دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹

انتقادهای زیادی به مصوبات کمیسیون تلفیق داریم/مجلس درآمدهای واهی ایجاد کرده/گفته بودیم قلدری ترامپ دامن آمریکا را هم می‌گیرد

سخنگوی دولت با انتقاد از مصوبات و تغییرات اعمال شده در لایحه بودجه دولت در کمیسیون تلفیق، گفت: مجلس با افزایش مبنای محاسبه نرخ ارز و نفت، درآمدهای واهی ایجاد کرده و حتی برخی قوانین و برنامه های بلند مدت و دائمی را در بودجه سلانه تغییر داده است. کرونا آنلاین: علی ربیعی در نشست

اختصاصی کرونا

کد خبر : 56682
تاریخ انتشار : سه شنبه 23 دی 1399 - 14:34

کرونا :

انتقادهای زیادی به مصوبات کمیسیون تلفیق داریم/مجلس درآمدهای واهی ایجاد کرده/گفته بودیم قلدری ترامپ دامن آمریکا را هم می‌گیرد

سخنگوی دولت با انتقاد از مصوبات و تغییرات اعمال شده در لایحه بودجه دولت در کمیسیون تلفیق، گفت: مجلس با افزایش مبنای محاسبه نرخ ارز و نفت، درآمدهای واهی ایجاد کرده و حتی برخی قوانین و برنامه های بلند مدت و دائمی را در بودجه سلانه تغییر داده است.

کرونا آنلاین: علی ربیعی در نشست خبری امروز خود که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، با اشاره به جلسه هماهنگی اقتصادی سران قوا که شب گذشته برگزار شد و تصمیمات این نشست، از  اتفاق نظر سران سه قوه بر ضرورت مفاهمه و هماهنگی در زمینه بودجه و اعمال تغییرات در این لایحه خبر داد و اظهار داشت: با توجه به ضرورت نزدیک شدن دیدگاه‌ها و اجتناب از اختلافات احتمالی، اعضای  جلسه متفق بودند که راه حل هماهنگی و مفاهمه می باشد، لذا تصمیم گرفته شد جلسات مشترکی بین اعضای اقتصادی دولت و تعدادی از نمایندگان کمیسیون تلفیق در خصوص منابع و سپس مصارف تشکیل شود. طرفین استدلال های یکدیگر را شنیده تا زمینه نزدیکی دیدگاه ها فراهم شود.

سخنگوی دولت در واکنش به انتقادهای مطرح شده از سوی نمایندگان و رئیس مجلس که بیشترن عواید بودجه را نصیب دلالان و عوارض تورمی انرا سهم مردم خوانده بود و تاکید رئیس کمیسیون تلفیق بودجه بر اینکه بودجه ۱۴۰۰ برای فروپاشی نظام تنظیم شده، با تاکید بر اینکه ما قصد ورود به مجادلات سیاسی را نداریم، گفت: لایحه بودجه نتیجه کار کارشناسان خبری کشور با توجه به شرایط و اقتضاعات زمانی و کشور بوده.

وی خاطرنشان کرد: کلی گویی و این ادعا که بیشترین عواید بودجه نصیب دلالان می‌شود یا موجب فروپاشی نظام خواهد شد یا اینکه گفته شود دولت ارز را پنهان کرده که تعابیر غیر کارشناسی و عجیبی است که به نفع جامعه نیست.

نمایندگان مصداقی حرف بزنند تا جواب بدهیم

ربیعی تصریح کرد: من چه پاسخی بدهم وقتی مصادیقی گفته نمی‌شود؟! این حرف ها رفتار اتهامی علیه دولت است. به ما بگویند کدام تصمیم موجب رانت و سوء استفاده و دلال سازی است؛ شما چه جایگزینی دارید که بتوانیم در مورد آن صحبت کنیم. دولت بودجه سال آینده را زیر نور و شفاف قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه جدای از عوامل بیرونی و تحریم ها مهمترین عامل بروز نوسانات اقتصادی برخی تصمیم سازیهای راهبردی خلق الساعه و غیر کارشناسی است، گفت: ریشه اصلی مشکلات را باید در این ریل گذاری های اشتباه جست.

ربیعی گفت: افزایش سهم نفت در منابع عمومی آن هم از محل افزایش قیمت ارز قطعا ارزش پول ملی را کاهش می دهد و این اقدام و افزایش قیمت ارز تعرفه ها اگر در مجلس تصویب شود باعث تورم خواهد شد. 

سه پیامد حدف ارز ۴۲۰۰ تومانی

وی افزود: طی روزهای اخیر خبر تصمیم مجلس برای افزایش نرخ تسعیر ارز در بودجه ۱۴۰۰ به حول و حوش عدد۱۷۵۰۰ تومان منتشر شده چون بیانات متفاوت در این زمینه شندیده می شود باید منتظر بمانیم و از تصمیم نهایی مطلع بشویم. به هر حال به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی این تصمیم هم انتظار تورمی را افزایش می‌دهد، هم علیه ارزش پول ملی  است و هم  دادن علامت نامناسب به ثبات بازار است.

کلیک کنید  پیام تبریک فرماندار گچساران به مناسبت میلاد حضرت فاطمه (س)،و بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی (ره)

وی با تاکید بر اینکه امروز بدون درک شرایط و زندگی مردم در مورد تامین کالاهای اساسی فضاسازی می شود، تصریح کرد:  زندگی مردم در بحران ها باید حمایت شود، موضوع ارز ۴۲۰۰ تومانی با همه اشکالات خود مربوط به شرایطی بود که مردم زندگی سختی داشتند . مثل توزیع کوپن در دوران جنگ تحمیلی. واقعیت این است که وقتی اقتصاد در تعادل نباشد و تحت فشار حداکثری و در جنگ اقتصادی قرار دارد هر دولت نیاز به استفاده از طرحهای حمایت معیشتی دارد و لازم میشود تصمیم هایی خاص را اتخاذ نماید.

ربیعی خاطر نشان کرد: بنابراین دولت صراحتا اعلام کرده هر کسی را که از ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین کالاهای اساسی سواستفاده کرده، حتما به دستگاه قضایی معرفی کنند. ما در حال گذر از شرایط نامتعادل هستیم و باید تا عادی شدن شرایط اقتصادی از مردم حمایت کنیم.

بگویند پولهایی که پنهان شده کجا و دست چه کسی است

وی بیان داشت: در این شرایط رکود، زدن از سفره مردم و ارائه بودجه  انقباضی واقع بینانه نیست . ما وظیفه داریم سفره مردم و کسانی که از طریق طرح های عمرانی با بودجه دولت امرارمعاش می کنند را حفظ کنیم، بنای ما این بود که به اندازه ارز کالای اساسی به یک شکل به قدرت خرید مردم اضافه کنیم.

ربیعی خاطر نشان کرد: در بودجه ۱۴۰۰ تلاش شده است که قدرت خریدمردم را ۲۵ درصد افزایش داده شود ، پرداخت فوق العاده ویژه و همسان سازی بازنشستگی فرهنگیان از جمله اقداماتی است که انجام شده است . این اقدام در چنین شرایط اقتصادی که سفره مردم نسبت به گذشته خالی شده است الزامی است.

وی اظهار داشت: بیان برخی از این سخنان که می‌گویند دولت ارز را نگه داشته تا بایدن که رای آورد دلار را ارزان کند کذب محض است. ظاهرا گوینده از آثار و تبعات گفتار خود مطلع نیست. این موضوع، اگر اندکی هم صحت داشته باشد یک خیانت بزرگ محسوب می شود و بیان این موضوع بدون تحقیق جفای بزرگ به ملت و دولت است. این سخن را نایب رئیس مجلس گفته  نمی دانم درست است یا نه. چرا چیزی را که مطمئن نیستند در حد نایب رییس مجلس اعلام می شود. از وزارت نفت و حتی بانک مرکزی پرسیدیم هیچ اطلاعی از این ارزها وجود ندارد. 

ربیعی تاکید کرد: بهتر است یک مورد را اعلام نمایند که این پول کجاست؟  اساسا با عدد و رقم اگر سرکار داشته باشند می دانند این حجم از ارز که بتواند نرخ را تا ۱۱ هزار تومان برساند. به چه میزان است؟ اصلا این مقدار ارز کجا هست و دست چه کسی است تا بگیریم. 

کلیک کنید  اعزام هیئت ایرانی به عربستان برای مذاکره درباره حج

سخنگوی دولت افزود: همه از شرایط سخت اداره کشور و تلاش برای دور زدن تحریم و کاهش آثار تحریم با موانع زیادی که تحریم و FATF توامان بر گردش مالی کشور داشته اند آگاه هستند. اتفاقا دولت دوازدهم دوره ای قابل قبول در دور زدن تحریم همراه با حفظ سلامت اقتصادی و غیر فساد آمیز بودن دارد. و مثل دوره های قبل افرادی را که به دادگاه اورده شدند پایکار نیاورد.

گفته بودیم قلدری های ترامپ دامان خود آمریکا را هم می‌گیرد

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهور در بخش دیگری از این نشست با اشاره به تحولات و رخدادهای روزهای اخیر در آمریکا، ماجرای تصرف کنگره توسط حامیات ترامپ و با فراخوان او را یک اتفاق بزرگ خواند و گفت: ابیته این موضوعی کاملا داخلی و مربوط به آمریکایی هاست و ما علاقه ای به روزد به آن نداریم ، اما آنچه برای ما مهم است، هشدارهایی است که ما تقریباً ابتدای دولت ترامپ درباره پیامدهای قانون شکنی و یکجانبه‌گرایی رژیم ترامپ می‌دادیم و بارها تکرار کردیم که سیاست قلدری محدود به ملت ایران نخواهد ماند. 

وی افزود: هزینه سکوت و گاهی همراهی منتقدان ترامپ در داخل آمریکا با سیاست های ضد ایرانی او، سرانجام گریبان آمریکایی‌ها را در کشورشان نیز گرفت. در چهارسال گذشته، این شر بزرگ، فشارهای زیادی بر ملت ایران وارد کرده و  زندگی عادی  مردم را تحت تاثیر قرار داد و تعادل معیشتی  را در جامعه به هم زد.

ربیعی خاطرنشان کرد: ترامپ، سخن از فروپاشی جامعه ایران می‌گفت و با صدای بلند اظهار می‌داشت که آنچنان عرصه را بر زندگی ایرانیان تنگ خواهد کرد که جامعه را به شورش وادارد و از سقوط سه ماهه و یک ساله ایران سخن می‌گفت. 

سخنگوی دولت با بیان اینکه شکست واقعی سیاست قلدری، نه در انتخابات آمریکا بلکه آن روزی اتفاق افتاد که رژیم ترامپ به طور بی‌سابقه‌ای در شرارت هایش علیه ایران، در سازمان ملل تنها ماند و سه بار شکست فضاحت بار را تجربه کرد و در دادگاههای بین‌المللی نیز به طور ناباورانه‌ای در برابر دولت ایران محکوم شد، گفت: در این ۴ سال، این مدیریت اقتصادی و سیاسی دولت بود که باعث شکست تحریم های ظالمانه ترامپ علیه مردم ایران شد.

وی تاکید کرد:مردم رنج کشیده و صبور ایران این تحریم های ظالمانه ترامپ و شرارتهایی که علیه ایران انجام داد را هرگز فراموش نخواهند کرد و امیدواریم نتیجه مقاومت مردم در به عقب رانده شدن تحریم‌های ظالمانه به زودی محقق شود.

ادامه دارد…

http://www.qudsonline.ir/news/735854/انتقادهای-زیادی-به-مصوبات-کمیسیون-تلفیق-داریم-مجلس-درآمدهای-واهی

برچسب ها :

ناموجود

همسو و مرتبط

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

*

code

logo-samandehi
کابینت سازی نادری