دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳

کانکتور فلزی نظامی، قطعه ای حیاتی

کانکتور فلزی نظامی یکی از قطعاتی است که مسئولیت هدایت جریان الکتریکی بین مدارها در تسلیحات نظامی و زمینه های متفاوت دیگر را بر عهده دارد.

اختصاصی کرونا

کد خبر : 96395
تاریخ انتشار : شنبه ۷ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۴

کرونا :

کانکتور فلزی نظامی، قطعه ای حیاتی

کانکتور فلزی نظامی، قطعه­ای حیاتی

بی­نقص کارکردن تسلیحات و سیستم­های نظامی یکی از حیاتی­ترین هدف­های مهندسان سازنده این وسایل می­باشد. کانکتور فلزی نظامی یکی از این عوامل حیاتی برای دست یافتن به این هدف است.  این قطعه­ی کوچک برخلاف اندازه­اش، وظیفه­ی بسیار مهمی را برعهده دارد. وظیفه­ای که اگر به درستی انجام نشود منجر به فاجعه­ای وحشتناک خواهد شد. برای جلوگیری از رخ دادن این اتفاق، هر کشور سعی در ساختن بی نقص­ترین و بی­عیب­ترین کانکتور فلزی نظامی دارد. ایران نیز یکی از این کشورها می­باشد که موفق به انجام این کار شده است. شاید با این توصیفات شما را گیج کرده باشیم، پس بهتر است در ادامه با ما همراه باشید تا با هم، با این قطعه­ی کوچک آشنا شویم…

.انواع متفاوت و گوناگون کانکتورها.

.انواع متفاوت و گوناگون کانکتورها.

 

 

کانکتور فلزی نظامی چیست؟

از کانکتور فلزی نظامی، اولین بار در ابتدای دهه  ۱۹۳۰ میلادی، وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا استفاده کرد. تصمیم ساخت و استفاده از این قطعه، به منظور استفاده در خدمات هوایی و تاکتیکی تسلیحات این کشور گرفته شد. این تصمیم وزارت دفاع آمریکا، باعث توسعه و پیشرفت چشمگیری در این زمینه­ها شد و همچنین باعث شد اکثر کشورها از این قطعه در این زمینه­های مهم و حیاتی بهره­مند شوند. از کانکتور فلزی نظامی برای هدایت جریان الکتریکی بین مدارها و سایر بخش­های مربوطه، در تجهیزات نظامی استفاده می­کنند. در ابتدا از این کانکتورها در تجهیزات دریایی ایالات متحده استفاده می­­شد. با گذر زمان استفاده از این وسیله در زمینه­های هوافضا، نفت و گاز و زمینه­های مختلف صنعتی و خودرویی گسترش یافت.

کانکتورها معمولا از دو بخش نری و مادگی تشکیل شده اند. بخش­های اتصال فلزی­ای وجود دارند که باعث متصل شدن دو بخش نری و مادگی به هم می­شوند. اتصال صحیح این دو بخش به هم، باعث هدایت و انتقال جریان الکتریکی به بخش­های مجاور می­شود. این بخش­های اتصال دهنده معمولا از جنس آلیاژ مس- بریلیم یا برنز – فسفر هستند. برای روکش این اتصال­های فلزی، از طلا یا دیگر فلزاتی که در برابر خوردگی مقاوم هستند، استفاده می­شود. پس از این مرحله، این قطعات توسط یک عایق به خوبی پوشانده می­شوند و سپس در یک محفظه قرار می­گیرند. این محفظه یا پوسته باعث می­­شود که این قطعه در جابه­جایی­ها و سایر کار­هایی که قبل از استفاده از کانکتور انجام می­شوند، سالم بماند. تمام این احتیاط و سخت­گیری­ها به علت نقش حیاتی کانکتور فلزی نظامی در زمینه­هایی است که از آن استفاده می­کنند.

بازگشت تروریست‌های اروپایی به کشورهایشان بزرگ‌ترین نگرانی اروپا است
دنبال کنید

بعد از این توضیحات، شاید بهتر باشد با هم کمی بیشتر درباره این وسیله حیاتی بدانیم.

 

.کانکتور فلزی نظامی سه پین 16 میلی متر.

.کانکتور فلزی نظامی سه پین ۱۶ میلی متر.

 

کانکتور فلزی نظامی و کاربرد

همانطور که اشاره کردیم، از کانکتور فلزی نظامی به منظور هدایت جریان الکتریکی بین مدارها استفاده می­­شود. این کانکتورها معمولا برای عملیات نظامی و دفاعی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می­گیرند. از این کانکتورها در وسایل نقلیه نظامی مانند تانک­ها و نفربرهای زرهی، هواپیماهای بدون سرنشین، هلیکوپتر و… استفاده می­کنند. کانکتور فلزی نظامی برای چنین عملیات­ها و برنامه­های بسیار مهمی که نیاز به استفاده از آن­ها دارند، فوق العاده قابل اعتماد و با ثبات هستند. خوشبختانه استانداردهای نظامی خاصی وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که کانکتورها در محیطهای سختی مانند جنگ، با موفقیت عمل کنند.

در طول سال­ها، با پیشرفت تکنولوژِی این کانکتورها تکامل یافته­اند و برخی از این قطعات در بازارهای خارج از مصارف نظامی، از جمله کاربردهای صنعتی مانند صنعت خودروسازی، دریایی مثل کشتی و قایق­های تندرو و حتی در مصارف تجاری مورد استفاده قرار می­گیرند. این کانکتورها طوری ساخته شده­اند که در سخت­ترین محیط­های ممکن هم دوام بیاورند. به همین دلیل اکثر این محصولات در برابر خوردگی، لرزش، ضربه شدید، حرارت بسیار زیاد و موارد دیگر مقاوم هستند. عدم نگه­داری مناسب و استاندارد و استفاده نادرست از این کانکتورها، ممکن است باعث خسارات جبران ناپذیری به تمام صنایعی که نام برده شدند، بشود.

در بخش­های گذشته با کانکتور­ فلزی نظامی و کاربرد آن و دلایل ساخته شدن این وسیله آشنا شدیم. با توجه به توضیحات و صنایع مورد استفاده­­ی این وسیله، آشنایی با انواع این کانکتورها کمک بسیاری به شناخت بیشتر این وسیله می­کند. در ادامه برای آشنایی بیشتر در این زمینه، انواع کانکتورهای نظامی را به شما معرفی می­کنیم.

 

.کانکتور فلزی نظامی دو پین 12 میلی متر.

.کانکتور فلزی نظامی دو پین ۱۲ میلی متر.

 

کانکتور فلزی و انواع آن

شناخت و آشنایی با انواع کانکتور فلزی، به خریدار کمک می­کند از بین انواع بسیار زیاد و متنوع این کانکتور­ها، آن قطعه­ای که مدنظر دارد را انتخاب و آن را خریداری کند. با این جمله می­توان از تنوع زیاد این کانکتورها به خوبی آگاه شد. برای انتخاب این کانکتورها نیاز به شناخت پارامترهای این محصول داریم. پارامترهایی که هنگام خرید این قطعه باید به آن­ها توجه کرد. این پارامترها شامل نوع، تعداد پین­ها، سایز، شکل و مواردی دیگر هستند.

کانکتورهای نظامی از نظر نوع شامل کانکتور فلزی گرد، کانکتور فنری و کانکتور روسی می­شوند. دیگر پارامتر مورد بررسی تعداد پین مورد استفاده در کانکتور است. هر چقدر تعداد پین­ها _که شامل بخش نری و مادگی هستند_ بیشتر باشد، قدرت انتقال و هدایت جریان الکتریکی بیشتر می­شود. تعداد پین­ها در کانکتور­ها از دو تا ده پین می­باشد. از نظر سایز، دو نوع کانکتور به صورت عمده موجود می­باشند که شامل کانکتور فلزی نظامی ۱۶ میلی متر و کانکتور فلزی نظامی ۱۲ میلی متر هستند. از نظر شکل نیز به دو دسته کانکتور دایره­ای یا گرد و کانکتور مستطیلی تقسیم می­شوند که نوع گرد آن در موارد بیشتری مورد استفاده قرار می­گیرد. این توضیحات طیف وسیع انواع کانکتورها را به ما نشان می­دهد.

امیرعبداللهیان: گفتگو با کشورهای همسایه را یک اصل می‌دانیم/ اولویت همسایگان به معنای نادیده گرفتن دیگر کشورها نیست
دنبال کنید

 

.کانکتور فلزی نظامی چهار پین 16 میلی متر.

.کانکتور فلزی نظامی چهار پین ۱۶ میلی متر.

 

 

بهترین انتخاب

  با توجه به توضیحات بخش­های گذشته، با هم به یک آشنایی اولیه با کانکتور فلزی نظامی و انواع آن رسیدیم. کاربردهای آن را مرور کردیم و مزایای آن را شناختیم. با توجه به کاربرد امروزی آن در صنایعی علاوه بر صنایع نظامی، استفاده از آن روز­به­روز گسترش یافته است. همین گسترش، استفاده از این قطعه باعث افزایش تقاضا برای تولید و خرید و فروش این قطعه شده است. تولید این کانکتورها برای راهبردهای نظامی و سایر بخش­های دیگر به دغدغه­ای مهم در هر کشور تبدیل شده است. ایران نیز جزو این کشورها است که با این دغدغه روبرو است ولی خوشبختانه موفق به ساخت و تولید این قطعه حیاتی شده است. علاوه بر تولید، خرید و فروش این کانکتورها نیز یکی از مهم­ترین نگرانی­ها را تشکیل می­دهد. دلیل این نگرانی، حساس و حیاتی بودن این قطعات است.

اشاره کردیم دلیل نگرانی در مورد خرید و فروش این قطعات، حساس و حیاتی بودن آن­ها است. علت آن این است که هر نوع آسیب و صدمه­­ی بسیار شدید که به این قطعات وارد شود، ممکن است آن­ها را از کار بیندازد. دلیل دیگر این است که امکان خرید و فروش قطعات بی­کیفیت  نیز در بازار وجود دارد. یکتاالکتریک یکی از سایت­های معتبر در زمینه فروش این کانکتورها است. جایی که هر خریدار با اطمینان و خیالی آسوده می­تواند در بین انواع متفاوت و با کیفیتی که ارائه می­دهند، قطعه مورد نظر خود را خریداری کند. یکتاالکتریک بیش از یک دهه در زمینه فروش و صادرات و واردات این قطعات فعالیت می­کند و به یکی از برترین و معتبرترین فروشگاه­های کشور در این زمینه تبدیل شده است. اگر به دنبال خرید کانکتور فلزی نظامی هستید، یکتاالکتریک بهترین گزینه برای خریدی راحت و مطمئن برای شما خواهد بود.

 

نویسنده:

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi