سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

ساداتی‌نژاد: ممنوعیتی در صادرات مرغ نداریم/ ‌تعهد ارزی شیر خشک صفر شد

به گزارش کرونا، سیدجواد ساداتی‌نژاد ظهر امروز در دیدار با تشکل های حوزه کشاورزی استان گلستان اظهار کرد: دست کشاورزان و دامداران کشور را می‌بوسم که با وجود شرایط سخت اقتصادی پس از مردمی‌سازی یارانه‌ها، با غیرت پای تامین سفره مردم ایستاده‌اند. وی افزود: هنوز هم استرس تولید در حوزه صنعت دام و طیور وجود

اختصاصی کرونا

کد خبر : 86314
تاریخ انتشار : جمعه ۹ دی ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۹

کرونا :

ساداتی‌نژاد: ممنوعیتی در صادرات مرغ نداریم/ ‌تعهد ارزی شیر خشک صفر شد

به گزارش کرونا، سیدجواد ساداتی‌نژاد ظهر امروز در دیدار با تشکل های حوزه کشاورزی استان گلستان اظهار کرد: دست کشاورزان و دامداران کشور را می‌بوسم که با وجود شرایط سخت اقتصادی پس از مردمی‌سازی یارانه‌ها، با غیرت پای تامین سفره مردم ایستاده‌اند.

وی افزود: هنوز هم استرس تولید در حوزه صنعت دام و طیور وجود دارد، مرغداران استان گلستان در شرایط سخت بازار با غیرت تولید را ادامه دادند که از این روحیه مقاوم تشکر می‌کنم، همچنین ۷۷۰ هزار تن تولید گندم در استان گلستان انجام شده که از گندم‌کاران این استان هم قدردانی می‌کنم.

ساداتی‌نژاد با بیان اینکه استان گلستان رتبه نخست کشاورزی قراردادی را در کشور دارد، ابراز امیدواری کرد: تولید سال زراعی جدید نسبت به سال گذشته بهتر شود.

وی ادامه داد: فاز دوم کشت قراردادی امسال انجام شده و امیدواریم در سال آینده کشت قراردادی به صورت فراگیر در کشور انجام شود. در دنیا برای حمایت از بخش تولید و معیشت کشاورز هیچ ابزاری بهتر از کشاورزی قراردادی نیست.

وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: الگوی کشت پس از ۵۰ سال در کشور اجرایی شده است و امیدواریم با کمک کشاورزی قراردادی بتوانیم این طرح را به پیش ببریم.

وی افزود: تفویض اختیار به استان‌ها برای حذف بروکراسی انجام می‌شود تا امورات در خود استان پیگیری شود.

ساداتی نژاد در رابطه با پیمان سپاری ارزی گفت: برای حمایت صادرات رفع تعهد ارزی شیر خشک صفر شده است، در مرکبات و سیب رفع تعهد ارزی را به ۵۰ درصد کاهش داده بودیم که در این هفته تا ۹۰ درصد کاهش یافت تا از صادرات کیوی و مرکبات حمایت شود.

وی ادامه داد: باید برای استان های مرزی مشوق صادراتی در نظر گرفته شود تا بتوانند در زمینه صادرات بهتر عمل کنند.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه به صورت ماهانه در کشور ۲۵۰ هزار تن مرغ مصرف می شود که استان گلستان تامین کننده اصلی این کالا در کشور است، گفت: تولید مرغ در این استان برای کشور بسیار حائز اهمیت است، کشاورزی مردمی ترین بخش اقتصاد است و از تشکل ها می خواهیم در تامین کالاهای اساسی برای کشور به وزارت جهاد کشاورزی کمک کنند.

کلیک کنید  شانس پیروزی مژدهی یا موحد در کهگیلویه حتی با وجود آقای تقوی بسیار زیاد است

وی افزود: اتاق اصناف کشاورزی ایران موتور پیشرو بخش کشاورزی و بازوی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان است، باید بازار را مدیریت و کنترل کند، ما در رابطه با مرغ تمام مدیریت بازار را به ۳۱ اتحادیه استانی واگذار می کنیم لذا اتحادیه ها کنترل کننده مازاد و کمبود تولید خواهند بود.

ساداتی نژاد تاکید کرد: از این پس شرکت پشتیبانی امور دام کشور در خرید مازاد مرغ ورود نخواهد کرد، خرید مازاد مرغ توسط اتحادیه ها انجام می شود و در زمان لزوم به بازار عرضه خواهد شد و در صورت ضرر اتحادیه، مابه التفاوت آن توسط وزارت جهاد کشاورزی پرداخت می‌شود.

وی، بر هوشمندسازی زنجیره تامین و توزیع اشاره کرده و عنوان کرد: از طریق این سامانه از جوجه ریزی تا میدان بهمن به صورت کامل رصد و پایش خواهد شد که این کنترل هم از طریق اتحادیه انجام می شود، از طریق سامانه هوشمند مرغ تولیدی دارای شناسنامه خواهد بود.

مقام عالی وزارت با اشاره به راه اندازی سازمان پنبه به دستور رئیس جمهور، بیان کرد: تشکیل این سازمان در دستور کار قرار گرفته است. اتحادیه های پنبه باید به خرید مازاد پنبه ورود کنند تا از زیان به تولیدکننده جلوگیری شود.

وی، ضمن تقدیر از حمایت مردمی از تولیدکنندگان مرغ گفت: برای اولین بار در کشور صف برای حمایت از تولیدکنندگان در کشور ایجاد شد که قابل تقدیر است و نتیجه ورود اتحادیه ها به بازار است و باعث تنظیم بازار مردمی در کشور شده است.

ساداتی نژاد با بیان اینکه واردات گندم به کشور آزاد است، گفت: برای فعال شدن صنایع آرد به واردات گندم مبادرت کنید تا بازارهای صادراتی را از دست ندهیم.

وی افزود: باراندازهای جدید در تهران در حال احداث است که باید در اختیار اتحادیه ها و تولیدکنندگان قرار گیرد.

وزیر جهاد کشاورزی در زمینه زیرساخت های شیلاتی در استان گلستان عنوان کرد: زیرساخت ها، مرمت قنوات و جاده بین مزارع بر اساس ۳۰ هزار میلیارد تومان بند ت پرداخت خواهد شد، حدود ۴ هزار میلیارد تومان مصوبه سفر به این استان را خواهیم داشت که در این زمینه هزینه خواهد شد.

وی با بیان اینکه به دستور رئیس جمهور باید سبزی و صیفی از فضای باز به گلخانه انتقال یابد، ادامه داد: برای این امر به ۱۵۰ هزار هکتار گلخانه نیاز داریم که در حال حاضر ۲۵ هزار هکتار گلخانه داریم و به ۱۲۵ هزار هکتار گلخانه نیازمند هستیم، گلخانه مصرف آب را به شدت کاهش می دهد و استان گلستان به دلیل اقلیم ظرفیت بالایی در حوزه گلخانه خواهد داشت و ما از سرمایه گذاران برای احداث گلخانه و تولید در گلخانه ها دعوت می کنیم و در این زمینه حمایت لازم انجام خواهد شد.

کلیک کنید  متأسفانه بعضی‌ها واردات واکسن را موکول به پذیرش FATF کرده بودند

ساداتی نژاد گفت: ۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات مکانیزاسیون در هفته‌های اخیر برای حوزه ماشین ها و تجهیزات کشاورزی در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه بخش شیلات حوزه فراموش شده کشاورزی است، خاطرنشان کرد: ۱۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه برای فاز نخست ۳ هزار تنی شیلات هزینه لازم دارد که از بند ت تامین خواهد شد. شیلات حوزه حائز اهمیت در بخش کشاورزی است.

وزیر جهاد کشاورزی درباره سنددار شدن اراضی کشاورزی، گفت: رتبه استان گلستان در صدور سند ۱۱ است. باید سند تک برگ در اختیار کشاورز باشد تا بتواند از طریق آن تسهیلات دریافت کند و از تغییر کاربری اراضی جلوگیری شود لذا استان گلستان باید در این زمینه فعال تر شود و تا پایان ۱۴۰۲ رفع تداخلات تمام شود و تا پایانن دولت تمام اراضی کشاورزی کشور سنددار شوند.

ساداتی نژاد تاکید کرد: ممنوعیتی در صادرات مرغ نداریم، تلاش می کنیم رفع تعهد ارزی مرغ را هم کاهش دهیم لذا زنجیره ها باید در تولید و صادرات مازاد مرغ فعال شوند. مشکلات صادرات مرغ به افغانستان برطرف شده است.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه گردشگری کشاورزی مکمل اقتصاد کشاورزی است، تصریح کرد: مذاکراتی با وزارت گردشگری انجام شده و به زودی جشنواره های محصولی کشاورزی را با توجه به تقویم برگزار خواهیم کرد و با کمک صدا و سیما بر روی جاذبه های آن کار خواهیم کرد و تلاش می کنیم این اقتصاد مکمل در کنار کشاورزی قرار گیرد.

در این نشست، از سامانه ستکاوا در استان گلستان توسط وزیر جهاد کشاورزی رونمایی شد.

منبع: تسنیم

منبع : قدس آنلاین

نویسنده:

برچسب ها :

ناموجود

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اعلام وصول پایگاه خبری
logo-samandehi