جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰

اختصاص ۵۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای تامین آب روستاها

ندیمی در موافقت با کلیات لایحه بودجه سال ۹۴: اختصاص ۵۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای تامین آب روستاها عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در لایحه بودجه ۹۴ به موضوع آب، راه و تامین گاز روستاها توجه ویژه‌ای شده است به طوری

اختصاصی کرونا

کد خبر : 11476
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۷


ندیمی در موافقت با کلیات لایحه بودجه سال ۹۴:


اختصاص ۵۰۰ میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای تامین آب روستاها


عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در لایحه بودجه ۹۴ به موضوع آب، راه و تامین گاز روستاها توجه ویژه‌ای شده است به طوری که ۵۰۰ میلیون دلار برای آب، ۴ هزار میلیارد تومان برای گازرسانی و حدود ۶۰۰ میلیارد تومان برای تامین قیر مورد نیاز و اصلاح توسعه راه‌های روستایی در نظر گرفته شده است.


ابوذر ندیمی در نشست علنی امروز یکشنبه (۲۶ بهمن‌ماه) مجلس شورای اسلامی در موافقت با کلیات لایحه بودجه سال ۱۳۹۴ با بیان اینکه مباحث مطرح شده در مورد بودجه متاسفانه کمی تبدیل به نطق‌هایی می‌شود که با بودجه و بودجه ۹۴ ارتباط وی‍ژ‌ه‌ای ندارد، گفت: مثلا گفته می‌شود در کلیات لایحه بودجه به روستاها توجه نشده است این در حالی است که ۵۰۰ میلیون دلار در همین بودجه به منظور تامین آب روستاها از منابع صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده است.


نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی افزود: همچنین در مورد راه‌های روستایی یک و نیم برابر قیر را اضافه کردیم تا حدود ۶۰۰ میلیارد تومان تعریف شود همچنین برای موضوع گاز که بند “ق” سال گذشته است ۴۰۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.


عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: در مورد بنیه دفاعی هم مباحثی مطرح شد که در ادامه به اعداد و ارقام در نظر گرفته شده برای این موضوع اشاره خواهیم کرد. ما نمی‌خواستیم شق القمر کنیم ما با توجه به منابعی که از منابع نفتی و درآمدهای مالیاتی و مانند آن داشتیم باید تدبیر می‌کردیم، به عنوان نمونه در مورد سهم نفت و مالیات در بودجه ۹۴ سهم مالیات بیشتر از درآمدهای نفتی است، به طوری که در لایحه پیشنهادی دولت مالیات از ۷۰ هزار به ۸۶ هزار و صد رسیده بود در حالی که برای نفت دولت رقم در نظر گرفته شده را از ۷۷ به ۷۱ کاهش داد. بنابراین ۳۸ درصد از لایحه بودجه ۹۴ سهم مالیات‌ها است در حالی که این رقم در مورد درآمدهای نفتی ۳۱ درصد در نظر گرفته شده است.


ندیمی تاکید کرد: باید قبول کنیم کشور را به نحوی اداره کرده‌ایم که دولت باید ۱۶۶ میلیارد دلار برای مباحث جاری می‌گذاشت و این در حالی است که ما برای مباحثی برای حقوق و دستمزد که می‌خواستیم یک درصد اضافه کنیم صحبت از ۱۰۰۰ میلیارد تومان می شد. باید چنین نگاهی داشته باشیم چرا که کشورداری سخت‌تر از آنی است که در تصویر و سایر مباحث تصور می‌شود.


وی گفت: در رابطه با مباحث مربوط به حوزه‌هایی که داریم از جمله گازرسانی که مورد انتقاد برخی از همکاران بود،‌ ۱۶ هزار میلیارد برای گازرسانی به شهرها و روستاها دیده شده است، همچنین برای استانی مثل سیستان و بلوچستان که به هر دلیلی تاکنون گازرسانی نشده است منابع لازم دیده شده است همانطور که برای ریزگردها فکر شد.

کلیک کنید  پیام تسلیت استاندار کهگیلویه و بویراحمد به مناسبت درگذشت یکی از جانبازان و فرزندان شایسته این دیار، مرحوم حاج علی خوان پایه


ندیمی تصریح کرد: اگر شما معتقدید که اعداد و ارقام در نظر گرفته شده کفاف نمی‌دهند جا به جا کنید ما طالب پیشنهادات شما هستیم این طبیعی است اما باید بگویم که کمیسیون تلفیق امسال برای رسیدگی به لایحه بودجه ۹۴ بهترین شیوه اداره را در پیش گرفت و ملاک کار خود را کار جمعی و نظرات کمیسیون‌های مختلف مجلس قرار داد و از دخالت‌های شخصی که برخی دوستان به این واسطه اثرگذاری‌هایی داشتند پرهیز شد.


این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: ۳ هزار میلیارد و چند ردیف مشخص مربوط به مدارس و تامین سیستم گرمایشی مورد نظر آن ها دیده شد و طوری نیست که بگویید نسبت به تعلیم و تربیت بی‌توجهی شده البته ما هم اعتقاد داریم دیون، مطالبات و حقوق عقب افتاده فرهنگیان پرداخت شود. همچنین در مورد بنیه دفاعی هم در بحث جریمه غیبت سربازی گام بزرگی برداشته شد.


