سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

تفسیر نوار قلب

تفسیر نوار قلب   پنج مرحله دارد که تفسیر نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام بر اساس آن انجام می شود که هر مرحله مولفه های به خصوصی دارد. هر موج‌های موجود در نوار قلب نشان دهنده یک معنی خاصی است که که پزشک توانایی درک و معنی کردن آن را دارد که به وسیله آن قادر به تشخیص نوع

اختصاصی کرونا

کد خبر : 82839
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۴

کرونا :

تفسیر نوار قلب

تفسیر نوار قلب

 

پنج مرحله دارد که تفسیر نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام بر اساس آن انجام می شود که هر مرحله مولفه های به خصوصی دارد. هر موج‌های موجود در نوار قلب نشان دهنده یک معنی خاصی است که که پزشک توانایی درک و معنی کردن آن را دارد که به وسیله آن قادر به تشخیص نوع عارضه و مشکلات قلبی بیمار خواهد بود. در ادامه این مطلب با لیماطب همراه باشید تا در مورد تفسیر نوار قلب به بحث و گفت و گو بپردازیم.

نوار قلب چیست و چه کاربردی دارد؟

آزمایش چکاپ که با اندازه‌گیری فعالیت الکتریکی قلب، به بررسی عملکرد قلب بیمار بپردازد. الکتروکاردیوگرام ECG یا EKG  می گویند فرایند کار نوار قلب به گونه ای است که از طریق قلب یک پالس الکتریکی (یا موج الکتریکی) با هر ضربان قلب، عبور می‌کند. که  این موج باعث فشرده شدن ماهیچه‌های قلب شده و سبب پمپاژ سراسری خون در بدن می شود .

تست EKG فعالیت الکتریکی قلب را اندازه گیری و ثبت می کند. پزشکان می توانند تشخیص دهند که آیا این فعالیت الکتریکی طبیعی است یا مشکلی در عملکرد قلب وجود دارد. اگر آریتمی یا ضربان قلب نامنظم، درد قفسه سینه یا تپش قلب دارید، پزشک ممکن است نوار قلب را توصیه کند. EKG با نتایج غیر طبیعی می تواند نشان دهنده بسیاری از مشکلات قلبی در یک فرد باشد.

نحوه خواندن نوار قلب

نحوه خواندن نوار قلب

همانطور که پیش تر گفته شد تفسیر نوار قلب دارای ۵ مرحله است که توسط آن می توان برخی از عوارض قلبی را تشخیص داد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

مرحله اول : ضربان قلب

ضربان قلب یک فرد سالم حدود ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه است. در دو ناهنجاری ضربان قلب تند یا «تاکی کاردی» و کندی ضربان قلب یا «برادی کاردی» تعداد ضربان قلب به ترتیب بیش از ۱۰۰ و کمتر از ۶۰ ضربه در دقیقه است.

از داده های به دست آمده و تفسیر ECG می توان تعداد ضربان قلب را بدست آورد. به طور کلی، سه راه برای استفاده از الکتروکاردیوگرام برای تعیین ضربان قلب وجود دارد:

  • روش ۶ ثانیه‌ای
  • روش مربع بزرگ
  • روش مربع کوچک

مسیر ۶ ثانیه

این روش به دلیل سادگی و سرعت یکی از متداول ترین روش ها برای شمارش ضربان قلب بر اساس تفسیر ECG است. این روش از ۳۰ مربع بزرگ ECG (برابر ۶ ثانیه) استفاده می کند و تعداد کمپلکس های QRS را در این ۳۰ مربع بزرگ می شمارد. با ضرب عدد بدست آمده در ۱۰ می توان ضربان قلب بیمار را مشخص کرد.

روش مربع بزرگ

با توجه به اینکه هر مربع بزرگ در ECG نشان دهنده ۲ ثانیه است، ضربان قلب بیمار با تقسیم تعداد مربع های بزرگ بین دو کمپلکس QRS بر ۳۰۰ به دست می آید.

روش مربع کوچک

در ECG مربع های کوچک برابر با ۰٫۴ ثانیه در نظر گرفته می شود. ضربان قلب با محاسبه مربع کوچک بین دو کمپلکس QRS و تقسیم بر ۱۵۰۰ به دست می آید.

ریتم قلبی منظم

اگر ریتم قلب بیمار به صورت منظم باشد با دو روش زیر امکان اندازه گیری آن فراهم می شود.

  • شمارش مربع‌های بزرگ موجود در فاصله R – R
  • تقسیم ۳۰۰ بر تعداد مربع‌های بزرگ

ریتم قلبی نامنظم

اگر قلب بیمار دارای ریتم نامنظم باشد، از روش محاسبه ضربان قلب بالا استفاده نمی شود (زیرا تفاوت قابل توجهی در فاصله R-R در ECG وجود دارد). بنابراین، برای شمارش ضربان قلب باید از روش زیر استفاده کرد:

  • تعداد کمپلکس‌های QRS را روی نوار ریتم محاسبه می‌شوند (هر نوار ریتم به طور معمول ۱۰ ثانیه طول دارد).
  • تعداد کمپلکس‌ها در ۶ ضرب می‌شوند (به طور متوسط ​​تعداد کمپلکس‌ها در ۱ دقیقه به دست می‌آید).

انواع بی نظمی در ضربان قلب

انواع بی نظمی در ضربان قلب

فیبریلاسیون دهلیزی: این بیماری قلبی که با تفسیر EKG قابل تشخیص است، یکی از شایع ترین اختلالات ریتم قلب است. در این حالت بیمار نبض نامنظمی را احساس می کند و اغلب نبض سریعتر از حد معمول است.

کلیک کنید  تدوین منشور حقوق شهروندی گامی بزرگ در راستای اعتلای فرهنگ است

 فیبریلاسیون دهلیزی: این حالت شبیه فیبریلاسیون قلب است که در آن دهلیزها سریعتر از حد طبیعی می زند بنابراین بطن ها نمی توانند به سرعت دهلیزها تپش کنند. به همین دلیل سرعت تپش دهلیزها و بطن ها یکسان نیست و قلب در کار خود با مشکل مواجه می شود.

تاکی کاردی فوق بطنی: این مشکل به عنوان تاکی کاردی فوق بطنی شناخته می شود که در آن ضربان قلب بسیار بالا است و قلب در حدود ۱۴۰ تا ۲۵۰ ضربه در دقیقه می زند.

تاکی کاردی بطنی: در این بیماری ضربان قلب به طور چشمگیری افزایش می یابد و یکی از خطرناک ترین مشکلات قلبی ناشی از بی نظمی ضربان قلب محسوب می شود.

 فیبریلاسیون بطنی: در فیبریلاسیون قلبی، سیگنال های قلبی به طور همزمان به تمام نقاط بطن ارسال می شود. این بی نظمی ریتم قلب در صورت عدم درمان سریع می تواند منجر به مرگ بیمار شود، زیرا در این حالت قلب قادر به تپش مناسب نیست و خروج خون از قلب کاهش می یابد. در بیمارانی که از این آریتمی قلبی رنج می برند، پس از ایجاد فیبریلاسیون بطنی، فرد دچار از دست دادن هوشیاری و ایست قلبی می شود.

 بلوک قلبی: در صورت بلوک قلبی، عضله قلب کندتر از حد طبیعی می‌زند و این امر باعث سرگیجه و در برخی موارد غش در بیمار می‌شود.

محور قلبی

مرحله دوم: محور قلبی

محور قلبی جهت یابی کلی انتشار امواج الکتریکی را دورن قلب مشخص می‌کند. در یک فرد سالم، جهت محور باید از محل ساعت ۱۱ تا ساعت ۵ قرار گیرد. برای تعیین محور قلبی به بررسی لیدهای I،II و III نیاز دارید.

محور قلبی نرمال

در ECG معمولی، لیدها باید برای یافتن یک دوک نرمال بررسی شوند، به عنوان مثال، لید II بیشترین انحراف مثبت را در مقایسه با لیدهای I و III نشان می دهد.

انحراف به راست محور قلبی

در نوار قلب، سرب III را می توان از نظر انحراف در محور سمت راست قلب بررسی کرد. در این حالت لید III دارای بیشترین انحراف مثبت است و لید I باید انحراف منفی را نشان دهد. انحراف محوری راست با هیپرتروفی بطن یا افزایش ضخامت بطن همراه است.

انحراف به چپ محور قلبی

در انحراف به چپ محور قلبی لید I بیشترین میزان انحراف مثبت را نشان می‌دهد و لیدهای II و III هر دو انحراف منفی نشان می‌دهند.

انحراف به چپ محور قلبی با برخی از ناهنجاری‌ها و بیماری‌های قلبی در ارتباط است.

سه نوع اصلی ECG عبارتند از:

نوار قلب از یک قلب سالم شکل مشخصی دارد. هر گونه بی نظمی در ریتم قلب یا آسیب به عضله قلب می تواند فعالیت الکتریکی قلب را تغییر دهد به طوری که شکل ECG تغییر کند. پزشک ممکن است نوار قلب را برای افرادی توصیه کند که ممکن است به دلیل سابقه خانوادگی بیماری قلبی، یا سیگار کشیدن، اضافه وزن یا دیابت، کلسترول بالا یا فشار خون بالا در معرض خطر بیماری قلبی باشند. همچنین در صورتی که فرد علائمی مانند موارد زیر را داشته باشد، ممکن است نوار قلب را توصیه کنند:

درد قفسه سینه

تنگی نفس

سرگیجه

غش کردن، یا

ضربان قلب سریع یا نامنظم (تپش قلب).

نوار قلب اغلب برای نظارت بر سلامت افرادی که دارای مشکلات قلبی هستند و همچنین برای ارزیابی ضربان سازهای مصنوعی قلبی یا نظارت بر اثرات برخی داروها بر قلب کاربرد دارد.

روش ECG

قبل از انجام آزمایش ECGبه ناشتایی نیست. همیشه قبل از انجام نوار قلب به پزشک خود اطلاع دهید که چه داروهایی مصرف می کنید و اگر به نوارهای چسبی که ممکن است برای چسباندن الکترودها استفاده شوند، حساسیت دارید، نیز اطلاع دهید. هنگامی که برای آزمایش نوار قلب می روید، باید لباس بالایی خود را بردارید تا الکترودها به سینه و اندام شما متصل شوند.

کلیک کنید  آیت الله رئیسی: مدیران ارشد دولت از دیدگاه‌های نخبگان فارغ از نگاه سیاسی استفاده کنند

ECG زمانی دقیق انجام میشود که پوست تمیز و خشک و فاقد روغن و لوسیون باشد. محل های انتخاب شده در صورت لزوم تراشیده می شوند زیرا مو از تماس مناسب الکترودها با پوست جلوگیری می کند. الکترودها (حسگرها) به قفسه سینه، بازوها و پاها با ژل چسبنده متصل می شوند. این الکترودها جریان های الکتریکی تولید شده توسط قلب را تشخیص می دهند – این جریان ها توسط الکتروکاردیوگراف اندازه گیری و ثبت می شوند.

نوار-قلب

ECG در حال استراحت: برای این نوع نوار قلب دراز می کشید. هیچ حرکتی در طول چکاپ کامل مجاز نیست، زیرا تکانه های الکتریکی تولید شده توسط سایر عضلات ممکن است با آنهایی که توسط قلب شما ایجاد می شود تداخل ایجاد کند. این نوع ECG معمولا ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می کشد.

ECG سرپایی: اگر ECG سرپایی یا هولتر دارید، حداقل به مدت ۲۴ ساعت از یک دستگاه ضبط قابل حمل استفاده می کنید. هنگامی که مانیتور متصل است، می توانید به طور معمول در اطراف حرکت کنید. این نوع ECG برای افرادی که علائم آنها متناوب است (توقف-شروع) و ممکن است در ECG در حال استراحت نشان داده نشود و برای افرادی که پس از حمله قلبی بهبود می یابند استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که قلب آنها به درستی کار می کند. شما علائم خود را در یک دفترچه یادداشت ‌کنید و زمان بروز آن‌ها را یادداشت ‌کنید تا تجربیات شما با ECG مقایسه شود.

تست استرس ورزشی (EST): این تست برای ثبت نوار قلب هنگام دوچرخه‌سواری یا راه رفتن روی تردمیل استفاده می‌شود. تکمیل این نوع ECG حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد.

مشکلات قلبی که می توان با ECG تشخیص داد عبارتند از:

بزرگ شدن قلب

نقایص مادرزادی قلب مربوط به سیستم الکتریکی.

ریتم غیر طبیعی (آریتمی) – ضربان قلب سریع، آهسته یا نامنظم

آسیب به قلب مانند زمانی که یکی از شریان های قلب مسدود شده است (انسداد کرونری)

خون رسانی ضعیف به قلب

موقعیت غیر طبیعی قلب

التهاب قلب: پریکاردیت یا میوکاردیت

ایست قلبی در حین نظارت بر اورژانس یا مراقبت های ویژه

اختلال در سیستم هدایت قلب

عدم تعادل در مواد شیمیایی خون (الکترولیت ها) که فعالیت قلب را کنترل می کنند.

حملات قلبی قبلی

سایر آزمایش‌هایی که به تشخیص مشکلات قلبی کمک می‌کنند عبارتند از:

معاینه فیزیکی (گوش دادن به صداهای قلب)

اشعه ایکس قفسه سینه

اکوکاردیوگرام (سونوگرافی قلب)

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یا توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن قفسه سینه

آزمایش خون

کاتتریزاسیون قلبی (قرار دادن کاتتر از طریق عروق خونی کشاله ران یا مچ دست در قلب).

ضربان قلب

ضربان قلب طبیعی بزرگسالان چقدر است؟

نرمال: ۶۰-۱۰۰ ضربه در دقیقه

تاکی کاردی: > 100 ضربه در دقیقه

برادی کاردی: <60 ضربه در دقیقه

ریتم منظم قلب

اگر بیمار ریتم قلب منظمی داشته باشد ضربان قلب او را می توان با استفاده از روش زیر محاسبه کرد:

تعداد مربع های بزرگ موجود در یک بازه R-R را بشمارید.

برای محاسبه ضربان قلب عدد ۳۰۰ را بر این عدد تقسیم کنید.

ریتم قلب نامنظم

اگر ریتم قلب بیمار نامنظم باشد، اولین روش محاسبه ضربان قلب کار نمی کند (زیرا فاصله R-R به طور قابل توجهی در طول ECG متفاوت است). در نتیجه، باید روش دیگری را اعمال کنید:

تعداد کمپلکس های نوار ریتم را بشمارید (طول هر نوار ریتم معمولاً ۱۰ ثانیه است).

تعداد کمپلکس ها را در ۶ ضرب کنید (متوسط تعداد کمپلکس ها در ۱ دقیقه به شما می رسد).

ریتم قلب

ریتم قلب بیمار می تواند منظم یا نامنظم باشد.

ریتم های نامنظم می تواند یکی از موارد زیر باشد:

به طور منظم نامنظم (یعنی الگوی مکرر بی نظمی)

نامنظم نامنظم (یعنی کاملاً بی نظم)

نتیجه گیری

در این مقاله به تفسیر نوار قلب و چیستی آن می پردازیم. نظر شما در این باره چیست با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

نویسنده:

برچسب ها :

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اعلام وصول پایگاه خبری
logo-samandehi