کرونا نیوز؛

آیین تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید اداره امور عشایر گچساران با حضور فرماندار گچساران، مدیرکل امور عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد و جمعی از مدیران ادارات در سالن اجتماعات سازمان فنی و حرفه ای گچساران برگزار شد.

مدیرکل امور عشایر استان در این آیین گفت: جمعیت عشایری این استان ۱۱ هزار و ۲۰۰ خانوار بوده که هم اکنون به ۱۲ هزار و ۴۰۰ خانوار رسیده است.

مجید علی پور اظهار داشت: یکهزار و ۸۶۹ خانوار عشایری استان با جمعیتی بیش از ۱۰ هزار نفر در مناطق عشایری دری لا، آب گندی، و کلاغ نشین گچساران سکونت دارند.

علی پور تصریح کرد: بیش از ۸۰ میلیارد ریال تسهیلات روستایی و عشایری به ۲۷۳ طرح در در مناطق عشایری این استان در سال گذشته پرداخت شد.

وی عنوان کرد: بیش از یکهزار میلیارد ریال تسهیلات خرید دام به جوانان جویای کار عشایر این استان تاکنون پرداخت شده است.

وی بیان کرد:۱۰ هزار متر مربع انواع گپه، جاجیم، قالی، ۴۰۰ تن پشم، ۲۶ هزار تن شیر، ۱۸۰ تن انواع روغن های دامی و ۷۲۰ تن گوشت قرمز تولید سالانه از سوی عشایر این استان تولید می شود.

علی پور ابراز کرد: دولت تدبیر امید تاکنون توجه ویژه ای به زیر ساخت های عشایری این استان داشته بطوری که میزان اعتبارات عشایر کهگیلویه و بویراحمد ۹۰ درصد افزایش یافت.

وی تصریح کرد: ۷۳ طرح عمرانی در سال گذشته در مناطق عشایری این استان اجرا شد که امسال این تعداد پروژه ها ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت.

علی پور گفت: هم اکنون سه کانون توسعه و اسکان عشایر در شهرستان گچساران در حال بهره برداری است.

وی بیان کرد: این قشر مولد سالانه دو هزار و ۷۰۰ تن گوشت قرمز،۶ هزار و ۴۸۰ تن انواع فرآورده‌های لبنی، ۱۵۰ تن پشم و ۲۵ تن گوشت سفید تولید می‌کنند.

در ادامه فرماندار گچساران گفت: عشایر همواره به عنوان یک قشر مولد نقش مهمی در وضعیت اقتصادی کشور و منطقه داشته است.

علی خوان پایه اظهار داشت: رسیدگی به وضعیت معیشت و رفع چالش های موجود در مناطق عشایر جزو اصلی ترین اهداف امور عشایر است.

وی جامعه عشایری را افرادی صادق و با اخلاص توصیف کرد که از اقشار مولد و تاثیر گذار در توسعه اقتصادی کشور بشمار می روند.

در این مراسم صادق فاتحی به عنوان رئیس جدید اداره امور عشایر گچساران معرفی و از زحمات و تلاش های قربان کرمی قدردانی شد.

 

گفتنی است: در آیین تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید اداره امور عشایر گچساران چندین نکته کاملا مشهود بود که در جای خود قابل تامل است.

  • *آیین تودیع و معارفه روسای سابق و جدید اداره امور عشایر گچساران در حالی برگزار شد که فقط ۳ نفر از نمایندگان و شورای عشایر در این مراسم حضور داشتند.
  • * در این مراسم، خانواده معظم شهدای عشایر، بزرگان، ریش سفیدان، معتمدین و نخبه گان و… عشایر شهرستان گچساران حضور نداشتند این در حالی است که شهرستان گچساران دارای دو ایل بزرگ و معروف  قشقایی و بویراحمد و جمعیتی بیش ۱۰ هزار نفر که در مناطق آب گندی، دری لا، بابا کلان، بن پیر، دشت گز، لیشتر، کوه سرخ، پا کوه، کلاغ نشین، پشت کوه باشت و…… سکونت دارند که عدم حضور عشایر شهرستان در این آیین در نوع خود مورد بحث و همچنین عجیب و غریب بود.
  • * صندلی های سالن مراسم توسط افراد غیر اداری و غیر عشایری پر شده بود بطوریکه مدیران و افرادی که به این مراسم دعوت شده بودند جای برای نشستن نداشتند و برخی از آنان نسبت به این موضوع بسیار گلایه مند بودند.
  • * فرماندار گچساران دراین آیین با انتقاد از مسئولان عشایر استان عنوان کرد: عشایر شهرستان گچساران دارای تنوع قومیتی می باشد که نباید نمایندگان و شورای عشایر فقط مربوط به قوم خاصی باشد و باید از تمام ظرفیت های عشایر منطقه استفاده کرد.
  • * جا داشت مسئولان عشایر در سالی  که بنام ” رونق تولید ” که توسط مقام معظم رهبری ( مدظله العالی) نامگذاری شده است و همچنین تاکیدات  و سفارشات معمار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) و مقام عظمای ولایت حضرت آیت الله خامنه ای(مدظله العالی) در خصوص نگاه ویژه و اهمیت دادن به جامعه کم توقع،پویا، با شرافت، غیور و یکی از مولد ترین قشر جامعه ، عشایر تلاش مضاعفی داشته باشند و در چنین برنامه و مراسماتی از خانواده محترم شهدا عشایر، بزرگان، معتمدین و… دعوت بعمل بیاورند.

 

منبع : کبنا

از اینجا اخبار خود را ارسال کنید با ما همراه باشید