این عضو کمیسیون تلفیق مجلس در خصوص انتقادات مطرح شده در رابطه با یارانه ها نیز گفت: خود نمایندگان بارها مصاحبه داشتند که شیوه فعلی پرداخت یارانه صحیح نیست و توزیع نابرابر یارانه باید اصلاح شود، ما هم به منظور حذف پردرآمدها در کمیسیون تلفیق پیشنهادی را مطرح کردیم که ابهام در مورد درآمد خانوار و این که آیا منظور درآمد سرپرست خانوار است یا مجموع افراد خانوار قابل قبول است و برای اصلاح آن اقدام خواهیم کرد.


ندیمی افزود: در رابطه با موضوع مباحث مربوط به حمل و نقل شهرداری‌ها و دهیاری‌ها ما فرصت‌های پولی و اوراق مشارکت و صکوک را ایجاد کردیم چرا که راهی غیر از این نداشتیم. البته ممکن است عده‌ای این انتقاد را مطرح کنند که توزیع بیش از حد اوراق مشارکت مشکلاتی را ایجاد می‌کند که البته به حق هم هست و ما مشتاق و منتظر پیشنهادهای سایر دوستان در این رابطه هستیم.


عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: باید در نظر داشت شهرداری‌ها منابعی ندارند به همین علت باید برای اداره کشور پیشنهادی مطرح می‌شد و ما هم در این خصوص مباحثی را مطرح کنیم. همچنین در رابطه با مباحث مربوطه به دیون در لایحه رفع موانع تولید ۱۰ هزار میلیارد اوراق برای تامین مطالبات اشخاص از راه‌های موجود در نظر گرفته شد. همینطور در مورد آلودگی محیط زیست که مسئله مهم کشور است ۶ هزار میلیارد تومان به منظور کنترل آلودگی هوا و احیای تالاب‌ها دیده شده است چرا که کشور ما بدون این تالاب‌ها نمی‌تواند نفس بکشد.

کلیک کنید  مقام معظم رهبری با تیزبینی و فراست به آن نگاه می کنند


ندیمی تصریح کرد: در مورد دانشگاه‌ها، تعمیر خوابگاه‌ها و بهبود وضعیت تغذیه دانشگاه‌ها باید منابعی دیده می‌شد که در همین رابطه ۲۸۵ میلیارد تومان برای هزینه‌هایی از این قبیل غیر از منابع دیده شده در فصول مربوطه دیده شده است.


وی گفت: در رابطه با مباحث مربوط به کمک‌های فنی و اعتباری ۱۰ هزار میلیارد تومان برای سیستم‌های آبیاری نوین دیده شده است، دوستی فرمود شرکت‌ها چه شده اند باید گفت این شرکت‌ها هیات مدیره دارند و البته بسیاری از این شرکت‌ها مثل آبفار و آب روستایی زیان ده هستند.


ندیمی افزود: در رابطه با مباحث رشد سرمایه‌گذاری ما برای سال ۹۴،‌ ۴ درصد را در نظر داشته‌ایم تا بتوانیم در این رابطه به تورم ۱۴ درصدی در مقابل تورم ۱۷ درصدی برسیم. همچنین در رابطه با رشد نقدینگی هم رشد ۱۷ درصدی دیده شده است. در رابطه با بودجه جاری نیز از ۱۴۹ به ۱۶۶ هزار میلیارد تومان دولت رسیده بودیم این در حالی است که ما دائما می‌گوییم دولت را کوچک کنیم،‌ بنابراین کوچک سازی به معنای افزایش هزینه‌ها نیست.


وی گفت: ما با شما هم عهد هستیم که اگر دولت نتواند پایان سال بعد نرخ تورم را به ۱۴ درصد برساند به این جامعه توجه لازم نشده و باید فکر دیگری مانند سبد کالا و مانند آن در پیش گرفته شود.


ندیمی در مورد بودجه‌های عمرانی نیز اظهار داشت: دولت در این بخش از رقم ۴۱ هزار به ۴۷ هزار میلیارد تومان رسیده بود که ما در کمیسیون تلفیق ۳۰ هزار میلیارد تومان را ثابت کردیم و حتی اعلام کردیم بخشی از درآمدهای نفتی هم باید به سمت پروژه‌های عمرانی هدایت و اشتغال ایجاد شود.


وی تاکید کرد: در رابطه با بسته جبران خدمات کارکنان دولت از رقم ۶۵ هزار میلیارد تومان به ۶۴ رسید و به وظیفه خود در این خصوص عمل کرده است. همینطور در رابطه با مسائل مربوط به حوزه انواع رویکردها اقدامات خوبی انجام شد که یکی از این رویکردها بحث اقتصاد مقاومتی بود و در بودجه ۹۴ کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و افزایش مالیات‌ها در همین راستا انجام گرفت.


ندیمی گفت: در مورد یارانه ده‌ها پیشنهاد مطرح شد که در خصوص حذف یارانه‌ها پردرآمدها به توافقاتی رسیدیم و حذف خانوارهای با درآمد ۵/۲ میلیون تومان تصویب شد که اگر در این رابطه ابهامی وجود دارد می‌توانید پیشنهاد اصلاحی خود را مطرح کنید.


عضو کمیسیون تلفیق مجلس یادآور شد: نمایندگان در کمیسیون تلفیق با تلاش شبانه‌روزی و هم اندیشی تلاش کردند بهترین تدابیر را اتخاذ کنند، اما اگر انتقادات و پیشنهاداتی مطرح است ما می‌پذیریم./


پایان پیام     

نویسنده:

برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

*

code