صندوق توسعه یا قُلّک دولت ؟!/ نه برابر پول درخواستی حیف و میل شد

✍️ مبلغ درخواستی دولت از صندوق توسعه ملی (۲ میلیارد دلار) به اسم کمک به سیل زده ها، یک نهم ۱۸ میلیارد دلاری است که به خاطر سوء تدبیر دولت، حیف و میل شد. یعنی ۹ برابر پولی را که از صندوق می خواهند، سال گذشته ظرف دو ماه در حلقوم رانت خوران ریختند! 🔹چرا

کد خبر : 48045
تاریخ انتشار : سه شنبه 27 فروردین 1398 - 14:59
صندوق توسعه یا قُلّک دولت ؟!/ نه برابر پول درخواستی حیف و میل شد

✍️ مبلغ درخواستی دولت از صندوق توسعه ملی (۲ میلیارد دلار) به اسم کمک به سیل زده ها، یک نهم ۱۸ میلیارد دلاری است که به خاطر سوء تدبیر دولت، حیف و میل شد. یعنی ۹ برابر پولی را که از صندوق می خواهند، سال گذشته ظرف دو ماه در حلقوم رانت خوران ریختند!

🔹چرا دولت هر جا با محدودیت مواجه می‌شود، فوراً می‌خواهد سراغ برداشت از صندوق توسعه ملی برود؟ این پرسش در ماه‌های اخیر در میان کارشناسان اقتصادی و ناظران رسانه‌ای فراگیر شده است.

♦️دولت هنگام تدوین لایحه بودجه ۹۸، خواستار کاهش درصد واریز درآمدهای نفتی به صندوق توسعه ملی، از ۳۴ درصد (تکلیف برنامه توسعه) به ۱۰ درصد بود که با مخالفت رهبر انقلاب مواجه شد. نهایتا دولت مجوز گرفت به جای واریز ۳۴ درصد، ۲۰ درصد درآمدهای نفتی را به صندوق واریز کند.

🔹حالا هم دولت با این توجیه که باید به سیل‌ زده‌ ها کمک کنیم، خواستار برداشت مجدد از صندوقی شده که در طول چند سال اخیر، بارها با توجیهات مختلف، از آن برداشت کرده است. کثرت این درخواستها صندوق را که برای حمایت از بخش خصوصی و تولید و مقابله با مضیقه‌های دوره تحریم طراحی شده، بی‌معنا می‌کند.

♦️به اعتبار همین واقعیت هاست که رهبر انقلاب در پاسخ به نامه رئیس جمهور تصریح کردند «مطلعید که استفاده از صندوق توسعه ملی صرفاً در صورت مسدود بودن راه‌های دیگر ممکن است. لذا تأکید می‌شود که دولت سریعاً از محل‌ هائی همچون؛ پنج درصد مقرر در بودجه عمومی برای جبران خسارت حوادث غیرمترقبه، جابجایی در ردیف‌های بودجه‌های عمرانی، بیمه‌ها و تسهیلات بانکی، اقدامات لازم را آغاز کند و در ادامه پس از جمع‌بندی وضعیت، در صورت نیاز، برداشت از صندوق مزبور مورد تأیید این جانب خواهد بود.»

کلیک کنید  عشایر سکه دو روست

🔹یادآور می شود با بی تدبیری های سال گذشته دولت، رانتی بالغ بر ۲۵۰ هزار میلیارد تومان در حوزه های ارز و سکه و خودرو و گوشی تلفن همراه و…. فراهم گردید که هم از جیب بیت المال رفت و هم موجب سیلاب نقدینگی و سرریز تورم به زندگی مردم شد.

 

چند نکته درباره “صندوق توسعه ملی”

🔸ایجاد صندوق توسعه ملی، با هدف تغییر نگاه به درآمدهای نفتی، در خرداد ۱۳۸۷ در مجمع تشخیص مصلحت تصویب شد و پس از آن هم به تایید مجلس رسید. صندوق توسعه ملی در سال ۱۳۸۹ و در قالب برنامه پنجم توسعه برای جبران کاستی‌های اداره حساب ذخیره ارزی تاسیس شد.

🔸بر اساس ماده ۸۴ قانون برنامه پنجم توسعه، صندوق توسعه ملی با هدف تبدیل بخشی از عواید ناشی از فروش نفت و گاز و میعانات گازی و فراورده‌های نفتی به ثروت های ماندگار، مولد و سرمایه‌های زاینده اقتصادی و نیز حفظ سهم نسل‌های آینده از منابع نفت و گاز و فراورده‌های نفتی تأسیس می شود.

🔸 موجودی صندوق توسعه ملی تا پایان شهریور ماه ۱۳۹۰ مبلغ ۲۴ میلیارد و ۶۹۳ میلیون دلار بود. در عین حال دولت احمدی‌نژاد در سال ۹۲، صندوق توسعه را با ۵۵ میلیارد دلار دارایی به دولت روحانی تحویل داد. هر چند آقای روحانی مدعی بود خزانه خالی است.

🔸 با گذشت پنج سال (تا پایان سال ۹۶)، دارایی این صندوق فقط ۱۵ میلیارد دلار افزایش یافت و این در حالی است که درآمد نفتی کشور در همین دوره، ۲۰۰ میلیارد و ۵۴۰ میلیون دلار بود.

🔸سید صفدر حسینی، اولین رئیس صندوق توسعه ملی بود که پس از افشای حقوق های نجومی با فشار افکار عمومی برکنار شد.

کلیک کنید  وضعیت عرصه رسانه در گچساران از حال و روز خوبی برخوردار نیست

اما نوبخت سخنگوی دولت در جلسه تودیع، صفدر حسینی را سرمایه و ذخیره کشور لقب داد.

او حقوق ۵۷ میلیون تومانی می گرفت که ۴ میلیون آن به عنوان “حق اوقات فراغت فرزندان” بود!

از اینجا اخبار خود را ارسال کنید با ما همراه باشید
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سوغات شمالباران طبایران پمپتا انتخابات