کرونا نیوز؛
بخش دوم/
قلعه ی تاریخی چرام که بنا به دستور فردی به نام عبدالله خان در زمان قاجار ساخته شده است،یکی از آثارهای تاریخی از فرهنگ و خصوصیات کهگیلویه و بویر احمد بوده و ساختمان قلعه و بافت متراکم تابعه این مکان تاریخی در منطقه چرام است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی چرام، قلعه چرام بر روی تپه تاریخی تلگرد  ( اصطلاح محلی تپه ی گرد ) شهرستان چرام از توابع شهرستان کهگیلویه واقع در ۱۵ کیلومتری دهدشت در استان کهگیلویه و بویر احمد قرار دارد.

 

 

این مکان بنا به دستور فردی به نام عبدالله خان در زمان قاجار ساخته شده است که در دوره های پرویز خان هادی خان ، حسین قلی خان ، اسکندر خان به ترتیب آن را به عنوان مقر خود بر می گزیدند که این افراد از طایفه و تیره عبدالله خان بوده اند.

 

 

سنگ نبشته ای در روبروی در ورودی بر دیوار حک شده است که متأسفانه چیزی از تاریخ و محتویات آن مشخص نیست .

 

 

ساختمان قلعه را می توان شالوده و اساس بافت قدیمی استان با توجه به فرهنگ زندگی قبیله ای وعشیره ای بومیان کهگیلویه و بویر احمد دانست که سکونت و زندگی در این استان تا حدود سال ۱۳۴۲می باشد.

 

 

گفتنی است که دوره قاجاریه یا قاجاریان نام دودمانی است که از حدود سال ۱۱۷۴ تا ۱۳۰۴ بر ایران به مدت صد و سی سال فرمان راندند که بنیانگذار این سلسله آقامحمدخان قاجار بود.

 

 

برای مشاهده اندازه بزرگتر تصاویر،بر روی آنها کلیک کنید.

 

تصاویر:

قلعه چرام
کانال چرام
چرامی ها
پایگاه خبری چرام

لینک منبع

انتهای پیام/
نویسنده هوشمند