کد خبر: 46409

تاریخ انتشار: دی 25, 1397

عملیات ساخت سقاخانه بی بی حکیمه(ع) با کمک خیرین کویتی

فرزین بهمنی آزاد رئیس اداره اوقاف گچساران گفت: عملیات ساخت سقاخانه بی بی حکیمه(ع)با کمک خیرین کویتی،شروع شد. این سقاخانه،روی پل دوم ورودی امامزاده بصورت هشت ضلعی ساخته می شود. وی افزود:خیرین کویتی برای شروع کار سقا خانه مبلغی به هیئت امنا پرداخت نمودند؛ و قرار بر این شد که بقیه پول بعداز عکس گرفتن […]

فرزین بهمنی آزاد رئیس اداره اوقاف گچساران گفت: عملیات ساخت سقاخانه بی بی حکیمه(ع)با کمک خیرین کویتی،شروع شد. این سقاخانه،روی پل دوم ورودی امامزاده بصورت هشت ضلعی ساخته می شود.

وی افزود:خیرین کویتی برای شروع کار سقا خانه مبلغی به هیئت امنا پرداخت نمودند؛ و قرار بر این شد که بقیه پول بعداز عکس گرفتن از مراحل پیشرفت کار از سوی کویتی ها پرداخت شود.

بهمنی ازاد ،خاطر نشان کرد: این سقاخانه،تا عید امسال به بهره برداری خواهد رسید.

 

رئیس اداره اوقاف گچساران، همچنین از شروع بکار پارکینگ حرم،در دوراهی روستای بی بی حکیمه (ع)خبر داد و گفت: این پارکینگ با زیربنای سه هکتار زمین، دوراهی بین روستا و حرم و در مکانی مناسب ساخته میشود، که از ریزش کوه درامان باشد.

وی با بیان اینکه ساخت این پارکینگ باعث رونق روستا و آسایش زائران می شود گفت:به محض جذب اعتبارات نفت،قرارداد بسته و پروژه آغاز می شود.

وی همچنین از ساخت اسکلت ساختمان امامزاده شاه ابوطالب در ۲۰ کیلومتری بابا کلان خبر داد.

 

بی‌ بی حکیمه خاتون(ع)، یکی از خواهران علی بن موسی الرضا(ع) و فرزند بلافصل امام موسی کاظم(ع) است، که در روستایی به همین نام در ۶۰کیلومتری گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد به خاک سپرده شده‌ است. درطول سال بالاخص ایام عید نوروز دارای زائران فراوانی  از داخل و خارج کشور است.

سقاخانه در معماری سنتی ایرانی، به فضاهای کوچکی در معابر عمومی اطلاق می‌شد که اهالی و کسبه برای آب دادن به رهگذران تشنه درست می‌کردند. سقاخانه معمولاً ظروف سنگی بزرگی بودند که آب آشامیدنی در آن‌ها ریخته می‌شد و پیاله‌هایی با زنجیر به آن‌ها بسته می‌شد.

سقاخانه‌ ها در ابتدا بیشتر جنبه خدماتی داشتند و بانیان آن‌ها بیشتر به منظور ثواب بردن، اقدام به ساخت و نگهداری آن‌ها می‌کردند. برخی سقاخانه‌ ها دائمی بودند و برخی دیگر در زمانهای خاص به ویژه به هنگام عزاداری محرم برپا می‌شدند.

برای آگاهی دادن به رهگذران در شب، شمع‌هایی در اطراف سقاخانه تعبیه و روشن می‌شد که بعدها جنبه‌ای مذهبی پیدا کرد و کسانی که نذر و نیازی داشتند هر شب جمعه، شمع‌هایی را در سقاخانه‌ ها روشن می‌کردند.

ارسال دیدگاه