دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

آقایان مسؤول؛ اینجا «سرابیز» روستای 900 نفره باشت دیار فراموش شده شماست+ تصویر و فیلم

کرونا باشت- فتح الله پوران‌پور- شهرستان باشت یکی از شهرستان‌های با قدمت تاریخی و البته از شهرستان‌های استراتژیک در حوزه‌های مختلف از جمله در حوزه کشاورزی و باغداری و البته بیش از همه در حوزه سیاسی است که نخبگان زیادی در زمینه‌های مختلف پرورش داده و از هر حیث جایگاه خاصی در استان کهگیلویه و

اختصاصی کرونا

کد خبر : 100991
تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ مهر ۱۴۰۲ - ۹:۲۸

کرونا :

آقایان مسؤول؛ اینجا «سرابیز» روستای 900 نفره باشت دیار فراموش شده شماست+ تصویر و فیلم

کرونا باشت- فتح الله پوران‌پور- شهرستان باشت یکی از شهرستان‌های با قدمت تاریخی و البته از شهرستان‌های استراتژیک در حوزه‌های مختلف از جمله در حوزه کشاورزی و باغداری و البته بیش از همه در حوزه سیاسی است که نخبگان زیادی در زمینه‌های مختلف پرورش داده و از هر حیث جایگاه خاصی در استان کهگیلویه و بویراحمد دارد.

این شهرستان هر چند کوچک اما ظرفیت‌های بزرگی در بخش‌های مختلف از جمله در زمینه گردشگری دارد که سالانه به خصوص در فصل زمستان و بهار پذیرای مسافران و گردشگران زیادی از نقاط مختلف کشور و استان است.

گردشگری مذهبی و معنوی با بودن امام‌زادگانی از جمله امام‌زاده واجب التعظیم سید محمد در سرابیز نیز در این شهرستان جایگاه خود را دارد که برای نمونه سالانه هزاران نفر برای شفاعت جستن به روستای بزرگ سرابیز و مرقد مظهر امام‌زاده سید محمد سرابیز باشت مراجعه می‌کنند و اعتقاد خاصی به این نواده امام معصوم دارند.

اما سرابیز در همه سال‌ها چندان مورد توجه مسئولان قرار نگرفته است هر چندکه هیچ روزی از سال نیست که این روستا خالی از مسافر و زوار باشد.

آقایان مسؤول؛ اینجا «سرابیز» روستای 900 نفره باشت دیار فراموش شده شماست+ تصویر و فیلم 8

«سرپرست اداره ورزش و جوانان شهرستان باشت با اشاره به اینکه پیگیری لازم را برای استفاده از سالن ورزشی روستای سرابیز انجام داده ایم می‌گوید به محض جواب استعلام ها از ادارات مربوط در  آینده نزدیک عملیات انتقال برق و آب، اجرا می‌شود»

به گزارش فارس در مطالبه‌ای مردم روستای سرابیز  به عدم استفاده از سالن ورزشی روستا بعد از ۱۰ سال اشاره می‌کنند و خواستار رسیدگی مسئول مرتبط می‌شوند.

در این مطالبه که با عنوان “سالن ورزشی که ۱۰ سال بعد از اتمام سالن، همچنان بلاتکلیف است”  آمده است: سالن ورزشی  روستای سرابیز که در ۱۰ کیلومتری شهرستان باشت قرار دارد در سال ۱۳۹۳  اجرایی شده است اما متاسفانه هنوز به دلیل نداشتن انشعاب آب و برق و جاده متروکه مانده متاسفانه هیچ مسئول یا اداره ذیربط این مشکل را برطرف نمی‌کند، تکلیف ورزش این همه جوان چه می شود؟

 اما در راستای پیگیری این موضوع خبرنگار فارس سراغ سرپرست اداره ورزش و جوانان شهرستان باشت رفت و با او موضوع را در میان گذاشت.

آقایان مسؤول؛ اینجا «سرابیز» روستای 900 نفره باشت دیار فراموش شده شماست+ تصویر و فیلم 9

حسن حضرتی نژاد در ارتباط با به بهره برداری نرسیدن این سالن ورزشی بعد از ۱۰ سال چنین بیان کرد که این سالن ورزشی  بدون کارشناسی در بستر رودخانه ساخته شده  و با پیگیری‌‌های فرماندار جلسه ای با مدیران ادارات مربوط با حضور فرماندار برگزار شد و تعهدات لازم از سوی اداره ورزش و جوانان داده شد و دهیار روستای سرابیز جهت پیگیری و گرفتن جواب استعلام‌های ادارات مربوط موظف شد.

وی با اشاره به اینکه پیگیری لازم را برای استفاده از سالن ورزشی روستای سرابیز انجام داده‌ایم گفت: به محض اعلام جواب استعلام های ادارات مربوطه در آینده نزدیک عملیات انتقال برق و آب آن اجرا می‌شود

گرفتاری کوهنوردان البرزی در ارتفاعات شاه دژ
دنبال کنید

به گزارش فارس؛ سراب‌بیز بزرگترین روستای بخش مرکزی شهرستان باشت به شمار می‌رود و در حومه جنوب غربی شهر باشت واقع است بیش از ۲۰۰ خانوار و جمعیتی ۹۰۰ نفری داشته و دارای جوانان مستعد فوتبالی است که روستای همسایه این روستا در حال حاضر بهترین بازیکن‌های فوتبال را تحویل جامعه ورزشی داده اما متاسفانه در بی‌توجهی مسولان نسبت به رونق ورزش در این مناطق باعث دل نگرانی مردم منطقه شده است.

روستای سرابیز که در ۱۰ کیلومتری از مرکز شهرستان باشت واقع است و دارای خانوارهای زیادی با جوانان بسیار مستعدی است اما امکانات ورزشی در این منطقه  ضعیف است.

این روستا که در حال حاضر پتانسیل ویژه‌ای جهت استعدادیابی ورزش شهرستان باشت را داراست متاسفانه بر اثر بی‌توجهی مسوولان ورزش و جوانان باعث گلایه‌مندی جوانان این منطقه شده است.

این روستا دارای یک سالن ورزشی نیمه‌کاره است که در سال ۱۳۹۰ کلنگ زنی شده  در این سالها بر اثر بی‌توجهی مسولان هم به دست فراموشی سپرده شده و هم ادامه روند این سالن علاوه بر اینکه نیازمند اعتبارات زیادی است اما بر اثر اهمال مسوولان ادامه روند اجرای عملیات این سالن نیازمند بازبینی بیشتر ناظران و بازرسان هم در استان و هم در شهرستان می‌باشد.

این سالن که بارها هم توسط رسانه‌ها و هم توسط عده‌ای از مسولان پیگیری شده اما پیگیری ادامه عملیات این سالن به بن‌بست برخورد کرده و به دست فراموشی سپرده شده است.

یکی از شهروندان روستای سرابیز گفت: متاسفانه این سالن دیگر به درد جوانان این منطقه نمی خورد چون سالنی که به مدت ۱۰ سال است از پس بهره‌برداری مسولان بر نیامد دیگر انتظاری از مسولان نخواهیم داشت.

وی در ادامه افزود: مسؤولان اگر نمی توانند این سالن را به بهره برداری برسانند سعی کنند بیایند این درب و پنجره های دربیاورند و بفروشند و سالن دیگری که در منطقه دیگری نیازمند است را تکمیل کنند.

حسینی گفت: طی ۱۰ سال هر چند ماهی  یکبار می‌آیند و یک قسمت ناچیز از این سالن را تعمیر می‌کنند و بعد از مدتی به دست فراموشی سپرده می شود؛ به گونه‌ای که دیگر هیچ انتظاری از مسولان نداریم.

آقایان مسؤول؛ اینجا «سرابیز» روستای 900 نفره باشت دیار فراموش شده شماست+ تصویر و فیلم 10

هر چند دولت سیزدهم در ۲ سال گذشته تاکنون اقدامات خوبی برای توسعه زیرساخت های زندگی اهالی سرابیز پرجمعیت ترین روستای شهرستان باشت در جنوب کهگیلویه و بویراحمد انجام داده است اما ساکنان این منطقه همچنان به علت نبود برخی امکانات در تنگنا بسر می برند.

 روستای ۹۰۰ نفری سرابیز از توابع بخش مرکزی شهرستان باشت در سال های اخیر به همت دولت سیزدهم با آسفالت و سنگ فرش معابر و ایجاد یک کانال هدایت آب رنگ و روی متفاوتی به خود گرفته اما تجهیز نشدن تنها سالن ورزشی آن به روشنایی، دشواری های رسیدن به مزارع و نیمه تمام ماندن زمین چمن مصنوعی فوتبال آن برای ساکنانش دردسر ساز شده است.

فیلم کوتاه «حدس فروشنده» منتخب شصت و هفتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان یاسوج-دنا
دنبال کنید

مردم روستای سرابیز که آبادی آنان در ۱۰ کیلومتری شهر باشت قرار دارد از مسئولان می خواهند تا با توسعه امکانات رفاهی این روستا ضمن فراهم شدن رفاه اهالی به بهبود کیفیت محصولات کشاورزی و ماندگاری جوانان در این منطقه کمک کنند

آنان با اشاره به وجود زمین های مستعد کشاورزی، نزدیکی به شهر، قرار داشتن بقعه متبرکه امامزاده محمد (ع) دردل روستا و زیرساخت رفاهی در کنار این مکان مقدس اعتقاد دارند که روستای سرابیز ظرفیت های زیادی برای توسعه اقتصادی دارد.

آقایان مسؤول؛ اینجا «سرابیز» روستای 900 نفره باشت دیار فراموش شده شماست+ تصویر و فیلم 11

مشکل دیگر اینکه برخی از اولیای دانش‌آموزان روستای سرابیز هم با گلایه گفتند در مدرسه امید فردا ۶۸ دانش آموز از پایه اول تا ششم با سه معلم و مدیر مدرسه اداره می‌شود.

آب و فاضلاب، بی‌خیالِ وضعیت آب روستا

**موضوع کمبود آب در استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان باشت امروزه به عنوان یکی از چالش های جدی است که جامعه را تهدید می کند.

با این وجود به دلیل بی توجهی مسئولان مربوطه و به علت شکستگی لوله در برخی از کوچه های روستای سرابیز آب آشامیدنی این روستا در حال هدر رفتن است که آب در یکجا جمع شده و به یک رودخانه تبدیل شده است.

آقایان مسؤول؛ اینجا «سرابیز» روستای 900 نفره باشت دیار فراموش شده شماست+ تصویر و فیلم 12

متاسفانه به دلیل شکستگی و به لطف بی‌توجهی برخی از مسئولین شهر باشت شاهد هدر روی آب شرب و آن هم در فصلی که با کمبود شدید آب مواجه هستیم.

در حالی که مسئولان به‌ ویژه مسئولان وزارت نیرو تلاش می‌کنند تا با استفاده از ظرفیت رسانه‌ها، مردم را به کاهش مصرف آب و اصلاح الگوی مصرف تشویق کنند اما هنوز در برخی از مناطق  شهرستان باشت دیده می‌شود که ترکیدگی لوله‌های آب در سطح شهرها و روستاها و نیز استفاده نادرست از آب‌های زیر زمینی سبب هدر رفت آب شده است.

آقایان مسؤول؛ اینجا «سرابیز» روستای 900 نفره باشت دیار فراموش شده شماست+ تصویر و فیلم 13

 با توجه به اهمیت این موضوع و خبر کم آبی در اکثر نقاط ایران و با توجه به اینکه تیتر اول خیلی از خبرگزاری‌های کشور و استان نیز خبر کم آبی و پیگیری مسئولین زیربط برای این موضوع نیز بوده است انتظار می رود مسئولان آب و فاضلاب شهری با اقدام به موقع خود در خصوص تعمیر نقاط آسیب دیده هر چه سریعتر اقدام کنند تا از هدر روی آب جلوگیری کنند.

اهالی روستا معتقدند که ترکیدگی لوله آب شرب این روستا، هدر رفت آب را به دنبال داشته و تنها خیابان و کوچه های آن را سیراب می کند و از طرفی مسئولان همیشه شهروندان را به صرف‌جویی دعوت می‌کنند در حالی که خود عاملانی جهت تشدید هدر رفت آب و بحران کم آبی در این شهرستان می شوند.

پایان پیام/

 

 


منبع: فارس

نویسنده:

برچسب ها :

ناموجود

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi