پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰

سرطان موجبات نگرانی مسئولان و مردم را فراهم کرده است

هر روزه آمار جدیدی از مبتلایان به بیماری سرطان از طرف رسانه ها به گوش می رسد که موجبات نگرانی مسئولان و مردم را فراهم کرده است.   به گزارش اسماعیل ولایت  خبرنگار  نفتا نیوز :بیماری سرطان همچون یک اپیدمی فراگیر در اقصی نقاط جهان به چشم می خورد. هر روزه آمار جدیدی از مبتلایان

اختصاصی کرونا

کد خبر : 10255
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۳ - ۲۳:۲۱

کرونا :

سرطان موجبات نگرانی مسئولان و مردم را فراهم کرده است

هر روزه آمار جدیدی از مبتلایان به بیماری سرطان از طرف رسانه ها به گوش می رسد که موجبات نگرانی مسئولان و مردم را فراهم کرده است.

 phoca_thumb_m_neshast15

به گزارش اسماعیل ولایت  خبرنگار  نفتا نیوز :بیماری سرطان همچون یک اپیدمی فراگیر در اقصی نقاط جهان به چشم می خورد.

هر روزه آمار جدیدی از مبتلایان به بیماری سرطان از طرف رسانه ها به گوش می رسد که موجبات نگرانی مسئولین و مردم را فراهم کرده است.

این تهدید کننده جان انسان، پزشکان را به تکاپو در تغییر عادت های نادرست تغذیه زندگی واداشته تا شاید بتوانند با این روش از پیشرفت چشمگیر این بیماری جلوگیری کنند.

سالانه ۹۰ هزار نفر بیمار سرطانی در کشور شناسایی می شود که ۳۰ هزار نفر از این افراد جان خود را از دست می دهند.

با توجه به آمار منتشر شده از سوی منابع رسمی مبنی براین که ابتلای عضو معده انسان به این بیماری خطرناک بیشتر از سایر اعضای بدن است که خود نشان دهنده تغییر جدی عادت های غذایی در زندگی روزمره است.

سرطان معده یکی از شایع ترین نوع سرطان است که تعداد زیادی را در کشور به خود مبتلا کرده است.

عادت های نادرست غذایی یکی از عوامل به وجود آمدن ان نوع سرطان در انسان بوده بیماری که کمتر کسی از آن توانسته جان سالم به در برد.

عطاءاله گرجی نژاد، رییس اداره ثبت احوال گچساران نیز در این زمینه گفت: آمارهای ثبت شده وفات در دفاتر اسناد رسمی نشان می دهد که ۱۴ درصد از مرگ میرهای این شهرستان در سال جاری در اثر بیماری سرطان است.

وی افزود: از ابتدای امسال تاکنون ماهانه بطور میانگین چهار نفر درشهرستان گچساران  ۱۲۰ هزار نفری بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند.

گرجی نژاد بیان کرد: سن افراد فوتی بر اثر بیماری سرطان در این شهرستان کمتر از ۳۵ سال است.

وی افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون در گچساران ۳۱۳مورد واقعه وفات در دفاتر ثبت احوال شهرستان ثبت شده است.

رییس اداره ثبت احوال گچساران گفت: در چند سال گذشته بیشترین آمار مرگ میر در این شهرستان بر اثر کهولت سن بوده است.

کلیک کنید  پتروشیمی ۵۰۰ نفر ظرفیت و درخواست داشته که آنها را جذب کرد است / شائبه ایجاد نکنید

گرجی نژاد اظهار کرد: در این مدت۱۷ درصد از مرگ و میرهای گچساران بر اثر تصادفات رانندگی بوده است.

وی بیان کرد: افزایش آمار مرگ میر ها این شهرستان بر اثر تصادف و سرطان جای نگرانی دارد.

ظفر پریسایی، کارشناس بیماری های خاص شبکه بهداشت و درمان کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: میزان بروز سرطان معده در این استان بالاتر از میانگین کشوری است.

وی افزود: ۳۰ درصد از بیماری های سرطان ثبت شده در این استان مربوط به معده است.

پریسایی عنوان کرد: میانگین سرطان های معده ثبت شده کشور ۱۲ درصد کل این بیماری است.

وی افزود: در سال ۹۲ بیش از ۴۲۰مورد بیمار سرطانی در کهگیلویه و بویراحمد به ثبت رسیده است که ۳۰۰ نفر از این بیماران جان خود را از دست دادند.

کارشناس بیماری های خاص شبکه بهداشت و درمان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: در سال گذشته مبلغ  سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال برای کمک به بیماران سرطانی و در سال جاری میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال پرداخت شده است.

پریسایی اظهار کرد: این بیماری افزون بر رنج مبتلایان هزینه های سنگینی بر دوش مردم و دولت گذاشته است.

وی ادامه داد: مصرف میوه جات، سبزیجات تازه، غذاهای گیاهی در رژیم غذایی روزانه برای ممبتلا نشدن به این بیماری نقش موثری را ایفا می کنند.

کارشناس بیماری های خاص شبکه بهداشت و درمان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: کاهش مصرف دخانیات، ترشی جات، غذاهای سرخ کردنی و غذاهای آماده نقش اثرگذاری در کاهش این بیماری دارد.

پریسایی بیان کرد: به گفته برخی کارشناسان کشاورزی وجود نیترات در برخی کودهای کشاورزی و مصرف ترشی نوعی گونه گیاهی به نام بیلهر از عوامل تاثیرگذار در بروز و افزایش بیماری سرطان معده در کهگیلویه و بویراحمد است.

وی اظهار کرد: برهم خوردن تعادل بین قدرت سیستم دفاعی بدن و میزان سلول های سرطانی موجب بروز این بیماری می شود.

کارشناس بیماری های خاص شبکه بهداشت و درمان کهگیلویه و بویراحمد افزود: فردی که سیستم دفاعی بدن وی ضعیف و یا از لحاظ ژنتیکی استعداد آن را داشته باشد، برای ابتلا به سرطان مستعدتراست.

کلیک کنید  دو جلد کتاب از روشندل عرفان شیروانی لک در سن 14 سالگی

پریسایی تصریح کرد: شایع ترین نوع سرطان در عضو معده است که فاکتورهای زیادی مانند عوامل تغذیه ای و محیطی و خودشخص در بروز این سرطان موثر هستند.

وی بیان کرد: مصرف زیاد نمک، نیتریت و نیترات ها، عفونت به یک نوع باکتری به اسماچ پیلوری، استفاده از غذاهای دودی و نمک سود و کنسروها، عدم استفاده از میوه، سبزی جات و غذاهای تازه و عدم به کارگیری یخچال در نگهداری غذاها، از جمله عوامل اثرگذار در ابتلا به بیماری سرطان معده است.

کارشناس بیماری های خاص شبکه بهداشت و درمان کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: بیماری های زمینه ای در فرد، مانند زخم معده های طولانی مدت، سایر بیماری های مرتبط با معده، پولیپ ها فردی که پر از استرس و خیلی عصبی است.

پریسایی گفت: بعضی از گیاهان دارویی و تلخی که در بعضی از مکان ها به صورت بومی پرورش می یابند و به صورت نوعی خوراکی یا غیرخوراکی مصرف می شوند، در ابتلا به سرطان معده بی تاثیر نیستند.

وی افزود: توصیه می کنیم مردم حتی ازخوردن این گیاهان اجتناب کنند.

کارشناس بیماری های خاص شبکه بهداشت و درمان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: سیری زودرس، درد ناحیه شکم، سختی بلع، زردی و درد در دیگر قسمت های بدن از علایم بروز سرطان معده است.

پریسایی بیان کرد: اگر فردی بیماری زمینه ای مانند زخم معده دارد حتما به پزشک معالج مراجعه و داروی مناسب را مصرف کند چراکه زخم معده از عوامل اصلی بروز سرطان معده است.

وی اظهارکرد: از لحاظ تاثیر شاخص جنسیت شیوع سرطان معده در مردان بیشتر از زنان است.

کارشناس بیماری های خاص شبکه بهداشت و درمان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: سرطان معده با آزمایش و معاینه، تشخیص قطعی داده نمی شود و الزاما باید تحت آندسکوپی قرار گیرد.

پریسایی اضافه کرد: استفاده از میوه و سبزیجات تازه، مصرف ویتامین های آ ، ای و استفاده از چای سبزو استفاده از چربی های اشباع نشده در برنامه غذایی، فعالیت منظم و ورزش و همچنین عدم استفاده خودسرانه از داروها، از دیگر مواردی است که ریسک ایتلا به سرطان معده را نیز کاهش می دهند

نویسنده:

برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

*

code