کرونا نیوز؛

«سیاست زدگی» گاه به دو معنا به کار می رود یک معنا وقتی به طور افراطی هر موضوعی هر چند ذوقی سیاسی تلقی یا به هر موضوعی از دریچه مقولات سیاسی نگریسته شود که این وجه در نظر اکثر اندیشمندان سیاسی نوعی بیماری است و در چنین صورتی اصطلاح «سیاست زدگی» بر آن اطلاق می شود.‏

‏معنای دیگر که در میان عده ای به غلط «سیاست زدگی» گفته‏‏ می شود، معادل با «زده شدن از سیاست» و به عبارت دیگر «سیاست گریزی» می باشد.

این نیز نوع دیگری از بیماری فکری می باشد که معمولاً افرادی دچار آن می شوند که قبلاً به طور افراطی سیاسی یا سیاست زده بوده اند و ممکن است به صورت تفریطی از سیاست زده شده و سیاست گریز شوند. در روانشناسی اجتماعی این بیماری با نام آپولیتیسم ‏‎ (Apolitisme)‎‏ شهرت دارد. چنین افرادی به صورت توهمی تصور می کنند که میتوان به ‏‏طور کامل از سیاست دست کشید. حال آنکه تا انسان در میان اجتماع زندگی می کند، هرگز نمی تواند از سیاست فاصله بگیرد. چرا که هر فردی رابطه ای قهری با سیاست دارد که گاه فعالانه است و گاه منفعلانه.‏

‏ اگر هر فرد بالغی خود در سرنوشت اجتماعی خویش دخالت مؤثر نداشته باشد، دیگران برای چگونه اداره شدنش تصمیم می گیرند.‏

سندیکاها در جهان غرب، الان در ضعیف ترین موقعیت تاریخی خودشان قرار دارند. احزاب در جهان غرب هیچ گاه تا به این حد ضعیف نبوده اند. انتخابات در غرب هیچ گاه این قدر کم رونق نبوده است. بی اعتمادی نسبت به قدرت و سیاست در شهروندان جهان مدرن در حال افزایش است.

در گچساران این معنا را به ذهن من متبادر می کند که همه چیز به صورت توهم آمیزی به سیاست وصل می شود. اگر امری خوب پیش برود و یا بد پیش برود، در هر صورت منشایی سیاسی برای آن در نظر گرفته می شود.

البته این انتقاد من به این معنا نیست که مشکلات و موفقیت های ما ریشه سیاسی ندارند بلکه به این معناست که ریشه های سیاسی، نه الان و نه قبلاً، هیچ گاه توضیح دهنده کل قضیه نبوده اند. برخی معتقدند سیاست یک تولید اجتماعی است.

وقتی می گوییم بار بیش از حد بر سیاست نگذارید، انگار کسی خارج از سیاست چنین می کند. در صورتی که خود سیاست در جامعه ما نیز بار بیش از حد بر دوش خودش می گذارد. سیاست زدگی مردم جدا از سیاست زدگی خود سیاست نیست.

این روزها نماینده گچساران و باشت از برنامه های برگزار شده برای شهدا و برنامه های دیگر و استقبال مدیران و مسئولان تعجب می کند و احساس خطر می کند ولی چرا چنین عکس العملی نشان می دهد.؟!!

آری باید این موضوع را در مقدار سیاست زدگی مسئولان و کارمندان، کارمند دولت و مردم دید و باید به دنبال علت بوجود آمدن چنین سیاست زدگی گشت.

شاید مسئولان ما فقط تعجب کنند ولی بوجود آمدن اعتماد در مردم و مسئولانشان به دولت وظیفه ذاتی آنها و رسانه ها است که این مهم مدتی است از یاد مدیران رفته است و امسال نماینده ی گچساران و باشت هم باید متعجب باشد، بخصوص که خودشان ریشه در ریشه ی همین مردم دارند.

انتهای خبر/امین کائیدی شادگان
با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 17/10/1382 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه کرونا نیوز در بعضی از اخبار خاص کشوری یا استانی مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است