شطرنج انتخاباتی / قربانی کردن

در شطرنج، حرکتی است برای از دست دادن یک مهره با هدف به‌دست آوردن موقعیتی #تاکتیکی برای جبران یا ایجاد موقعیت‌های دیگر برای غلبه بر حریف است. قربانی، همین‌طور می‌تواند برای زدن مهره‌ای با ارزش بالاتر از حریف، نسبت به مهره قربانی‌شده، باشد. تمام مهره‌های #شطرنج به‌جز شاه، می‌توانند قربانی شوند. چراکه بازیکنان معمولاً سعی

کد خبر : 49403
تاریخ انتشار : شنبه 4 آبان 1398 - 9:46

کرونا :

شطرنج انتخاباتی / قربانی کردن

در شطرنج، حرکتی است برای از دست دادن یک مهره با هدف به‌دست آوردن موقعیتی #تاکتیکی برای جبران یا ایجاد موقعیت‌های دیگر برای غلبه بر حریف است. قربانی، همین‌طور می‌تواند برای زدن مهره‌ای با ارزش بالاتر از حریف، نسبت به مهره قربانی‌شده، باشد.

تمام مهره‌های #شطرنج به‌جز شاه، می‌توانند قربانی شوند. چراکه بازیکنان معمولاً سعی می‌کنند مهره‌های خود را حفظ کنند و قربانی کردن یک مهره، می‌تواند حریف را در شگفتی ناخوشایندی فرو ببرد. چراکه او را در موقعیتی قرار می‌دهد که هم می‌خواهد مهره حریف را بزند و هم، نمی‌داند چه طرح و نقشه‌ای پشت این قربانی وجود دارد. بنابراین مطمئن نیست قربانی را بپذیرد یا نه. به‌خطر انداختن وزیر (به‌عنوان باارزش‌ترین مهره)، یا گروهی از مهره‌ها، به جذابیت بازی می‌افزاید و چنین بازی‌هایی، می‌توانند نتایج شگفتی به‌همراه داشته باشد.

درکل بازی شطرنج خصوصا در بازی های #پوزیسیونی آن چیزی که اهمیت چندین برابر پیدا می کند شناخت استراتژی و طرح های استراتژیک است . برای رسیدن به یک طرح موفق باید نقاط ضعف و قوت را هم خوب بشناسید و هم بتوانید ایجادشان کنید و همچنین بتوانید از آن ها بهره برداری کنید . مثلا ما می دانیم داشتن فیل برتری است  نداشتن خانه های ضعیف , ضعف همرنگی و سایر موارد یک حسن است . اما آیا می توانیم آن ها را ایجاد کنیم ؟

قسمت استراتژی :

قسمت اصلی بر می گردد به بانک ارزشمند اهداف، ما گفتیم چهار هدف در یک بازی شطرنج به طور کلی می توانیم داشته باشیم که به آن ها استراتژی گفته می شود که ماتریال، زمان، فضا و داینامیک آن چهار هدف می باشند.
جمله جانان را در صفحه گذشته دوباره مرور کنید، جانان می گه یک ارتباطی هست و این ارتباط را بایک مثال توضیح می ده اما من می خوام این را به شما بگم که این ارتباطی که از یک مو هم باریک تر هست اسمش بانک استراتژی است .

کلیک کنید  تداوم مشورت و همکاری های کشورهای اوپک جهت ثبات بازار و افزایش قیمت نفت ضروری است/ استقبال از ارتقاء سطح همکاری های تهران – کاراکاس

بانک استراتژی :

یعنی وقتی شما دارید یک بازی را انجام می دهید و می خواهید از یک آچمزی به مثلا استراتژیک گرفتن خانه داینامیک برسید در اصل دارید این مسیر را طی می کنید یعنی با آچمز کردن اسب حریف دارید استراتژی فضا و داینامیک اسب حریف را می گیرید و سپس آن را با استراتژیک به برتری خود تبدیل می کنید پس این می شود تبدیل تاکتیک به استراتژیک به واسطه‌ی استراتژی یا هدف شما (توجه کنید اصطلاح طرح با هدف در شطرنج باهم تفاوت دارد جلوتر بیانش می کنم) .

سود و زیان و سرمایه گذاری در بانک !!!

حالا فرض کنید من استراتژیک گرفتن ستون و رخنه را انجام دادم و به واسطه‌ی آن رخ من جایگاه خوبی دارد و فضای خوبی گرفته و می تونم بگم زمان وا ستراتژی داینامیک هم دارد دیگر حالا می خوام این برتری را که در بانکم یعنی استراتژی هم دارم به بعد تاکتیکی ببرم خب می تونم از تاکتیک ضعف عرض آخر استفاده کنم یا آن رخم را قربانی دهم تا یک استراتژی بهتر بگیرم.
مثلا وزیر حریف را بگیرم یا فضا یا زمان یا داینامیک و یا ماتریال بگیرم چه جالب پس امکان دارد وقتی از بانک خودمان به یکی از جنبه های استراتژیک یا تاکتیک می رویم سریعا نتیجه اش و سود یا زیانش به بانکمان برگردد و گاهی اوقات هم ممکن این سرمایه گذاری برای مدتی توی یکی از ابعاد بماند .

این روز ها بازی های #انتخاباتی بی شباهت به شطرنج نیست و قربانی کردن مهره ها آنچنان خودنمایی می کند که حریف آچمز می شود و خود در گیجی کامل می ماند و این نشان از مشاورانی دارد که حجم بازی را درک نمی کنند و یا اصلا بازی را بلد نیستند.

کلیک کنید  ۱۴۶ کیلوگرم مواد مخدر در جاده یاسوج-اصفهان کشف شد

برنده بازی شطرنج انتخاباتی چه کسی خواهد بود؟؟؟؟

از اینجا اخبار خود را ارسال کنید با ما همراه باشید
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.