چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳

نامه سرگشاده کارگران شرکت نفت به غلام رضا تاج گردون

متن نامه : به نقل از فانوس زاگرس مدتهاست که می خواهیم بنویسیم از نهادینه شدن فرهنگ تبعیض از نهادینه شدن فرهنگ بی عدالتی و بسیار بسیار زجر آورتر از نهادینه شدن فرهنگ قول و قرار های سرخرمنی مسئولین، اما نه ذهن از دغدغه های روزمره فراغی می یابد نه دست از فرط خستگی یارای

اختصاصی کرونا

کد خبر : 24616
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۶

کرونا :

نامه سرگشاده کارگران شرکت نفت به غلام رضا تاج گردون

متن نامه : به نقل از فانوس زاگرس
مدتهاست که می خواهیم بنویسیم از نهادینه شدن فرهنگ تبعیض از نهادینه شدن فرهنگ بی عدالتی و بسیار بسیار زجر آورتر از نهادینه شدن فرهنگ قول و قرار های سرخرمنی مسئولین، اما نه ذهن از دغدغه های روزمره فراغی می یابد نه دست از فرط خستگی یارای نوشتن دارد با ذهنی مشوش از بابت تبعیض و بی عدالتی و با جسمی خسته از روزانه ۱۴ ساعت صرف وقت در شرکت نفت گچساران می نویسم و می نویسیم که شاید، آن هم شاید به چشم مسئولی، مدیری وکیلی یا وزیری برخورد کند و بعد از این دیگر نگوید که ما نمی دانستیم چنین بی عدالتی هایی را روا می دارند.

اما لاجرم رفع تبعیض ها و مشکلات مطابق معمول به قیامت. البته اگر فردا مطابق معمول دنبال نگارنده مطلب گروهی روانه ندارندکه به دلیل تشویش اذهان و اخلال در نظم … پس ((توکلت الی الله))
آیا تا حالا اندیشیده ایم که چرا این همه نیروی قراردادی، پیمانکاری، حجمی و … در صنعت نفت گچساران وجود دارد؟
بیش از شصت درصد نیروهای شرکت نفت و گاز گچساران شامل نیروهای تحت قوانین وزارت کار هستند و از حداقل مزایا و پرداخت ها برخوردارند و کسی هم فکری به حال این معضل نمی کند بله از اواخر دهه شصت و اوایل دهه هفتاد روند جذب نیروی پیمانکاری در شرکت نفت گچساران شروع شد و به تدریج این روند پیش رفت و با هزاران امید جوانان این شهر و شهرهای اطراف در حراست شرکت نفت جذب شدند و هیچ مسئول و نماینده ای برای تبدیل وضعیت این نیروها تلاش نکرد و تا به خود آمدند بیش از بیست سال تحت نظر پیمانکار در یک شغل و پست مشخص دوران را سپری کردند و الان همه آنها با موهایی سپید و عمر بر باد رفته و وضعیت بد مالی دوران می گذرانند و بعد از بیش از بیست سال که همه عمر و جوانی شان را در قبال هیچ نهادند هنوز می شنوند که شما نیروی پیمانکارید و شرکت هیچ مسئولیتی در قبال شما ندارد!
این روند جذب از سال ۱۳۸۴ به بعد در پست های تخصصی و عملیات شرکت نفت گچساران هم آغاز شد و باز جوانهای تحصیل کرده این شهر با هزاران امید وارد این صنعت شدند و به سرانجام نیروهای حراست دچار.
جالب اینجاست که سالهای سال در استخدام ها شاهد حضور نیروهای غیربومی از شهرهای مختلف ایران در شرکت نفت گچساران بوده ایم استخدام هایی که در همان پست مورد نظر، نیروی پیمانکاری بومی در حال کار است و هیچ توجهی به او نکردند و با بی عدالتی محض فردی را از کیلومترها دورتر کنار او و با همان شرح وظایف به صورت رسمی و با مزایای بسیار بسیار بیشتر به کار گماردند و کسی هم دم بر نیاورد و اگر هم اعتراضی می کردیم می گفتند امتحان دااده است! کدام امتحان؟
همان امتحانی که نفر گچسارانی چندین سال از عمر خود را در شرکت نفت به بطالت گذراند و وقتش را صرف کار و کار و کار کرد و نفر تهرانی و اصفهانی و مشهدی … در رفاه کامل با امکانات آموزشی بسیار با صحیح شدن چند سئوال تستی بیشتر نسبت به نفر محروم گچسارانی شده کارمند رسمی نفت و نفر شهر ما که سالها دود نفت و گاز را استشمام کرده بی سواد قلمداد می شود و محکوم به بردگی؟
تا حالا از نظر علمی بررسی کرده ایم که سوزاندن هر تن اسید چه مقدار آلودگی و مواد سرطان زا تولید می کند؟
روزانه چند تن اسید بر سر چاههای شهر ما می سوزد و ما استشمام میکنیم؟
حالا هر چقدر می خواهید تست های امتحان را بالا پایین کنید و سواد نفرات ما را به سخره بگیرید که آنان جان و سلامتی شان را به بردگی داده اند.

باقری: لغو موثر تحریم های آمریکا یک ضرورت و اولویت اصلی مذاکرات پیش رو است
دنبال کنید

بنده تحقیق میدانی کرده ام و نتایج آن موجود می باشد که اکثر قریب به اتفاق کسانی که در شرکت نفت گچساران قبول شده اند بلافاصله درخواست انتقالی داده اند و رغبتی برای کار کردن ندارند و یکسال تمام از مهمانسرای شرکت نفت گچساران بهره می برند و چه هزینه ها که بر گرده نفت تحمیل نمی کنند و اتفاقا اکثر آنها در همین شهر دوگنبدان و دانشگاه آزاد مشغول تحصیل شده اند حال اینکه با معدل های بسیار پایین فارغ التحصیل شده اند.
این کدام سواد و نخبگی است که اینها در امتحان داشته اند و بقیه نداشته اند؟ که البته می شود این آمار را به راحتی استخراج کرد و دید که معدل لیسانس یا فوق لیسانس نیروهای بومی قراردادی یا پیمانکاری شرکت نفت که فارغ التحصیل شده اند از میانگین بیشتری برخوردار است یا نیروهای جدیدالاستخدام؟
حال آنکه این نیروهای غیر بومی اکثرا با کار یدی بیگانه اند و ملاک انتخاب فقط زدن چند تست بوده است و نیاز شرکت نیروی یدی.
روی سخنم با نماینده محترم شهرستان است چون که فقط ایشان در حال حاضر می توانند این معضل را رفع نمایند. قالَ رَسُولُ اللَّهِ ص: (مَنْ قَضَى لِمُؤْمِنٍ حَاجَهً قَضَى اللَّهُ لَهُ حَوَائِجَ کَثِیرَهً)
جناب آقای تاجگردون چه شد قولهایتان؟ بیش از چهار هزار نفر چشم انتظار وعده شما هستند. در پاییز ۱۳۹۴ قول و قراری با این نیروها گذاشتید که مشکلشان حل شود یا لااقل التیامی بر زخم های کهنه بگذارید جلساتی گرفته شد( هرچند که نمایندگان واقعی نیروهای قراردادی و پیمانکاری و حجمی در این جلسات حضور نداشتند و نماینده انتسابی از طرف اداره کار و مدیرعامل در این جلسه حضور داشت و طبق قانون نماینده کارگران با برگزاری انتخابات و رای مستقیم نفرات کارگری انتخاب می شود ولی به دلیل پرهیز از تفرقه و ایجاد وحدت باز میگوییم نمایندگان کارگران ﴿وَلا تَنَازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَتَذْهَبَ رِیحُکُمْ)( و نمایندگان کارگران هم حضور داشتند ولی دریغ از یک خروجی مثبت.

شما در تاریخ ۲۴/۱۲/۱۳۹۴ نامه ای به وزیر نفت نوشتید و صراحتا خواستار رفع فوری موانع شدید و قید آنی در آن نامه آوردید (هرچند که آن نامه هم با مشورت ناقص نمایندگان کارگری اساس مشکلات را نادیده گرفته بود و بسیار سطحی نگر به مشکلات پرداخته شده بود) اما نزدیک سه ماه از آن نامه می گذرد و من نمی دانم این قید آنی در ادبیات مجلسی ها و دولتی ها یعنی چند سال!!؟
البته قدر نشناس نیستیم و میدانیم سهمیه بومی که به شهرمان دادید چقدر تاثیر گذار بود ولی باز هم امتیاز نفر گچسارانی با نفر سی سختی و یاسوجی یکیست و دود و آلودگی در ریه های شهروندان گچسارانی و امتیاز بومی به کام بقیه هم استانی هایمان.

حال بگذارید بنده هم از طرف عده ای از کارگران و نیروهای عملیاتی شرکت نفت گچساران سخنی با شما بگویم چون این سخن از طرف تخصصی ترین و ارزشمندترین نیروهای شغلی از نظر کار در نفت و گاز گچساران است.
سالهاست که از تبعیض و ناعدالتی رنج می بریم نه از خدمات ورزشی نه از بیمارستان نه از نفت کارت نه از وام ها (از جمله وام قرض الحسنه شهید تندگویان بسیج!)نه از منازل شرکتی نه از امور مسافرت نه از مهمانسراها نه از اردوهای تفریحی نفت و نه از … شرکت نفت نمی توانیم استفاده کنیم و باید فقط نظاره گر باشیم و حسرت بخوریم.

چگونه یک تحلیل سیاسی را ارزیابی کنیم؟!
دنبال کنید

اختلاف حقوقی بسیار فاحشی با نیروهای رسمی نفت و حتی بعد از سالها سابقه با نیروهای جدید الاستخدام وجود دارد ولی موقع کار هشتاد درصد کار عملیاتی و یدی نفت بر دوش همین نیروهای کارگری ست و خدا نکند حرفی از تبعیض بزنیم یا جابجا می شویم یا اخطار می خوریم یا اگر خیلی دیگر زیاد پافشاری کردیم توسط سیستم پیچیده مدیریتی به مراجع صالحه قضایی شهرستان معرفی می شویم و خوشبختانه اینجا به سرانجام نفرات معدن آق قلا تا حالا دچار نشده ایم که البته این رویه را بنده از نفرات مورد حمایت شخص جنابعالی هم مشاهده کرده ام که امیدوارم دیگر از جانب شما حمایت نشوند.

چهار سال عیدی و پاداش نیروهای قراردادی که حقوقشان تابع قانون کار است کارمندی پرداخت شد و دادمان به جایی نرسید هرجا به نفع سیستم است می گویند شما تابع قانون کار هستید و قانون کار اعمال می شود و هرجا به ضرر سیستم، می گویند شما نیروی شرکت نفت هستید و شرکت نفت قانون خود را دارد و اعمال می شود ای کاش برای دریافت وام و خانه و امکانات رفاهی هم ما نیروی شرکت نفت حساب می شدیم.

اما براستی یگ سئوال بزرگ؟ چرا وقتی وزارت نفت آزمون استخدامی برگزار و پنج هزار نیرو جذب می کند این نیروهای جایگزین نیروهای قراردادی شرکت نفت نمی شوند و نیروهای قرادادی تبدیل وضعیت به رسمی نمی گردند؟

واقعا سئوال بسیار بزرگی ست که یک جواب بیشتر ندارد آن هم به دلیل ضعف مدیریت و خسارت کلانی که مدیران بالادستی به صنعت نفت می زنند.
خیلی ساده است که وقتی بحث ایجاد اشتغال و جذب نیروست با این روش هم جذب نیرو صورت گرفته و هم ایجاد اشتغال و هم انگیزه و نشاط و رفع تبعیض.
نیروی تازه استخدام جایگزین نیروی قرادادی و نیروی قراردادی تبدیل وضعیت به رسمی که هم نیروهای آموزش دیده و با کارایی بالا که سالهاست کار می کنند تبدیل وضعیت شده اند هم انگیزه و نشاط شغلی ایجاد شده است و ناعدالتی هم برطرف می شود و نیروی جدید الاستخدام هم راضی از شرایط خود و بدست آوردن شغل که در جذب و آزمون بعدی چنین سیکلی تکرار می شود و او تبدیل وضعیت و قطعا این نارضایتی تا حدود زیادی مرتفع می گردد اما چرا چنین سیکل منطقی اجرا نمی شود خود شما بهتر از من می دانید چرا!

لذا آقای تاجگردون طبق قولتان منتظر اقدام عملی در مجلس و ارائه طرح به نمایندگان محترم برای تصویب قانون و رفع این تبعیض و ناعدالتی بزرگ در صنعت نفت و گاز بالاخص شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران هستیم که امیدوارم به سرانجام نامه های قبلی دچار نشود. یقین دارم که اگر بخواهید این مشکلات رفع شوند می توانید که قطعا هم خواست شما همین است.

دیدم به خواب خوش که به دستم پیاله بود                   تعبیر رفت و کار به دولت حواله بود
چل سال رنج  و غصه  کشیدیم  و  عاقبت                   تدبیر ما به دست شراب دوساله بود

نویسنده:

برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi