چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲

کار جهادی در محله‌ای کهن و محروم؛ ۲۰۰ زن بی‌سرپرست شاغل شدند

کرونا لرستان_ نسرین صفربیرانوند،  روح الله کریمی ۴۱ سال سن دارد و مسوول گروه جهادی شهید طهرانی مقدم محله اسد آبادی سپاه ناحیه خرم‌‌آباد و فرمانده پایگاه اشرفی اصفهانی محله است، او سال ۹۶ همراه با بچه های محله تصمیم می‌گیرد یک گروه جهادی برای رفع مشکلات و آسیب‌های اجتماعی تشکیل دهد. نگاهی نو در گروه

اختصاصی کرونا

کد خبر : 97480
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۰:۰۹

کرونا :

کار جهادی در محله‌ای کهن و محروم؛ ۲۰۰ زن بی‌سرپرست شاغل شدند

کرونا لرستان_ نسرین صفربیرانوند،  روح الله کریمی ۴۱ سال سن دارد و مسوول گروه جهادی شهید طهرانی مقدم محله اسد آبادی سپاه ناحیه خرم‌‌آباد و فرمانده پایگاه اشرفی اصفهانی محله است، او سال ۹۶ همراه با بچه های محله تصمیم می‌گیرد یک گروه جهادی برای رفع مشکلات و آسیب‌های اجتماعی تشکیل دهد.

نگاهی نو در گروه جهادی تهرانی مقدم 

کریمی که کارمند دانشگاه و ساکن محله اسد آبادی است، سعی می‌کند رویه جدیدی را در گروه جهادی دنبال کند و آن نگاه تخصصی به آسیب‌های اجتماعی محله است.

علاوه بر کریمی، امام جماعت مسجد، معاونت اجتماعی پایگاه و گروه جهادی و چند نفری از نوجوانان و جوانان محله هم هستند، اما دو کودک بیشتر از همه نگاهم را جلب می‌کند دانیال و یزدان ۱۲ ساله که قرار است روزی برای خودشان کاره‌ای شوند.

کار جهادی در محله‌ای کهن و محروم؛ ۲۰۰ زن بی‌سرپرست شاغل شدند 8

 

در تمام طول مصاحبه به حرف‌های ما گوش می‌دهند، به قول خودشان بزرگ که شدند، می‌خواهند برای محله‌شان کاری کنند.

صمیمیت و اعتماد گروه جهادی محله اسدآبادی در همین جمع چند نفره را می‌توان دید، نکته‌ای که قطعا در موفقیت این گروه جهادی نقش داشته است.

 

اسدآبادی، محله‌ای قدیمی و با اصالت  

محله اسد آبادی که ۲۴ هزار نفر جمعیت دارد از محله‌های قدیمی و با اصالت خرم‌‌آباد است که ۳۴۶ شهید را تقدیم نظام و انقلاب کرده، آخرین شهید محله هم اسماعیل غلامی یاراحمدی شهید مدافع حرم است.

محله‌ای با اصالت که به دلیل فقر با آسیب‌های اجتماعی متعددی دست و پنجه نرم می‌کند، وجود خرده فروشان مواد مخدر، فقر، محرومیت تنها گوشه‌ای از مشکلات محله اسد آبادی است.

کار جهادی در محله‌ای کهن و محروم؛ ۲۰۰ زن بی‌سرپرست شاغل شدند 9

 

گروه جهادی و تتشکیل کمیته‌های تخصصی

سال ۹۶ با همفکری چند نفر از اهالی محل جمع شدیم و گروه جهادی را تشکیل دادیم، گروه جهادی با مشارکت همه از جوانان محله تا امام جماعت، معتمدین و خیرین کار خود را شروع کرد.

نکته خیلی مهمی که ما سعی کردیم در گروه جهادی به آن توجه کنیم، تشکیل کمیته‌های تخصصی از جمله اعتیاد و اشتغال و مطالبه‌گری بود.

ورود به همه آسیب‌های اجتماعی

ما سعی کردیم در همه حوزه‌ها ورود کنیم از ساخت خانه تا کمک به تامین جهیزیه، در دره اسد آبادی سه خانه را تخریب و از نو ساختیم، حدود ۱۵ خانه را هم با همکاری بسیج سازندگی تعمیر کردیم.در همین دره اسد آبادی بیش از ۳۰ سرویس بهداشتی را برای افرادی که حتی سرویس بهداشتی هم نداشتند ساختیم.

