروشیمی دوای درد بیکاری جوانان گچسارانی خواهد بود؟! 6

هر روز به بهره برداری این پروژه مطرح نزدیکتر می شویم و صدای جوانان جویای کار گچساران بلندتر شده اسا تا جایی که مسوولان و دولتمردان کنونی این شهرستان را به فکر چاره اندیشی انداخته تا شاید بتوانند گوشه ای از اشتباهات یا کم کاری های سنوات گذشته را در حق جوانان این بام نفتی را جبران کنند.

آیا برای آبدارچی شدن در پتروشیمی نیاز به تخصص خاصی است که جوانان گچساران آن را بلد نیستند؟.

در همین خصوص یکی از جوانان معترض نسبت به بکارگیری افراد غیر بومی در پتروشیمی گچساران در گفت و گو با خبرنگار فارس در گچساران اظهار کرد: طی سال‌ها برای این طرح، جوانان را منتظر نگه داشتند ولی زمانی که نیاز به نیرو داشتند دیدیم که نیروهای غیر بومی از شهرستانهای اطراف و حتی استانهای دیگر جای جوانان گچساران را در پتروشمی این شهرستان گرفتند.

وی گفت: گچساران شیرین، خوب و زیبا از بیرون به نظر می رسد که در درون چیزی از این همه تعریف نمی بینیم جز بیکاری جوانان.

این جوان جویای کار ادامه داد: هیچ کس منکر خدمات بسیار خوب جمهوری اسلامی در گچساران نیست اما اینکه در کنار دستمان پروژه عظیمی وجود دارد ولی همچنان جوانان بیکار این شهرستان باید با افسوس شاهد به کار گرفتن افراد غیر بومی در آن باشند ناراحت هستیم.

۷۱۳ داوطلب برای انتخابات شوراهای شهر کهگیلویه وبویراحمد نامنویسی کردند
دنبال کنید

یکی دیگر از جوانان گچساران اضافه کرد: تا حرفی در خصوص به کارگیری نیروهای غیر بومی در پتروشیمی می زنیم تنها جوابی که می شنویم این است که برخی از تخصص ها در گچساران وجود ندارد و به همین دلیل برخی از افراد غیر بومی در این پروژه مشغول به کار هستند.

وی ادامه داد: این را قبول داریم اما به ما جواب دهند آیا برای کمترین و پایین‌ترین شغل در پتروشیمی نیاز به تخصص خاصی است که جوانان گچساران آن را بلد نیستند؟

وی گفت: به ما بگوئید آیا آبدارچی شدن هم از عهده جوانان گچساران خارج است یا این را هم نباید به جوان گچسارانی بدهند؟

جوان دیگری می‌گوید: انگار پتروشیمی به یک دهکده با قانون خودمختار خود تبدیل شده که زیر بار هیچ قانونی نمی رود و تلاش مسوولان گچساران نیز تا کنون نتیجه نداده است، چندی پیش خبری از نماینده مردم گچساران و باشت منتشر شد که با پیگیری های بسیار دستور منع بکارگیری نیروهای غیر بومی پتروشیمی گچساران صادر شده اما باز هم در به کارگیری ۴۰۰ نیروی اخیر در پتروشیمی این شهرستان تنها شاهد حضور تعدادی زیر ۵۰ نفر از جوانان گچساران هستیم.

فرماندار گچساران می گوید: تعداد کارگران غیر بومی در این پروژه زیادتر از افراد بومی است و این را نیز خود پتروشیمی گچساران هم پذیرفته است.

وی بیان کرد: در جذب نیرو جلسات متعددی با مدیرعامل قبلی و فعلی پتروشیمی برگزار کردیم و مدیرعامل فعلی نیز قول دادند که در جایی که نیروی تخصصی موردنیاز در گچساران نبود اقدام به بکارگیری نیروی غیربومی خواهند کرد.

فرماندار گچساران خاطرنشان کرد: مکاتباتی با استاندار در خصوص بکارگیری نیروهای غیر بومی در پتروشیمی انجام شده و در شورای تامین نیز این موضوع مطرح گردید و ما پیگیر این موضوع هستیم.

**معاون برنامه‌ریزی و توسعه کسب‌وکار گروه صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس می گوید: معتقدم ۹۰ درصد نیروهای که امروز در پتروشیمی گچساران مشغول هستند به سفارش سیاسیون آمده‌اند

پتروشیمی دوای درد بیکاری جوانان گچسارانی خواهد بود؟! 7

حسن نشان زاده مقدم، معاون برنامه‌ریزی و توسعه کسب‌وکار گروه صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس در نشست با خبرنگاران و اصحاب رسانه گفت: پتروشیمی گچساران بزرگ‌ترین پروژه صنعتی استان است.  

 نشان زاده مقدم ادامه داد: در این پروژه حدود ۱.۲ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت گرفته و عنوان بزرگ‌ترین پروژه صنعتی تاریخ استان را یدک می‌کشد اگرچه روند اجرایی این پروژه بنا به دلایل مختلفی همچون تحریم‌ها و موضوعات مالی با تاخیرات فراوانی همراه شد اما حرکت جهادی و انقلابی را در چند سال اخیر در این مجتمع شاهد بودیم و خدا را شاکریم که مشکلات هم مرتفع شدند.

وی افزود: از ۵۱ مدیر رده اول پتروشیمی گچساران ۳۵ نفر متعلق به این شهرستان هستند که به‌نوعی ۷۶ درصد مدیران این شرکت گچسارانی هستند و در بحث استخدامی‌ها نیز ۷۳ درصد بچه‌های استان هستند، در تقویت جامعه پیرامونی و در حوزه پیمانکاری نیز سازمان برای پیمانکاران بومی در ارزیابی‌ها هم ارزش قائل می‌شوند.

تیراندازی درایلام منجر به مرگ دختر ۶ ساله شد
دنبال کنید

 گچسارانی‌ها در اولویت استخدام نیرو

پتروشیمی دوای درد بیکاری جوانان گچسارانی خواهد بود؟! 8

نشان زاده مقدم اظهار کرد: باید توجه کرد که پتروشیمی نوپا است و تازه می‌خواهد شکل بگیرد و در خصوص اتمام پروژه طبیعتاً ترخیص نیرو امری اجتناب‌ناپذیر است. در ترخیص نیرو امر با ترخیص نیروهای غیربومی و خارج از استان است مرحله بعد نیز بچه‌های خارج از شهرستان ترخیص خواهند شد، مرحله پایانی هم آنچه نیروی مازاد باشد از خود شهرستان نیز ترخیص می‌شود؛ اما اولویت به‌کارگیری نیرو با بچه‌های بومی گچساران است.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه کسب‌وکار گروه صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس تصریح کرد: باید توجه کرد که از ۵۶۷ نفر نیروی رسمی، قراردادی، قرارداد معین و… ۳۶۰ نفر بچه‌های گچساران هستند که در هیچ صنعتی این ترکیب رعایت نشده است و هیچ جای این کشور به‌کارگیری نیرو این‌گونه نبوده و خوشبختانه هم اعتقاد به تولید پاک و اقتصاد پایدار داریم اگرچه درزمان اتمام این پروژه هزار نفر اشتغال‌زایی دارد.  

وی افزود: ضمن احترام به همه جناح‌های سیاسی و سیاسیون، ساختار ما دستورالعمل دارد، تحت تأثیر سیاسیون برای پتروشیمی گچساران عمل نمی‌کنم اگرچه به سیاسیون احترام می‌گذاریم، بنابراین بعد از اتمام پروژه اگر قرا باشد نیروی هم جذب شود اولویت با بچه‌های گچساران است.

وی گفت: به شخصیت‌هایی که برای گچساران تصمیم می‌گیرند حرمت می‌گذاریم و اما یک بنگاه اقتصادی ساخت‌وساز خودش را دارد.

نشان زاده مقدم گفت: طبیعتاً در اتمام پروژه برای جذب و نگهداشت نیرو بر اساس سوابق، رسته کاری و تخصص عمل می‌کنیم هرچند سلایق و قضاوت‌های بیرونی وجود دارد اما مطمئن باشید خارج از چارچوب و ضوابط هلدینگ رفتار نخواهیم کرد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه کسب‌وکار گروه صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس اظهار کرد: ما قدردان همه زحمات مسئولین گذشته هم هستیم اول اینکه یک بنگاه اقتصادی هستیم در آزمون استخدامی که انجام شد مقررات اعمال شد، تأثیرپذیری از شخص خاصی نداریم و در هلدینگ خلیج‌فارس بینش سیاسی مطرح نیست و تلاش و مدیریت جهادی افراد مهم است، حواشی‌ را جمع می‌کنیم که خروجی به نفع مردم باشد

نشان زاده گفت: امروز تمرکز بنده به روی پتروشیمی است حواشی را جمع می‌کنیم که خروجی به نفع مردم باشد. آنچه نیرویی بخواهد جذب شود از نیروهای موجود در مجتمع خواهد بود و آنچه نیاز باشد از کسانی هستند که درون مجتمع مشغول بکار هستند.

جذب ۹۰ درصد نیروها با سفارش سیاسیون

پتروشیمی دوای درد بیکاری جوانان گچسارانی خواهد بود؟! 9

وی تصریح کرد: درصد بالایی از نیروها که امروز در پتروشیمی گچساران مشغول هستند به سفارش آمده‌اند و اگر جذبی هم در آینده باشد از همین نیروها شکل خواهد گرفت.

به گزارش فارس؛ حال تصمیم گیری پذیرش با خود مردم گچساران است از گوشه ای جوانان گچساران درخواست دارند تا حق ضایع شده از آنها دربه کارگیری نیروهای غیر بومی پتروشیمی بازگرداننده شود و از سویی دیگر مدیران ارشد پتروشیمی اینگونه پاسخ می دهند.

انتهای پیام / ۸۲۰۳۳


منبع: فارس

نویسنده:

برچسب ها :

ناموجود

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi