چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۹

امام موسی صدر، عالمی که امروز سخت به بینش و منش او محتاجیم / مهدی نصیری

  ✍️ در دومین سفرم به #لبنان – به عنوان مهمان #کنفرانس #افق نو که از سوی سازمان اوج و با مدیریت جناب آقای نادر طالب زاده برگزار می شود -، فرصت گشت و گذاری بیشتر در این کشور خاص و متنوع و متکثر و در عین حال خاستگاه و موطن یکی از مهمترین و

اختصاصی کرونا

کد خبر : 49445
تاریخ انتشار : شنبه 18 آبان 1398 - 8:52

کرونا :

امام موسی صدر، عالمی که امروز سخت به بینش و منش او محتاجیم / مهدی نصیری

 

✍️ در دومین سفرم به #لبنان – به عنوان مهمان #کنفرانس #افق نو که از سوی سازمان اوج و با مدیریت جناب آقای نادر طالب زاده برگزار می شود -، فرصت گشت و گذاری بیشتر در این کشور خاص و متنوع و متکثر و در عین حال خاستگاه و موطن یکی از مهمترین و با افتخارترین حرکت های مقاومت ضد ظلم و اشغالگری در تاربخ معاصر پیدا کردم.

🔻آنچه برای عموم اهل فرهنگ و دیانت بیش از هر چیز در لبنان جلب توجه می کند تکثر #دینی و #مذهبی و #قومی و #سیاسی در این کشور و تحمل و تساهل نسبتا بالای موجود در آن است.

🔻حزب الله به عنوان قویتربن جریان و جناح موجود در لبنان هم به قواعد مردم سالاری در عرصه سیاست پایبند و بلکه حافظ آن است و هم اصول زیست در یک جامعه متنوع و متکثر دینی و قومی و فرهنگی را به خوبی می داند و به آن ملتزم است.

🔻امروز حزب الله به عنوان یک جریان شیعی از یک سو نماد مقاومت در برابر دشمن متجاوز و دفاع از وطن و از سوی دیگر احترام به تنوع و تکثر و مدارا با شهروندان سنی و مسیحی و دروزی و دیگر جریان های موجود در لبنان است.

🔻حزب الله ضمن آن که مولود بی واسطه انقلاب اسلامی و اندیشه های امام #خمینی و امام #خامنه ای است، در عین حال مدیون مجاهدتها و آگاهی بخشی عالم الهی دیگری به نام امام موسی صدر است که شیعه لبنان را از حضیض به اوج آورد و به شیعیان زیستی عزتمندانه همراه با سماحت و رحمت و سعه صدر و احترام به تکثر و تنوع انسانی آموخت.

کلیک کنید  برنامه های فرهنگی پارک سالم در گچساران شروع شده است

🔻در بیروت و صور و صیدا و خیام و جای جای لبنان تصویر امام موسی صدر مشاهده می شود و بیشترین چیزی که با دیدن این تصاویر به ذهن من می رسد، احساس نیاز به بینش و منش متعالی و در عین حال متسامح و مهربانانه او در شرایط کنونی فرهنگی و اجتماعی و سیاسی ایران است.

🔻گرچه جامعه ایرانی در تراز لبنان متنوع و متکثر نیست اما در حد بالا و قابل توجهی واجد تکثر و گرایشها و سلایق گوناگون اجتماعی و فرهنگی و سیاسی ای است که روز به روز بر ابعاد آن افزوده می شود

🔻جمهوری اسلامی برای تقویت اقتدار و ثبات خود نیازمند ترویج منهج امام موسی صدر در نهادها و اقشار گوناگون بویژه در #روحانیت و جریانهای #اصولگرا است و توجه به این نکته که اقتدار مشروع و مانا و سازنده و تمدن ساز، در حکمرانی نرم همراه با دوستی و سعه صدر و سماحت است و نه در تصلب و خشونت و تحکم.

🔻امام صادق علیه السلام در پاسخ به یکی از اصحاب خود که در مورد بی اعتنایی و قطع رابطه با یکی از افراد که در سطح او اهل اعتقاد و عمل نبود پرسیده بود، فرمود:
“بر مردم سخت نگیرید؛ آیا نمی‌دانی که حکومت بنی‌امیّه بر پایهٔ #شمشیر و خشونت و ستم بود، ولی مبنای حکمرانی ما نرمی و جاذبه و متانت و برخورد خوب و پارسایی و تلاش (برای جذب) است؟ پس مردم را با این شیوه به دین و مرامتان تشویق و جذب کنید. (خصال صدوق، ج۲، ص ۳۵۵)

همسان و همسو

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

*

code