چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰

شفاف سازی در جلسات اداری و فرمانداری ها / عواقب و تاوان خروج از ریل کشور داری اسلامی و قانونی

در جایی که حق ماهیت تکلیفی هم دارد دیگر قابلیت اسقاط ندارد. در واقع شهروند نمی‌تواند بگوید من نمی‌خواهم بر مدیران و مسئولان نظارت کنم. این حقی است که از جانب خدا به عنوان حق و تکلیف وضع شده است. از آن طرف یکی از مسائل مهمی که فرمانداران و مدیران باید به آن توجه

اختصاصی کرونا

کد خبر : 49273
تاریخ انتشار : چهارشنبه 20 شهریور 1398 - 13:22

کرونا :

شفاف سازی در جلسات اداری و فرمانداری ها / عواقب و تاوان خروج از ریل کشور داری اسلامی و قانونی

در جایی که حق ماهیت تکلیفی هم دارد دیگر قابلیت اسقاط ندارد. در واقع شهروند نمی‌تواند بگوید من نمی‌خواهم بر مدیران و مسئولان نظارت کنم. این حقی است که از جانب خدا به عنوان حق و تکلیف وضع شده است. از آن طرف یکی از مسائل مهمی که فرمانداران و مدیران باید به آن توجه کنند مسئله شفافیت است؛ سرتاسر آموزه‌های دینی ما در حوزه سیاست به بحث شفافیت در کشورداری اشاره دارد.

شفاف سازی در جلسات اداری و فرمانداری ها

هدف از شفاف سازی چیست ؟! و چه می شود که تصویب یک موضوع خاص باعث می شود تا عده ای #فقیر شوند و عده ای #پولدار تر شوند ؟!

 گفتن بعضی از مباحث در این جلسات به #مسئولین و #رسانه ها به طور شفاف یک مسئله است ست و گفتن مصوبات خروجی این جلسات به مردم به عنوان مدعی العموم یک مسئله دیگری است که اینجا جا دارد به آن بپردازیم.

 اما نکته ای که این وسط باید به آن پرداخت این است که برای ایجاد شفافیت به چه ارگان هایی نیاز هست و چه امکاناتی نیاز دارد ؟!

عواقب و تاوان خروج از ریل کشور داری اسلامی و قانونی

مدیر، مسئول و فرماندار و بعضا استاندارها در جامعه اسلامی باید #عواقب و #تاوان خروج از ریل کشور داری #اسلامی و #قانونی را در کمترین فرصت ببیند. به عبارتی اینگونه نباشد که مدیری برخلاف قانونی که به آن قسم خورده عمل کند و مثلا پس از سال‌ها کشف شود و مورد پیگرد قرار بگیرد.

این شفافیت برای این است که #تخلفات و #انحرافات به سرعت کشف شود.

کلیک کنید  چکش‌کاری طرح سوت‌زنی

به عبارتی شفافیت وقتی مطالبه اصلی جامعه می‌شود که فرهنگ آن جامعه این مسئله و اهمیت آن را با عمق وجودش درک کرده باشد.

ما به صورت تاریخی به جای #شفافیت، بیشتر در #شفاهیت غور کرده‌ایم و به همین دلیل ادبیات درخشانی داریم، لذا در نوشتن و سخنرانی خیلی حرف می‌زنیم اما وقتی به مکتوب کردن و مستند و مستدل کردن می‌رسد ضعیف عمل می‌کنیم و این ضعف در فرآیند کشورداری هم وارد شده است.

یکی از موانع شفافیت، تصدی‌گری دولت است. اگر اینگونه باشد خود به خود به عدم شفافیت منجر می‌شود. اموال در کشور ما دولتی، عمومی، خصولتی، اختصاصی و خصوصی هستند.

ما تاریخ اسلام را که می‌نگریم متوجه نکات مهمی می‌شویم، #پیامبر اکرم(ص) و امام علی(ع) در اولین فرصت بیت‌المال را تقسیم می‌کردند، زیرا نگه داشتن اموال آسیب‌های زیادی داشت؛ هزینه نگهداشت، افزایش امکان سوء استفاده، از بین رفتن اموال و سوء بهره‌‌گیری. تصدی‌گری دولت یکی از اصلی‌ترین سرمایه‌های اجتماعی یعنی اعتماد بین مسئولان و مردم را از بین می‌برد.

جلسات غیر علنی #فرمانداران و مدیران اداری  ( بعضا جلساتی هم که با حذف رسانه ها به عنوان چشم مردم و زبان آنان)

برگزاری مکرر جلسات غیر علنی فرمانداران و مدیران اداری  ( بعضا جلساتی هم که با #حذف رسانه ها به عنوان چشم مردم و زبان آنان)  برگزار می شود اصلا پیام خوبی به جامعه به ویژه در این شرایط منتقل نمی‌کند. به خصوص اینکه همه مطالب جلسه غیر علنی به صورت غیر رسمی، به صورت کم و زیاد به بیرون درز پیدا می‌کند و هر کسی از دیدگاه و سلیقه خود بخشی از جلسه را بیان می‌کند.

کلیک کنید  رئیس اندیشکده یقین:انقلاب ۹ دی پنجمین انقلاب بود

ابهام در اختیارات و مسئولیت‌های اشخاص حقیقی و حقوقی

یکی دیگر از موانع شفافیت در کشور ما که حقوق شهروندی را نیز به نوعی نقض می‌کند و مانع پیگیری مناسب شهروندان از مسئولان می‌شود، ابهام در اختیارات و مسئولیت‌های اشخاص #حقیقی و #حقوقی است. به عنوان نمونه در عرصه #فرهنگی کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد می‌گوید مثلا یک بیستم بودجه فرهنگی را بیشتر در اختیار ندارد پس چرا درباره معضلات فرهنگی فقط از من سؤال می‌شود به همین ترتیب رسانه ملی، حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها، آموزش و پرورش نیز همین را می‌گویند و این به خاطر عدم شفافیت است.

الناس اعداء ما جهلوا

در مجموع به لحاظ روانشناختی، زمانی مردم آماده دفاع کامل از کیان نظام و کشور می‌شوند که با توجه به شفافیت از درستی مسیر و سلامت مطلوب آن، از آسیب‌ها، تبعیض‌ها، ظلم‌ها و فسادها آگاه باشند و الا امام علی(ع) فرمودند: «الناس اعداء ما جهلوا»، مردم با چیزی که از آن اگاهی ندارند دشمنی می‌کنند. بنابراین اگر امروز می‌خواهیم مردم از نظام #حمایت کنند طبیعتا مردم باید مطمئن باشند که مسئولان در قوای مختلف سلامت کار می‌کنند و اگر اینگونه نبود نباید از مردم انتظار داشت که در مقابل #توطئه‌های #دشمن با همه وجود به میدان بیایند.

همسو و مرتبط

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

*

code