شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳

نظام حکمرانی کمیسیون کشاورزی در مجلس دوازدهم در راستای تحقق همه جانبه شعار راهبردی سال خواهد بود

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: در مجلس دوازدهم و در کمیسیون کشاورزی هم در بحث اصلاح و تدوین قوانین جدید، کمک به اجرای قانون تامین مالی تولید و زیرساخت و هم در بحث پشتیبانی از قانون که بر تخصیص بودجه و نظارت متمرکز است به دنبال تسهیل شرایط برای حضور موثر مردم و کشاورزان برای تحقق شعار سال خواهیم بود که از جمله آنها به فرجام رساندن طرح امنیت غذایی و اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی است.

اختصاصی کرونا

کد خبر : 108933
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۲:۲۵

کرونا :

نظام حکمرانی کمیسیون کشاورزی در مجلس دوازدهم در راستای تحقق همه جانبه شعار راهبردی سال خواهد بود

محمد جواد عسکری رییس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار کرونا به نقل از خانه ملت، جهت گیری مقام معظم رهبری نسبت به مقوله جهش تولید را که مبتنی و معطوف به تولید داخل و بهره گیری از ظرفیت و قابلیت ها و مزیت های نسبی داخلی و البته با مشارکت مردم می باشد را نیاز امروز جامعه ارزیابی کرد و گفت: برای تحقق کامل شعار سال در فضای واقعی نیازمند نقشه راه جامع  هستیم که بتواند دست یابی به جهش تولید و پایداری آن را تضمین نماید.

نماینده مردم داراب و زرین دشت مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مردم رکن اصلی و تضمین کننده جهش تولید هستند چرا که اساسا دولت توان مالی لازم را برای حضور در همه فعالیت های اقتصادی ندارد ضمن اینکه به صلاح دولت هم نیست که بخواهد در بخش اقتصاد تصدی گری کند.

عسکری تصریح کرد: بر این اساس باید در قالب نقشه راه جامع و برنامه عملیاتی علاوه بر تعریف موضوع ، هدف گذاری های کمی و کیفی، مسیر درست تحقق شعار راهبردی سال  و حقوق و تکالیف متقابل تولید کنندگان و مصرف کنندگان به درستی تبیین و ریل گذاری شود. این فرایند به رشد بخش کشاورزی هم منجر خواهد شد.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: بخش کشاورزی بزرگترین بخش خصوصی اقتصاد کشور است و برای تحقق جهش تولید در آن باید با ایجاد تحول در بخش از طریق دانش بنیان سازی و ارتقای فناوری های کشاورزی  عمل شود. راهی جز این برای دستیابی به جهش تولید وجود ندارد.

مدارس خدابنده نیازمند نوسازی است
دنبال کنید

وی افزود: باید به صورت توامان زمینه مشارکت نخبگان بخش کشاورزی از جمله متخصصان وبهره برداران پیشرو و تشکل های بخش را فراهم کرد و هم تامین  منابع مالی برای سرمایه‌گذاری کشاورزان از طریق روش های جدید و خلاقانه را پیگیری و عملیاتی کرد چرا که کشاورزان به تنهایی توان تامین منابع مالی لازم برای جهش تولید را ندارند.

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت حرکت به سمت بازنگری، ترمیم و اصلاح حکمرانی کشاورزی برای عملیات تحولی و جهشی در بخش کشاورزی، افزود: در مجلس دوازدهم و در کمیسیون کشاورزی هم در بحث اصلاح و تدوین قوانین جدید، کمک به اجرای قانون تامین مالی تولید و زیرساخت و هم در بحث پشتیبانی از قانون که بر تخصیص بودجه و نظارت متمرکز است به دنبال تسهیل شرایط برای حضور موثر مردم و کشاورزان برای تحقق شعار سال خواهیم بود که از جمله آنها به فرجام رساندن طرح امنیت غذایی و اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی است که با استفاده از نظر نخبگان بخش کشاورزی کار کارشناسی و دقیقی روی آنها  انجام شده است.

نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی گفت: باید متناسب با شرایط کنونی بازار جهانی غذا و سیاست هایی که کشورهای صادرکننده محصولات کشاورزی در جهت محدودیت و انحصار ایجاد می کنند، وزن عملیاتی امنیت غذایی در سیاست های کلان ارتقا یابد و اسناد جامع و برنامه های عملیاتی ملی  متناسب با آن از سوی دولت تدوین و ارائه شود.

عسکری گفت: سرعت تغییرات جهانی کشاورزی به ویژه از بعد فناوری شتاب بالایی گرفته است  و در صورتی که نتوانیم با این تغییرات هم آهنگ شویم شاهد شکاف فزاینده در تامین امنیت غذایی خواهیم بود. شرط برون‌رفت از این فضا تحریک سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی در راستای ارتقای بهره‌وری می‌باشد.

لرستان از کرونا قرمز شد
دنبال کنید

این نماینده مردم در مجلس گفت: برای شکل گیری حکمرانی متعالی کشاورزی باید بر مولفه های سیاستگذاری، تسهیل گری، تنظیم گری و تدبیر در ارایه خدمات مطلوب اجتماعی به کشاورزان و دیگر بازیگران این بخش تمرکز کرد. همچنین با تصویب قوانین مورد نیاز و پشتیبانی بودجه ای لازم و حکمرانی هوشمندانه داده‌های کشاورزی ، قادر خواهیم بود از بحران ها و مسئله های پر تکرار بخش کشاورزی عبور کرده و جهش تولید کشاورزی را عملیاتی کنیم و امنیت غذایی ۹۰ درصدی تصریح شده در برنامه هفتم توسعه را تحقق بخشیم./

پایان پیام

منبع: خانه ملت

نویسنده:

برچسب ها :

ناموجود

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi