شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲

انتقاد شدید امام جمعه یاسوج از رواج شیرهای سنگی/گذاشتن مجسمه شیر روی سنگ قبر مردگان را رنج می‌دهد

به گزارش خبرگزاری…. از یاسوج، آیت الله سید نصیر حسینی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه ضمن توصیه خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی و دوری از گناه و معصیت اظهار کرد: امیرالمومنین امام علی علیه السلام در خطبه ۲۸ نهج البلاغه فرمود« بدانید که دنیا می گذرد و آخرت در پیش است و

اختصاصی کرونا

کد خبر : 90169
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۱

کرونا :

انتقاد شدید امام جمعه یاسوج از رواج شیرهای سنگی/گذاشتن مجسمه شیر روی سنگ قبر مردگان را رنج می‌دهد

به گزارش خبرگزاری…. از یاسوج، آیت الله سید نصیر حسینی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه ضمن توصیه خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی و دوری از گناه و معصیت اظهار کرد:
امیرالمومنین امام علی علیه السلام در خطبه ۲۸ نهج البلاغه فرمود« بدانید که دنیا می گذرد و آخرت در پیش است و فرشته ای در آغاز روز به همه انسان ها خطاب می کند، بگذارید برای مردن و بنا کنید برای خراب شدن».

نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد و امام جمعه یاسوج گفت: میلیاردها انسان بر روی این کره خاکی زندگی کرده‌ و از این دنیا به سرای آخرت نیز کوچ کرده‌اند و این نشانه ای است که دنیا عبور خواهد کرد حیات ما در این دنیا به پایان خواهد رسید و آخرت را در پیش داریم.
وی با اشاره به اینکه دنیا جایی برای بهره گیری و سپس ورود به سرای آخرت است، ادامه داد: دنیا روز تمرین، تلاش و کار برای آخرت است و هر کس در در این مسابقه برنده شد، بهشت از آن او و هرچه از عقب ماند، جهنم ازآن او است.

آیت الله حسینی خاطرنشان کرد: در هر صفحه ای از آیات قرآن که تلاوت می شود، سخن از بهشت و آتش جهنم است طرح انسان به سوره و آیه می رسد که در آن سخن از بهشت و جهنم وجود نداشته باشد.

امام جمعه مرکز کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه بهشت و جهنم اساس زندگی انسان است، ادامه داد: اگر انسان مراقبت و مواظبت نداشته و نماز، روزه، خمس، زکات، حیا، حجاب و … نباشد، به بهشت نخواهد رفت.

وی ضمن تاکید بر اینکه چنین شخصی توسط آتش جهنم گرفتار خواهد شد، بیان کرد: کسی که اهل نماز و روزه بوده از دنیا خوب استفاده کرده است.

آیت الله حسینی یادآور شد: کسانی که عمل صالح و ایمان دارند، چنین افرادی پیروز و رستگار هستند.

خطیب جمعه یاسوج گفت: انسان ها در این مسابقه دنیا باید به سمت بهشت بروند، برخی ها مسابقه، سبقت و سرعت آنها در جهت جهنم بوده و کسانی که پشت به دین و ارزش های الهی می کنند، جایگاه چنین افرادی در جهنم است.

وی تاکید کرد: عمرها کوتاه و برای خدا زمان مطرح نیست، هزار سال که برای ما طولانی به نظر می رسد، برای خداوند یک لحظه است.

آیت الله حسینی افزود: انسان یک آغاز داشته ولی بی پایان است، و ما ابدیتی بی انتها در پیش داریم.

امام جمعه یاسوج با اشاره به اینکه نماز، روزه و ماه مبارک رمضان مغفرت الهی است که انسان می‌تواند آنها را در این دنیا به دست بیاورد، اظهار کرد: بهشت برای اهل تقوا آماده شده ولی باید با عمل خیر آن را به دست آورد.

وی ضمن تأکید بر اینکه انسانی که دچار خطا و اشتباه شد راه توبه برای او باز است، ادامه داد: توبه و استغفار عاملی است که انسان را می تواند بهشتی کند و خداوند زمینه توبه را برای انسان فراهم کرده است.

آیت الله حسینی با بیان اینکه راه رسیدن به خدا و بهشت خداوند سخت و پیچیده پیچیده نیست، گفت: دینداری مثل معادله شیمی، ریاضی و فلسفه سخت و پیچیده نیست، شناخت خدا و رسیدن به بهشت مهم ترین مسئله در دنیا است.

نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد دوری از آتش جهنم را نیز مهم ترین مسئله برای انسان ها دانست و افزود: دوری از آتش جهنم پیچیدگی نداشته و یک انسان ساده  با عبادت، نماز، حیا، حجاب، روزه و … به خدا می رسد.

کلیک کنید  نارضایتی از شهرداری یاسوج تمامی ندارد/ مسئولان ارشد استانی هم در صف منتقدان مدیریت شهری؟

وی ضمن تاکید بر اینکه مسئله دینداری و خداشناسی سخت نیست، گفت: خداوند این مسئله ها را آسان کرده که همه بتوانند در این مسیر حرکت کنند.

آیت الله حسینی در خطبه دوم نماز جمعه امروز یاسوج ضمن توصیه مجدد خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی و دوری از گناه و معصیت، بهروز سلامتی اشاره کرد و افزود: زندگی انسان باید سرشار از سلامتی و همچنین باید مراقب سلامت جسم، روح و روان که امانت الهی است، باشیم.

خطیب جمعه یاسوج ضمن تاکید بر اینکه باید از همه اعضای ظاهری و باطنی برای جلوگیری از بیماری مراقبت لازم را داشته باشیم، بیان کرد: سلامتی به اندازه‌ای مهم بوده که حتی اگر روزه که فرمان واجب الهی است برای انسان ضرر داشته باشد، نباید روزه گرفته شود.

وی خاطرنشان کرد: همه اعضا و جوارح مخلوق خداوند بوده و ما موظف به مراقبت از جسم، روح و روان خود هستیم.
آیت الله حسینی ادامه داد: مهمتر از سلامت جسم و روان، سلامت روح است چون روح باقی بوده و ناراحتی انسان را درک می‌کند؛ ضمن اینکه سلامت روح با نماز و روزه به دست می آید.
امام جمعه یاسوج با اشاره به نزدیکی شب های قدر، افزود: قرآن دو نزول داشته که یکی در شب های یکجا بر حضرت محمد (ص) نازل شده و نزول تدریجی داشته که در طول ۲۳ سال بر پیامبر اکرم (ص) نازل شد.

وی با اشاره به اینکه شب های قدر شب های ارزشمندی است، اظهار کرد: باید این شب ها را قدر بدانیم و از آنها بهره لازم را ببریم.

آیت الله حسینی تاکید کرد: بسیاری از افرادی که از این دنیا رخت بر بسته اند آرزو دارند به نماز جمعه، مساجد برگردند و شب های قدر برای آنها تکرار شود، خداوند می فرماید این کار غیر قابل بازگشت است.

خطیب جمعه یاسوج با اشاره به شب ضربت خوردن امام علی (ع) و تسلیت این ایام، عنوان کرد: وقتی امام به شهادت رسید همه عالم تکوین می گریند و اشکبار هستند.

وی با اشاره به اینکه امام علی علیه السلام با آن همه عظمت با شهادت خود نیز به ما درس می آموزد، تاکید کرد: جهالت، گناه و معصیت باعث می شود که برخی به روی اولیا الهی شمشیر کشیده و آنها را به شهادت برسانند.

آیت الله حسینی تصریح کرد: اگر جامعه ای از خرد ورزی، اخلاق، عقلانیت و معنویت فاصله گرفت، باید منتظر چنین وضعیتی در جامعه باشیم.

نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد و امام جمعه یاسوج گفت: امروز برخی ها تلاش می کنند که جامعه را به سمت سوی ولنگاری اخلاقی، رفتاری و فکری سوق دهند و اعتقادات دینی را به زمین بزنند که در این زمینه هیچ گاه اولیا الهی ساکت نمی‌مانند.

وی یادآور شد: امروز کسانی هستند که شاگرد و شیعه مکتب امیرالمومنین علیه السلام و شاگرد حماسه کربلا بوده که اینها در برابر این مسائل ساکت نخواهند بود عده‌ای بخواهند حکومت طاغوتی را سرکار بیاورند و در تلاش برای حاکم کردن فساد و فحشا در جامعه باشند.

آیت الله حسینی افزود: امروز بسیاری از کشورها و افراد مزدور داخلی، خبیث و لعینی هستند که اگر فرصت پیدا کنند، دچار خطا و جنایت خواهند شد.

امام جمعه یاسوج به سالروز تاسیس بنیاد مسکن و حساب ۱۰۰ امام (ره) اشاره کرد و گفت: این بنیاد در سال ۱۳۵۸ با تدبیر حضرت امام خمینی (ره) تاسیس شد کارهای بسیار ارزشمندی انجام داد.

کلیک کنید  مثنوی هفتاد من مشکلات بیمارستان امام خمینی دهدشت

وی ضمن تاکید بر اینکه مسکن یکی از دغدغه‌های مهم مردم است، اظهار کرد: مردم بخشی از هزینه های زندگی خود را برای تهیه مسکن پیش بینی می کنند و افرادی که مسکن ندارند، همیشه در اضطراب هستند.

آیت الله حسینی تصریح کرد: امروز تورم به ویژه در حوزه مسکن کمرشکن بوده و زمین و مصالح ساختمانی نیز گران شده که می‌طلبد مردم و مسئولان برای مهار تورم تلاش لازم را داشته باشند.

نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد و امام جمعه یاسوج در فراز دیگری از خطبه های نماز جمعه به فرهنگ های غلط در تشییع، تدفین و ترحیم وفات یافتگان اشاره کرد و گفت: تیراندازی غلط، خلاف قانون و خطرناک است و در مراسمات تشییع جنازه شاهد کشته شدن برخی افراد به دلیل تیراندازی بودیم.

وی ضمن تاکید بر اینکه در هیچ کجای قرآن و سخنان ائمه علیهم السلام اسمی از تیراندازی در مراسمات نیامده، ادامه داد: تیراندازی برای میت ثوابی نداشته و او را رنج و زجر می دهد، جان دیگران را به خطر می اندازد و آرامش را از مردم سلب می کند.

آیت الله حسینی با اشاره به اینکه باید آگاه، فهیم و بصیر باشیم، تصریح کرد: اسلحه به دست گرفتن و تیراندازی در مراسمات کار انسان های آگاه نیست، بلکه از آدم های جاهل سر میزند.

خطیب جمعه یاسوج با اشاره به مصوبه همسان سازی در قبرستان ها، افزود: اینکه کسی پول داشته و قبرهای ۵۰۰ میلیونی، صد میلیونی و … بسازد خطا و اشتباه بوده، فرهنگ غلط بوده و چشم هم چشمی ایجاد می کند.

وی ضمن تاکید بر اینکه این کار یک فرهنگ غلط بوده و کسانی که پول ندارند باید به واسطه این کارها زیر قرض بروند، تصریح کرد: بخشداران، شهرداران، دهیاران و مسئولان باید توجه داشته باشند قانون را باید اجرا کنند.

آیت الله حسینی ضمن تأکید بر اینکه قانون همسان سازی قبرها اعلام شده، یادآور شد: باید تعریفی از سنگ قبر متعادل و متعارف داشته باشیم و همه در قبرستان ها سنگ قبر اموات را نیز به همین شکل بسازند.

امام جمعه مرکز کهگیلویه و بویراحمد به نصب مجسمه شیر که به تازگی در برخی از مناطق استان بر روی قبرها مشاهده می شود اشاره کرد و گفت: این چه کار و حرکت غلطی است که ما در حال انجام آن هستیم.

وی ضمن تاکید بر اینکه نصب شیر بر روی قبر در هیچ جایی از دین ما نیامده، خاطرنشان کرد: ما باید در تشییع، تدفین و ترحیم تابع ادب الهی و احکام باشیم.

آیت الله حسینی با اشاره به اینکه گذاشتن شیر بر روی قبر میت را زجر و رنج می دهد، گفت: گذاشتن یک شیر ۳۰ و ۵۰ میلیونی برای میت اجری نداشته و اگر کسی می خواهد برای میت کاری انجام دهد به جای این هزینه ها باید آن را به نیابت از مرده خرج نماز، روزه و کمک به فقرا و نیازمندان کنند.

 نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد و امام جمعه یاسوج ضمن تاکید بر اینکه همه وظیفه دارند جلوی چنین کاری ایستادگی کنند، تصریح کرد: معتمدین، ریش سفیدان، خردمندان و فرهنگیان جلوی تیراندازی و این حرکت ها بگیرند.

وی با اشاره به اینکه دین به این شکل از بین می‌رود، ادامه داد: وقتی خرافات را وارد مسائل دینی می کنند، دین از بین می‌رود و شهرداران، دهیاران، بخشداران و مسئولان و فرمانداران توجه لازم را به این مسائل داشته باشند.

پایان پیام/


منبع: فارس

نویسنده:

برچسب ها :

ناموجود

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi