شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱

معضل فارغ التحصیلان بیکار با نهضت به کارگیری نخبگان پایان می‌یابد/تولید دانش بنیان بدون اشتغالزایی دردی دوا نمی‌کند

مرتضی فرخی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه کرونا با بیان اینکه انتخاب شعار سال سنت حسنه و راهبردی هوشمندانه است که رهبر معظم انقلاب از چند دهه قبل ان را ابداع کردند، گفت: سیاستمداران غربی که به دنبال فهم حرکت‌های پیچیده نظام جمهوری اسلامی ایران

اختصاصی کرونا

کد خبر : 71359
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۶

کرونا :

معضل فارغ التحصیلان بیکار با نهضت به کارگیری نخبگان پایان می‌یابد/تولید دانش بنیان بدون اشتغالزایی دردی دوا نمی‌کند

مرتضی فرخی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه کرونا با بیان اینکه انتخاب شعار سال سنت حسنه و راهبردی هوشمندانه است که رهبر معظم انقلاب از چند دهه قبل ان را ابداع کردند، گفت: سیاستمداران غربی که به دنبال فهم حرکت‌های پیچیده نظام جمهوری اسلامی ایران در مقابله با دشمنی های دنیای سلطه گر غربی است، از تدبیر مقام معظم رهبری شگفت زده هستند، درشطرنج سیاست حرکت مهره ها تابعی از حرکات دشمن است برهمین اساس نامگذاری سال معنا و مفهوم خاصی دارد و نشانگر شناخت و فهم حرکات دشمن است.

وی افزود: درهمه این سال‌ها شعار سال بسیار دقیق بوده است، شعارهای انتخاب شده توسط مقام معظم رهبری در دهه ۹۰ و امسال جز در سال ۱۳۹۴، همه در حوزه اقتصاد بوده است و کلید واژه تولید در همه این سال ها پررنگ‌تر بیان شده است و این نشان می دهد رهبری ضمن تشخیص برنامه دشمن برای به زمین زدن اقتصاد کشور, کلید حل مشکل اقتصادی کشور را تولید دانسته است. 

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم تحقیقات و فناوری با اشاره به وجه تمایز شعار امسال با سال‌های گذشته، خاطرنشان کرد: تفاوت شعار امسال با سال های گذشته تاکید بر کیفیت تولید و چگونگی آن است و نشان می‌دهد تولید مطلوب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد لذا وجه تمایز شعار امسال با سال‌های گذشته درهمین نکته نهفته است. مهمترین بستر تحقق شعار سال, زنجیره‌های ارزش شامل دانش، نخبگان، شغل و بخش خصوصی است که می بایست فرصت ظهور و بروز داشته باشند. 

* مهم‌ترین نوع تولید، تولید دانش بنیان است

وی با تاکید بر اینکه به دلیل تغییرات ماهوی در زندگی امروزی و مفاهیم تابعه آن مثل شغل، کار، تولید، آموزش و ارتباطات،  مفهوم اولیه تولید نیز دستخوش تحول شده است، گفت: یکی از اقسام تولید یا به تعبیری مهم‌ترین نوع تولید، تولید دانش بنیان است، در تولیدات دانش بنیان “خلاقیت و نوآوری” و ” بهره گیری از آخرین “مرزهای دانش” حاکم است که اینها, وجه تمایز اصلی با تولیدات سنتی است که در یک  شرایط رقابتی، مزیت محسوب می‌شود. به عبارتی افزایش توان رقابت، حضور قدرتمند در بازارها همراه با ارزش افزوده بیشتر، به روز بودن و پایدار بودن تولید، از ویژگی های تولید دانش بنیان است. 

کلیک کنید  اعزام ۹۱۷۳ دانش آموز کهگیلویه وبویراحمدی به مناطق عملیاتی جنوب

* معضل فارغ التحصیلان بیکار باید با نهضت به کارگیری نخبگان پایان یابد

به گفته فرخی، با توجه به وجود نیروی انسانی تحصیل‌کرده و فارغ التحصیل، کشور در جایگاه مناسبی قرار دارد و باید با ایجاد نهضت به کارگیری نخبگان و فارغ التحصیلان متخصص و مستعد در حوزه های مختلف در قالب شرکت‌های ‎دانش‌بنیان، به معضل و درد آزار دهنده چندین ساله فارغ التحصیلان و نخبگان بیکار در کشور، پایان داده شود. اگر توجه کنیم در شعار امسال دو وصف دانش بنیان و اشتغال آفرین برای تولید قید شده است و نکته ظریف اینجاست که صرف تولید دانش بنیان بدون ویژگی اشتغالزایی دردی را دوا نخواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: البته در کنار ضرورت ایجاد زیرساخت‌های سخت افزاری همچون تسهیلات مالی برای گسترش حوزه دانش‌بنیان, باید از نظر نرم افزاری همچون صدور مجوزهای کسب و کار و شناسایی مزیت های نسبی مناطق کشور نیز اقدامات اساسی صورت پذیرد. 

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم تحقیقات و فناوری، گام دوم برای تحقق شعار سال را حرکت به سمت بازاریابی و بازار سازی تولیدات دانش بنیان در سطح کشور، منطقه و دنیا اعلام و تاکید کرد که با این اقدام پایه اصلی درآمدزایی تولیدات دانش بنیان از محل صادرات محقق می‌شود.

وی با بیان اینکه پیش بینی مشوق های صادراتی به تولیدکنندگان دانش بنیان از سوی متولیان امر صادرات از راهکارهای منطقی برای تسریع و تسهیل صادرات است، گفت: شعار سال برای همه دولتمردان منشور یکساله عمل است ولی برای وزارت علوم یک ضرورت است. تولید دانش بنیان گرچه وظیفه ای فرا بخشی و فرادستگاهی است لیکن برای وزارت علوم تحقیقات و فناوری وظیفه اولیه و ذاتی است، لذا نظام دراین خصوص توقع بیشتری از آموزش عالی خواهد داشت.

کلیک کنید  رونمایی معاون عمرانی استاندار از طرح ایجاد منطقه ویژه انرژی گچساران

فرخی گفت: خوشبختانه جذب و بکارگیری دانش آموختگان مستعد و نخبگان در شرکت‌های دانش بنیان و پشتیبانی از فارغ التحصیلان دانشگاهی و نخبگان برای راه‌اندازی شرکت‌های دانش بنیان به عنوان یکی از رویکردهای دولت سیزدهم و بویژه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که در برنامه های پیشنهادی به مجلس نیز مطمح نظربوده است لذا این رویکرد همراستا با تحقق شعار سال است. همراستایی برنامه پیشنهادی وزارت عتف با شعار امسال دلگرمی مضاعفی برای مدیران آموزش عالی است.

وی ادامه داد: یکی از راهکارهای عملیاتی برای این امر پیش بینی “نظام ایده ها و نیازها” با نام اختصاری “سامانه نان” است که از شش ماه گذشته شروع شده و مورد استقبال جامعه دانشگاهی و نخبگانی قرار گرفته است. کارویژه اصلی این سامانه, شناسایی تمام نیازهای کشور و ارائه هوشمند آن به جامعه نخبگانی و دانشگاهی و اشخاص صاحب ایده و نظر است وبالعکس. 

به گفته فرخی، ازبایسته های مهم سامانه نان این است که  دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و پارک های علم و فناوری موظف می‌شوند در پایان نامه های مقاطع تحصیلات تکمیلی، نیازها و جهت گیری های تولیدی و اقتصادی کشور را برای دانشجویان و اساتید دانشگاهی مشخص کنند تا تحقیقات و پایان نامه های دانشجویی منطبق بر اولویت های مورد نیاز کشور بخصوص با محور تولیددانش بنیان و اشتغالزایی باشد. 

وی با تاکید بر اینکه فرایندی کارشناسی و مبتنی بر نیازهای کشور، پشتوانه فلسفه نامگذاری هر سال توسط مقام معظم رهبری است، گفت: اگر این هدف گذاری های اقتصادی با رویکرد تولید، درسال‌های گذشته بصورت دقیق تر و بهتری اجرایی و عملیاتی می شد بخش زیادی از مشکلات کنونی کشور یا وجود نداشت یا بطرز چشمگیری کاهش می یافت. امیدواریم با همت دولتمردان و همه قوا و همدلی مردم و دولت بتوانیم در تحقق شعار امسال و شعارهای کمتر توجه شده سال‌های قبل موفق تر عمل کنیم.

انتهای پیام/


منبع: فارس

نویسنده:

برچسب ها :

ناموجود

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

اعلام وصول پایگاه خبری
logo-samandehi