کار جهادی در محله‌ای کهن و محروم؛ ۲۰۰ زن بی‌سرپرست شاغل شدند 10

 

اما نکته خیلی مهمی که برای ما حایز اهمیت است، اعتیاد است، بیش از ۱۵۰ معتاد متجاهر را به کمپ سپاه تحویل دادیم که ۳۰ نفر از این افراد بهبود پیدا کردند.

درگیر کردن اهالی برای رفع مشکلات 

نکته‌ای که در میان صحبت‌های کریمی متوجه شدم، درگیر کردن اهالی در گروه جهادی بود، در واقع گروه جهادی ما محله، مسجد و مدرسه محور بود.

کلیک کنید  افتتاح جایگاه سوخت مایع در منطقه پاتاوه/ تعداد جایگاه‌های عرضه فرآورده‌های نفتی به ۳۶ مورد رسید

با کمک بچه‌های همین محل بانک اطلاعاتی از تمام خانوارهای محله اسد آبادی تهیه کردیم و همه آسیب‌های اجتماعی را بررسی کردیم.

تمرکز اصلی دره اسدآبادی است

تمرکز اصلی ما در گروه جهادی دره اسد آبادی «دره کورش» است که تا چند سال پیش بن بست بود اما با کمک بسیج سازندگی این محله را از بن بست بیرون آوردیم.

در دره اسدآبادی متاسفانه آسیب‌های اجتماعی بیداد می‌کند از فقر گرفته تا اعتیاد، ما طبق تحقیقی که در محله داشتیم متوجه شدیم بیشترین درآمد دره اسد آبادی که حدود ۳۵۰۰ نفر هم جمعیت دارد ۳ میلیون‌تومان است.

هیچ‌وقت یادم نمی‌رود زمان تحویل برادر و خواهری به بهزیستی که پدر و مادر هر دو معتاد بودند، برای من و گروه جهادی بنیاد خانواده مهم است، متاسفانه اعتیاد بنیاد خانواده‌ها را از هم متلاشی می‌کند.

کار جهادی در محله‌ای کهن و محروم؛ ۲۰۰ زن بی‌سرپرست شاغل شدند 11

 

یکی از چالش‌های دیگر محله وجود ضایعاتی‌ها است که چهره نامناسبی به محله داده از طرفی به پاتوق معتادان هم تبدیل شده است، همین روبروی مسجد دو ضایعاتی وجود دارد.

توجه به دانش‌آموزان و درگیر کردن آنها 

 موضوع دیگری که در گروه جهادی مورد توجه قرار گرفته کودکان و دانش آموزان است، برگزاری کلاس‌های آموزشی و ورزشی است، از طرفی تامین مایحتاج مورد نیاز آنها را به طور جدی پیگیری می‌کنیم.

اما باز در این میان کار فرهنگی را مورد توجه قرار دادیم، ما سعی کردیم کودکان و دانش آموزان را جذب پایگاه و بسیج کنیم، شناسایی استعدادها را در حوزه مدارس هم در دستور کار قرار داده‌ایم.

ما در مدارس استعدادها را شناسایی و با برگزاری کلاس‌های آموزشی فضا را به گونه‌ای فراهم کرده‌ایم که همین دانش آموزان، آن دسته از دانش آموزان که با آسیب‌های اجتماعی مواجه هستند، تربیت کنند. 

توجه به حوزه اشتغال

یک نکته‌ای که برای همه اعضا گروه که بیش از ۶۰ نفر هستند، اولویت است حوزه اشتغال است، با کمک بسیج سازندگی دو سرای محله را راه‌اندازی و برای ۲۰ نفر از زنان سرپرست خانوار و بدسرپرست اشتغال ایجاد کرده‌ایم.

در حوزه پاک کردن و برداشت گیاهان دارویی هم ۱۲۰ نفر از زنان را مشغول کرده‌ایم، موضوع دیگر مشاغل خانگی خرد است، در مجموع برای بیش از ۲۰۰ نفر از زنان بی سرپرست و بد سرپرست شغل ایجاد کردیم.

با توجه به وضعیت درآمدی محله اسد آبادی سعی کردیم از ظرفیت خیرین، مرکز نیکوکاری، سپاه، بسیج و بهزیستی استفاده کنیم.

توزیع بسته‌های معیشتی 

ما از سال ۹۸ تاکنون بیش از یک میلیارد و نیم بسته معیشتی و بیش از صد هزار پرس غذای گرم را توزیع کردیم، و به دانش آموزان کم‌بضاعت هم در قالب لوازم التحریر، پوشاک و حتی بسته معیشتی کمک کرده‌ایم.

کار جهادی در محله‌ای کهن و محروم؛ ۲۰۰ زن بی‌سرپرست شاغل شدند 12

 

ما در محله یک صندوق خیریه هم تشکیل داده‌ایم‌ خود اهالی، پول‌هایشان را روی هم می‌گذارند و برای تامین جهیزیه و آزادی زندانیان هزینه می‌کنند.

 همانطور که گفتم کار فرهنگی در همه موارد جواب می‌دهد ما چون محله را درگیر کردیم در مراسم‌های دینی و مذهبی مشارکت مردم بالا است، از طرفی چون از جنس خودشان هستیم به ما اعتماد دارند و همه مشکلات را با ما در میان می‌گذارند.

کلیک کنید  ۲ بیمار کرونایی در کهگیلویه و بویراحمد جان باختند

 تشکیل صندوق خرد توسط اهالی هم از آن دسته کارهای خوبی است که انجام شده، همین صندوق خرد برای ۴۶ نفر شغل ایجاد کرده است، اگر مردم محله در رفع مشکلات و آسیب‌های اجتماعی مشارکت نداشته باشند، کارها از پیش نمی‌رود.

بازگشت معتاد متحاهر به زندگی

احمدشمس، معاون اجتماعی گروه جهادی و پایگاه مقاومت هم که کنار ما نشسته، یک خاطره را که به قول خودش جزو خاطرات خوب او است، تعریف می‌کند.

یادم است به ما خبر دادند که یک بنده خدایی که جزو معتادان تزریقی بود فوت کرده است، وقتی بالای سر وی رسیدیم که‌ در پتو و موکت پیچیده شده بود، خیلی ناراحت شدیم.

اما وقتی آمبولانس رسید متوجه شدیم که هنوز جان دارد، پس از اینکه او را به بیمارستان انتقال دادند از مرگ نجات پیدا کرد، بعد از مدتی او را در خیابان دیدم و عکس‌های که برای مستندات از او گرفتم نشانش دادم،‌ گفتم حالا که خدا به تو فرصتی داده، بیا و خودت را از این اعتیاد نجات بده همین هم شد و بعد از یک ماه ترک کرد، حالا همان معتاد برای خودش کسب و کاری راه انداخته، همسرش هم که طلاق گرفته بود برگشت و زندگی خوبی را کنار هم شروع کردند.

یک نکته‌‌ای که ما برایمان مهم است پیشگیری و توجه به نوجوانان است، برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی نه تنها در سطح محله بلکه در سطح شهر ورود جدی داشته‌ایم، چون معتقد هستیم با کار فرهنگی می‌شود کارها را پیش برد.

ما در گروه جهادی و پایگاه یک کار نو و جالبی انجام دادیم، به همین دو کودکی که کنار دستم نشسته‌اند در سطح خودشان پست دادیم، دانیال فرمانده پایگاه و یزدان هم معاون است.

در واقع ما برای جذب و خالص کردن آنها سعی کرده‌ایم به آنها مسوولیت بدهیم. همین دانیال و یزدان قرار است روزی فرمانده پایگاه بشوند و در جامعه نقش آفرینی کنند. 

 مسوولان به وعده‌های خود عمل کنند

حجت‌الاسلام والمسلمین کرمی، امام جمعات مسجد امام جعفر صادق هم از مسوولان می‌خواهد که برای رفع مشکلات محله پای کار بیایند.

کار جهادی در محله‌ای کهن و محروم؛ ۲۰۰ زن بی‌سرپرست شاغل شدند 13

 

مسوولان به محله می‌آیند و وعده می‌دهند اما متاسفانه وعده‌ها تحقق پیدا نمی‌کند، دادستان قرار بود ضایعاتی‌ها و مواد فروشان و کارتن خواب‌ها را جمع کند اما فعلا که عملی نشده است.

مسوولان برای رضای خدا پای کار باشند و محله‌های کم برخوردار را به حال خود رها نکنند، درست است گروه جهادی با همه توان و خالصانه مشغول است، اما خیلی از مشکلات نیازمند ورود مسوولان است.

پایان پیام/


منبع: فارس

نویسنده:

برچسب ها :

ناموجود

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi