پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳

مشکلات «سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران» در جریان بازدید میدانی بررسی شد

نماینده مردم «تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر» بازدید خود به همراه سید محمود نبویان، از«سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران» را تشریح کرد.

اختصاصی کرونا

کد خبر : 108499
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۸

کرونا :

مشکلات «سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران» در جریان بازدید میدانی بررسی شد

علی خضریان در گفت و گو با خبرنگار کرونا به نقل از خانه ملت، در تشریح بازدید خود به همراه سید محمود نبویان، نائب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی از «سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران»، گفت: در این بازدید با حسن زمانیان، رئیس این سازمان و مدیران پژوهشکده‌های ذیل سازمان فوق که در موضوعات تخصصی و علمی فعال بودند، گفت و گوهایی صورت گرفت.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در جریان این بازدید میدانی، دستاوردهای این سازمان در راستای رفع نیازهای علمی کشور، مرور شد، ادامه داد: این سازمان توانسته با در نظر گرفتن توانمندی های دانشمندان داخلی، نیازهای علمی کشور را برطرف کند.

خضریان با اشاره به رویکرد مسئله شناسی این سازمان برای رفع موضوعاتی که نیاز هست بر روی آنها کار شود تا به واسطه پژوهش‌های صورت داده مشکلات کشور را برطرف کند، ادامه داد: در جریان این بازدید، موضوعات ناشی از مواجه این سازمان با موانع اداری و بعضا قانونی مرور شد و مقرر شد تا این موارد در مجلس شورای اسلامی مورد پیگیری قرار گیرد.

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به بازدید از شرکت‌های دانش بنیان ذیل مجموعه «سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران»، گفت: این شرکت ها در جریان فعالیت خود توانسته اند خدمات مهمی را در حوزه های علمی و تولیدی دانش بنیان رقم بزنند. همچنین در جریان این بازدیدها موارد متعددی از تولیدات این شرکت ها مور بررسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: این شرکت ها بعضا مشکلاتی در زمینه تولید دانش بنیان داشتند که مقرر شد این موارد در مجلس شورای اسلامی و با توجه به قوانین جهش تولید دانش بنیان، مورد بررسی قرار گیرد.

خضریان با اشاره به برخی از پروژه های سازمان فوق، بیان کرد: به واقع پروژه های این سازمان بر محور ترسیم آینده پژوهی کشور و براساس مقیاس جهانی تا سال ۲۰۵۰ استوار شده و گزارش های ارائه شده توسط رئیس این سازمان کاملا بروز بوده و تا مرز دانش پیش می رود. همچنین سعی بر این شده تا جذب نیروی انسانی متخصص در این بخش نیز از میان دانشمندان و نخبگانی که مرتبط با چند محور مورد ذکر هستند، انجام شود.

وی با بیان اینکه بخش زیادی از پروژه های جذب شده به این سازمان از ناحیه صنعت بوده و در جهت ارتقای محصولات و رفع چالش های تولید بنا نهاده شده است، ادامه داد: از این رو یکی از این پروژه ها، تعیین جنسیت دام بوده که پروژه آن از سوی بنیاد مستضعفان به سازمان فوق ارائه شده است. به عنوان مثال در این بخش پروژه تعیین جنسیت نژاد گاو هلشتاین مدنظر بنیاد بوده است –  به هر میزان که جنسیت این گاو ها ماده باشد، شیر دهی بیشتری خواهد داشت – از این رو تحقیقات بر روی این موضوع در سازمان فوق مد نظر قرار گرفته است.

سخنگوی کمیسیون اصل نود با اشاره به سایر اتفاقات مثبت در این سازمان گفت: به واقع کشور در حوزه تولید دانش فنی و فناوری جایگاه خوبی را کسب کرده اما در بحث تجاری سازی و بازار فروش محصولات دانش بنیان ضعف های جدی داریم و محصولاتمان از پیشرفت فناوری خوبی برخوردار نیست، از این رو مقرر شد در این بخش، در سازمان فوق تلاش هایی برای رفع این مشکل صورت گیرد.

وی تاکید کرد: همچنین در این سازمان ارتقای اعضای هئیت علمی بر مبنای ارائه مقاله نبوده و بر مبنای رفع مسئله حاصل می شود که این موضوع هم از جمله نکات مثبت رویکردی در این سازمان قلمداد می شود./

پایان پیام

منبع: خانه ملت

نویسنده:

برچسب ها :

ناموجود

همسو با خبر روز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

logo-samandehi