یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰

صنایع موفق در جذب سرمایه

بررسی روند سرمایه‌گذاری صنعتی در ۳۳ گروه فعال این بخش بیانگر آن است که بیشترین جذب سرمایه‌گذاری در ۱۰ ماه منتهی به دی ماه امسال به طرح‌های با پیشرفت فیزیکی صفر تا ۲۰ درصد اختصاص داشته است. از سوی دیگر، براساس آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در مدت زمان مورد

اختصاصی کرونا

کد خبر : 11819
تاریخ انتشار : شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۹:۲۷
بررسی روند سرمایه‌گذاری صنعتی در ۳۳ گروه فعال این بخش بیانگر آن است که بیشترین جذب سرمایه‌گذاری در ۱۰ ماه منتهی به دی ماه امسال به طرح‌های با پیشرفت فیزیکی صفر تا ۲۰ درصد اختصاص داشته است. از سوی دیگر، براساس آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در مدت زمان مورد بررسی گروه کالایی ساخت فلزات اساسی در طرح‌های با پیشرفت فیزیکی صفر تا ۸۰ درصد توانسته بیشترین سرمایه‌گذاری را در این مدت جذب کند.

ساخت مواد و محصولات شیمیایی، سایر محصولات کانی غیرفلزی، کک و فرآورده‌های حاصل از نفت و محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها عمده گروه کالاهایی محسوب می‌شوند که در مدت زمان مورد بررسی توانسته‌اند در میان طرح‌های با پیشرفت فیزیکی صفر تا ۱۰۰ درصد بیشترین سرمایه را جذب کنند. آمار اعلام شده بیانگر آن است که در مدت زمان مورد بررسی طرح‌های با پیشرفت فیزیکی صفر تا ۲۰ درصد در مجموع موفق به جذب سرمایه‌ای بالغ بر ۴میلیون و ۱۸۸ هزار میلیارد ریال شده‌اند. اختصاص بیشترین سهم در طرح‌های نیمه‌تمام به طرح‌های با پیشرفت فیزیکی صفر تا ۲۰ درصد عمده دلیلی است که می‌توان جذب بالای سرمایه را به آن نسبت داد. براساس آمارهای اعلام شده در مجموع ۶۷ هزار و ۵۳۸ طرح با پیشرفت فیزیکی صفر تا ۲۰ درصد در کشور وجود دارد، طرح‌هایی که گاه به دلیل عدم جذب به موقع سرمایه یا تامین مواد اولیه مورد نیاز با کندی درحال پیشرفت هستند و آنچه مسلم است سرمایه‌ای بیش از آنچه در ۱۰ ماه ابتدای سال جاری تزریق شده، برای پیشرفت این طرح‌ها نیاز است. در این بخش ساخت فلزات اساسی با جذب سرمایه‌ای بالغ بر ۸۵۰ هزار میلیارد ریال بیشترین سرمایه پیش‌بینی شده را جذب کرده و پس از آن ساخت مواد و محصولات شیمیایی با جذب سرمایه‌ای در حدود ۷۶۱ هزار میلیارد ریال، سایر محصولات کانی غیرفلزی با جذب سرمایه‌ای در حدود ۴۷۴ هزار میلیارد ریال، کک و فرآورده‌های حاصل از نفت با جذب سرمایه ۴۶۲ هزار میلیارد ریالی و محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها نیز با جذب سرمایه‌ای در حدود ۳۸۱ هزار میلیارد ریال توانسته بیشترین سرمایه تخصیص یافته را به خود اختصاص دهند. اما سرمایه تزریق شده برای طرح‌های با پیشرفت فیزیکی ۲۰ تا ۴۰ درصد برای ۶ هزار و ۵۰۰ طرح بالغ بر ۴۹۲ هزار میلیارد ریال بوده که صنایع فعال موفق در جذب سرمایه‌گذاری برای این بخش نیز همانند طرح‌های با پیشرفت فیزیکی صفر تا ۲۰ درصد به ساخت فلزات اساسی، ساخت مواد و محصولات شیمیایی، سایر محصولات کانی غیرفلزی، کک و فرآورده‌های حاصل از نفت و محصولات غذایی، اختصاص داشته است. براساس آمار اعلام شده، سرمایه جذب شده برای ساخت فلزات اساسی در این گروه بالغ بر ۱۵۵ هزار میلیارد ریال، ساخت مواد و محصولات شیمیایی در حدود ۹۹ هزار میلیارد ریال، سایر محصولات کانی غیرفلزی در حدود ۵۷ هزار میلیارد ریال، کک و فرآورده‌های حاصل از نفت بالغ بر ۴۴ هزار میلیارد ریال و برای محصولات غذایی و آشامیدنی نیز در حدود ۳۴ هزار میلیارد ریال بوده است.
از سوی دیگر، آمار اعلام شده بیانگر آن است که در مجموع ۵ هزار و ۵۳۸ طرح با پیشرفت فیزیکی ۴۰ تا ۶۰ درصد در کشور وجود دارد که برای این گروه نیز سرمایه‌ای بالغ بر ۳۳۹ هزار میلیارد ریال پیش‌بینی شده است. صنایع فعال در این گروه نیز همانند دو گروه قبل در جذب سرمایه عمل کرده‌اند و صنایع موفق در جذب سرمایه تنها با تغییراتی در رتبه‌ها مواجه بوده‌اند، به‌طوری‌که سرمایه جذب شده در این گروه برای ساخت فلزات اساسی در حدود ۹۴ هزار میلیارد ریال، کک و فرآورده‌های حاصل از نفت در حدود ۷۱ هزار میلیارد ریال، ساخت مواد و محصولات شیمیایی بالغ بر ۳۱ هزار میلیارد ریال، محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها نیز بالغ بر ۲۸ هزار میلیارد ریال و سایر محصولات کانی غیرفلزی نیز بالغ بر ۲۶ هزار میلیارد ریال بوده است. اما در گروه با پیشرفت فیزیکی ۶۰ تا ۸۰ درصد نیز در حدود ۳ هزار و ۶۰۰ طرح نیمه تمام وجود دارد که برای این گروه نیز سرمایه‌ای بالغ بر ۲۴۰ هزار میلیارد ریال است. در این گروه صنایع فعال در جذب سرمایه‌گذاری همانند سایر گروه‌ها به ساخت فلزات اساسی، سایر محصولات کانی غیرفلزی، کک و فرآورده‌های حاصل از نفت، محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها و ساخت مواد و محصولات شیمیایی اختصاص داشته است. براساس آمار اعلام شده، سرمایه جذب شده در این طرح‌ها برای ساخت فلزات اساسی بالغ بر ۶۴ هزار میلیارد ریال، کک و فرآورده‌های حاصل از نفت در حدود ۵۸ هزار میلیارد ریال، سایر محصولات کانی غیرفلزی بالغ بر ۲۵ هزار میلیارد ریال، محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها نیز در حدود ۱۶ هزار میلیارد ریال بوده است. ساخت مواد و محصولات شیمیایی نیز سرمایه‌ای بالغ بر ۱۵ هزار میلیارد ریال جذب کرده‌اند. اما در حال حاضر در حدود ۴ هزار و ۷۰۰ طرح با پیشرفت فیزیکی ۸۰ تا ۱۰۰ درصد در کشور وجود دارد که برای این گروه نیز سرمایه‌ای در حدود ۱۹۷ هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده است. در این گروه کک و فرآورده‌های حاصل از نفت در جذب سرمایه‌گذاری بیشترین موفقیت را داشته به‌طوری‌که سرمایه اختصاص یافته در حدود ۵۸ هزار میلیارد ریال بوده است. سایر محصولات کانی غیرفلزی نیز موفق به جذب سرمایه حدود ۲۶ هزار میلیارد ریالی شده است. سرمایه جذب شده برای ساخت مواد و محصولات شیمیایی نیز بالغ بر ۲۵ هزار میلیارد ریال، ساخت فلزات اساسی در حدود ۱۸ هزار میلیارد ریال و محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها نیز بالغ بر ۱۳ هزار میلیارد ریال بوده است.

کلیک کنید  دکتر روحانی وارد هانوی شد

نویسنده:

برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

*

code