سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳

معافیت مالیاتی شرکت‌های بورسی حذف نشد

نمایندگان مجلس با تصویب طرح یک فوریتی اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۳ موافقت کردند تا معافیت مالیاتی شرکت‌های بورسی کماکان ادامه داشته باشد.

اختصاصی کرونا

کد خبر : 110356
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۹:۰۱

کرونا :

معافیت مالیاتی شرکت‌های بورسی حذف نشد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ‌ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی  در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص طرح یک فوریتی اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۳ کل کشور با پیشنهاد علیرضا عباسی نماینده مردم کرج با ۱۳۴ رأی موافق، ۶ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۴ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده واحده مذکور و بند الحاقی مصوب آن آمده است:

بند (س) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور به شرح زیر اصلاح می‌شود:

۱مجموع معافیت‌ها، نرخ صفر مالیاتی، کاهش نرخ مالیاتی و سایر مشوق‌های مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی از محل مجموع درآمدهای حاصل شده برای عملکرد سال ١۴۰۳ کلیه مؤدیان به استثنای معافیتهای دارای سقف زمانی مشخص و موارد مندرج در مواد (۲)، ۸۱، (۱۳۹)، (۱۴۱)، (۱۴۳)، (١۴٣ مکرر) و (۲۸۰) و ۱۴۵ قانون مالیاتهای مستقیم با اصلاحات و الحاقات بعدی مصوب ١٣٩۴/٠۴/٣١، قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاستهای کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی مصوب ۱۳۸۸/۰۹/۲۵ قانون تامین مالی تولید و زیرساختها مصوب ۱۴۰۲/۱۲/۲۲ و قانون جهش تولید دانش بنیان مصوب ١۴۰۱/۰۲/۱۱ برای اشخاص حقوقی تا هفت هزار و پانصد میلیارد ( ۷,۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰) ریال و اشخاص حقیقی تا هفتصد و پنجاه میلیارد ۷۵۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال) درآمد مشمول مالیات سود خالص قابل اعمال است.

۲- بند (ن) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور برای عملکرد سال ١۴۰۲ تنفیذ می‌گردد.

۳- حکم این بند از ابتدای سال ۱۴۰۳ لازم‌الاجراست.

راستینه: مجلس می‌تواند نقش کلیدی در«جهش تولید با مشارکت مردمی» داشته باشد
دنبال کنید

ماده الحاقی- طبق این مصوبه، در بند (ب) تبصره ۱۳ قانون بودجه قبل از کلمه مکلف است، عبارت زیر اضافه می شود.

«به استثنای شرکت های زیان‌ده دارای زیان انباشته و سربه سر مندرج در پیوست شماره ۳ این قانون و شرکت هایی که یک درصد هزینه آن ها بیش از کل سود آن ها بر مبنای ارقام مندرج در این پیوست ۳ این قانون است.

علیرضا عباسی نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس در تشریح پیشنهاد خود گفت: در این ماده در رابطه با قانون مالیات‌های مستقیم برخی مواد از جمله ماده ۱۴۳ مکرر، ۱۴۵ و ۲۸۰ استثنا شدند و این شائبه به وجود می‌آید که ماده ۸۱ در رابطه با معافیت ما محصولات کشاورزی است را شامل می‌شود. برای اینکه این ابهام وجود نداشته باشد و محصولات کشاورزی نیز جزء استثنائات ذکر شود این پیشنهاد را دارم تا ماده ۸۱ نیز ذکر شود.

بر اساس ماده ۸۱ فعالیت‌های کشاورزی، دامپروری، پرورش ماهی و  زنبورعسل و … از پرداخت مالیات معاف می‌شوند. اگر این موارد ذکر نشود ابهام ایجاد می‌شود.

گفتنی است در ادامه رسیدگی به این طرح علی خضریان پیشنهاد الحاق به کل را مطرح کرد و در تشریح آن گفت: در قانون بودجه مقرر شد یک درصد از هزینه شرکت‌ها کسر و به فعالیت‌های فرهنگی اختصاص پیدا کند اما این حکم آسیبی را به همراه دارد اگر ابهام آن برطرف نشود زیرا باید یک درصد از هزینه شرکت‌های زیان‌ده نیز باید کسر و در کار فرهنگی هزینه شود. باید تشخیص داده شود که از شرکت‌های غیرزیان‌ده این هزینه کسر گردد زیرا شرکت‌های زیان‌ده، زیان‌ده تر می‌شوند و با شعار سال و رویکرد مجلس مغایرت دارد./

70 درصد مصوبات بازدیدهای میدانی از روستاهای بخش خضرآباد محقق شده است
دنبال کنید

پایان پیام

منبع: خانه ملت

نویسنده:

برچسب ها :

ناموجود

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi